Zaterdag 10 October. 1-874. M 3490. BUITEMLAN9SÖHE BERICHTEN. BmEMUMPSCHE BERfGHTEra.V C D11A H T. ABONNEMENT; Abonnementsprijspur fine Maandenf 1.85. franco per Port, door hel geheele RijkS.50. Frankrijk. Men leest in den officieusen Franyais: iVolgeus Jjij ons ontvangen mededeelingeii zou liet Engel- iho gouvernement besloten hebben zich in O.iat-Azie na- kukkotijk'te doen gelden eu maatregelen te nemen, ten-- linde China te dwingen om de verplichtingen, welke de erdragen aan hetzelve jegens de Europecsche natiën op eggen, met meer nauwgezetheid na te komen. Het Lon- nsche kabinet zou reeds stappen bij ons gouvernement letlaan hebben, met oogmerk om te bewerken dat Frank- ijk en Engeland gemeenschappelijk tegenover het Chi- wescbe gouvei noment optreden." liet Journal des Delate, het bericht mcdcdeelende be- lieffende het stoomjacht Klebervoegt daarbij b ff enige dagen geleden maakte le Monde, onder vooi be houd van nadere bevestiging, den korten inhoud openbaar lan ecne overeenkomst, welke tusschen Fiankrijk en Italië geteekend zou zijn, met het doel om aan den Paus alle «enschelijke gemak te vei zekeren voor het geval dat hij Italië mocht willen verlaten, liet agentschap Ilavas heeft Jen volgenden dag dit bericht gelogenstraft, hetwelk ter stond door le Monde herhaald werden wel zonder bijvoe ding van eenig voorbehoud. Uit het gisteren medegedeelde bericht uit Toulon zou meu kunnen opmakeu dat het ultra- montaansche blad niet zoo geheel verkeerd is onderricht geweest. liet schijnt dat de aan den Orénoque opgedragen taak aan een ander schip zal toevertrouwd worden, hetwelk zicli evenzoo ter beschikking van den Paus zal moeten houden, met dit onderscheid dat liet niet in de Italiaansche wateren zou blijven. sliet is duidelijk dat het Fransche gouvernement dezen maatregel geheel onafhankelijk, en zonder eeuige machti ging van het buitenland te vi agen, heeft kunnen nemen. Maar men begrijpt thans zeer wel de bepaling van de con ventie waarop le Monde zinspeelde, en waarbij hetltaliaan- sche gouvernement zich zou verbonden hebben om aan elk Fransch schip eene van zijne havens open te stellen, welke voor de inscheping van den Paus zou aangewezen worden. Zoüdcr zulk eene schikking zou de aan den Kleber opge dragen rol onverklaarbaar wezen," Uit Bayonue wordt gemeld: De Fransche regeering heeft de overheden der grensdepartementen aangeschreven om aan de Fransche zijde der Pyreneen niet langer leiders van den Carlistischen opstand toe te laten. Twee aanzien lijke hoofden der Carlisten hebben dientengevolge heden het departement der Garonne verlaten. Zeven en veertig gedeserteerde Carlistische officieren hebben zich alhier bij den Spaanschen consul aangemeld om van de regeering van Serrano amnestiè en* vergunning tot terugkeer naar het vaderland te* erl&ngen. Volgens hunne opgave is de vveusch naar vrédè bij velen in het Carlistische lè<*er zeer levendigen worden de gevallen van muiterij menigvuldige!". De repnblikeinschc Fransche bladen protesleercn eenparig tegen de uil spraak van de Correspondence Mayas, volgens welke hunne partij slechts 500 benoemingen ver worven had tegen 800 van de conservatieve partij. Voor'shands is het moelijk te zeggen wie gelijk heeft want de contróle is nog bijna onmogelijk, men zal dus moe ten wachten tot er meer uitgebreide inlichtingeu gegeven zijn. Een opmerkenswaardig feit, dal uit dé verkiezingen is voortgekomen, is, dat derepublikeinsche gevoelens in som mige departementen van het zuiden- en middengedeelte van Frankrijk terrein verlo.'en hebben, waar ze juist vroe ger buitengewoon geavanceerd waren; daarentegen hebben ze weder in de noordelijke en westelijke departementen terrein gewonnen, waar tot nog toe het clericale element alles overheerschto. Volgens den Courrier du Fas-da-Oalais zou de heer Brasme, de concurrent van den heer Sens bij de laatste verkiezing voor de wetgevende kamer in het departement van dien naam, op zijn eerste besluit teruggekomen zijn eu de candidatuur voor derepublikeinsche partij bij de stem ming van 18 October aangenomen hebben tegenover de heeren Jongley de Ligne en Delisse-Engrand, Volgens alhier loopende geruchten is er spiake van, om al de aanvullingsverkiezingen voor de nationale vergade ring op den 8 November te doen plaats hebben. Prins Napoleon is'naar Parijs teruggekeerd en schijnt zeer mismoedig over zijn échec, ofschoon het toch eervol was. Hij verkreeg nl 1200 stemmen tegen '1500, die uitge bracht werden op Prins Charles Bonaparte. Dat gedeelte der Bonapartistische partij, dat zich democraten noemt, heeft het hoofd der partij-Jeróme, zijn levendige deelne ming met het geleden échec betuigt. Fngeland. De Times, de interventie vau de mogend heden in Spanje, naar aanleiding van een paar artikelen van de Fohtica, het orgaan van Serrano, waaruit liet ver langen daarnaar zou blijken, besprekende, zegt, om liet. ijdele van zulk een hoop aan te toonen, het volgende slloewel het denkbeeld eoner Europeesche interventie hier en daar onbewimpeld" geopperd wordt, is het toch hoogst omvaarschynlyk dat de aanhangeis der regeering (Brieven Franco.) A. D V E B T E N T I E Nt Prijs: van t lol tO gewone regels /"t.00; iedere regel meer /0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de kelft v»o den prijs. van Senano werkelijk reden hebben om zulk een stap te verwachten. Wij zijn vast ovoiluigd dat bot voor die legeuriug de grootste dwaasheid zou wezen, zich door de hoop op eene alliantie gelijk die van 1831 ook maar een oogenblik te laten verleiden tot eene vormiutlei ing van hare militaire krachtsinspanning in liet Noorden. Wij moeten haar waarschuwen, dat aan de hartelijke betuigin- gen van vriendschappelijke gezindheid, welke de gezanten der Europeesche mogendheden in last hadden aan haar over te brengen, geene andere dan de natuui lijke uitleg ging gegeven mag worden. Tusschen sympathie en inter ventie ligt oeu diepe klove, en daar wij ons niet door onze liefde voor libeiale staatsinstellingen en onzen afkeer van het absolulisinus ook maar tot het erkennen eoner regoe- ling zouden laten verleiden, ten waie wij ze werkelijk als eene regeering du facto mochten beschouwen, zoo zullen wij ons ook niet zonder dringende noodzakelijkheid laten mede- sleepen in eene politiek, welke zoozeep tegen onze begin selen en belangen aandruisclil als eene tusschciikoinst in Spanje. Een korte poos heeft men geloofd dat Duilsch- laud wellicht eene in dit opzicht van de onze afwijkende politiek zou kunnen volgenmaar alvorens de Spaansuhe staatslieden op de waarschijnlijkheid \,tn Duitsche hulp lekenen zou het toch ïaadzaam voor licit zijn te over wegen hetgeen de vorst Bismarck ongetwijfeld reeds lang gedaan heeft hoe groot en menigvuldig de gevaren eener tusschenkonost en hoe oneindig klein de mogelijke vooideeleu derzei ve zouden wezen." Spanje. Berichten van het ooriogstoonee! luiden Volgens te Madrid ontvangen berichten is Dorregaray eergisteren door don Carlos afgezet, waarover onder de Carlisten groote ontevredenheid heerscht. De Carlisten trekken bij Laguardia 30 batailons troepen met "15 kanon nen bijeen. Bij Madrazas is een van hunne afdoclingen door den generaal Reina geslagen en verstrooid. Pruisen. Volgens de Sponerscha Zeil. bedraagt het aantal officiële documenten, dal door graaf von Arnim verduisterd is, 38 nommers. Do onderhandelingen over de teruggave daarvan moeten reeds verscheidene maanden geduurd hebben en door tusschenkomst van den zwager van den voornoemde, namelijk door graaf von Aruim- Boytzcuburg, disti iets-president van Lotharingen, gevoerd zijn. Aan graaf von Arnim is Woensdag jl. ecu onder houd mot zijn zoon en zijn zaakgelastigde toegestaan, waarin hij tegen de insinuatie protesteerde, dat uit de door hem achterwege gehouden papieren iets openbaargemaakt is of voor openbaarmaking bestemd was. Hij verzekerde, dat daarin volstrekt gcene staatsgeheimen vervat zijn. De sociaal-democratische Rijksdagafgevaardigde Rei mor, sigaieiimaker van beroep, werd voor eenige dagen op een vergadei ing te Wandsbeek iti Holstciu, toen hij den aan wezigen om een bijdrage verzocht, ten einde zijn reiskosten te dekken, in an est genomen door de politie, die dit feit als bedelarij kwalificeerde en den afgevaardigde, daar hij geen vast domicilie had, als laudlooper beschouwde. Italic. De 'Liberia, een te Rome vei schijnend blad, meldt, dat de heer Teodoli, een vau de di ie kamerheeren die aan het Vaticaan geattacheerd zijn, door struikroovers opgelicht is toen hij Maandag 11. zich naar Trisulti, nabij Frosinone, begaf eu dat deze "150,000 fres. als losprijs ge- ëisclit hebben. Amerika. Officieel wordt gemeld, dat de blanken in Alabama hebben besloten om den negeis te beletten anders te stemmen, dan de vereeniging der blanken dit verlangt. De blanken trekken dien staat gewapend door, om do negers gevreesd te maken. Uit "Washington is een regiment infanterie naar het Zuiden gezonden. ren van Rotterdam uaar Dordrecht te vervoerën, arglistig te hebben ontvreemd en het gestolenu bij gedeellëdj ook alhier, te hebben verkocht, na reeds vroeger tot ciimiuëele straffen te zijn vei oordeeld geweest, de een 24,'de andere 21 jaren, du een bovendien beschuldigd vau gewelddadig huid tegen don beambte die hem wilde arrèsteeren, zijn heden daaraan schuldig^ verklaard en wederom naar het tuchthuis verwezen, in* welk verblijTde'eentiëirSrfdc ander 8 jaren zal worden opgenomen. Van de verzwarende om standigheid, dat de diefstal bij nacht zou zijn gepleegd, - worden beiden vrijgespioken. In der tijd maakten wij melding van een stoker vau den Oostei spoorweg, die bij de directie te Hilversum was gekomen met de tijding dat even voorbij Bussum een stuk ijzer op de i ails lag en hij door twee mannen belet was ge worden hut weg te nemeu; dat die stoker den volgenden dag bekende liet stuk ijzer op de rails te hebben gelegd, in de hoop door zijn waarschuwing eeh geldelljkë'béló'oh'id^ te zullen erlangen. Deze persoon stond eergisteren voor het provinciaal gerechtshof van Noord-tlollaud tëre'cht, beschuldigd van opzettelijk gevaar te hebben doen ont-1 staan voor een Dein. '"bb .«'in Het openbaar ministerie achtte de schuld bewezen, eri eischte een veroordeeliug tot 5 jaar tuchthuisstraf, en ont zegging der bevoegdheid tot het bekleeden van eenige be trekking bij een spoorweg op Nederlaudscli grondgebied. De uitspraak is bepaald op Woensdag 14 dezer. "Van de toasten, die aan liet fuest-dincr ter gelegen heid van Leideus ontzet werden uitgebracht, trok vooral die van den Minister van Financiën, den heer van der Heim, de aandacht. Hij herinnerde dat eens, toen Leiden den grooten dienst aan het vaderland bewezen had en aan deze stad de keuze gelaten werd tusschen de oprichting eener hoogeschooi of vrijstelling van belasting, Leiden verre de voorkeur gaf aan de inrichting,die ontwikkeling en beschaving zou bevorderen, boven materieel 'voordeel. Hij wenschte Leiden thans nog geluk met het toen geno men besluit eu sprak zijne overtuiging uit, dat, wanneer thans aan Nederland dezelfde keuze werd gelaten de ge-' heele natie, als liet oude Leiden, zich voor het onderwijs zou verklaren. Hij deed uitkomen, dat juist vermeerdering der belasting met verbeterd onderwijs in Nederland go lij-, ken tred hield, en het op den weg der regeering lag steeds in den meest uitgebreideu zin den bloei van het onderwijs te bevorderen. Ilij althans Verklaarde zich bereid als mi nister daartoe krachtig te willen medewerken. De hoog- leeiaar Ileynsius, rector-magnificusbeantwoordde den lieer van der Heim en verheugde zich uit den mond van een lid der regeering deze vei klaring te hebben gehoord. Ilij waardeerde dit hoog en beval de groote zaak van het onderwijs haar by voortduring ten krachtigste aan. Aan een der huizen te Leiden zag men, onder gepaste versiering, het volgende aangebracht 1574 Staatskerk. Monopolie. Censuur. Provincialisme. Willekeur. Absoluut gezag. Ilaec, liber- 1874 tatis ergo. Godsdienstvrijheid. Vrije handel. Drukpersvrijheid. 1 Een vorst, één volk. Gelijkheid voor de wet. Volkssouvereiniteit. SCHIEDAM, 9 October 1874. Z. M. heeft aan mr. J. L. II. A. baron Gericke van Herwijnen, laatst Min. van Buiten). Zaken, een pensioen verleend van 4000 'sjaars. Tengevolge van het bedanken voor de candidatuur voor het lidmaatschap derTiveede Kamer, in het kiesdis trict Hoorn, wordt als candidaat dei" anti-revolutionaire party genoemd, de generaal-majoor W. von Wraugelauf Lindenberg, lid van het hoog militair-gerechtshof te Uti echt. De j>Plaatselijke Kiesvereenigiug," te Berkhout, heeft, evenals andere liberale Vcreeuigingen in het district IIooi ii, den heer I. D. Fransen vau de Putte, oud-Minister, candidaat gesteld, doch te Ilpendam is mr. A. S. vau Nierop tot candidaat gekozen. lieden hebben met gunstig gevolg examen als hulp onderwijzer afgelegd: C, J. Voortman en O. Wuyster, kweckeliogen van de Leer- en Vormschool alhier. De beide personen uit Delfshaven, die gisteren voor het Provinciaal Gerechtshof in de bank der beschuldigden hadden plaats genomen, onder te laste legging vau te Rot terdam een baalkatoeu van liet tjalkschip de Vrome Maria, dat in dienst van den Staatsspoorweg bestemd was goede- Tot voorzitter van de Maatschappij tot Nut van den Javaan is verkozen mr. J. II. van Gennep, te Dordrecht, Gisterenmiddag te 4'A ure heeft der opstijging van den gróoten «luchtballon V Union despbuplefin Rqf Pélèfs'f voor "Volksvlijt, plaats gehad.' Vijf heei-èti vergezelden cK" heer GoilariL De wind woei uit het zuidwesten. Een talrijke menigte was in den tuin van het paleis bijeengekomen om de vulling van den ballon te zien. Nog grooter was de menigte die saamgevloeid was in den omtrek'van'het'Paleis. Iu vergelijking met het voorgaande jaar hebben de prijzen van de meeste handelsartikelen een groote veran dering ten voordeele der consumenten ondergaan. Steen kolen toch daalden 28 pCt., tarwe daalde 27 pCt., ijzer 211 pCt., koper 7 p,Ct., tin 25 pOt., katoen 10 pCt. eu wol 814 pCt. De daling was het grootst- in de voornaamste voedingsartikelen en grondstoffen der industrie. - i Uit vele plaatsen van ons land komen dagelijks be richten betreffende de daling der vleesch prijzen, Een Eugelschman, de heer James Hendrey,, heeft toestemming gevraagd, om door middel van toekenning vap tolrecht, te Blankenberghe, een ia zee vooruitsprin gende wandelplaats te maken. Vooral bij de loting voor de militie koinen vaak de schandelijkste tooueelen voor ten gevolge van misbruik van sterken diank. De pastoor van Oudenbosch geeft een goed voorbeeld hoe men dergelijke tooncelen kan voorko men. Op den lotingsdag noodigt hij de aanstaande mili ciens ten zijnent, houdt ze op die wijze onder zijn opzicht, onthaalt zo op zijn kosten en neemt ze, na afloop der loting, naar Autwerpeu of een andere naburige plaats mede,om daar de merkwaardigheden te bezichtigen. Dat is een gezonde afschaffer.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1