a I VmMjut Saplijls, itiBzmiarJ Diisiais. Donderdag 10 September. 5 I I 1874. M 3468. 3U1TEIIUHD3CHE BERICHTE?!. BMEMUaOSGHE BERICHTEW. «f li m 1 fl Hiujg Hilfï isii m j| v' - .Sr Sji t llllffl 'H !fcl i sj 'S SCHIEDAM COUR ABONNEMENT; Abonnementsprijsper Drie Mjnulcn Franco per Poit, door liet gelieolo liijk r i.85. Ï.50. (Brieven Franco.) ADVERTENTIE TT: Prijs van 1 tol 10 gcuonc regels f 1 00: iedere regel meer f 0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, 'de hold van den prijs. Frankrijk. De Univers is voor den tijd van veer tien dagen geschorst, wegens een artikel tegen maarschalk Serrano. De considerans van dit arrest luidt, dat het blad in zijn no. von,6 dezer alle maat te buitengaat; dat hot opwekt tot verachting der regeering door lage beleedi- giiigen, welke van dien aard zijn dat zij de buitenlaudsche betrekkingen van Frankrijk in gevaar brengen en den openbaren vrede storen zouden, en eindelijk dat het eene ernstige inbieuk maakt op de waardigheid der Fransche pers. Het was vooral de volgende plaats, die lot de schor sing van het blad aanleiding gaf: jNiets is onbegrijpelijker dan deze ei kennniug vau den heerSenauo, tenzij die, voor zoover ons arm Frankrijk be treft, heeft plaats gehad op verlangen van Pruisen, dat daaraan misschien een casus belli verbond. Maar waarom handelen de overige mogendheden zoo? Waarom Enge land, waarom Oostenrijk, waarom zelfs Pruisen en Italië? Men kan daarop alleen dit antwoorden: omdat in den geest der vorsten en volken het rechtsgevoel vernietigd en vertreden is. De vorsten gevoelen dat zij niet langer waardig zijn te regceren, de volken, dat zij niet waardig zijn geregeerd te worden. Alleen in zoover stemmen zij overeen, dat de vorsten zoggen: Wij>zullen regeeren, het ga zooals het wil; wij zullen op het toeval ver trouwen, De volkeren zeggen: Wie wil en lust toe heeft, mag ons "regeeren en op het toeval vei trouwen. Ziedaar Ue hoofdtrekken van het regeeringsstelsel in de staten van ÓEuiopa." Italic. In Daily News komt een overzicht voor betreffende den toestand op Sicilië. De schrijver wijt de oorzaak zoowel aan de zwakheid der regeering ais aan de misdadige bevolking. Hij somt drie hoofdoorzaken op: lo. den treurigen toestand der bevolking uit een stoffelijk en verstandelijk oogpunt; 2o. de door klimaat, overleve ring en voormalig wanbestuur begunstigde gewoonte van éigen recht zoeken door wraak en geweld3o. het gemis van goede wegen. De beide eeiste oorzaken voeren onop houdelijk nieuwe roovers naar de benden toe, daar de be volking aan den eenen kant in roofplegen een middel om tot een beteren toestand te komen meent te zien, en aan den anderen kant de personen, welke uit wraak moorden hebben gepleegd, bij de roovei benden in het gebergte eene veilige schuilplaats vinden tegen de politie. De slechte wegen maken verder het behoorlijk vervolgen en over meesteren der rooverbenden in de bergstreken onmogelijk, hoe vele troepen daartegen ook worden gebezigd. De schrijver beweert, dat eerst dèn derooVcrij uitgeroeid zal kunnen worden, wanneer deze di ie oorzaken weggenomen zijn, wanneer voor het volksonderwijs behoorlijke zorg gedragen zal worden en goede wögen het land zullen door kruisen om dit resultaat te bereiken zal cr echt'èr zonder twijfel een menschenlceftijd gevorderd worden, Intusschen, meeut hij, komt het vooral op eene betere organisatie der detachementen welke"de roovers vervolgen aan om ter stond verbetering aan te brengen. Wanneer men bij de keuze \an manschappen en vooral van officieren 1 anders te werk ging, wanneer men daarbij alleen vroeg naar physieke geschiktheid eu kennis van het terrein, wanneer men zich beperkte tot weinige rnaar krachtig samengestelde en min talrijke detachementen, in stede van de zeer vele kleine afdeelingen, welken thans voor dien dienst gebezigd worden, dan, zegt hij, zon men zonder één enkelen penning meer uit te geven "veel meer lot uitdelging der rooverbenden in Sicilië kunnen doeu. Een goed eind-resultaat is, volgens hem, echter alleen in de toekomst te verwachten van een politiek, die zich ijvei ig toelegt op de verbetering der stoffelijke, zedelijke en ver standelijke ontwikkeling der natie, en de wonden geneest welke de schuld van vroegere regeeringeu haar heeft toe gebracht. Nadat sedert eenigen tijd geruchten geloopen hadden dat de Regeering vooi nemens was de door velen verlangde krachtige maatregelen toe te passen, en terstond geheel Sicilië in staat van beleg to verklaren, houdende laatste berichten uit Rome (van 5 September) in, dat zij van dit voornemen heeft, afgezien,dat crgeeneexeeptioneele maat regelen zouden worden genomen, maar alleen de in het eiland aanwezige troepen versterking zouden ontvangen. Engeland. Omtrent de markies van hipon ver meldt de Times o. a., dat hij een der hoofden van den Engelschen adel is, dat hij in het staatsbestuur hooge ambts-plichteu vervuld heeft,dat hij 47 jaien oud is en een jaarlyksch iukomen van f600,000 heeft. Zijne gevoelens hebben feitelijk den gang der partij vau vooruitgang en verlichting bevorderd. Tot op den dag van zijn overgang tot de Katholieke Kerk werd hij als een beteekenend lid der liberale partij beschouwd. »Dit is de man zegt de Times vertoornd die in het volle bezit van zijne ver mogens zijne geestelijke en zedelijke vrijheid verloochent en, zich aan de leiding van het R. K. priesterdom heeft onderworpen." SCHIEDAM, 9' September 1874. Do Koning heeft op nieuw een bewijs gegeven van zijne ingenomenheid met het korps koninklijke scherp schutter le den Haag. Door Sisschenkomst van Zr. Ms. commissaris bij den Nederlandschen Weerbaarhcidsbond graaf R. .1. Schimmolpenninck van Nijenhuis, ontving jlir. W. G. de Jonge van Zwijnsbergen, majoor-kommandant vau het korps, als een koninklijken prijs voor don op 14 dezer iu den Haag le houden schiet wetstrijd, een met zilver gemonteerd thee-servies met toebohooren uit de fabriek te Sèvres, in een net bewerkten étui. 's Konings Commissaris in dit gewest, de heer Fock, breugt morgen, Donderdag, een inspectie-bezoek aan de gemeenten Vrijenban, Kef hel en Viaardinger-Ambacht. Ter voorziening in de vacature van Commissaris bij de Nederl Handelmaatschappij te 's Hage, ontstaan dooi' do benoeming van mr. J. D. W. Pape tot Commissaris des Konings bij die maatschappij, is heden gekozen de heer E. L. Jacobson. Men meldt ons uit Haarlem van 8 September: Ter gelegenheid van liet 50jarig jubilé van don heer G. P. Wilmer, Bisschop van Haarlem, werd in de smaakvol mot Pauselijke en Bisschoppelijke wapens, vlaggen, wim pels, schilden, groen en bloemen versierde hoofdkerk eene mis gecelebiceid. Dejubilaris was daar omringd door eene talrijke priesterschaar, waaronder de nieuwbenoemde bis schop van Breda, msgr. Van Beek Na alloop der mis begaf de heer Wilmer zich naar zijne woning, ten einde de geluk- wonschen van vele geestelijken van hoogeren en lageren rang te ontvangen, die vele stoffelijke blijken gaven van hunne hooge ingenomenheid met het door den jubilaris gevierde feest. Ook van vele voorname ingezetenen werden hem prachtige geschenken vereerd. Van do woningen der Katholieken was de nationale driekleur uitgestoken. (Ar. B. O.) Te Yzendijke zijn in de vorige week een vijftal koeien uit eene weide ontvreemd. Op hot vinden van den dader schijnt weinig kans te bestaan, daar de aangifte van den diefstal eerst na vier dagen heeft plaats gehad. Op den l'Jden Mei, den dag van het kroningsfeest, werden aan een te Groede geboren kind van het mannelijk geslaeht denamen vanZ. M. den Koning gegeven. Koiten tijd daarna stierf de moeder van het kind. De vader heeft dezer dagen door bemoeiing van een der ingezetenen van den koninklijken peter een vorstelijke gift ontvangen. Middelh. Ct. Verwonderlijk langzaam breken soms practiseho uitvindingen zich baanzoo nu weer met die vau den heer Ilebcrlein, te Miiucheu. Er heeft zich misschien in laugen tijd niet zulk een onwaardeerbare vinding voorgedaau als de zijne, waardoor een spoortrein in volle vaart snel tot staan kan gebiacht worden. Zijn stelsel wordt met het beste gevolg op de spoorwegen in Beieren en scdei t eenigen tijd op den snelti ein van Brussel naar Bazel toegepast, maar van andore proefnemingen vernamen wij nog niets. Nu heeft onlangs do Yerein der i!cut schcn Jüisenbahnen de voortreffelijkheid van het stelsel erkend door aan den heer Ileberlein den prijs van '2500 tlialer voor zijne sSclinell- bremse" tog te kennen. (iri. v. d. D.) Naar men weet, heeft de Juristeu-vcicenigingzich metovcigroote meerderheid verklaard tegen de afschaffing van den lijfsdwang Dat besluit heeft 't Weekhl. van hot Declit verheugd en verrast. Het blad vreesde dat de pressie der afschaffers groote propaganda gemaakt had. De Juiisten-vereenigiug heeft niets willen weten van de ver zekering, dat lijfsdwang »oen vermomde straf tegen het onvermogen, of 4>cen wraakoefening van wreedaardige en hardvochtige schukleischers" is. Maar zij heeft begre pen, dat, bij alle fraaie waarborgen, die onze wetten tei beschikking stellen van onwillige en kwade betalers, de wet toch ook wol iets mag doen voor de schukleischers, die betaling vei langen van wettige schulden, eu dat ook hun een wapen toekomt tegen de verduistering hunner gelden door schuldenaren, 'die wel betalen kunnen, maar niet betalen willen. De weduwe Klein en hare kleiudochter, die thans van Warmond naar haie woonplaats te Haai lem vertrok ken zijn, moesten van het spoorstation aldaar per vigilante naar hare woning overgebracht on aldaar naar boven ge dragen worden, omdat het loopen, vooi al aan hot meisje, vooralsnog verboden is. Doctor Machen, die de twee pa tiënten ten huize vau den heer ICouwenhoven te Warmond heeft verpleegd, gaat door de welwillendheid van de direc tie tier Hotl. IJzeren Spoorwegmaatschappij nu en dan der waarts, om ze zoo mogelijk tot volkomen genezing to brengen. De andere patiënt, te Warmond na het spoor wegongeluk achtergebleven, die zich in het logement aldaar bevindt, neemt goed in beterschap toe. De herstelling van het uitwendige der St. Janskerk te 's Hei togenboseh is dezen zomer belangrijk gevoi derd. Het noorderbovenschip is voltooid en het benedengedeelte is iu bewerking, waarbij nu ook hersteld is het onder den naam vau den Erwten man bekende beeld, die trotsóhe woikgezel uit de 15e eeuw, die, een bias penning (G'A c.) daags verdiende, een gerecht van erwten weigerde en den ketel omver schopte. Deze herstellmg doet hem nu keuhen, zooals hij werkelijk was, want wat men in de laatste 60 jaren daarvoor aanwees, was slechts een stukadoor.' werk'van later tijd, dat aangebraclit was óver hel oor spronkelijke erg beschadigde beeld, en een geheel andere houdiug en voorkomen had. Wat nog overgebleven was van het oude beeld, nadat het ontdaan was van die stuka- dooi'laag, toonde nog sporen genoeg, die veroorloofden den ooripronkelijken vorm weder te geven. En het nieuwe beeld prijkt nu weer in zijn middeloeuvvsche kleederdncht, mot zijn rijken haarbosch, zijn kaproen en zijn beugeltasch, pruttelende met het hoofd in de hand en den ketel weg- stootendè. De solide heistelling belooft, dat dit beeld langer zal blijven bestaan, dan het oorspronkelijke, voor ruim twee eeuwen bij de stichting der St. Janskerk ge maakt van slechten steen en daarom spoedig vergaan. Volgens opgave van hot bureau Veritas zijn gedu rende de maand Juli 1874 verloren 100 zeilschepen, te weten: van Engeland 47, Frankrijk '16, Amerika 10, Duitschland 8, Denemarken 4, Holland 4, ftalie4, Grie kenland 2, Nooi wegen 2, Zweden 2 en Oostenrijk 1, waaronder 16 waarvan geen bericht hoegenaamd is ont vangen, en geduiende dezelfde maand 16stoomschepen, als: van Engeland 10, Amerika4, Frankrijk 1, Portugal 1. -r„ - - t ©EMENOBE BERICHTEN. Volgens het Frankfurter Journal heeft de heer H. Beneker, ambtenaar bij de telegraphie te Munchen, een toestel uitgevonden, om op betere wijze 'dan volgens dê methode van Cassëlli telegraphische dépêches te copieeren. De dépêche, met eene bijzondere soort van inkt op zilver papier geschreven, wordt in het bureau van afzending op een cylinder gelegd en verschijnt alsdan zuiver gecopieerd op de plaats van bestemming. De berichtgever verklaart, ooggetuige te zijn geweest vau eene proefneming, waarbij een feestgroet, geïllustreerd met lauwer- en eikenkransen, vervolgens dépêches met geheime tcckens, alsook met Grieksehe en Ilebreeuwsche letters, daarna een brief met een portret en eindelijk een landkaartje zoo goed werden overgeseind, dat niemand een zuiverder en beter copie kon verlangen. De toestel is vervaardigd in de werkplaats van den heer Olto Brugger en de uitvinder maakt thans de noodige toebereidselen, om te zorgen dat ieder afzender zijne dépêche zonder eenige hulp van een telegraphist op die wijze kan overseinen. De telegraaf heeft het behoud van twéé menschen- levens bericht omtrent welke duizenden in ongerustheid verkeerden, 't Betrof den lucht reiziger Durhof en zyne vrouw. Verleden week hadden zij het voornemen te Calais met een luchtballon op te stijgen, doch zagen er van af wegens de richting van den wind welke den ballon naar de zee zou drijven. Aan de talie d'hote, waar dit besluit bekend werd, hadden eenige roekeloozen den treurigen moed den luchtschipper van lafhartigheid te beschul digen en dit prikkelde zijn eergevoel zoozeer dat hijtrots allegevaar, de reis met zijne echtgenoot ging ondernemen. Wat men gevreesd had, gebeurde: de ballon dreef boven de zee, en sedert hoorde men er eenigen tijd niets vod. Dat do beiden personen hun dood in de golven geéonden hadden, was niet alleen waarschijnlijk, maar werd zelfs zoo goed alsz.eker, toen een paar dagen later aan de Engelsche kust het ledige bootje van den ballon aanspoelde, Intus schen is de zaak op de gelukkigste wijze opgehelderd door eeue depêche uit Calais. Er bleek uit dat de reizigers boven Doggeisbank zich met het bootje iu zee gelaten hadden, twee uren lang op het water rondgedreven hadden en op eenigen afstand van Christiansand, in Noorwegen, door een Engelsch visschersvaartuig gered en behouden te Grimsby binnengebracht waren. Op een brief, dezer dagen aan het postkantoor te Beverwijk ontvangen, stond het navolgende adres:, Aan vrouwe Zeinersche zoo iette der eerse manne en e tweede manne isso ookke dood e worden en die eette Ver- eulsc hij doeje in de koeien en se iette van ne eige name voordat ze e trouwd was Joaimetje Aarensdwerge te Bijfer- wijke in Neerde Olland." Onlangs werd te Schoonhoven in een varkenshok gevonden een dun koperen muntje van de heerlijkheid Jever in het hertogdom Holstein-Oldenburg, de grootte hebbende van een stuivertje Het zou 300 jai en oud zijn- Ook werd op het oeverzand van de Lek gevonden een zilveren muntstukje van Conradus IV. Dit muntje is zeker door het rivierwater van "Wijk bij Duurstede derwaarts ge voerd, want nimmer werden in die streken dergelijke gevonden. Beide munten waren bijzonder goed geconserveerd. Een groote opschudding werd dezer dagen!tö weeg gebracht in den Zooölogischen tuin te Londen, waar een 'luipaard een knaapje had gegrepen, dat te dicht in zijn na bijheid was gekomen en dat hij trachtte te verslinden. Gè^ 1 i li Bi Tr 1-1 51 I 1

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1