Maandag,5 October. Terscltjnt flaplijtsiltpioaW DMap. A0. 1H74. K e n n i s g e v i n M 3486. franco per Po%t, riour liei jjehpelp Itijk2,50. Burgemeestek en Wetiioudehs van Sohiepmi, in aanmerking nemende, dat behoefte bestaat aan vermeerdering van liet personeel voor de bediening der brandspuiten;- Brengeu by deze ter kennis van de ingezetenen dat zij, die genegen zijn bij de Brandweer, tegen, de bij de verordening vastgestelde belooning, als- I'OJU'Elt in dienst te treden, zich daartoe kunnen aanmelden bij den Opper-Brandmecster dezer Gemeente, de Heer J, DIJKMANS Gz, wonende aan de Boler- straat aldaar. Schiedam, den 28 September 1874. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. BUITEHLANQSCHE BERICHTEN. Italic. Men zal zich herinneren, dat er sedert de inlijving van Rome in de haven van Civita-Vecchia nog altijd een Frnnsch oorlogschip gestationneerd was, ge naamd de Orênogue. Deze oorlogsbodem was bestemd om bij eventueele omwentelingen in Rome den II. Vader te beschermen. Den Italianen begon deze figuratie lang zamerhand te vervelen, en er werden van de zijde der Italiaansche regeering bij de Fransche overheid sstappen" gedaan om het wachtschip te doen amoveeren. Dat was voor de vrome schare in beide landen een duldelooze ergernis; men liep te hoop. De arme regeering van Frankrijk moest bet vreeselijk misgeldende clericale bladen noemden haar bijna verraderlyk.Enkele dier bladen evenwel maakten liet minder bont. Het Journal de Florence bijv. had er minder tegen, dat de Orénoque teruggeroepen werd. simmers dit stationneereu van het oorlogschip was slechts een scliyn-protest tegen de overweldiging van Rome. Bovendien da Paus wil Rome toch niet verlaten. Hij is een gevangene, omdat hij niets heeft, wat hij het zijne kun noemen, omdat liet paleis, wal, zijne gevan genis uitmaakt, moet gesloten en bewaakt worden tegen sluipmoordenaars, die sweg met don Paus" roepen tot onder zijne vensters, omdat de weg van Rome naar de zee in de macht zijner vijanden is. Wat baat het al of er in de haven van Givita-Vecchia een schip ter zijner beschikking ligt? Indien bij een opstand de ko ninklijke regeering omver geworpen werd, zou men den Paus wel twintigmaal kunnen vermoordenvoordat hij den tijd had om het schip te bereiken." Ook de öivilta Oatiolica een orgaan der clericale partij in Italië springt ter verdediging van Fi ankrijk en zijne regeering ia de bres. sDe terugroeping van dat schip is de schuld van geen van beiden. Maar Napoleon III, die in 1800 uit onwil den Paus niet wilde bijstaan, de commune, ja zelfs de conservatieve republiek van den heer Thiers heeft het hare er toe bijgedragen. De regeering heeft geen schuld, maar zij is gedwongen tot dien stap, anders zouden Italië en Dnitschland beide tegelijk in het diep gezonken Frank rijk vallen. Daarom moet zy den Orénoque terugroepen en haars ondanks afzien om door uitwendige maatregelen hare vereering voor den II. Vader te toonen."Zonderling dat de regeerïngspartij bij de laatste verkiezing in Maine- et-Loire steun zocht bij de aanbidders van deuzelfden man die na Rome ook Frankrijk ten val bracht Frankrijk. De permanente commissie is Donder dag vergaderd geweest, De ministers Tailhand en Cu- mont vertegenwoordigden de regecring en de heeren Buf fet, Baze en Ségur de afdeelingen der nationale vergadering. De voorlezing der notulen van de vorige vergadering lokte nog eenige discussie uit tusschen de heeren d'Aboville, Mahy eu Kergorlay, over de, uitdrukkingen waarmede over de schorsing van het dagblad Unhiers gesproken was, waarna het proces-verbaal goedgekeurd werd. De voorzitter Buffet diende nu de verzoekschriften in die gekomen waren en die aan de kamer teruggezonden moeten wordeu. Daarna verzocht de heer Mahy het woord en bracht in herinnering, dat aan twee dagbladen uit Nice het recht ontnomen was geworden om op straat verkocht te worden en verzocht hieromtrent iul'xhting. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde hieropdat deze bladen separatistische beschouwingen bevatten. De heer Mahy ontkende de juistheid dezer beschuldiging, maar hij bracht ernstige feiten ten laste v.m den prefect te berde hij wensehte deze beschuldigingen vol te houden en ver zocht den minister Tailhaud hierop te antwoorden. Deze beweerde dat de prefect in kwestie, de heer Villeneuve Bargemont, de beschuldigingen die hem verweten worden ontkende, namelijk dat hij de Fransche vlag van het ge bouw der prefectuur had doen verwij deren. Ook de afge vaardigde de la Rochetulon zocht den prefect te veront schuldigen en trachtte tevens de maatregelen tegen het (Brieven Franco.]) dagblad van Nice te rechtvaardigen. Hel incident word nu door den voorzitter voor gesloten verklaard, nadat de mi nister Tailhand gezegd had dat alleen een onderzoek de leiten kan ophelderen, die den prefect te laste gelegd worden. Zwiiserland. Door de bondsregeeriug wordt een ernstige waarschuwing gericht tot do Fransch sprekende bevolkiug van het land om zich toch te wachten voor de afschuwelijke zielverkoopers, die onder voorgeven van jonge meisjes te engageereu voor gouvernantes, bonnes, juffrouwen vau gezelschap enz., deze aan het schandelijkste en meest beklagenswaardige lot prijs geven, terwijl voor de jeugdige meisjes, die geen de minste ondervinding heb ben, meermalen zelfs door tusscheukornst der diplomatie geen redding of vergoeding meer ie verkrijgen was, zóo fijn was het net gespannen waarin men haar had verward. Evenzoo wordt gewaarsohuwd voor liet afstaan van zijne kinderen als speelgenooten voor de kinderen van rijke familiën, om dezen gemakkelijk Fransch te doonleeren. Meermalen viel zulke speelgenooten het ongelukkigste lot van de wereld ten deelen de Zwilsersche regeering is in het bezit van een dossier stukken, dat bijna ongelooflijke verhalen omtrent de lotgevallen van zulke meisjes en kin deren bevat. Pruisen. Het blijkt dat de commissiën van den bondsraad, in hare laatste zitting over de eerste leziug van het bankwetsontwerp, ook het verzoek van de Luxem- burgsche regeering in overweging genomen hebben, om namely k, uit aaumerking dat Luxemburg tot het Duitsche tolverein behooit, de circulatie van bankuooten uit dat groothertogdom in Duitschland toe te staan. Daar echter het bankwetsontwerp den omloop van vreemde banknoten in Duitschlaud uitsluit, is bewust verzoek vau de hand gewezen. Oostenrijk. Krachtens eene verordening van de Ministers van Oorlog en Onderwijs te Bucharest, zullen de openbare scholen in Rumanie geheel op militaire wijze worden georganiseerdteneinde eene soort van weer baarheid van jongelieden te vormen. Aan de school directeurs zullen dan. ook militaire inspecteurs worden toegevoegddie voor het onderricht in de militaire vakken zullen zorg dragen. Misschien wordt nu de vrede bond tot school-commissie benoemd. BlftMENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 3 October 1874. De Provinciale Staten vaa Zuid-Holland zijn tegen 13 October a. s. tot eene buitengewone vergadering bij eengeroepen voor de verkiezing van een lid der Gedepu teerde Staten eu van een lid der Eerste Kamer. Door den Minister van Koloniën is de hoofdonder wijzer C. G. Wommerslager gesteld lor beschikking van den gouverneur-generaal van Ned, Indie, om te worden be noemd tot onderwijzer 3e UI. voor den dienst daar te lande. Door het Departement van Financiën is mededee- ling gedaan vau de volgende opgaven der op 30 September 1874 in rle onderstaande entrepot's aanwezige hoeveel heid ruwe suiker Amsterdam21,550,598 kilogr. Rotterdam14,943, •f. 75 s Schiedam618,233 Dordrecht883,048 i Middelburg834,486 i Totaal 38,835,540 kilogr. Tot hoofdonderwijzer aau de school no. 1 voor onver- mogenden te Leiden, is benoemd de heer J. Wuijsterte Ilendrïk-Ido-Ambacht. Omstreeks 12 uren in den verschenen nacht ontstond er een begin van brand in eene bergplaats van kachels en spanen achter de smederij van de weduwe Rombouts op de Raam alhier. Reeds had het gezin zich te bed bege ven toen een vreemd heer, die laat van den spoortrein kwam den rookwalm gewaar weid ea vermoedde dat er brand was. Terstond belde hij bij de bewoonster aan en gaf haar zijn vermoeden te kennen. Ecuige personen die inmiddels waren toegesneld slaagden er iu den brand te vermeesteren, eer do brandweer kon aansnellen. Het waren J. Bras, Gebr. Krowinkel, J. van der Kris, 'W. Zijdenbos, P. en "W. en G. vau Zon, Chr. Knoop en G. A. Huihoven. De verschillende autoriteiten waren spoedig op de plaats des ouheiis tegenwoordig. De schade is zeer onbeduidend geweest, terwijl de oorzaak onbekend is. Omtrent een hevigen brand die gisteren avond in den Haag ontstond, bericht men ons, dat de eigenaar van het huis, bezig zijnde eenige werkzaamheden te verrichtenby ongeluk de petroleumlamp heeft omge- stooten, waardoor een vlam ontstonddie groote pro- portien heeft aangenomen. Het onheil had plaats in de Jufvrouw-Idastraat, in een verkoophuis Van petroleum, dat in de asch gelegd is. Een der kinderen werd nog in tyds naar beneden gedra gen; het haar was door de hitte eenigzins verschroeid. Een hond die sedert eenige dagen op last'van do politie had vastgelegen is door het vuur verteerd. Vau de 10 aangerukte spuiten hebben 5, waaronder de de stoompuit water gegeven. Huis eu inboedel waren tegen brandschade geassureerd. In zijn ijver om op de gevaarlijke puuten tegenwoordig tc zijnis_den wakkeren opperbiandineester den^heerwan Gogh "een ongeluk óverkomen, daar hij, van een braudladcïer glijdende, op de straat viel en eene geringe kneuzing aan rug en been bekwam, die hem echter niet belette nog tot- het laatste oogenblik op zijn post te blijven. Naar wij vernemen heeft heden, omstreeks een ure, te Leiden aan het station weer een treurig ongeluk plaats gehad; een excutriek-wachter werden door een aanko menden trein beide beeneu afgereden, terwijl hij nog zware kneuzingen aan een zijner armen bekwam. Gisterenavond te 6 uren had op het Scheveningsche badhuis liet diner plaats, door den Minister van Koloniën aan de opperbevelhebbers der land- en zeemacht by de expedition tegen Atsjin (van Swieten, Verspyck en van Gogh) gegeven. Ruim 50 personen namen er aan deel. De Prins van Oranje en Prins Alexander waren er bij tegenwoordig, zoomede al de Ministers, onderscheidène oud-Ministers, o. a. Fransen van de Putte, Gericke en van Bosse, de voorzitters der beide kamers, onderscheidene leden der Stalen-Goneraal van verschillende richting, de Commissaris des Ivonings iu Zuid-IIolland, eenige leden vau deu raad van state en andere hooge collegiën, de secretaris-generaal en de raad-adviseur by liet departe ment van Koloniën. Zondag a. s. zal te Leeuwarden eene vergadering van het uoorder departement der vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs worden ge houden o. a. zijn de volgende punten ter bespreking voorgesteld: '1. De burgerdagscholen kunnen niet voldoen aan de behoeften van hen, voor wie ze werden in 't leven geroepen. Het streven behoort te zijn, deze inrichtingen door ambachtsscholen te doen vervangen. 2. Wat kan er gedaan worden om betere aansluiting tusschen de verschilleude hoogere burgerscholen met Sjarigen cursus te verkrijgen 3. De inrichting van het onderwijs in de 3e klasse eener hoogere burgerschool met 3jarigen cur sus met het oog op de aansluiting aan de 4e klasse eener lioogei e burgerschool met Sjarigen cursus. 4. Mag het onderwijs aan hoogere burgerscholen met 3jarigen cursus ingericht worden, met het oog op aansluiting aan die met Sjarigen cursus? 5. Is het in het algemeen wenschelijk, dat jongens en meisjes dezelfde hoogere burgerschool bezoeken? Door een- aantal landbouwers en eenige winkeliers te Zevenbergen, is, wegens het belang dat zij hebben by het bestaan der beetwortelsuikerfabrieken, een re kwest aan den Minister van Financiën ingediend, tot afschaffing van den suiker-accijns. Aan een bericht van een commandant van het leger inNederl Iudie, dd. 11 Augustus j!., wordt het navolgende ontleend omtrent den gezondheidstoestand en de voedin» der troepen in Atsjin Blijkens liet rapport van den chef van den expeditionnair geneeskundigen dienst in Atsjin, dd. 2S' Juli 11,, kunnen om trent den gezondheidstoestand betere berichten gegeven worden. Cholera komt zeer zeldzaam voor, buikaau- doeningenworden minder, koortsen zijn evenwel stationnair uit de garnizoenen van het straud kwamen enkele pa tiënten met pernicieuse koortsen. Opmerkelijk is het, dat na een paar dagen regen de koortsen meestal toenemen in aantal eu hevigheid, doch is de bodem weder droog, dan vermindert het aantal merkbaar. Het sterfle-cyfer is veel lager daa over de maand Juni. Ook de voeding van de troepen is goed te noemen, wan neer men bedenkt dat, blijkens het rapport van den chef der expeditiounaire intendance iuAtsjiu,het aantal rations, dat dagelijks aan de troepen en daartoe behoorende per sonen wordt verstrekt, ruim 5000 bedraagt en die voeding nog zoo gevarieerd kan worden. Nu en dan wordt gort, in stede van hard brood, twee malen per week aardappelen met ingemaakte groenten vau superieure kwaliteit, eens per week groene erwtensoep met spek dens per week en boonen verstrekt. De proeven om versche groenten en vruchten van Pa- daug te laten komen, zijn nog niet goed geslaagdook was do hoeveelheid niet groot genoeg. De intendant te Atsjin acht het dan ook wenschelnk, door te blijven gaan met het zenden uit Nederland, via Padang, van greenten in potten, per stoomschepen. Ook van Batavia wordt beproefd, inge maakte groenten naar Atsjin te zenden, woarmede'reeds op flinke schaal een begin is gemaakt. De 7*13 hectaren van den Prins Alexanderpolder, be hoorende tot do drooggemaakte kleine plassen" iu Scliic- landhebben bij de te Rotterdam gehouden veiling f 721,347.06, of f 1011.09 per hectare opgebracht. ABONNEMENT: ^bonnpmeniMirtjsow Nrr Mumlen f 1.85» HBOMBBmSMMBBSnOMISBdttMDHHüntBnBflBHBBBnMmDUtMRBn COURANT. ADVEKTENT1SN: Prijst vjn l tut 10 ytewuite regels 1 Oüiedere regel meer /0,t0 Vuur ilcn wcikemleii slniiil en vour weldadigheid, do lielfl van don prijs.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1