Maandag 28 September. A o. 1874. M 3481. BUITEMLARIDSCHE BERICHTEN. COURANT. 4BOKNBMBNT: Abonnementsprijs, por Drie Msamlen Franco per Pait, door hel geheele Itijk 1.85. 50. (Brieven Franco.") ADVEBTBHTIENt Prijs van 1 tot 10 gowoiie regels (100; iedere regel meor (0.10 Voor den wei kenden stmd en voor weldadigheid, de lielll van den pry's. Dultschland. In eene vergadering van het aard rijkskundig genootschap te Hamburg Woensdag jl. gehou den, hebben de heeren Weyprecht en Payer, hoofden der bekende Oostenrijksclie Noordpool-e'xpeditie, o. a. mede gedeeld, dat door die expeditie eene zeeëngte is ontdekt vati 100 mijlen lang en 90 mijlen bi eed, in de richting van bet Noorden. Bij de voortzetting vau den tocht op 12 April, toen de expeditie zich op 81° 57' NB bevond, ontdekte men naar het Noorden land, hetwelk zich tot over uen 83sten graad noordwaarts uitstrekt. De expeditie heeft de overtuiging verkregen, dat langs dien weg de Noordpool niet kan bereikt worden en dat de mecuiug omtrent het bestaan van eene open Poolzee onhoudbaar is. Geen win terhoren is er voor een schip te vinden, en een ontdek kingstocht over land, zonder medewerking van schepen, is wegens de gesteldheid dier landstreek eene onmogelijk heid. Aan eene ontdekking der Noordpool langs die zijde is dan ook, naar hunne zienswijze niet te denken. Engeland. Uit de door de regeering openbaar ge maakte opgaven der kosten, welke de armverplegiug in het jaar'1873 van den staat veigde, blijkt dat in het geheel voor dat doel werd uitgegeven eene som van 7,692,000 vergeleken met de uitkomsten van het jaar 1834 (het laat ste van de werking der voormalige armenwet) 1,400,000 en met die van het dienstjaar'1872 £315 000 meer. Die vermeerdering wordt aan de toeneming der bevolking toe geschreven, doch tevens aangetoond dat de bevolking toe genomen is in eene grootere verhouding dan. de kosten vin het armwezenimmers die kosten bedroegen in 1834 8 s7i. 9'/i cl, en in 1873 niet meer dan 6 sh, 7'/i d. per hoofd dei- bevolking. In iiet getal van staatswege ondersteunde be- hoeftigen is eene voortdurende vermindering op te merken; in 1871 bedroeg het nog meer dan een millioenin 1873 reeds 977,000 personen, gelijk staande met 4 ten honderd der bevolking; van de ondersteunde behoeftigen waren ruim 850,000 personen door jeugdigen leeftijd, ziekte of hoogen ouderdom buiten staat iu hun eigen levensonder houd te voorzien. De Engelsche Stand, bevat een telegram uit Dublin, waarin wordt bevestigd, dat de associatie voor amnestie aldaar bericht beeft ontvangen, dat de oeiste minister Disraeli eene algemeene amnestie bij II. M. Victoria zal aanbevelen voor de nog overblijvende, wegens politieke misdrijven gevangen zittende Fenians, te verlcenen bij ge legenheid van zijn aanstaand bezoek aan Ierland. Onder de werken, die iu bet jongste te Londen gehouden congres der Oriëntalisten zijn overgelegd, be hoorde een merkwaardig fac-simile van een door professor Ebers, uit Leipzig, ontdekt mauusciipt, zijnde een volledig oud Egyptisch handboek van geneeskunde. Het dagteekeut uit de 16de eeuw vóór Christus eu behalve dat liet een rijke bron is voor de geschiedenis der geneeskunde, be wijst het bovendien dat er reeds in die dagen tusscheu de Egyptenaren en de staten vau westelijk Azië handels verkeer bestond en zelfs eene wisseling van gedachten op wetenschappelijk gebied plaats had. Immers een aantal der in het werk vermelde geneesmiddelen waren uit Azie afkomstig, en er komeu eenige recepten in voor, die ont leend zijn aan een vermaard geneesheer te Byblos, in Phoe- nicie. Andere recepten zijn aan oudeie geschriften ont leend, onder andere aan sliet boek van de wijsheid der menschen." Het manuscript bestaat uit 110 bladzijden, die op uitstekende wijze typografisch zijn wedergegeven. frankrijk. De Liberté beweert, dat eronder de op het,eiland Sainte Marguerite in beslag genomen pa pieren van Bazaine, stukken zijn gevonden die grond geven voor het beweren, dat generaal Zabala, destijds minister van oorlog en opperbevelhebber van het Noor- derleger in Spanje, aan Bazaine een commandement bij het Spaansche leger aangeboden heeft. Daarmede wordt dan in verband gebiacht de verklaring, door den ex- maarschalk na zjjue ontvluchting gedaau, dat hij ziju militaire loopbaan nog niet als geëindigd beschouwde. S O HIE D A M 26 September 1874. 's Konings wederantwoord aan de Commissie van de Eerste Kamer welke gisteren het adres van antwoord op de troonrede Z. M. heeft aangeboden, luidde: nMijne HeerenIk verzoek u aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal Mijnen dank te willen overbrengen voor haar Adres van Antwoord en haar tevens de verzekering te geven, dat Ik daardoor met genoegen bij vernieuwing de verzekering heb verkregen van hare ernstige begeerte, om mede te werken tot alles wat tot welzijn van Ons dierbaar Vaderland kan strekken." De Minister van Financiën heeft heden de begroo ting voor 1875^ ingediend. De Minister zegt daarbij, dat de inzage (der begrooting bij de leden der Tweede Kamer de.'/overtuiging zal vestigen, dat-de toestand i/onzer^ financiën"•'inderdaad niet ongunstig mag heeten. De Minister heeft o. a. medegedeeld, dat hij door den Kouimr gemachtigd is het .voorstel tot afschaffing \an den zeep-accijns gisteren per telegraaf gemeld) en tot evenredige verhooging der belasting op het gedistilleerd in te trekken. j Naar men verneemt, ziFte Hoorn als candidaat voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer door de liberale partij worden gesteld nn\ G. de Vries, afgetreden Minister van Justitie. In de gistei eii avond gehouden vergadering van liet Departement uSehiedarn" der Maatschappij »tot nut vau 't Algemeen, zijn tot Commissarissen der volks voorlezingen benoemd de heeren W. L. Combé en J. J. Voiiner, terwijl tot bestuurslid der Zangschool werd gekozen de lieer J. J G. Nolet. Vau het iugekomen vei slag van den afgevaardigde ter Algemeene Vergade ring, alsmede van dat der Volksvoorlezingen over '1873, werd vooi lezing gedaan. Het rapport betreffende de Spaar bank weid door liet Bestuur ingediend; door de vergade ring weid, op voorstel van liet Bestuur, besloten uit hoofde van de belangrijkheid en uitvoerigheid vau dat rapport, het gedurende 14 dagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren, tor iu/.age voor de Leden bij den Secielaris, den Heer IT. A M. Roeiauts, nedei te leg gen, teneiude het daarna, iu eene uitsluitend daai voor te beleggen vergadering, te behandelen. Voorts werd nog eene ingekomen missive van liet bestuur der Bewaarschool om herziening vau enkele ai tikelen van het reglement voor die school aangehouden tot de vergadei iug iu de maand October, zijnde de aangewezen maand, ingevolge het reglementtot het brengen van vei anderingen in regle menten enz. Het maken cu stellen van den metalen bovenbouw voor de spoorwegbrug over de Maas te Rotterdam, waarr van de aanbesteding op 3 dezer heeft plaats gehad,is toege wezen aan de minste inschrijvers, zijnde de firma Cail Co. te Parijs, voor de som van f872.000, Naar men verneemt is te Rotterdam een adres ont worpen hetwelk aan alle onderwijzers ter onderteekening zal worden aangeboden, teneinde naar de Regeering te worden opgezoudeo, inhoudende het verzoek, dat de ouderwijzei'iils Staatsambtenaar moge worden aangemerkt. Volgens de Arnh. Ot. wordt thans door het publiek in den Haag de graad van dro ikenschap van beschonkenen uitgedrukt naar de hoegrootheid der boete, waartoe deze vermoedelijk zullen worden veroordeeld. Men spreekt van beschonkenen van f 1, van f 4, van f 10. Is iemand buiteug woon erg dronken dan taxeci t men hem op f 11. Bij de tweede luchtreis is de heer Godardna over de Zuiderzee, de provinciën Drenthe eu Groningen gezweefd te zjjnte Zuidbroek nedergekomen. Boven de Zuiderzee wisselden de luchtreizigers mat de beman ning van de stoomboot Jhr. van Panhuis, door middel ven vlaggen, hunne groeten. De heer Godard was thaus vergezeld van de heeren G Verschuur, vau Amsterdam, en van A. baron de Vos van Steenwijk, van Leiden, De ballon had de afstand van 157 kilometer hemelsbreedte in 5 uren tijds afgelegd, tei wijl de spoor- tiein, die de reizigers van Groningen naar Amsterdam terugvoerde 7 uren tijds vorderde. Het N, v. d. Pagwaaraan een en ander ontleend isbevat in hetzelfde nommer eeu ingezonden stuk waarin de heer J. Weide, te Blokzijl, ook namens anderen, zijn excuus aan de reizigers maakt, clat de lieden hen niet beter onthaald hebben. De reden daar van is vooral geweest, dat het bij hun nedei dalen voor Blankenham en Blokzijl nacht en alles in zoete rust was." De boeren waren ook niet zeer t.vredeu, dat er alleen van de flesch wijn aan den lieer Vooi'thuijs in de krant espreuken werd. Overigens heerschte bij het nederdalen als 't ware een panische schrik ouder de menschen; daarom zei v. d. Linden; »As we het eweten hadden, dat die luchtbal ope- g o a n was, dan hadden we die lieden veul beter onthaald, mar we wisten niet wat volk daer neèrkwa m." Misschien zal het velen onbekend zijn, dat van den Burgemeester Van der Werff nog een mannelijke afstam meling bestaat. Het is de heer N. J. Van der Worm, Burgemeester van Schiermonnikoog, die van moederszijde van Leidens burgervader afstamt. Hij is door de Feest commissie tot viering van het beleg en ontzet van Leideu uilgenoodigd tot bijwoning der op 3 October te houden feesten. De gouden gedenkpenning, indertijd aan den Burge meester vau der Werff uitgereikt en in het bezit van den heer van der Wormzal dan mede bij de andere voorwer pen tot het beleg betrekking hebbende worden tentoon gesteld. In Hilversum gebiuikt men sedert eenigen tijd bij brand, om belendende gebouwen te dekken, in plaats van brandzeilen, kleeden van koehaar, die uitmuntend voldoen. Deze kleeden zijn niet breeder dan óón meter en 20 fi 30 meter lang. Zij worden naast elkander over een huis gehangen en dan nat gespoten. Zelfs bij den felsten von kenregen beschutten z\j een gebouw tegen beschadiging, veel beter dan de totnutoe gebruikte gewone brandzeilen. De dochter van een gegoed ingezeten der gemeente Tiol is, in een vlaag van krankzinnigheid, uit een dak venster gesprongen en bleef op de plaats dood.' Gisteren, nacht ongeveer 2 uren sloeg de bliksem in de oniièr^othen, bij'Wijkbij Duurstede, gelegen hofstede van de weduwe van Ooi. De geheele plaats stond onmidi deliijk daarop in brand, zoodat zelfs de bewoners met moeite kouden worden geredvier paarden en evenveel huisdieren kwamen in de vlammen om; ook moeten alle aanwezige papieren en effecten verbrand zyu, CEMEXCiUE BERICHTEN. In den accliinatie-tuin te Parijs heeft een gevecht plaats gehad tusschon den jongen olifant Tobie en de gi raffe. De olifant, een der makste dieren, wandelt des morgeus vi ij rond met een aap, als oornac, op zijn nek, en brengt dan bezoeken aan zijne lotgenooten. Dén 19 dezer tiad hij ook voor de eerste maai de omheining binnen, waarachter de giraffe met haie jongen leeft. De wachters waien op het oogenblik afwezig. Nauwelijks wordt de gi raffe hem gewaar of, ter verdediging vau hare jongen, die achter haar zijn verscholen, snelt zij op den olifant los, trapt hem en werpt hem .omver; de ongelukkige cornac gaf een bewijs van zijn instinkt. Langs den langen hals van den kamealpardel klom hij in eeu oogwenk naar boven en begon zijn vijand woedend te bijten, ,wat deze nog meer aanhitste. Toen de wachters te hulp snelden lag de oli fant badende in zijn bloed, terwijl de beten van den aap kwaadaardige wonden, aan de giiaffe hadden toegebracht Beiden zijn naar de infirmerie" gebracht. Uit New-York wordt gemeld dat bij eenfabiieks- biand te Tall-River 30 meisjes, die op eeu bovenverdieping werkten, iu de vlammen, zijn omgekomen, terwjjl een nog grooter aantal in wanhoop uit de ramen sprong, waarvan (ie meesten óf levenloos óf zwaar gewond worden opgd- nomen. Het verbruik van spons iu Europa is zeer aanzienlijk. Engeland alleen voert jaarlijks voor twee en een half milli oen aa:i sponsen in. Zij komeu uit Griekenlaud, Syrië en van de West-Indische eilanden. De spons is,.gelijk bekend is, een plantdier, dat zich in de nabijheid van de kusten op i rotsachtigeu bodem vasthecht. De spons van Syrië, die bij Tripoli en Batrun gevischt wordt, is de beste: echter be zoeken de visschersbooten alle kusten van den berg Carmei in het zuiden tot Alexandretta, in het noorden. De geza menlijke waarde aan sponsen, die de Syrische kusten ople veren, bedraagt in gelukkige jaren 3 0.000 gulden. Het bedi-ag vermindert echter omdat inen te veel gevischt heeft. Tegenwoordig houden zich langs de Syrische kusten nog 250 a 300 booten, met eene bemanning van 1500 koppen, met de visscherij bezig. Het zijn meestal gewone visschers- schuiten, met eeu dek, dat der oppervlakte beslaat, en die voorzien zijn van een kleinen mast, zooals de platte ri vierschepen er een voeren. Zulk eene boot is 20 a 30 voeten lang eu met 4 of 5 koppen bemand, waarvan den uitslui tend het scheepswerk verricht en de andere duikers zijn. Het visschen heeft plaats vau Juni tot half October. Er wordt geen loon betaald; de lieden ontvangen een aandeel in de winst en een goed duiker kan heb tot 450 gulden brengen. Reeds als knaap leert hij zijn vak en hij oefeut het uit tot op ziju 40e jaar. De tijd, dien een Syrisch duiker ouder water kan blijven, verschilt naarmate van zijnen ouderdom, oefening en lichaamsbouw. Zestig seconden' houdt men voor lang en slechts zeer weinig duikers houden het tachtig seconden onder water uit. De duiker gnat op de volgende wijze te wei k. Nadat hij zich ontkleed heeft, bindt hij om zijn middel een open net, om zijn vangst te bergen, omvat met zijne handen een langsverpigen witten steen, waai aan een touw bevestigd is, en werpt zich ver volgens in zee. Zoodra hij den bodem bereikt heeft, zamelt hij, te> wijl hij met de eene hand het touw.yasthoudt, met de andere alle sponsen in, die onder zijn bereik zijn. Door een ruk aan het touw geeft hij het teeken, dat het hein on mogelijk is langer onder water te blijven en wordt hij er uitgetrokken. In den handel komen drie soorten van spon sen voor, alsfijne, witte toilet-spons, de groote roodach tige badspons, de zoogenaamde Veuetiaansche, en de grove ruwe spons, die voor het afwasscheu van vensters, deuren enz. gebruikt wordt. Ongeveer een derde gedeelte van de sponsen wórdt opgekocht door Frausche agenten, die jaarlijks de Syrische kusten afreizen. Door de Turksche i;ogeeiing wordt een tiende gedeelte van de opbrengst der visscherijen als belasting geheven. JEt, Ot. De horlogemaker Klem rat,, in de gemeente Lieben- Üml, heeft de Pruisische Regeering het model aangeboden van een door hem uitgevonden toestel om luchtschepen in alle richtingen te doen bewegenonverschillig bjj wolken wind, zelfs tegen den wind in Tevens verzocht' hij, dat hem de kosten voor de constructie in het groot zou worden gewaarborgd. Daar de Regeering hierom trent tot voorwaarde stelde, den toestel eerst doorheen w xli

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1