Ynlrijit iaplijh, titpmiM Misiais. Maandag 21 September. A". 1874. M 3476. llÜITEiLMSaS. SEülGMTEI. O - BIHHERLAHDSCHE BERICHTE». hl *285slh T AATSLOTE ft IJ. STEDELIJK NIEUWS. SCHIEDAM! man. lU A B O NITE M T. NT Abonnementsprijs, per üno M i union Franco jicr Post, door lid geheele Huk f 1.85. 2.50. Amerika. Du telugiaphbclio berichten melden, dat de president Grant en liet golwh- Kabinet eenstemmig zijn om te New-Orleans den gouverneur Keilog te handhar ven. De militaire bevelhebber in Louisiana lieefl last ont vangen om het gouvernement, dat de oproerlingen inge steld hebben, niette erkennen. De troepen, die beschikbaar zijn, om naar Nevv-Orleaus gezonden te worden, bedragen slechts 2500 man. Spanje. Het Spaanschc regeeringsblad deelt liet decreet van den president Serrano mede, waarbij aan de stad Puycerda ter zake van hare heldhaftige verdediging togen de Carlisteu eenc onderscheiding wordt toegekend. Hot eerste der vier aitikelcn van liet besluit bepaalt: ude stad Puycerda zal nevens haie andere eeretitcis oolc den titel van ssteeds onversvinnelijk" voeren." Volgens ai;t. 2 zal een bronzen gedenkpenning voor de helfdhaftige ver dedigers der stad geslagen worden. Aai. 3 beveelt het her stel van de vestingwerken van Puycerda op kosten an den staat; en bij hel laatste wordt bepaald, Jat de liberale ingezetenen der stad, welke gedurende hot beleg schade aan hunne personen ofgocderen geleden hebben, ten koste van de goederen der Carlisten schadeloos gesteld zullen worden. Inmiddels bericht men uit Vich, onder daglee- kening van '15 September, dat men van de Carlisten een nieuwen aanval op Puycerda verwacht. Frankrijk. In la 'France wordt gezegd dat aan den bevelhebber van liet te Civita Vecehia gestationeerde Frausche oorlogsschip Orénoque de last is gegeven met dat schip naar Frankrijk terug te keeren Aan dit bericht wordt door de dagbladen geloof" geschonken, omdat la France gezegd wordt in nauwe betrekking te slaan tot liet Italiaanschs gezantschap te Parijs. Het blijkt llmns nader dat er bij gelegenheid van de begrafenis van Guizot nog een woord van hulde aan den ontslapene is gewijd. De president der republiek heeft zich bij die treurige plechtigheid laten vert 'genwoordigen dooi den heer d'IIarcourt. Op de begraafplaats spraken de predikanten Melon en Verne eenige treffende woorden. In de permanente commissie heeft eene levendige beraadslaging plaatsgehad naar aanleiding van de tegen de pers door de regeeriug aangenomen houding'. Tiiard besprak de maatregelen genomen tegen de liberale bladen, en veroordeelde vooral het scomrnunique" aan het Journal des Debate gericht. De minister Chabaud Latour ver klaarde, dat de regeering geen ander doel had dan dei- waarheid, die men te kort gedaan had, recht te doen weer varen. ("Brieven Franco.J ahvebtekt.' ihhi s l'rys vju 1 nn 10 Bi'woiie iegels f 1 00;icdoro regel meer (0.10 Vuur den Hinkenden smid en vuor weldadigheiddo helft van den prijs. S CIIIE D A M'19 September 1874. Heden namiddag te 2 uren is de gewone vergadering der Staten-Generaal, met het gewone ceremonieel, dooi den Minister van Binnenlandsche Zaken gesloten, met de volgende aanspraak Mijne Ileeren.' Bij de sluiting der tegenwoordige zitting voldoe ik aan de bevelen des Koning, door U zijnen dank te betuigen voor de zorg voor 's Lands belangen, die Uwe werkzaam heden heeft gekenmerkt. Een groot deel van de zittiug werd gewijd aan de voor ziening in de gewone ou buitengewone behoeften van den dienst in Nederland en Indie. Op het gebied van "Wetgeving werden eenige belang rijke stappen gedaan waaronder tot herziening van enkele gedeelten der Wetboeken van Burgerlijk en Handelsrecht. Ook moeten de tarieven van gerechtskosten in strafzaken en van de consulaire rechtspraak uwe goedkeuring ver werven. De wetten op de geneeskunde en veeai tsenijkunde wer den aangevuld en verbeterd, en laatstgenoemde tak van ouderwijs werd geregeld. ten gewigtige beslissing is genomen ten aanzien van het samenstel onzer verdedigingswerken. De volksvertegenwoordiging nam dit besluit niet dan na rijpelijk de offers te hebben overwogen, welke dientenge volge in de eerstvolgende jaren zullen moeten worden gebracht. Uwe raadplegingen tot voorbereiding van andere wet ion kunnen in het vervolg ten nutte zijn. Omtrent eenige gewichtige zaken, openbaarde zich een gemis van overeenstemming, -waarvan tegen het einde Uwer zitting, de optreding van nieuwe raadslieden dei- Kroon het gevolg is geweest. Ik heb de eer, namens den Koning, de Vergadering der Staten-Generaal te sluiten. Na het uitspreken dezer sluitingsredo, wordt de Minister van Binnenlandsche Zaken, door de Commissie uitgeleide gedaanwaarna de vereeuigdc zitting door den Voorzitter, den heer van Bylandt, wordt gesloten. vBiusdag den 8 dezer werd in eeue openbare terecht zitting \an hej^ kantongeiecjii alhier, di. nieuwbenoemde kanlom cclitei-bii'. Ur ,1. Seluulrnmn, plechtig geïnstalleerd. Nadat door den waarnemondeii griffel vooi lezing was gedaan van du akte vau eedsaflegging hield de phuitsvoi- s.mgendü kantonrechter, mi. K. A. Pooitman, eeue keru- achligo toespraak, welke 'op'gepaste wijze door mr, Schuurman werd beantwoord. Tot ons leedwezen waren wij eerst nu in staat van een en ander melding te maken. Bij Koninklijk besluit van 'li September 1874, no. 10, is mr. .T. A. G. baron do Vos van Sloeinvijk benoemd tot vooizittei- van de Eerste Kamer der Slalen-Genoraal, ge durende de zitting, die zal aanvangen op den derden Maan dag van September 1874. De Miuister van ooi log heeft de chefs der ver schillende korpsen gemagtigd, om aan de miliciens dei- lichting vanl87L, (plaatsvervangers en nommervei wis selaars daaronder begrepen,) die daartoe aanzoek mochten doen, toestemming te verleenon tot hel aangaan van een huwelijk. De Minister van Marine brengt tor kennis van belanghebbendeu. dat uaaidïen bij hel departement van Marine hot bericht is ontvangen, dat do havens van Rio- Janoiro en Santos van besmetting door gele koorts verdacht ziji verklaard, de quarantaine-maatregelen zullen worden toegepast op do schepen, welke die plaats na den 3den Augustus jl. hebben vei laten. De Minister van Financiën vestigt de aandacht dei- belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandscli Indie, door middel van liet stoomschip John Bramall, van de »Commercial Steamship Company", waarvan het vertrek van Rotterdam op den 27sten September aanstaande is bepaald. De daarmede te verzenden coi respondentie behoort uiterlijk in den namiddag van den 26sten September te Rotterdam aangekomen le zijn. Naar men verneemt zal Maandag 30 Nov. a. s. Breda door een bezoek van Z. M. den Koning vereerd worden; althans men deelt aan de Br. Ot. mede, dat op een der steenen van het monument, te Ginneken opgericht wor dende ter gedachtenis van do gesneuvelden op déu Citadel te Antwerpen, gebeiteld staat: Onthuld 30 November 1874 door Zijne Majesteit Koning Willem III. Nog zijn ingekomen voor den Scherpschutters schiet wedstrijd, morgen, Zondag 20 dezer te houden een Zwit- sersche klok, geschenk van het lid der regelings-commissie L. NV. C. Walraven, eeu étagère, geschenk vau N. N., een kistje cigaien vau een buitengewoon lid. Op do schietbaan zullen van '12 tot 2 uren, muziekuit voeringen gegeven worden. De prijsuitdeeling zal in Musis Sacrum plaats hebben Zondagavond te 8 uren. Gisteren had in de Buitenhaven een treurig voorval plaats. Een tweejarig kind vau een schipper speelde op het dek van de schuit. In een onbewaakt oogeublik viel 'net overboord en verdween in de diepte eer de ouders het bemerkten. Eeu oogeublik later werd liet lijkje opge haald. Op de tentoonstelling der Maatschappij van Land bouw en Veeteelt te Dordrecht, werd van de rubriek vee teelt no. 4, veulenmerriën van inlaudsch ras, gedekt in den springtijd van '1874, met haar veulen van de vorige dekking, de 3o prijs behaald op no. 20, Bruin, enz. met bruin hengstveulen geb. 1 Mei '1874, toebchoorcnde aan den heer J. D. Meijer Dz. Op de tentoonstelling van Pluimgedierte, welke dezer dageu in den Haag gehouden wordt, heeft, volgeus de be- kroningslijst, de lieer J. Klein alhier een 2den prijs be komen, zijnde een verguld zilveren medaille, voor paauwen en fazanten, benevens eeu 2den prijs voor witte Dantam- hoenders en een 'lsten prijs voor zwarte Spaansche hoenders. Op 26 en 27 September a. s, zal door het korps Koninklijke Scherpschutters van Rotterdam een schiet wedstrijd worden aangeboden aan het regiment schutterij van Rotterdam, liet gedeelte mariniers alhier in garnizoen, het korps scherpschutters van Schiedam en dat gevormd uit de Vcreeniging De Eendracht le Vlaai-dingen. De scliietwedstry d zal worden gehouden op de schietbaan der Vereenigiug tot bevordering van 's Lands weerbaarheid. Op 27 September -zal door liet muziekkorps dor Rolter- damsche scherpschutters des avonds een concoi t worden gegeven iu den Dooie. Omtrent de zaak van liet stoomschip Notre-Dame de Fourvières, bericht de Brr.sselscho correspondent van do N. B. Ct., dat de Belgische regeering, op de ontvangene waarschuwing van den Spaanschei! gezant, dadelijk naar Antwerpen geseind heeft om het schip aan te houden, en dat deze last niet alleen bijtijds is ontvangen maar ook eeu gestreng onderzoek tengevolge heeft gehad. Daarbij zou gebleken zijn dat het stoomschip niets inhield dat op oor- logs-contrabande geleek, zoodal het ongehinderd kon vertrekken. Nopens do zèö betreurde verordening van den Haag- scheu Gemeenteraad op'de heffing van liet minerval is den raad eene missive van Gedeputeerde Staten geworden. Daarin ontwikkelen -zij de bezwaren, welke ook bij den minister van binnenland oliezaken hebben gewogen, tegen liet bedrag van f 150 in verhouding tot het cijfer van f 60 d.vt als schoolgeld aan do lioogere burgerschool wordt ge heven. Een cijfer van f 100 of f 120 zou bij den minister minder bedenking hebben ontmoet als het voor velen bezwarende van f'150. Ged. Staten hebben derhalve namens döu minister den raad verzocht op het voormelde besluit terug te komen. In de Donderdag to Amsterdam gehouden ajgeineene vergadering van aandeelhouders der Ned. handelmaat schappij zijn al de wijzigingen iu de statuten, door de di rectie voor het derde 25jaiige tijdperk voorgesteld, met groote moerdei gcid aangenomen. Er is besloten tot uit breiding van het kapitaal tot 38 millioen, met 156 tegen 33 stemmen, tol handhaving van den Koninklijken com missaris (waarbij de tegenwoordige Litplaris, mr. Pape, zich als zoodanig buiten stemming hield) met slechts 5 tegen, en tot voortzetting van de benoeming der direc teuren door deu Koning met'104 tegen 30 stemmen. Alle amendementen werden verworpen, liet gelieele gewijzigde ontwerp werp werd met algemeene stemmen, op drie na, en de voorgestelde verdeeling der reservi kas op 2 na aan genomen Omtrent de luchtreis, die heden uit het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam door den heer Godai'd zal onder nomen worden, schrijft het If. v. d IJ. het volgende: Godai d zal uit den tuin van het Paleis Voor Volkvlijt op stijgen. Zijn de omstandigheden zoo dat de opstijging kan geschieden, dan behoeft niemand voor teleurstellingen te vreezen. Godard is stipt op zijn tijd, en daar het zijn 1093e luchtreis zal zijn, heeft hij zekerlijk genoeg ondervinding opgedaan, om de zaken zóó te regelen, dat voor geen op onthoud behoeft te worden gevreesd. Iu '1847 steeg Godard het eerst te Rijssel op en sedert dien tijd heeft hij 'tin de kunst van luchtvaren tot eeue zeldzame hoogte, in tweeër lei beteekenis, gebracht. Aan het belegerde Parijs heeft hij met zijne lallons-poste groote diensten bewezen. Zijne studio van luchtstroomingen en de werkingen van den dampkring op het gas zijn van groot belang voor de lucht scheepvaart. Met liet volste vertrouwen spreekt Godard van zijne luchtreizen als van trains deplaisir; onder gun stige omstandigheden beschouwt hij zoowel by deopstyging als bij de nodei'daling 'liet gevaar als denkbeeldig. Zijn vrouw oil zijn zoontje Leon vergezellen hein dikwijls op zijn verheven tochten. Het is der moeite waard den man van zijne opgedane ondervinding te hooren vertellen. Morgen begint de vulling ten half drie, de opstijging ten vier ure. Het gas wordt geleverd door de Ilollandsehe gas fabriek. Eeuige heereu zullen de reis medeumken. Onge twijfeld zullen duizenden het schouwspel willen gadeslaan, zoodat eene tijdige opkomst geraden is. Van onze landgenooten verwachten wij, daar waar Godard ook hier te lande nederkomt, hein een goede ont vangst zal worden bereid. Het Provinciaal Gerechtshof van Friesland heeft den kastelein De R., beschuldigd van iemand, die zich in gen jiuiselyken twist mengde, met een i'nes een doodelijke wonde toegebracht te hebben, overeenkomstig het réquisi toir van liet Openbaar Ministerie, schuldig .verklaard aan moedwilligen doodslag en hem te dier zake veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van acht jaren. Op alle Europeesche markten zijn de graanprijzen sterk dalende en er heerscht bij speculanten weinig lust om, zelfs tot de verlaagde koersen granen te koopec. Hiervoor bestaat dan ook alle reden; want ook uit het buitenland luiden de berichten omtrent den graanoogst, zeer gunstig. Uit San Francisco wordt o. a. gemeld, dat degraanoogst, in dien staat, die dit jaar zoo overvloedig is, dat niet minder dan 700 schepen, elk van 1200 tonnen, zullen noodig zijn, om datgene wat de graanoogst meer oplevert dan voor de consumtie aldaar noodig is, naar Europa over te voeren. "j?f H' n Prijzen en premini van f 100 en daar hoven Vc Ki„ 16o Trckk., 18 Sept. No. 12280 f 1000 en premie van f 30,000 Nes 8112 en 17490 ieder fiOOO. Nos. 533, 2508, 3037 7322, 0639 108ti, 15292 cn 19528 ieder f400. Nos 3989, 7705, H389, 15922 cn 18840 ieder f 200. Nos. 32, 1040. 2I47 2206, 7372, 7506, 8383, 10295, 12731, 12807, 14261, 17405 en 17431 ieder f 100. B U R'G ERL IJ KE STAN D. Geboren: 16'September. Johaunes,zoon vanW.H. van, Trigt en A. van der Beek, Singel. 17. Adriana, dochter van J. Woensdregt en M. Zwalje, Nieuwe Buurt. '18. Cornells Zacharias, zoon van E. Vering- meier en O. de Veld, EreupeMraat. Overleden'17 September. Cornelia van der Most, oud 3 maanden, Nieuwsticht. '17. AgnietaMaria,van Trolsenburg, oud 5 weken, Schie.'18. Jan in 't Veld, oud 2 jaar, in'deze gemeente.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1