V r ij dag 25 8 e p e m b e r. te 4874: M 3479. BWTEIHBOSGHE bebjchtes. 3I8HENLABDSCXE BERICHTE,?. iaat* de] lok be- P SCI COURANT. abonwembn AdmineinenUprijsllriP M u nlm. Franco per Port, J"»r het fdpolc lujk Pruisen. Naar aanleiding van hetgeen vreemde dagbladen, op grond van sensatie-telegrammen uit Kopen hagen, over een ernstig geschil tusschen Duitschland en Denemarken schrijven, wijst de National-Zeit. er op, dat de Duitsche regeering op alle mogelijke wijzen vriend schappelijke betrekkingen tnet Denemarken tiacht te onderhouden. De Deensche regeering, voegt gemeld or gaan er bij, heeft zelve verzekerd, dat zij geheel vreemd is 'aan de van-Kopenhagen uitgegane dagbladmanoeuvres Do voortdurende opi'uiingen van Deensche kiozeis iriNooid- •Sleeswijk hadden de uitzetting van verscheidene Denen ten gevolge. Deze maatregel was echter niet algemeen, maar van individueelen aard, en kou derhalve geen aan leiding tot diplomatieke onderhandelingen geven, omdat de verwijdering van ingezetenen van vreemde staten, zonder opgaven der gronden, in Duitschland geooi loot'd is latusschen meldt een telegram van ReuterUit goede bron wordt het bericht bevestigd, dat Pruisen aan Dene marken voorgesteld zou hebben, om zich bij de Noordsche fosderatieaan te sluiten. De Koning van Denemarken heeft dat voorstel van de hand gewezen, en den Keizer van Rus land daarvan verwittigd. Deze rnoet er zeer verbolgen over zijn. liet voorval zou grooten invloed uitoefenen op de politieke houding van Rusland tegenover Spanje. In het antwoord van den Keizer aan don Cailos ziet men een bewijs van toenemende verwijdering tusschen Rusland en Duitschland. Oostenrijk. Ook de Neue Freic Press# bespreekt den brief van den Keizer van Rusland van don Carlos en zegt o, a.: »De brief aan don Carlos na de weigering om 't bewind van Serrano te erkennen, is een formeele op zegging dier entente cordiale tusschen de drie Keizers, welke men voor duurzaam hieldeen ondubbelzinnige demonstratie tegen de politiek van Duitschland en Oosten rijk in de Spaausche kwestie en een diplomatieke zet van den bedenkelijks ten aard op het politieke schaakbord, Hof en Kabinet te St.-Potersburg mogen zich tweemaal be denken, alvorens zij een stap verder gaan, want de weg, dien zij betreden, is gevaarlijk en 't is niet te berekenen waarheen die weg zou kunnen leiden." Frankrijk. Aan den officieusen Francais woult het volgende geschreven«Allo berichten omtrent den Staathuishoudkundigen toestaud van Fiankrijk luiden gunstig. Uit de statistieke opgaven van den uitvoer handel, blijkt dat deze over de maanden Juli en Augustus sterk toegenomen is. De zijde-industrie te Lyon toont eeue gi oote levendigheid. De vraag uaar arbeiders is groot en de bestellingen zijn zoo belangrijk, dat eene fabriek, die met 150 weefgetouwen werkt, bestellingen ten bedrage van 2000 stukken zijde, niet zal kunnen uitvoeren, omdat het haar aan werklieden ontbreekt. Volgens den Moniteur Universel is de toestaud van andere takken van nijverheid even bevredigend. Men hoopt dat vóór hel einde van '1874 de zaken nog een belangrijken stap vooruit zullen gaan. Do handel met de Vereenigtle Staten heeft mede een buiten gewone ontwikkeling bereikt," Italic. Maandag jl. was het vier jaren geleden dat Rome ingelijfd werd bij het koninkrijk Italië. Die dag schijnt zonder stoornis te zijn afgeloopen. Er wordt slechts melding gemaakt van onbeduidende domonstratiën dei- verschillende partijen. Terwijl de koniugsgeziuden aan de Porta Pi a oene lijst aangeplakt hadden, waarop de namen der Italiaansche soldaten vermeld stonden, die bij de inneming van Rome gesneuveld zijn, brachten eenige leden van den Romeinschen adel, die aan den Heiligen Stoel getrouw gebleven is, en ook eenige deputation van Katholieke vereenigingen zich naar het Vaticaan, om zich over de snoodheid der libei alen te beklagen. De president van een dezer deputation las een adres, waarin hij adieu noodlottigen dag betreurt, welke herinnert aan de gi ootste schaudp der beschaafde wilden van dit ondankbaar Europa. Alle mènschelijke hoop zoo voègde hij er bij die ons tot nu toe steunde, is verloren. Wij staan te midden onzer verlatenheid en God. Gedurende vier jaren l ij den wij, en de goddeloozen, die ons te vuur en tc zwaard hebben onder worpen, lasteren ons voortdui end. God schijnt doof te zijn voor onze stemmaar gij, Heilige Vader, spreek en ver sterk ons 1" Het is nog niet bekend wat de Paus daai op heeft geantwoord. Engelanti. De telegraaf meldt uit Washington van gisteren, dat generaal Miles, bevelhebber der Bonds- troepen, de Indianen op nieuw in enkele kleine gevechten aan de Roode-rivier, in Texas, verslagen heeft. De werkstaking in de katoenspinnerijen te Bolton, die elf dagen duurde, is geëindigd. Dinsdag hebben de werk lieden den arbeid hervat. Er is een scheidsrechter be noemd, aan wiens uitspraak omtrent de al of niet ver mindering van het dagloon de werklieden en de patroons zullen gehouden z'y'n. r-tf.m (.Brieven Franco.) S O HI KD AM Si September 1874. De Staatscourant van heden behelst de wet van 19 Sept. 1874, houdende maatregelen tot het tegengaan van overmaligen arbeid en vei waarioozing van kinderen. Bij de verkiezing van-een lid voor de Provinciale Staten in Zuid-Holland, in plaats van wijlen don heer A. van Diiol, die in 1880 moest aftreden, zijn van de 694 kie zers, 40! opgekomen. Hiervan vei kregen de heereu G. A. van Drie!, burgemeester van Puttorshook, D. Kluifhoofd, burgemeester van Numansdorp en F. C. Vaar zon Morel, burgemeester van 's Gravendeel, respectievelijk258, 108 en 47 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Van de 51 kiezei s in het kiesdistrict Puttershook waren er 50 opgekomen. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de nieuw opgerichte armenschool te Gouda zijn bij hét jl. Zaterdag gehouden examen 40 sollicitanten opgekomen. Dit examen zal aanst. Zaterdag door 1.1, die de hoogste aanteekeningen verkregen, worden voortgezet, waaronder voorkomen de hulponclei wijzers Schepp en Schrieck van Schiedam. Men schrijd uit den Haag aan de Arnh. CL: Met zekerheid kan ik u rnelden, dat omli ent de veihooging der Iractementeu van de ambtenaren liet volgende voorstel aan de kamers gedaan zal worden1do ti actemonten ten bc- diage van f4000 en meer onveranderd te laten2. eene som, uit te trekken op de posten voor onvoorziene uitgaven, toe te staan, waardoor de overige tractementen met onge veer 10 pCt. kunnen worden veihoogd, echter niet dien verstande, dat de lagere trnctementou volgens eeu hoogere percentage zullen weiden gewijzigd, dan do hoogere. liet Kroningsfeest van 12 Mei heeft op enkele, ge lukkig maar weinig, plaatsen onaangename herinneiingen achtergelaten, getuige de veroordceling van eenige per sonen wegens het verstenen der openbare rust of wegens het zich wederrechtelijk Loeéigenen vangrncn. 'tFraaiste is eveuwel, dat voor he, intougerecht. te lleusdou een lid eeuer feest-commissie gedagvaard wordt tot betaling van zijn aandeel in de kosten. Dezer dagen werd te Wageningen een oppassend huisvader vermist, die zich meermalen naar Opheusdon begaf om aldaar haring to verkoopeu. Aan het Kleine Veer, in de nabijheid dezer stadvond men in een schuitje op den Rijn de haring, welke hij medegenomen had. Men kan zich voorstellen in welk eene ongerustheid zijne huisgenooton, die het ergste vreesden, den ganschon nacht verkeerd hebben. lieden ochtend bleek, dat die viees niet ongegrond was: na lang zoeken slaagde men er in, zijn lijk te vinden. Daar hij de pet nog in zijn hand geklemd hield, vermoedt men dat hij zichzelf, als naar ge woonte, naar de overzijde heeft willen roeien, dat toen zijn pet te water geraakt en hij, ernaar willende grijpen, uit het schuitje iu de livier gevalleu is. Eene vrouw en 8 jonge kinderen laat hij in hulpbehoevende omstandig heden achter. Gilden. Schutters. Onze geloei den hebben steeds eene neiging gehad, en sommigen hebben die nog wel, om den oorsprong van al wat bij ons merkwaardig is, in Frankrijk te gaan zoeken Als een historieschrijver den oorsprong derambachtsgildon niet kende, achtte hij dien gevonden, zoodia hij slechts een ordonnantie van een ouden Franschen koning kon aanha len en om den Amsterdamsclien schouwburg te beschrij ven, begon men met den oorsprong der »tooneeloefening" in Frankrijk op te diepen. Letterkundigen laten luiune voorzaten, de redelijkere, uit Frankrijk overkomen; en navorscheis, die na de herkomst van onzen Sintei klaas zoeken, kijken (ofschoon de «Zwarte Klaas," op 't witte paard, die door de lucht rijdt en door den schoorsteen noêrdaalt, een echte Germaan is), over Fiankrijk heen tot iu Spanje. Wie niet vveteu dat onze Jvn Klaassen een Am sterdammer was, vertellen hunnen lezersdat hij uit Frankrijk gekomen is; en de beroemde jurist Joost de Damhouder leidde den oorsprong der schutterijen af uit eene ordonnantie van den Franschen koning Karei V. Maar hij vergiste zich, want onze schutterijen z'yn al vrij wat ouder. Merk echter wel op, dat gij hierbij niet moet denken aan onze hedendaagsche schutterij; dat is een instelling van onzen tijd, die wel denzelfden naam draagt, maar niet het zelfde is als de middelectivvsche schuttersgilden waren, de gilden van den handboog en van den voetboog, gelijk die bestaan hebben tot in 't begin der '1 Ge eeuw. Den oorsprong onzer oude schutterijen te zoeken in een verordening van een Franschen koning A°. 1369, is dwaas. Anderen hebben dien gezocht in de vroegste brieven en keurfen, die bewaard zijn gebleven, en zoo de oudste schut terij iu Holland te Leiden gevonden in 1266, wat ons al vrij wat verder brengt. Mam* toch dwaalt men licht, als inen de oudheid van gilden uit brieven ti acht te bewijzen want alle instellingen, die uit het volksleven zijn voortge- ADVEBTEWTIIH: Prijsvjn 1 tot 10 gewone regel» f I 00; tedere regel meer /(MO Vooi den werkenden stond en voor weldadigheid, dolic|(l van den prys. sproten, zijn doorgaans onder dan de oudste brieven; ja, sommigen hebben eeuwenlang bestaan alvorens zij van schriftelijke ordonnantiën voorzien werden. Wij kunnen echter de oudheid onzer stedelijke schut tersgilden in 'l algemeen vrij juist be|)alen. Zij zijn even oud als de steden zelve. Wanneer eene poorterij opgericht en door 's Graven handvest erkend en van rechten en vrij heden voorzien was, dan bezat zij daarmoë tevens het recht, ja, dan ruste op haar de plicht, die vrijheid te beschutten, en hiertoe vereenigden al tei stond, zelfs nog eer tie stad muren en torens gebouwd had, de voornaamsteIpodrlers zich toe een gild, en noemden zichschutten, schuttebroe- ders of schutters. De naam «schutter" is dan ook niet, als sommigen zeggen, van het «schieten" ontleend, maar van «schutten," dat beschermen en verweren .eteekent Tot patroon van hun gild kozen zij gewoonlijk den Christelijken ridder it. Joris of den vromen krijgsoverste St. Sebastiaau; en daar zij bij hunne gihlehuizen een ruimen hof hadden, om hunne schutterlijke oefeningen te houden en naar het doel te schieten, zoo kregen de schutters-gildehuizcn den naam van Boel. Aan 'thoofd van 't schuttersgild stond de «Koning" met zijnen raad, bestaande uit den deken en de overlieden, en de/e maakten gezamenlijk de ordonnantiën voor't gild; terwijl do regeoritig der stad den schutters, ter vergelding hunner goede diensten en ter bestrijding hunner onkosten, de noodige inkomsten verschafte, doorgaans eene visscherij, den wijntap en een zeker getal penningen 's jaais. Bij elke gelegenheid, in vrede en krijg, trad de schutterij op den voorgrondzij was de steun der wet, en luisterde alle feesten en plechtigheden op. Liet de Graaf door zijne herauten «heirvaert kundighen" in de goede stedeu, dan schaarden zich de schutters voor het schepenhuis om der stede banier tc volgen. Hun rusting bestond in een buffels- of hertsleeren kolder met een borst harnas on ecu ijzeren stormhoed. Over het harnas droegen zij hunne schutlerpallure, den stalen boog op den schouder, den leèren pijlkoker, welgevuld met groote houten pylen, die van stalen punten met weêrhaken voorzien waren, ter rechterzijde aan den gordel, en 't lange mes of den degen op de linkerheup. Was er onraad, binnen of buiten, en werd er «elockege- slach" gehoord, dan bewaarden de schutters het schepen huis en do poortenen als het grauw raasde en rumoerde in dollen oploop, dan stonden de schutters pal, «om *t Ge recht te stereken en de onrust te helpen benemen." Werd eeu vorst of voi stin plechtig ingehaald, men zag de schutters in volle wapenrusting en pallure, gedost in hunnen tweekleurigen rok en met de bonte kaproen op het hoofd, met liet zilveren blazoen op de borst, en de schutter lijke symbolen: boog, pijl en papegaai op den mouw ge slikt, aan 't hoofd der gilden trekken; en gedurende 's vorsten verblijf strekten zij hem tot «eene heerlicke ende solemnele garde." En vierde de kerk feest met plechtigen ommegang, de schutters gingen meö iu processie, «devo- tcück onder hoere kairse." De schutters waren de besten en vroomsten, de kloeksten en machtigsten der poorterij. Zij vormden eene soort van stedelijke ridderschap. Evenzeer als zij uitmuntten door hun aanzien, moesten zij zich ondeischeiden door hnnne zoden en edele vormen. *iReine eersame wandelinghe in wereken enile iu woorden" was schuttcrplicht, of, als men dit toen uitdrukte: «den boghe toebehoorendeen hierdoor heb ben zij weldadig op de nationale beschaving gewerkt, gelijk door hunne openbare feesten op de nationale vroolijkheid. Oude Tijd.) GEMENGDE BERICHTEN. Men zal zich nog den vreeselijkeu brand te Meiningen hei ruineren. De Magd. Zeit. bevat thans het volgende: Ofschoon de bloeitijd voor onze stad nog in het verschiet ligt, zoo is toch de werkzaamheid weder begonnen; voor-* loopig zijn de ongelukkigen toch weder onder dak'gébracht. Voor hot met den reuzenarbeid belaste comité is echter de zorg voor de winterwoniugen de grootste. Tot den barak- kenbouw is besloten, en deze zal thans aan aannemers worden opgedragen. Doch er zijn sommen toe noodig, die de noodlijdenden voor dein herbouw hunner woningen ontbreken, daar het assurantie-geld voor geen hunner voldoende is. Tot de groote verliezen die geleden zijn, behooren ook de registers van den burgerlijken stand. Het nieuwe bouwplan is door het ministerie aan den gemeen teraad voorgelegd en door deze goedgekeurd. Wat de soliditeit der verzekering-maatschappijen betreft, worden enkelen geroomd terwijl van anderen niet veel goeds ver haald wordt. Aan de oproeping tot liefdadigheid werd ruimschoots gehoor gegeven. Binnen tien dagen ontving men f73.236, dat echter Dog geenszins voldoende is om het verlies te dekken. Bij den oulaDgs te Meiningen plaats geha'd hëb den brand is weder gebleken, dat de meeste brancf en kasten niets waard z'yn; rncj,uitzonderingjvdneen^- kele die by het instorten van een huis bedmy^fw.erd'—

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1