Vrijdag 30 October. TncMjit iaplijts, ipzmiM DMafs. A°. 1874. BU1TENUNQSCHE BER1CHTEM. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. M 3504. <f A B H ID M 15 N Ti Abonnenientspryspur Drie Mentionf 1-85. Franco per Pott, dour bet gobeole Frankrijk. Het plan betreflende het verlengen van den duur der zitting van de Nationale Vergadering, totdat de termijn, gesteld voor de uitvoerende macht van Mac- Mahon verloopen zal zijn en'de republiek te organiseepen zooals zij thans is, ontmoet weinig voorstanders. Pe repu- blikeinsche bladen van alle kleur bestrijden het plan en de septennalistische bladen werpen het van zich af. Ouder de debatten, die al dadelijk bij de wederbijeenkomst der Nationale Vergadering aangevangen zullen worden, zal dat betreffende het weder in zwang komen van de officieele, officieuse of aan de regeering aangename candidaturen, eene eerste plaats innemen. Het manifest van pi ins Napoleon doet de rondte in de bladen. Men ziet er de bevestiging in van eene groote scheuring onder de Bonapartisten, welke nog grooter dreigt te worden naarmate de hoofden meer naai het clericalisme der ex-keizerin overhellen of naar de revolutionnaire 'zijde, die de eerste pi ins van den bloede van de Napoleonti-che dynastie als zijne keus heeft doen kennen. De kamer van koophandel te Bordeaux heeft 11. Zondag den minister Deeazes een diuer aangeboden, waar het meerendeel der afgevaardigden van het departement der Gitonde aanwe zig was. Op die partij hoeft bovengemelde minister een toast ingesteld, waarin hij de handelsvrijheid ter sprake bracht en deze krachtig verdedigde. Verder deed hij uitko men dat. de politiek, die hij weuschte te volgen, Frankrijk de weldaden van den vrede zou doen genieten en tevens eet bied inboezemen aan de buitenlandsche mogendheden. De algemeene raad van Saóne-et-Loire heeft twee ver kiezingen, die in conservatieven zin uitgevallen waren, wegens gebreken in den vorm vooralsnog onwettig ver klaard. Ditzelfde is gebeurd in de Bouches-du-Rhöne met 4 verkiezingen. Wij vernemen dat het plan bestaat om Marseille met Duinkerken door een zoetwaterkanaal te verbinden. Voor eèn groot deel bestaat dit reeds, de verschillende kanalen en rivieren behoeven slechts verbonden te wordeD. De industrieelen in oostelijk Frankrijk voorzien hiervan groot voordeel, vooral de eigenaars der katoenweverijen, want de Fransche spoorwegtarieven zijn zoo hoog, dat nu reeds het fabrikaat verzonden wordt over Antwerpen, Luik en Elzas- Lotharingen, wat, ondanks den omweg, nog voordeeliger is dan rechtstreeks per spoorweg. Italië. In de door'den minister Visconti Venosta te Tirano voor de kiezers gehouden rede herinnerde bij de wedergeboorte van Italië en toonde hij het onderscheid aan tusschen de gematigde partij en de oppositie. Hij ge waagde van de wet betreffende de onafhankelijkheid van den Paus en sprak van een partij in Europa welke Italië tegenwerkt, en van Italie's wensch om met de mogend heden in goede verstandhouding te leven. Vraagstukken van ondergeschikt belang zouden overeenkomstig de waar digheid des lauds opgelost worden, maar volgens Cavour's raad tevens met inachtneming van den stelregel dat van kleine kwestiën geene groote gemaakt moeten woiden. De minister kondigde aan dat de regeering alleen de drin gendste aangelegenheden aan de kamer zou onderwerpen, inzonderheid de beslissing over het herstel van het finan- cieele en zedelijke evenwicht in de staatshuishouding. Dit laatste zou men verkrijgen door te voorzien in de openbare veiligheid in die provinciën waar zij verstoord was ge worden. Dit was ook het programma voor de buiten landsche politiek, dewijl de levensvoorwaarden van de macht en het krediet van den staat zoowel van binnen als naar buiten daarmede gemoeid zyn. Engeland. De werklieden in de kolenmijnen van westelijk Yorkshire zijn bereid om het geschil met de j patroons aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onder- j werpen en inmiddels den arbeid te hervatten, i De identiteit van den vooronderstelden Nana Sahib 5 is nog niet bewezen. De telegraaf meldt uit Singapore van 27 dezer dat de radjahs Mahdle en Ilamand uit Salongon aldaar aauge- t komen zyn en zich onvoorwaardelijk aan het Engelsehe gouvernement hebben onderworpen. Volgens mededeeling van de Jewish Worldis er j eene officieele aanschrijving aan alle Russische spoorweg- maatschappijen gezonden, waarbij haar verboden wordt l Israëlieten onder haar personeel op te nemen. Zoo er on- der hare beambten Israëlieten zyn moeten zij dadelijk ont- I slagen worden. I Duitscliland. Aan de Qermanta wordt uit ver- trouwbare bron meegedeelddat de Lotharingsche ledeu van den Rijksdag voornemens zijn reeds by de opening van j den Rijksdag hun zetels in te nemen, Het voorloopig onderzoek in de zaak van Arnim is - gisteren' afgeloopcn. Omtrent het feit der verduistering van dépêches kan bij het verder onderzoek geen twijfel I meer bestaan en is er dus voor een tekort doen aan de v I waarheid niets meer te vreezen, zoodat hij, voornamelijk i I ook uithoofde zijner toenemende ongesteldheid, uit den 11 kerker is ontslagen. Hy is van plan tot herstel van gezond- (Brieven Franco.) beid zich naar Nizza begeven. Volgens de bladen ziu hij hondetd duizend thaler cautie hebben moeten stellen. De vorst tloheulol.e is van Varzin te Berlijn tei ug- gekeerd en zal zich na de opening van den Rijksdag weder op zijn post te Parijs begeven. Oostenrijk.meldt, dat haar redacteur,. de heer Lauser, bij zijn verhoor voor het Landesgericht, geweigerd heeft te zeggen, op welke wijze de door ge noemd blad op 2 Api il 11. openbaar gemaakte diplomaLieke stukken, betreflende den kerkelijkeu stnjd in Piuisen, in zijn bezit zijn gekomen. Hij beriep zich daarbij op §'153 van het Oostenrijksche wetboek van strafvordering. Spanje. Vier eri vijftig Carlisten, tot de bende van Lozano bchooid hebbende, lubben de wapenen nederge- legd. Bovendien hebben iu de vorige week 108 Cai listen, waai onder oenige officieien van Lozano, in ondei scheiden dorpen der piovincie Valencia amnestie gevraagd. Er zijn versterkingen naar Cuba gezonden. De admiiaal Topetc is voortdurend ernstig ziek. De Engelsehe kauonneei boot Sappho is van Santander naai Santona vertrokken. Amerika. Te GeoigeTown, iu don staat Massa chusetts, heelt een hevige bi and gewoed, waai door voor eene waarde van 250,000 dollars aan eigendom in de asch gelogd is. SCHIEDAM, 29 October 1874. Naar wij vernemen is de Sociëteit ter geneeskundige verzoigiug ouder de zinspreuk: »Te helpen enz." het eenenveei tigste jaar van haar bestaan ingetreden. Met medevveiking van haren tegeuwoordigen president, den heer A. van Meurs, den 21 October 1834 opgericht, had zij het geluk haar reglement steeds in het geldelijk voor deel van de leden herhaaldelijk te kunnen wijzigen. Niet temin verkeei en hare financiën in zeer bloeienden toestand. Reeds werdun~er eenigo-malen belangrijke uitdeelingen aan de leden gedaan; en zijn wij wel ingelicht dan zal er in de volgende maaud opnieuw zulk eene uitkeering plaatshebben. Moge dit loffelijk voorbeeld bij andereder- gelijke Sociëteiten navolging vinden! Het Staatsll. no. 131- behelst het besluit van 22 Oct. '1874, betreffende de uitloting en aflossing van 3'A pereents schuldbekentenissen ten laste van liet voormalig Amorti satie Syndicaat voor 1875. Volgens geruchten van Ilollan'dschen oorsprong, die tot Singapore zijn doorgedrongen, worden de Atsjineezen sterker en stoutmoediger. De JST. 21. Ct. het overlijden van monsgr. Hermanus Ileykamp mededeelende, voegt daarbij het volgende: Hij was in December 1804 te Utrecht geboren. Na op zyn 24ste jaar de priesterwijding te hebben ontvangen, werd hij in '1829 benoemd tot pastoor te Leiden en zes jaren later in Delft, van waar hij in 1849 naar hier werd overgeplaatst. In 1853 werd hij, als opvolger van monsgr. W. Vet, tot bisschop van Deventer gewijd, waarna hij latei- tevens in functie trad als deken van liet aartsbisschoppelijk Kapittel van Utrecht, in -1858 als provisor van het semi narium te Ameisfoort en in 4873, bij het overlijden van den aartsbisschop monsgr. Loos, als vicaiis-generaal van het aartsbisdom. In het begin dezer maand overviel hem eene ongesteld heid, waardoor hij reeds spoedig in een bedeukelijken toe stand verkeerde. Zijne gemeente verliest in hem een waar dig herder, menigeen een welmeeneud raadsman, menig gezin een weldoener. Naai- wij vernemen heeft de meerderheid dei- Pro vinciale Kei kbesturen het ontwerp-besl uit van de Synode der Ned. Ilerv. Kerk, yzaardoor geen aannemeling by het doen van belijdenis om het verschil van leer zou kunnen afgewezen worden, afgestemd, en is dit artikel alzoo ver worpen. Met genoegen vernemen wij dat Meviouw Kleine- Gaitman, hoewel nog niet geheel hersteld, thans toch buiten gevaar verkeert. (JV. v. J. D.) Te Egmond aan Zee is door particuliere bijdragen de Prins Hendrik-stichtingeen tvsyl voor oude visschers tot staud gekomen. Den 24sten Maai t is de eerste steen ge legd. Nu het gebouw er is, hopen de Egmonders dat ook het overige er wel komen zal en de mogelijkheid om het aan zijn doel te doen beantwoorden, huu door de publieke liefdadigheid niet zal worden onthouden. Op de Staatslijn tusschen Zutfen en Zwolle is giste ren een curieus feit gebeurd. Een 12lal runderen, te Zutfen ingeladen, waren by aankomst van den tieiu te Zwolle verdwenen. De deur van den waggon was losgeraakt en de '12 viervoetige reizigers zijner onder het rijden allen zonder letsel uitgesprongen. De heer P. O. Leinweber is dadelijk met den slager op reis gegaanhij vond de deser teurs ouder Deventer," Olst en "Wijhe en bracht ze eergis terenavond behouden in den stal. De pi ys van het gas is te Zwolle vermiuderd tot '10 ets. perkub. meter. Deprys was thans ƒ3.50 per 1000 COD WNT. ADVEBTENTIEWt Prijs: vjn 1 tol 10 gewone rogcis f 1 00iedere regel meer f0.10 Voor den werkenden stuud en voor weldadigheidde helft van den prijs kub. voet, met 4 November wordt nu de prijs p m. ƒ2.80 pei 1000 kub. voet Op <leu Dinsdag te Sneok gehouden matktdag ver loor eeu boer een zakboekje met pl. m, f 1250 aan hauk- papier. Twee schooljongens omlon liet en ontvingen als ..belooniug den kapi'-alemprijs van f4... «ËMË1VGDË BEllICHTEN. Een boer maakte verleden maand jacht opzijn doch ter en op een jongen uit deu omtrek, niet wien zij er van door was gegaan, dewijl hij de vader haar niet had willen laten trouwen, omdat hij haar noodig had in de kaasmakerij. De man had het voortvluchtige paar weldra gevonden en viel den jongen aan, doch deze verdedigde zich zoo goed, dat hij deu vader van zijn liefste op deu grond wierp en ter deeg afrans -1de. De boer verklaarde daarop dat hij er genoeg van had, dat hij gevoeld had dat de jongen handen aan het lijf had om te werken, en dat hij hem daarom gaarne zijn schoonzoon zou noemen. De vrede werd gesloten en het drietal keerde naar de boerderij terug, waar verleden week de bruiloft is gevierd. Onder het eten heeft de boer aan de gasten de blauwe plok laten zien, welke hem de zeer vei trouwelijke kennismaking met zijn schoonzoon herinneit Landelijke eenvoudigheid I De sFille Angot" zegt do Qron. Cl. kan, althans hier te lande, niet hooger meer stijgenzij is op liet carril- lou van den Groninger Martinitoren gezet. Te Parijs is een zuigeling van '14 dagen, die door den vader en de moeder vooreenige oogenbiikken in de kamer alleen gelaten was, door twee papegaaien letterlijk verscheurd. De kwaadaardige beesten hadden daai toe de traliën van hun kooi verbrijzeld en werden door de ont stelde ouders gevonden, zittende op den rand van het wiegje, terwijl zij hun vreeselijk vernielingswerk ver-' richtten. Het behoeft bijna geen vermelding, dat de dieren door den vader, in het eerste oogenblik van woede, gedood werden. - - - Parijs zal verlost worden van al de kleine Italiaansche bedelaars, die de gehoorzenuwen kwetsen met hunne straatmuziek en de ongelukkige slachtoffers waren van eenige gewetenlooze lieden, die huu kommer en gebrek exploiteerden. De prefect vau politie en de Italiaansche ambassadeur te Parijs zijn overeengekomen, alle Italiaan sche bedelaars beneden achttien jaar, die op den publiekea weg worden aangetroffen, te arresteeren en door te zenden. Natuurlijk zullen de kinderen, die men uit het schiereiland uog zou willen zenden, op de grenzen worden aangehouden. Parijs bezit weer iets geheel nieuws op het gebied der acrobatieeen allei liefste jonge vrouw, die niet met de voeten, maar met e handen op het koord danst. Zij heeft tot echtgenoot iemand, die niet minder de curiositeit van het publiek gaande zal maken en die eigenlijk de baas is van het spel, namelijk een Noorweegsche reus, Osen ge naamd, die zijn respectabele gestalte van 2 meters en 45 decim. aan het publiek komt vertoonen. In Mazas te Parijs.is dezer dagen de bekende volks speler Leopold Hibs, zich noemende graaf de Fleuriès, overleden. Hij beeft in zijn leveD meer dan nes millioen francs gewonnen, maar dit weder doorgebracht met eene bekende actrice, die voor weinige maanden overleed. Hij was thans in hechtenis wegens diefstal van een ring in een juwelierswinkel. Zooals bekend is, dresseeren Fransche smokkelaars honden, die met tabak of andere contrabande beladen de grenzen oversteken. De douanen vau hun kant dresseeren honden, om op deze viervoetige smokkelaars jacht te maken. Voorts spannen zij netten op de plaats waar de dieren gewooul'y'k passeeren. De smokkelaars vooizien deu halsband hunner honden van scherpe pennen, die hun in den strijd tegen de douauehomlen van dienst zijn eu hun bij het losrukken uit de netten te pas komen. Te Bordeaux zijn drie llesschen wijn van 4793 ver kocht voor 4800 fr. De kooperszyn rijke Engelschen. De Figaro deelt enkele anagrammen mede, die niet onaardig zijn. De omzetting van Veisailles is: seras ville van Vigneron is ivrogne-, en die van Dames du demi-monde is demi-monde de Dumas. Zekere Anton Peschek geeft te Pest een Duitsch- Fransch-Italiaausch-Spaausch-Latijnsch-Engelseh-Hol- landsch - Zweedsch - Czechisch - Slovakisch - Sloveensch - Poolsch-Servisch-Kroatisch-Magyaarsch woordenboek uit. - Te Pest is een in aanbouw zijnd gebouw vau drie verdiepingen hoog en dal reeds tot aan de kap gereed was ingestort. Versciieidene werklieden, die binnen en buiten op de stellingen werkten, zijn onder het instor tende puin bedolven. Kort na het ongeluk werden reeds 6 mannelijke en 4 vrouwelijke lijken uit de bouwvallen te voorschijn gehaald, terwijl een zwaarverwonde weldra stierf. Men vreest echter dat nog meer lijken zullen worden gevonden. De redactie van den bekendeii Almanach de Oolha had voor den jaavgang '75 het portret van graaf Harry von Arnim op het titelblad willen plaatsen, maar heeft na

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1