I YuraUjit feplijb, lilpmiri DWap. IB, >n V r ij d a g 18 September. H L P! A°. 1874. M 3474. BUtTEgUHDSGHE BERICHTEN. BIHMEBLAHDSCHE BEB1QHTE8L vau Ser. reau H. een cze ill. in de •"U- II. '5 COURANT. ABOWIVEMENT: Abonnementsprijspur One Maandenf 1.85. Franco per Port, donr hot gehocle Rijk (Brieven Franco.) By de commissie, die giften inzamelt voor de werk lieden, die door den brand in de Bickej-straat buiten werk zijn, is tot dusver een som van f 6435.27 inge komen. De nood is echter zóó grootdat deze som vermeerderd met hetgeen bij de bladen is ingekomen, slechts weinig tot leniging van den nood kan bijdragen. Onder de ruim 300 werklieden toch der verwoeste sui kerraffinaderij bevinden zich niet minder dan ongeveer 270 hoofden van gezinnen, met gezamenlijk nagenoeg 700 hulpbehoevende kinderen. Stad- en landgenooten vergeet de ongelukkigen niet, die buiten schuld lot armoede zijn gebiacht; maar zendt spoedig en in groolen getale uwe bijdragen aan dn commissiebestaande uit de heeren: mr. O. J. A. den Tex, ds. van Marken, E. Fuld, A. II. Siepman van den Berg, II. J. Bloemen, 0. P. van Eeghen, C. Fellinger, P. Goedkoop, P. II, Iloltz- man, S. W. Josephus Jitta, J. Kooy Jr., mr. G. II. de Marez Oyens, mr. F. T. Westerwoudt en C. A. A. Dudok de Wit Handelsblad. Frankrijk. Een correspondent schrijft o. n. het volgende»Ue maarschalk Mac-Mahou betuigt zich voort durend zeer tevreden over zijn reis, en moet zelfs een gunstig oor hebben verleend aan sommige werken, welke hem schenen aan te raden een weinig meer naar de linker zijde over te hellen. Wellicht zal de regeering door de kracht der omstandigheden gedwongen worden om derepubli- keinsche politiek wat meer te naderen." Niet alleen de regeeriugspartij en de republikeinsche partij, maar ook de legitimistische partij rekenen zich eene «zedelijke overwinning" toe bij de bedoelde verkiezing, hel voornaamste orgaan der legitimisten, V Union, beweert namelijk dat alle 52000 kiezers, welke zich van de stem ming onthielden, zijne geestverwanten waren, die aan do stemming geen deel namen, omdat zij van geen enkelen der drie gestelde candidaten hunne stem konden geven. Naar deze beschouwing zou dan de legitimistische partij onder de bevolking van Maine et Loire meer voorstandeis tellen dan eenige andere. Het Journal Officiel wijdt de volgende beschouwing aan de nagedachtenis van Guizot: «Hij is te midden der zijnen bezweken, na eene kortstondige ongesteldheid, waarvan de aard zich niet wel la.it bepalen, maar die in een plotseling en snel verval zijner tot dusver opmerkelijke krachten bestond, zonder dat dit de voortreffelijke geest vermogens aantaste, die, ondanks den hoogen ouder dom des lijders en de nadering des doods, tot het laatste oogenblik ton eene zeldzame mate van helderheid behielden. «De staatkundige rol, die de heer Guizot vervulde, de plaats, die hij in de geschiedenis vau zijn land inneemt, het gewicht der gebeurtenissen, waarin hij betrokken was, de waarde zijner geschiedkundige en letterkundige geschriften, het gezag zijner ervaring, de rechtschapenheid en standvastigheid van zijn karakter, dit alles droeg bij om hem eene dier groote persoonlijkheden te doen zijn, dU de eer eener natie uitmaken en niet uit haar midden kun nen verdwijnen zonder eene aanmerkelijke leemte na te laten. Het oogenblik om een zoo welbesteed en arbeid zaam leven te verhalen en een oordeel over de daden en werken, waaruit het bestond, uit te brengen, schijnt ons toé nog niet gekomen te zijn. Wij bepalen ons in dezen stond dan ook enkel tot de opmerking, dat al de handelingen van Guizot, hoe veel hartstochtelijkheid zy vroeger ook mochten opwek ken, al zijne werken, welk een critiek zij ook uitlokten, ingegeven werden door eene oprechte en vurige liefde voor zijn vaderland. Die liefde was steeds en bleef lot het laatste toe de dryfveer van zijn gedrag. Guizot nam reeds sedert lang geen rechtstreeksch aandeel meer aan de staatsaangelegenhedenmaar toch bleven zij zijne belangstelling in de hoogste mate opwekken, en het strekte ons tot eene ware vertroosting, te weten, dat zij, die met de leiding dier aangelegenheden belast zijn, op zyne raadgevingen konden rekenen. Zyn verlies valt ons dus in eene dubbele mate smartelijk, en zonder overdrijving kan verklaard worden, dat zyn dood een nationale rouw is. Hetzalzyner nagedachtenis niet aan bewondering ont breken. Europa benijdde hem ons. Frankrijk zal hem be- weenen; het zal zijn aandenken bewaren en zijnen naam 1 plaatsen naast de grootste, de geëerdste, naast die, welke het waardigst zyn om tot het nageslacht te worden over gebracht. Spanje. Omtrent den aanval der Carlisten op den spoorwegtrein, waarop zij meenden dat de gezanten van Duitschland en Oostenryk zich bevonden, schrijft de -nnf rrv i ,n ■■■ff^r-rtrvrTF^yii^tiy yrrnrirrriniw-iTJimaga Madridsche Impareial«Be schoten, welke do Carlisten Maandag den 7den dezer tusscjjen Mavo en Aguilar tegen eeneu spoorwegtrein lostenhadden zeer ernstige ge volgen voor den algemoenen toestand van ons land kunnen hebben. De Carlisten >vislon, dat in eenen .der treinen op Maandag de vertegenwoordigers van Oosten rijk en Duitschland, of altlians'do laatstgenoemde,' zich zoude bevindenen ondernamen ceucn aanslag tegen zijn leven. Zij plaatsten ziclt nabij den spoorweg, en namen maatregelen om door de wacht houdende solda ten niet ontdekt te worden. Toen «le trein het statiou Mave verliet, tiaden zij te voorschijn en losten eenige geweerschoten op dcnzolven, waardoor de stoker gedood ou een der machinisten zwaar gekwetst werden. «De Carlisten hadden zich evenwel in den trein ver gist. Die waarop de beiden gezanten zich bevonden kwam veel later en vond de stations streng bewaakt door gen darmes en ander krijgsvotk. De gezanten waren reeds van het gebeurde onderricht; on de Duitsche gezant stapte op alle stations uit het rijtuig en ondervroeg do soldaten en andere personen in het Spaansch. teneinde alle bijzonderheden te vernemen. Wij behoeven niet te doen opmerken van welk een ernstigen aard het conflict zou wezenhetwelk onvermijdelijk ware geweest indien aan de gezanten een ongeluk overkomen wa« c. Wij meenen te weteu dat de Duitsche gezant aau zijne regeering een omstandig rapport aangaande liet voorval gezonden heeft." Amerika. Ter telegi aaf wordt van 14 September uit Nieuw-Orleans gemeld: Te middernacht heeft de Bond der blanken den gouverneur Kellogg voor een over weldiger verklaard, den gouverneur Macherry weder aan gesteld, hot volk order de wapens geroepen, zich meester gemaakt van 't stadhuis en barricaden opgeworpen. Gene raal Longstreet,rnet500 politie-agcnten meest kleurlingen, beval do «blanken" uiteen te drijven. Er volgde een leven dig gevecht, waarin zes burgers en dertig politie-ageuten gedood worden. De politie trok terug eu conceutreei de zich op 't Jaeksonpleiu De troepen der Uuic blijven onzijdig en beschermen do laudskantoren. Kellogg heeft de tusschenkomst van Grant ingeroepen. Uit New-York bericht men, dat de Fenians, aan wie niemand in den iaatstcu tijd meer gedacht had, eensklaps weder een toeken van leven gegeven en aldaar de dertiende jaarlijkscho vergadering der broederschap gehouden heb ben. Tachtig afgevaardigden uit verschillende doelen des lands waren tegenwoordig. De beraadslagingen waren geheim, maar, naar men verneemt, is er voornamelijk over eene nauwere verbinding tussehen de Amerikaansche en Icrsche Fenians gesproken. Laugs den spoorweg van Boston naar Montreal is een expres-trein in een rivier gestoi t op een afstand van eenige mijlen ton noordon van Richfield, in den staat Ver mout. Zes reizigers verloren hierbij het leven eti twintig andere bekwamen min of meer ernstige wonden. Dit ver schrikkelijk ongeluk werd veroorzaakt door de onoplettend heid der wachters, belast met het geven der seinen. Deze hadden eenvoudig vergeten den aankomendeu trein aau te kondigen dat de bi ug over de ivier, daags te voren, door eeu onverwachte aanwas van hel water was weggespoeld. S OIII E D AM 17 September '1874. Aau het feest-programma van «Lcidens ontzet", op 3 October, is liet volgende ontleend: Vrijdag 2 Oct., 'savonds: godsdienstige voorbereiding tot do feestviering door de pred. Brouwer en Segers in de zaal «Noordeinde", met muziek-en zanguitvoering ouder leiding van den heer Wetrens. Zaterdag 3 Oct., in den vroegen rnorgonopening der feesten door koraalmuziek vau don omvang van den stads huistoren en door saluutschoten's morgens te 9 uren openbare dankstond in de ITooglandsche Marekerk'smid dags ten half eenfeestrede in de Pieterskerk door prof. Tiele, met vierstemmig koraalgezang; te half twee: his torische optocht, voorstellende het bezoek van Willem I, Prins van Oranje, aan Leiden gebracht daags na het ontzet. (Deze optocht zal zich van do Riiïue afin beweging stellen, waar ook de allegorische optocht en de vereeniging Hel Metalen Kruis er zich bij zullen aansluitenvoorloopigis voor den .optocht de volgende weg vastgesteld: Ruïne, Rapenburg, (Steenschuur)IJoogewoerd, Binnenvest gracht', Utrechtscho veer, Nieuwe Rijn, Ileerengracht, Haarlemmerstraat, Paardestecg, Kort Rapenburg, Rapen burg, Breestraat, Kort Rapenburg, Paardestecg, Beesten markt, Oude Singel, Bakkerstceg, Hooigracht, N. Rijn, Koornbrugsteeg, Breestraat, Papestraat, Langebrug. Pie terskerkgracht, PiotorskerkstraatNiouwsleeg, Ruïne; 's avonds: algemeeno illuminatie en muziekuitvoering op verschillende plaatsen der stad. Zondag 4 Oct.godsdienstige herdenking in de ver schillende kerkgebouwen; 'savonds: tooneelvoorstelling door do vereeniging Harmonie in de schouwburg, be staande in Heidens ontzet van Marton Westerman en He militt'iro Willemsorde van Rosier Faassen. ADVBBTENTIEN: Prijs: va» 1 tol 10 gewone rogels f 1 00; iedere regel meer (0.10 Voor don werkenden stond en voor weldadigheidde helft van den prijs. Maandag 5 Oct., overdag'volksspelen's avonds: vaux- hall eu vuurwerk op het plantsoen. Dinsdag 6 Oct. (nog niet definitief vastgesteld Woensdag 7 Oct.: scherpschutters-concours te Katwijk, door de hier ter stede bestaande scherpschutters en mili taire corporation; 's avonds: groote muziekuitvoering in de Hooglandsche kerk, die hoogstwaarschijnlijk met de tegenwoordigheid van II M. de Koningin en Z. K. II. prins Hendrik zal worden vereerd. Donderdag 8 Oct., 'savonds te 8 uren: Uitreiking der prijzen van den schietwedstrijd op Zomerzoig. Tevens zal het stedelijk Museum van Oudheden, waar zich thans de voorwerpen bevinden die op het beleg en outzet betrekking hebben, ter algcinecne bezichtiging wor den gestold Maandag *14 September had het vergelijkend examen plaats voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Leiden. Den volgenden dag werd het examen met 9 van de 38 sol licitanten voortgezet, waarna de volgende voordracht is opgemaakt: 1. J. Wuijster, van Hendrik Ido-Ambacht; 2. G. Noël, van Amsterdam, eu 3. C. de Gast, van 's IInge. Heden werd voor het hof vau Zuid-Holland be handeld de zaak vau de twee Botterdamsche jongens, die beschuldigd waren bij den heer Blommemlal alhier ilea 1G Juli ji. een zilveren horloge ontvreemd te hebben en waar van wij vroeger breedvoerig melding maakten. Beiden beleenden het hun ten laste gelegde. Adv.-ren. mr. vau Maanen requireerde voor beiden eene veroor- deeling tot gevangenisstraf van 3 maanden tot 5 jaren. De verdediger mr. Ilorch had eenige bedenking tegen de ver zwarende omstandigheid als zou de diefstal te zamen zijn gepleegd. Hij meende dat de 2de beschuldigde daaraan geen deel bad genomen. Indien het Hof zich met deze meeniug niet mocht vereenigen, verzocht hij eene zachte straf in eenzame opsluiting te ondergaan. Het Hof deed nog heden uitspraak en veroordeelde den eersten tot 1 jaar en den tweeden tot 3 maanden gevange nisstraf. Aanstaanden Vrijdag, 25 Sept. zal voor hetProv. Gerechtshof in Zuid-Holland terechtstaan «le persoon S. Z. uit Ovorschie, beschuldigd van moedwilligen dood slag. Achttien getuigen zullen in deze zaak worden ge hoord. Als verdediger zal optreden mr. J. van Gmch. De pei sonen van II. N., W v. II., J. H. S. en E. J. te Zwolle, die ter gelegenheid van het kroningsfeest hunne woningen hebben versierd rnet dennegroen dat ze uit een hun niet toebehoorend bosch hadden weggehaald, en te dier zake door de rechtbank aldaar zijn veroordeeld tot cel- lulaire gevangenisstraf, de drie eersten van veertien en de laatste van acht dagen, hebben van Z. M. den Koriin" kwijtschelding van die straf bekomen. Voor hel prov. gerechtshof van Friesland is behan deld de zaak van den kastelein deR., van St. Annaparochie, die in de maand Mei een jougmensch aldaar met een mes had gedood, omdat deze hem had willen terecht zetten by een huiselijken twist. Door het openbaar ministerie werd geconcludeerd tot schuldigverklaring van den beschuldigde aan moedwilligen doodslag en zijn veroordeeling geëischt tot tuchthuisstraf van 5 tot 20 jareu. De beschuldigde werd verdedigd door den mr. T. van Hettiuga Tromp. De uit spraak is bepaald op Woensdag namiddag, 2 uur. De twee jongelui, die over het hek vau Natura Artis Magistra geklommen zijnen een witte inlaudsche zwaan hebben medegenomen, werden gisteen door het Hof, wegens diefstal met overldimming, veroordeeld tot 3 maanden cellulaiie gevangenisstraf. De geweldpleging den eersten besch. bovendien-ten laste gelegd, werd doorliet Hof als niet wettig en overtuigend bewezen geacht. Men leest het volgende in de Middelb. Ot. Met betrekking tot een gisteren uit Vlissingen ook aan ons medegedeeld bericht, verklaart de Etoile Beige uit zeer goede bron vernomen te hebben, dat de Spaansche gezant de aandacht der Belgische regeering gevestigd heeft op den toevoer van wapenen, dien de Carlisten uit Antwerpen ontvangen In het bijzonder hnd hij de Engel- •scho stoomboot (zoo wordt het schip door het Belgische blad aangeduid) Notre-Dame de Fourviéres genoemd, die zoogenaamd met glasruiten geladen was, maar in werke- lykheidnietsdanammunitie bevatte. DeBelgischeregeoring heeft dadelijk bevel gezonden om het schip te Antwerpen aan te houden, doch deze last kwam te laat daar het vaar tuig, gelijk ook onze correspondent ons melde, ondanks den onwil der bemanning reeds zee gekozen had. Eergisterenavond is onder Twello een blok huizen, door zes gezinnen bewoond, afgebrand Niets is gered. Be afgebrande huizen waren tegen brandschade verzekerd. Men heeft bij deze ramp ook het verlies vaneen menschen- leven te betreureneeu man is onder een omstortenden muur geraakt en den anderen dag aan de gevolgen over leden. De brand is veroorzaakt door dat een kind met lucifers speelde in de nabijheid van hooi, hetwelk daar door vlam vatte. In de Runstraat bij de Prinsengracht, te Amsterdam vindt men een dier kelderwoningen of grotten gelijk het volk ze pleegt te noemen, welke burgemeester en wet- 5'

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1