YBcMjiit iapljjh, itprterl DMats. ■v- Donderdag 15 October. A°. 1874. 3493. BUITEMLAMDSOHE BERICHTEN. BmEflSLASüDSCHE BERiCHTEÜI. -iutó*' r "In V fl _A J;|ï GOÜRAIT. ABONNEMENTi Abonnementsprijsjut Drip M muienf 1.85. Franco per Pott, door liet pehefle llijk2.50. urnrnrtrayiM Frankrijk. De Bonapartistische partij steekt meer en meer het hoofd op, getuige eene circulaire welke de her tog van Padua, rnaire van Courson-l'Aunay, aan zijne col lega's in hel departement Seine-ct-OiseJieeft gezonden en die ingericht is alof zij van de regeering uitging. De hertog zegt zoo maar eenvoudig in datschrijveo, datzijuecollega's vermoedelijk de politieke gevoelens doelen van den mais e, die geschorst werd omdat hij naar Chislehurst was geweest, en dat hij voor zichzelven hieraan niet twijfelt, blijkt hier uit, dat hij bij zijne brieven tegelijkertijd het photografisch portret zendt van den keizerlijken prins. Voor hem is liet dus alsof er nooit een decreet heeft hestaan, waarbij de keizerlijke familie vervallen is verklaaid van den troon. De heer de Mouchy, deaaustaandecandidaaliu Oise, ge neert zich evenmin. Deze maakt door middel van den Qaulovs bekend, dat hij, voor zijn vertrek naar zijne land goederen, zijn gevoelens aan den President der republiek heeft kenbaar gemaakte» daarbij van dezen het hartelijkst onthaal heeft genoten. In het Journal OJJiciel wordt medegedeeld, dat do Orê- no^ue naar Toulon teruggeroepen is. Het verti ek van dit schip is echter geenszins het gevolg van eene wijziging der gevoelens van toewijding en zorg van het Fransehe gou vernement jegens den Paus. Er zal dan ook een ander schip ter beschikking van den Paus gesteld worden in eene Fran- sclie haven der Middellandsche zee. Het blad voegt er bij dat de LiUlor bevel ontvangen heeft, naar Corsika te gaan. Dultscliland. Graaf von Arnim is gisteien uit de stadsgevangenis naar het ziekenhuis La Oharité overge bracht. Men verzekert, dat liet verzoek van graaf voa Arnim, om voorloopige vrijlating wegens ziekte, aan de beslissing van het hooggerechtshof als uiterste instantie is onderworpen. De Beilijusche avondbladen van den '12 dezer belichten dat de graaf eene civiele actie heeft ingesteld, ten einde de erkenning te erlangen van zijn recht van eigendom op de door hem uit het archief genomen en teruggehouden documenten. De Wcener lag espresso logenstraft het gerucht, dat de door graaf von Arnim ach tergehouden ofliciëele stukken bij de Hongaarscho mag naten geborgen zijn, en er reeds stappen zijn gedaan om ze openbaar te maken. De Magdeb. Zoit. bevat een schrijven uit Weenen, lui- dens hetwelk het denkbeeld van koningin Victoria, om de vraag welke districten van Noord-Sleoswijk ouder de bepa lingen van liet Prager-verdrag vallen, door eene volksstem ming te laten beslissen, in de diplomatieke kringen aldaar meer en meer bijval vindt. Van eene officieuse zijde wordt tevens verzekerd, dat de Deensche regeering zich gaarne met deze oplossing dor kwestie zou vereenigen. Bij do B'erlijnsche rechtbank is, volgens de Börsen- Oourier, ingekomen het ambtelijk dagboek der Parijsche ambassade, waarin graaf Arnim met eigen baud de stuk ken heeft ingeschreven, welke hij zegt eene particuliere correspondentie te zjjn. De Bairisohe Êourrior verzekert, dat de koningin- moeder van Beieren eerst Maandag middag in de Walten- hofer parochiekerk, mbjj Huhenschwangau, de Katholieke geloofsbelijdenis heeft afgelegd. Spai\Je. De Carlisten hebben Irun aangetast, nadat zij 's morgens de huizen aan de brug van Behobie (waar een Franschè grenswacht is) hebben vermeesterd. De aanval op de brug werd afgeslagen; 's namiddags werden de Carlisten met de bajonet verdreven. Door de kogels der Carlisten werd een Fransch grenswachter gedood en een jongeling verwond. Het gemeentebestuur heeft aan de republikeinen het vervoer van krijgsbehoeften toege staan. Latere berichten deelen mede dat de republikeinen het geheele dorp Behobie in brand hebben gestoken; 20 huizen zijn in de asch gelegd. Al de Carlisten zijn afgetrokken. In een uit Madrid ontvangen telegram wordt bericht, dat de Carlisten den 11 dezer eene volledige nederlaag hebben geleden nabij Fortuna, in de provincie Murcia, Zü leden daarbij gevoelige verliezen aan dooden, ge wonden krijgsgevangenenbenevens aan paarden en wagens met ammunitie. Cabrera heeft andermaal ge weigerd om in Spanje te komen, ten einde aan den strijd deel te nemen. De steden Laguardra, Viana en Canta- hesa, op de linie der Ebro, zijn allen versterkt. Don Carlos is te Tolosa aangekomenzeer onder den indruk der inname van Laguardia door de regeeriugstroepon. Italic. De Orènoquc heeft den '12 dezer de haven van Civita-Vecchia verlaten en is naar het westen vertrokken. Den heer Thiers valt allerwege in Italië eei^ warm ont haal te beurt. Te Florence is eene deputatie der aldaar aanwezige Franschen bij liem geweest, welke hem een adres heeft oveihandigd, voorzien van 109 handteekenin- gen."In antwoord op dit adres heeft de lieer Thiers eene redevoering'uitgesproken, waarin hij zijn vertrouwen op de definitieve zegeviering der,republiek in Frankrijk uit drukte en zijne politiek ten opzichte van Italië lieèfttoege- (Brieven ftvao co.) licht. Aanvankelijk had hij zich tegen de eenheid van dat land verklaard, niet om die eenheid zelve, maar om de ge volgen die er voor dealgomeene politiek uit konden voort vloeien. Toen echter die eenheid eenmaal gevestigd was, heelt hij nimmer eeuig ander doel gehad, dan tusschen de beide naburige landen éeae hechte en hartelijke viieud- soliap tot stand te bron gek.- - -- - De Paus heelt een photographic ontvangen van een Indiaan, met het onderschrift' »Ik, Justiuiaan Roxns, oud 122 jaren, wensch aan den zeer heiligen Paus nog een reeks van jaren levens toe." Engeland. Uit do rekeningen van het afgeloopen dienstjaar blijkt thans, dat de Britscbe veldtocht togen de Ashantijnen in het geheel 800,000 p. st. gekost heelt. Lord Dei by heeft kortelings, ten behoeve van Britscbe onderdanen, eene schadeloosstelling van 15,000 p. st. van de Spaansche regeering ontvangen. Van die gelden is een bedrag van 7000 p. st. bestemd voor de familie-betrek kingen der personen vroeger door de Spaansche autori teiten op Cuba aan boord van deu Virginius te Puei to Rico vermoord. Rusland. Blijkens oen ofiicieele opgave telt de ge zamenlijke Russische marine tegenwoordig 29gepantserde en 190 ongepantsorde oorlogschepen, tezamen921 stuk ken voerend en '172,401 tonnen metend. liet personeel dei- vloot beslaat uit 1305 officieren, (waaronder 81 admiraals), 513 stuurlieden, 355 marine- en artillerie-ingenieurs, 545 machinisten, 56 ingenieurs voor scheepsbouw, en 24,500 matrozen en zeesoldaten. SCHIEDAM. 14 October '1874. Bij Kor besluit van 10 October 1874 no. 19, is het, bij besluiten van 5 December 1851, (Staatsblad no. 149) en 30 December I860 Staatsblad no. 244) ingesteld eere- teoken, lot boloouing vancorvollon langdurigen werkelijken dienst bij de schutteryeu, o. a toegekend aan J. G. Beek man, muzikant bij de dienstdoende schutterij alhier. De Katholieke Verceniging sde Grondwet" heeft in hare gisteren gehouden vergadering tot candidaat voor het lidmaatschap van de Kamer van Koophandel cn Fabrieken alhier gesteld, den heer T. Koper Az. Dezer dagen kwam ons ouder de oogon een keurig nette leekeniug, in sapverf, van onzen jeugdigen stad genoot J. H. van Balen, voorstellende het Spui, aan de Westerhaven, met de spuivvachterswoning en omgeving. Wanneer de Weslerhaven tot in de Maas wordt door gegraven, moet, uit den aard der zaak, hetgeen de teekening voorstelt vervallen, en kan deze later nog getuigenis geven van don tegenwoordigen toestand aldaar, Naar wij vernemen zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal tegen het einde van deze maand hare werkzaamheden hervatten. Ter kennis van gezagvoerdeis van stoombooten wordt gebracht, dat langs den linkeroever der Nieuwe Maas, tegenover Delfshaven, tusschen de kilometerraaijen no. 136 cn 137, de vaart van de stoombooten, ter voor koming van averij, tijdelijk, gedurende den aanleg van de aldaar in uitvoering zijnde beschoeiingswerkpnzooveel mogelijk moet worden verminderd. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van deu Gemeenteraad te Vlnardingcn, zijn '131 geldige stemmen uitgebrachtdaarvan verkregen de heeren A. M. van Dusseldorp 52, W. Pleijsier 37, L. P. van der Drift '19, Mr. A Gralama 4 en .T. M. den Boer 2 stemmen, zoodat etae herstemming tusschen beide eerst genoemde» moet plaats hebben. Eenigcn tijd geleden werd onder leidiDg van mr. D. J. baron Mackay, lid der Tweede Kamer, de alge- meene vergadering der »Nederlandsche Vcreeniging tot verbetering van het lot der ouderwijzers gehouden. Daai op werd o. a. besloten een aigemeen petitionnement uit te lokken ter verkrijging van eene* verbetering in de jaarwedden der ouderwijzers. De Verceniging acht den vechten tijd daartoe gekomen, nu ook in de laatste troon rede op herziening der onderwijswet is gewezen. Tot dat einde heeft zij thans eene circulaire rondgezonden inet een concept-adres aan den Minister van Binuenland- sclie Zaken, niet zoozeer met do bedoeliug om dat adres algemeen te doen aannemen, als wel om te doen zien welke hare bedoelingen zijndie zij gaarne in andere adressen, welke mochten worden ontworpenzag uit gedrukt. Zij dringt daarin aan op eene verbetering van de ondenvijzerstraclcmeutenniet alleen om een beteren toestand voor de thans bestaande ouderwijzers in het leven te roepenmaar vooral ook om op dio wijze te gei aken lot een grooter aantal onderwijzersdaar het thans aanwezige volstrekt niet aan de 'behoefte dor school woldoet. Mevrouw de weduwe A. Blussé do Jonge, geboren Maizonnet, te Leiden, vierde eergisteren in tamelijke» wel stand haar iOleu verjaardag. Zij is nog in het bezit van 'hare verstandelijke vermogens. AfiVSSTïNTÏlKl Prijs- van 1 tot tO gewone rogcis 1.00; iedere regel meer ƒ0.10. Voor don werkenden stand en voor weldadigheidde helft van don prijs. Do heer dr. Androae, directeur der rijkskweekschool voor ouderwijzers te Knisorlauternheelt ecu 'V/.oelc gebracht aan de verschillende instellingen van onderwijs te Groniugen. Hij hoeft namelijk de opdracht dèr Bbier- sehe regeeriug om oen rapport uit te brengen over het onderwijs en meer bepaaldelijk over de volksschool in ■Nederland,- en-zal dientengevolge de voornaamste plaatsen van ons land bezoeken. Donderdagavond vervoegde eene dame uit Keulen zich bij de politie te Amsterdam met de vraag of men niets wist van het lot barer zestienjarige dochter, waar van zij het portret zien liet, die zich in onze hoofdstad bevinden moest. Do politie was de vluchtelinge weldra op het spoor, clocli ondervond al dadelijk eenigé moeilijkheid, daar het meisje, zelve eene buitenlandsche, zich bevorid in een huis aan bet Oosteinde, dat uilsluitend door buiten landers (mannen) bewoond wei d. Door eene list slaagde men er echter in haar in handen te krijgen. De moeder bad vruchteloos getracht hare dochter te bewegen om te zamen weder naar buis te gaan en maakte zich gereed om ongetroost te vertrekken, door de zestienjarige buiten de deur tot aan het portier barer vigelaute uitgeleide ge daan. Hier stond een beambte der politie op post, die, door den koetsier en een voorbijganger geholpen, de twee dames met een zetje in hot rijtuig duwde, en vervolgens met vaart daarmede wegreed. Moeder en dochter bevinden zich thans in veiligheid, doch voor de andere betrokkenen zal de zaak hiermede nog wel niet afgeloopen zijn. De heer Godard is met zijn ballon en verderen toestel te Utrecht aangekomen, waar alles in Tivoli is tentoon gesteld en al dadelijk een druk bezoek heeft getrokken. Ér zijn reeds meer plaatsen gevraagd voor de deelneming aan de opstijging, dan er beschikbaar zijn. De reis zal in den beginne worden meegemaakt door een aap, die mede iti Tivoli te bezichtigen is en die met een parachute zal neer gelaten worden, zoodra een hoogte van 1000 meters is bereikt. Alhier wordt aangekondigd eene Utrechtsche Ver- eeniging tot verbetering van het vrouwelijk dienstdoend personeel. Voor een joarlijksche contributie van f 1,50 wordt men lid, terwijl men zich verbindt geen dienstbode te huren dan door tusschenkomst van het bestuur der Vereeniging, tegen betaling van 3 pCt. van het loon, door de dienstbode te verdienen. Met 1 Januari 1875 wordt het gas te Breda met 1 ceut per kubieke meter verminderd, zoodat deze alsdan li- cent zal bedragen. Zaterdag zijn te 's Hertogenbosch in den echt ver- eenigd Peter van Dijk, een bekwaam letterzetter, oud 32 jaren, doofstom geboren te Helmond en Helena Bodar, naaister, oud 45 jt'.ren, doofstom geboren te 's Bosch; beiden hebben hunne opvoeding genoten in het Doof stommen-Instituut te St. Michels-Gestel. Een ander let terzetter, de vriend van van Dijk, diende bij het huwe lijk als tolk voor den ambtenaar van den burgerlijken stand. De verloofden lazen vooraf de opgemaakte huwe lijks-akte en bekrachtigden die met hunne handteekenipg in zeer goed schrift. De vorige week hebben te Middelburg een jongentje van 4, en een meisje van 5 jaren zich van een doos lucifers meester gemaakt en daarmede zonder toezicht in de open lucht gespeeld. Zij schijnen aardigheid gehad te hebben in het maken van vlammetjes, waardoor dé kleederen van het meisje in brand geraakten, en 'deze aan de geheele linkerzijde zoodanig op het lijf is ge brand, dat zij niet buiten gevaar verkeert. Eenige visschors te Arnemuiden hebben in de Noord zee voor Westkapelie eenige mpmippuths-beenjjerep en een hoorn van een uitgestorven runden-as opgehaald. Over dezen vond, welke door hetZeeuwsche genoot schap der Wetenschappen is aangekocht, heeft dr J. C. de Man in de jongste vergadering van dat genootschap belangrijke mededeeliugen gedaan. GEMENGDE BERICHTEN. Te Oisterwijk is bepaald, dat de straatlantaarns na 10 uur des avonds niet meer zullen branden, omdat dan ieder fatsoenlijk mcusch in zijn huis behoort te wezen. Men schijnt daarbij den spoortrein vergeten te hebben, die te 'l'l uren aankomt. De Nieuwe Zutphcnschc Courant bevat eene be rekening, dat een vleesch houwer, die wekelijks twee koeien slacht, 's jaars f613 verdient. Dezer dogen is een vreeselijk ongeluk gebeurd in het gehucht Souxhon, gemeente Flémal-Haute nabij Luik. Er ontstond brand in de woning van Victor Ferdinand. De' toegesnelde personen wendden alle pogingen aan om de uitbreidiug van het vuur te belettenreeds was een groot gedeelte der meubelen van Ferdinand gered, toen deze eensklaps naar zijne kindereii vröeg die hij niet zag. De pastoor Descamps en de bediende Wera snelden het bran dende huis binnen en liepen den trap opdoch welk ver- X».

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1