Prijzen ïer EtTectea aai la Sen te iisMai. "4 Prijzen ter Haten aan ie Sears te Botteriai 111 9. "^Ttëdëlijk M1EUWS. II G EZ 0MDEM. m,n 17% 45"/,o 82»/,, 291 286 Commissie te doen onderzoeken, hooft hij de onderhan deling, ^afgebroken cu zich tot de Fransche Uegeeriug gewénd. Whnneer men hem ook daar geeti onvoorwaar delijk vertrouwen schenkt, zal hij trachten in Engeland zijn doel te bereiken. Een tentoonstelling, of wedstrijd, van buffetjuffrou wen is thans in North "Woolwich Gardens weer in vollen gang. Er zyn zesentwintig mededingsters blondineu en brunetten, ranken en plompen, maagden van alle tinten en vormen, in buffetten van spiegelglas gezeten. Zoowel dames als heeren wórden tot de tentoonstelling toegelaten; elke bezoeker of bezoekster koopteen toegangkaart, die tevens tot stembiljet dient, waarop hij of zij 't nummer van de door hem of haar waardigst gekeurde schenkster neerschrijft. Behoudens goedkeuring van eene jury, rr, et aan diegene der schoonen, wier nummer 't meest in de stembus gevonden wordt, de prijs worden toegeker d De kunst voor de' tentoóngestelden is natuurlijk, door aan vallige manieren of geestig gekout zooveel moge1, jk de toeschouwers naar de buffetten te lokken. Sommigen woe keren met een air van ingetogenheidvan smacl teuden weemoed, of van schuldelooze naïveteit; terwijl vrijmoedige spraakzaamheid en handigheid in 't omgaan met kaï affen en glazen aan anderen weer aanbidders bezorgen. Bijzon deren-bijval moet, volgens de berichten, een reuzin In- oogsten,, geweldig van lengte en omvang, en die niet min der dan 336 Eng. ponden' weegt. Vooral magere heeren en hoekige meisjes, moéten, zoo heet 't, zich letterlijk rondom 't buffet van deze lijvige |Iebe verdringen. Te Parijs houdt zidi thans een echte Roodhuid op, die 'evenwel uiterst beschaafd is en voor zijn genoegen reist. Hij is ongeveer dertig jaar oud en knap van persoon. Hij behoort tot deu stam der Delawares, waarvan het tee- ken of totom hem op de borst getatoueerd is, Zyn Indiaan- sche naam is Maharé, maar hij noemt zich Charles Fergu son. Zyne geschiedenis is de volgende: Toen Maharé zeven jaren oud was, maakte zijn vader eens twee Amerikanen, de een John Harry, de ander Charles Ferguson genaamd, krijgsgevangen en stond, na deu eersten reeds gescalpeerd te hebben, gereed om den tweeden hetzelfde lot te doen ondergaan, toen het zoontje van den roodhuid zijn vader voor dezen genade vroeg. Wellicht ware de bede van Maharé ook verhoord geworden, had niet plotseling een geweerkogel,' door inmiddels opgedaagde Amerikanen ge schoten, een' einde aan het leven van den ouden roodhuid gemaakt. Nu stelde Ferguson zich op zijne beurt voor den jongen Maharé in de bres, nam hem tot zich, liet hem een uitmuntende opvoeding geven en vermaakte hem bij zyn dood zijn geheel, vrij aanzienlijk vermogen. Jn de St Gudule te Brussel had onlangs een eigen aardige huwelijksplechtigheid plaats. De bruid was jong, schoon, elegant, maar had geen handen. De geestelijke stak daarom den trouwring aan den derden teen van haar rechtervoet, die van het schoeisel was ontdaan en waar mede zij, naar men verhaalt, ook de huwelijks-akte onder- teekende. Die bruid was de dochter van den burge meester van Gentzij werd zonder handen geboren, maar leerde van jongs af zich tot verschillende werkzaamheden van haar -voeten bedienenwaarmee zij bijzonder goed schrijft, borduurt en naait. Overigens heeft het lot haar niet misdeeld; zij is niet alleen schatrijk, maar onder scheidt zich ook door een gelukkigen aanleg. Haar vader deed haar een zorgvuldige opvoeding geven, terwijl een prachtige stem haar muzikaal talent ten goede komt. Alleen aan de stem der liefde gehoor gevende, heeft zij haar hat t geschonken aan een eenvoudig kunsteuaar. Te 's Hertogenbosch zijn ondertrouwd Petrus van Dyk, letterzetter en Helena Bodar, heiden doofstom. In een klein dorp van Auvergne heeft een reiziger de volgende curieuse restauratie aangetroffen in een klein hotel, dat naar deze inrichting genoemd was; en Hotel de lajicellc heette. leder bezoeker kocht zijn eigen portie vieesch en bracht het iu de keuken 'om er bouillon van te laten maken. De maiitre (T hotel heeft echter niet zooveel pannen of ketels om voor ieder afzonderlijk te koken. Derhalve, al de stukjes vieesch gaan in een grooten ketel en ieder krijgt 'een gelijke portie bouillon van de gemeenschappelijke bijdragen vieesch. sMaar elke klant wil evenwel zijn stukje bouillon hebben. Om aan dat billijk verlangen te voldoen, geeft de maitre d'Mtelmn ieder twee gelijkluidende nummers; het eene bindt hij op het vieesch dat hem gegeven wordt, het andere geeft, hij'den inbrenger. Zoodra nu dealgemeene kokerij is afgeloopen, krijgt tegen overgave van hetuummer elke klant zijn uitgekookte inbreng terug. Een Duitsch' liefhebber van boeken, die zyn fortuin en zijn geheele leven heeft besteed, aan het verzamelen van een prachtige bibliotheek, heeft nog voor zijn dood zijne' -ganscfiê" verzameling aan» den Paus gelegateerd. Zeventig groote kisten kwamen te Rome aan. De prachtige verzameling bevindt1 zich thans op het Vaticaan, waar zij naast die van den geleerden kardinaal Maï is gerangschikt. stolt, ton eerste zinneloos gonoomd kunnon worden, omdat iemand van dien leeftijdin zijn jongelingsjaren (zijn leertijd) geen Iloogoro Burgerschool kon bozoekon dewijl die niet bestond 'en ten andere zal hij onverstandig genoemd kunnon worden, omdat hij zijne eigene bolangen niet beter inziet, die zeker beter behartigd kunnen wor den, door oen persoon als bovenbedoelde dan door iemand dio van alles eenige, doch van niets degelijke kennis bezit. Ook de Redactie van do N. II. Cl. wcnscht hij in over weging te geven of zulk een vraag als door zulk een han delaar gesteld wordt (da vraag van een onverstandige) wel als bewijs kan geldon, voor do deugdelijkheid van hot onderwijs, dat aan de Iloogere Burgerschool gegeven wordt of dat liet onderwijs aldaar zoo gcwcnscht en gewild is dio eon betrekking wil bekomen, is, wanneer het stellen van dusdanige vraag algemeen werd verpligt do Hoogere Bur gerschool willens of onwillens te bezoeken en waar dwang noodig is ontbroekt meestal datwaardoor het vanzelf gezocht zou worden, hot spreekwoord zogt immers niet te vorgeofsch, goede waar beveelt zichzelf aan. Met de plaatsing van deze rogeion in uw geacht blad mijnheer de Redacteur zult UEd. zeer verpligton, U. D. Dr. Schiedam 26 September 1874. R. Slechts om aan een «verplichtend" verzoek te voldoen plaat sen wij dit stukje. Do bedoeling er van springt duido- lijkor in hot oog dan do bewijsvoering. Misschien heeft de N. R. Courant lust daar, waar do Schrijver van de baan der logica derailleert, hem o\en in het spoor to helpen. Wij voor ons hebben slechts te horhalen wat wij reeds zeiden: De II. B. School is als oen jeugdige boom, die allengs meer en rijper vruchten dragen zal, on die reeds te stevigen wortel in ons burger- en staatsleven geschoten hoeft, dan dat con netelige worm in staat zou zijn haar dood te knagen. Dn Reoactie. ten om nog eene bijdrage te storten gij zult boselfen dat gij daartoe verpligt zijl en dat gij niet moogt dulden dat enkeion onzer ingezetenen, die ons zooveel aangename dagen bezorgden, genoodzaakt zijn nog zulk eene belang rijke som bijtobotalen. Ja maar waar inootcn we onze bijdragen storten. Mij 'dunkt die vraag hoor ik u nadenkend doen. Dam- ik editor noch lid der gomelde Commissie hen, noch tot een der leden iri betrekking sta, durf ik die vraag niet beantwoorden. liet komt mij evenwel meest geschikt voor die bijdragen toetezenden aan den Hoor P. BRILLENBURG, penning meester der Feestcommissie, die zo, naar ik verwacht, wel dankbaar in ontvangst zal nemen. Komt! do Feestcommissie van April '72 ontving nis wel verdiend huldeblijk eon zilveren medaille; dat deze niet minder verdienstelijke Commissie ook een huldeblijk van ons ontvange, moar nu door onze bijdragen tot dekking van haar tekort. J. MARKTPRIJZEN AAN 1)E BEURS TE SCHIEDAM, van den 26 September 1874. i'oyg per *2100 kilo Libau f210 6/w. per 1050 kilo Pernau f 230 3 -'m.Libau Mijnheer de Redacteur! Sta mij eene kleino ruimte in Uw geacht dagblad af, om op te komen togen de bewering van don heer D. Kimmijser in liet No. van boden, als zouden de leerlingen van de iloogere Burgerschool, die den 5-jarigon cursus (met goeden uitslag?) hebben medegemaakt, vtot niets goed zijn on de Iloogere Burgerschool (bedoelt de hoor Kimmijser alle - of alleen de Schiedamsche?) eene totaal mislukte onderneming zijn." De heer Kimmijser -zal mij niet ton kwade duiden, dat ik oponlijk verklaar, dat mijno ondorvinding lijnrecht tegen over zijno bewering staat. Maar hij zal begrijpon, dat het mij niet past op dit punt in bijzonderheden te treden. Alleen wil ik als mijn gevoelen oponlijk zeggen, dat, do Hoogero Burgerscholen (de Schiodamscho daaronder begrepen) uit stekende leerplaatsen zijn voor jonge lieden, die werken kun nen en werken willen, en dat ik ze een waren zegen acht voor ouders, die eigen huis en eigen haard als do aange wezene opvoedingsplaats hunner kinderen beschouwen. Ik heb de oer te zijn Schiedam, Uw Uw. JJr., 26 Sopt 1874. J. S. M. DE GROOT. a er ut f 216 6/w. Moutwijn: f'14/i per hectol. Ct. Jenever Amsterd. Proef, f1854 óf 19'A per hec toliter Ct. «onder fust eti zonder belastiug. Spoeling;* fl.20 per ketel. Ily de Scliieilamschi'Spoeling-Vereenigingf 1.40 per ketel. BURGERLIJKE STAND. Geborens 25 September. Daniel, zoon van A. J. van Hulst en D van der Kris, Broersveld. Overleden: 23 September. Eeu levenloos aangegeven zoon van A. Zoetmulder en J. B, Scholte, Noordmolen- straat Ondertrouwd24 September. A. van Hoek en M. de Waard. .T, Groeneweg en A. G. La Roy. G. J. J. Mulder eu B. G. Zoudag, P. Kerssen en M. C. C. van 't Iloff. G. de Jong en J. Multuin. J. Ouweneel en A. Buijteuweg. LIBAU. Fredonkke, k. II. P. Pcdcrsen, 1280 tschtw Rogge. PKIiNAU. Wmsum on Obcrgum, k. D. F. Keizer, 1006)4 Isclitw. Gerst. Antwoord op Iwl ingezonden stuk van don lieer D. Limmijser, »Wenn eino Sehul' dem Kenner nicht gefüllt, »So kann sic froilich- nicht viel gebon »Doch wenr. sie schon des Narren Lob orhult, »So wird es Zoit sie auf zu heben," Naar Gellert. Eenige leerlingen van de 11. B. S. NAGALM ln op liet Mei li. KROONINGSFEEST te Schiedam. Mijnheer de Redacteur! Iri uw nommor van lieden komt een ingezondon stuk voor van don heer D. Kimmijser. Schrijver dezes wil niet zoo beslissend een oordoel uitspreken ovor de Hoogere Burger school en het onderwijs dat daar gegeven wordt, hoewel hij persoonlijk voor een goed deel mot don lieer Kimmijser Jnstemt; hij wil echter do aandacht vestigen op hen, die handelen, zooals in het ingezonden stuk in do N. R. Cl. werd voorgesteld en in bedenking geven, of de koopman, die zulke voorwaarden steltniet zinneloosvoor hot minst zeer onverstandig genoemd moot worden; wanneer b.v. een persoon van ongeveer 3 ajarigen leeftijd, die eene goede wetenschappelijke opleiding gehad hoeft en daarbij voldoende, soms nitgebreido handelskennis bezit, zich aanbied voor eene betrokking op een handelskantoor en dio wordt afgewezen, omdat.hij de vraag: riiebt gij de Hoogere Bur gerschool bezocht, met neen moet beantwoordondan zal naar zijn inzien de handelaar die zulk een vraag Zoo ergens dan is het Krooningsfeest in Mei jl. alhier luisterrijk gevierd. "Voor een zeer groot deel hebben de ingezetenen dat te danken aan de Feestcommissie. Die Commissie heeft dan ook wat gesloofd, getobt en zich in gespannen, alleen met het goede doel om hot-feest in allo opzigten tc doen slagen on liet zoo te doen zijndat zelfs door dwarskijkers, zoo dio hier, al zijn, geene aanmerkin gen konden worden gemaakt.. 1*—Is haar dat gelukt? Ik voor mij geloof dat wij die vraag met een welgemeend ja kun, .a beantwoordon. Maarnu blijkt ten slotte dat de Commissie meer heeft uitgegeven dan liaro fondsen toelieten. Een niet onbelangrijk tekort moet gedekt wordon. Dal zeggen sommigen is een groote fout. Het is mijne bedoeling niet te onderzoeken of zijdie dit zeggenal of niet gelijk heb ben. Liever wil ik wijzen op een paar spreekwoorden, deze n.l.ede beste stuurlui staan aan wal" en dwalen is menschelijk" on daarbij het feit constateren dat hot tekort beslaat on moet gedekt wordon. Maar hoo? Uit de beurzen der Commissie-leden zelve? Helaas, dit schijnt zoo, want eono onlangs aangeboden lijst van inteekoning, wijst voor het tekort van pan. f 1300.een bedrag van f 500. aan. Eerc de edele IntcekenarenDo nog ontbrekende f 800.zullen nu, naar ik verneem, door de loden dor Commissie, die zich als zoodanig al veie uitgaven moesten getroosten, wordon bijgepast. Ingezetenen van Schiedam, die zoo flink weet feest te vieren, van feest vieren houdt en daarvoor wat over hebt, kunt'ge dal duldendat verdragen. Komherinner U nog de genoegens dio we gesmaakt, do jolige pret die we gehad en ook van onze hinderen gezien hebben en gij zult u opgewekt gevoe- pCt Premie icon Botterdam3 Neblul. Werkelijke Schuld, II iintel-M.i,usfli yijiij resc Ohl. Ccntrnal-Spooiw. Spamk UnmciiUmbclie liuitcnhiidseiie 18G7 PüïITUGAL 1867 Itt'SLAMl, Nicoiaï Aand.Z. Ih 100 1864 i n S 806 Gr. Iliiss. Spourneg-Maals. OOSTLMIUK, Ohl. p.ip Mei zilver Jan Lnien 1854 1860 1864 Hong 1870 Turkije, Old. 1365 Egvi-ïe Veiu-emcbe Staten 1882 1885 Mexico, 1851 1861. Nieuw Giienada, Wei kol s iiilgcst. Ei ie Spoorw Illinois Union Shares Maxwell 1870 7 Fi.oiiiim8 Si. Vine. Bramd 7 All. Miss. Ohio 7 'U/a 3 3 3 4 5 5 5 5 5 4 5 5 5 7 6 6 3 3 25 Sept 94 GO'/, a 136% 101 66)4 283 600 146% 44Vr 80%. 101 6%. 33% 81% ii'A 9% 34%' Per Teleacr. 26 Sept. 60 136% 12% 17% 45% 286 24254 63'/,, 60% 146% 93% 45% 98% 100% 6% 33% 81% 32% 11% •9% Premie Leeimtg Rotterdam 3 Nkoeiil. Weikolijlto Schuld. 2'/ Ïiamicl-M Mlsehoppij resc. Ohl. Cenlraal-Spoortv Se.'.nik, lliiineiil.iiidschfi3 Builonlandsche3 Portugal 3 IIuslano, Niculaï3 Aand. Z. R. 100 1864 5 au» 1866 5 Gr. Buss. Spoorweg-Maats. 5 Oostenrijk tilil. pap. Mei 5 zilver Jan. 5 Loten 1834 4 1860 5 1364 llong. 1870 Turkije, Ohl. 1865 5 ëgm-tï 7 VeuwnIGIie Staten 1882 6 1885 6 Mexico 18511 3 1864 3 Nieuw Uiienada, Wcrkel uilgest. Eric-Spoorw. Illinois Union Shares Maxwell 1870 7 Florida8 St. Vine. Brnim)7 Atl. Miss. Ohio Koen op Lomikn s Pabus i Antwerpen, "w 'ïsSL. - Per ToIout. pCt. 26 Sept 93% 60 45% 101 33 32% 34% 11.88 47.15 47.20

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 2