M 3SÖS. Zaterdag; 31 October. I J A". 1874. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 4 CO 11H AIT. i abonnement Abonnementsprijspur Drie Mmnden /franco per Poit, dour het geiioole [tijk 2.50 (Biiovcn Franco.) •i i) Frankrijk. Ia het dagblad Aube, hetwelk gebon den wordt voor het orgaan van den heeiNJasimir Périer, wordt eene beschouwing gelezen over de wederom ter sprake gebrachte vereeniging van de beide centrums, waarin in de volgende bewoordingen het programma van het iinker-centrum in herinnering wordt gebtacht: Eerbiediging van de wet van 20 November en van haie gevolgen seene ernstige organisatie van de regeering, niet uitslui tend van het gezag van een persoon, welk gezag of welke persoon het zij »regelitig van den overgang van het gezag, gedurende en na afloop van den termijn van helzevenjarige president schap, en vaststelling der wijze waarop do openbare mach ten, des vereischt, tot de herziening der constitutie kunnen overgaan. »Zie hier het minimum van de voorwaarden, welke het linker-centrum kan aannemenalleen op dit staudpunt is het mogelijk eene meerderheid te vormen welke vóór de ontbinding der Nationale Vergadering tot het vaststellen der constitutionecle wetten in staat kan zijn. "Wordt de discussie op andere punten overgebracht, dan dwaalt zij af en .wekt de hartstochten op zonder nut voor iemand maar ten schade der natie. De meest verstandige staatslieden kunnen zich alleen op dat terrein voor illusiën en teleur stellingen behoeden. sliet linker-centrum kan echter den eersten stap niet doen. Zijne meening is bekendhet heeft zijne wenschen en zijn doel nooit verheeld noch gewijzigd. Zij die de noodzakelijkheid inzien om van houding te vei anderen moeten thans het eerste woord spreken." Volgens de Sappel zou de Fransche regeering be sloten hebben, het paleis te Saint-Cloud niet weder op te bouwen, daar hiervoor niet minder dan vier millioen- francs zou worden geëischt, De XlXe Siècle meldt dat prins Napoleon dezer dagen in Charente-Iuferieure een grondbezit gekocht heeft, ten einde bij voorkomende gelegenheid candidaat voor de Nationale Vergadering in dit departement gesteld te kun nen woiden. Volgens andere bladen heeft de heer Piétri bevel ontvangen van de ex-keizerin mede grondeigendom men in dat departement aan te koopen, ten einde zich als dan tegen-candidaat van dien prins te kunnen stellen. Don Alfonso is met 4000 man over de Ebro getrok ken en heeft Seu d'Orgell bereikt. De militaire overheid te Barcelona heeft de intransigenten in hechtenis doen nemen. Dezelve zullen met de Gardisten en de leden der internationale naar de Philippijnsehe eilanden gedepor teerd woi den. Dultschland. De Rijksdag is gisteren dóór den Keizer met eene troonrede geopend, waarin verschillende wets ontwerpen worden toegezegd. "Voor de eerste rrtaal wordt vaststelling van de begrooting van Elzas-Lothariögeu, on der medewerking van den'Rijksdag aaugekondigd, waarbij de Rijksraad de landgenooten aan gene zijde van den Rijn het bewijs zal geven van het belang, dat de geheele natie stelt in de omstandigheden vau dit ovei'oud Duitsche ge bied. Een wetsontwerp betreflende de invoering van het ■verplicht burgerlijk huwelijk wbrdt'voorbereid. Aan het slot er van zegt Z. M.Verre van mij is elke verzoeking'de vcreenigde macht van het Rijk op andere wijze dan tot zijn vérdediging aan te wenden; veeleer stelt deze macht mijn regeering in staat tegenover onrechtvaar dige verdachtmakingen ten opzichte van de gevolgde staat kunde te zwijgen en tegen de kwaadwilligheid of partij schap eerst dan stelling te nemen, wanneer dezen tot daden overgaat. Ik weet dat in dit geval ten allen tijde de geheele natie en hoar vorsten met rnij bereid zyn voor het recht en de eer des rijks op te treden. —"De dagbladen deelen mede, dat 'de voorloopige invrijheidstelling van graaf Arnim heeft plaats gehad ten gevolge van het gerechtelijk geneeskundig advies, waarin werd geconstateerd, dat de voortduring van de gevangen houding gevaarlijk was voor de gezondheid. De rechtbank heeft den borgtocht bepaald op 100,000 thaler, met de verplichting om Duitschland niet te vei laten, opdat Arnim door zijn eventueele reis naar Zuid-Europa de mondelinge behandeling der zaak niet zou vertragen. Luidens mededeeling van de Vossischa Zeit., heeft het persoonlijk onderzoek vau den rechter van instructie Piscatore op de bureaux en het archief an het Duitsche gezantschap te Parijs geen nadere termen voor bewijsvoe ring tegen graaf von Arnim opgeleverd. Voor de rechtbank der gezworenen te AVurzburg is den 29 dezer een aanvang gemaakt met tiet proces Kull- mnnn. De zaal was stampvol; 40 dagbladcorrespondenten waren tegenwoordig. De beschuldigde antwoordde op de vragen tot hem gericht, waarop de voorlezing volgde van de akte van beschuldiging, waarvan al de voornaamste punten door den beschuldigde worden toegestemd. Spanje. De generaal Laserna is naar Madrid terug gekeerd en heeft zijn ontslag genomen. Moriones zal hem maatregel een waarschijnlijk opvolgen. In de eerste dagen wordt nog geene belangrijke beweging van het leger te gemoetgezien. De Carlislen.hebben eergisteren de stad d'Avilès, in de provincie Asturie, bij verrassing aangevallen, maar zij ziju met verlies van ecu Iknnon, ecnig ooriogTnaterieel, krijgsgevangenen en 7 man aan dooden teruggeslagen. Over bet algemeen slaan <le dagbladen in Spanje een min der vijandigen toon tegen Frankrijk aan. Fngelaml. De lieer Stanley, liet hoofd der expedi tie, door de eigenaars van de Daily Telegraph en de New-York Her aid naar Afiika gezonden, om het ouUlek- kingswerlc van wijion dr. Livingstone voort te zetten, is behouden te Zanzibar aangekomen. De Western Brazilian- Telegraph Company deelt een telegram uit Montevideo mede, waarin wordt gemeld, dat de revolutionuaire paitij den telegraafkabel van Laplata heeft afgesneden. De New-York-HeraUheeft te Londen een zonderling bericht ontvangen. Het Spaanscbe bewind zou een millioen p. st. (f 12,000,000) naar het noordon van Spanje gezonden hebben om de Carlistische opperhoofden om te koopen, en nu verwacht men teugevolge van dezen spoedig einde van den burgeroorlog in Spanje. Jlcncmurkcn. De Schlcswigcr Nachrichten ver zekeren uit eene goede bron, dat het bericht, alsof het departement van buitenlandsche zaken van de provinciale overheden nadeie rapporten omtrent de uitzetting van Deensche ouderdauen verlangd zou hebben, van grond ontbloot is, dat do zaak op voldoende wijze is onderzocht, en dat de provinciale overlieden volkomen iu overeen stemming met hunnen plicht en de omstandigheden ge handeld hebben. Turkije. De commissie tot onderzoek van liet ge beurde te Podgoricza heeft aldaar verscheidene personen doen arresteeren. Do Porie heeft tot bewaring der rust bevolen de troepenmacht te versterken. SCHIEDAM, 30 October 1874. In eene langdurige zitting, gisteren door don gemeente raad gehouden, is de begrooting der gemeente voor den dienst van 1875 behandeld en vastgesteld geworden. De vergadering was schier uitsluitend tot dit doel belegd. Eene opgave der ingekomen stukken zullen wij in ons eerstvolgend nommer mededeelen. De volksvooi lezingen vanwege het Departement Schiedam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gedu rende den aanstaauden winter te houden, zijn Dinsdag avond jl. geopend, met een gepaste toespraak van den voorzitter, den heer J. S. M. de Groot. Aft spreker trad daarna op de hoer J. G. Sander, die een gedeelte van het geestige gedicht van Fritz Reuter voordroeg, getiteld', sllanna Nüte en de kleii.e Poedel," eene geschiedenis van vogels en menschen, welke voordracht door de talrijke aanwezigen blijkbaar met klimmend genoegen werd ge volgd. Moge de belangstelling in de volksvoorlezingen bij voortduring blijken, opdat daardoor bet doel, dat de commissie er zich vau voorstelt, bereikt worde. Heden morgen teil uren werd een metkoolasch beladen kar de Korte Haven passeerende, door een ander voertuig aangereden, met dat gevolg dat de aschkar met paard in het water stortte. Door tijdig aangebrachte hulp is men er in geslaagd bet paard behouden aan wal te brengen. Zondag '1 November a. s. zal de winterdieust langs den Ilotlandschen spoorweg aanvangende treinen ver trekken alsdan van Schiedam Naar Amsteidam: 7.21; 8.39; 11; 12.21; 2.34; 3.46; 6.11; 8.35. Naar den Helder: 8.39; 11; 2,34; 6.11. Naar'sllage: 7.40; 11. 8. Naar Rotterdam: 7.32; 8.48; 9.48; 11.27; 2. 7; 4.38; 5.43; 6.37; 9.37; 10.53. Bij Kon. besluit is vrijstelling van zegelrecht verleend voor do declaration, mandaten en kwitantiën wegens terug gave \au alle door ambtenaren of beambten van provin ciën, gemeenten en waterschappen, voor de provincie, de ge meente of liet waterschap, bij voorschotgedaue betalingen. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van hoofdstuk V dei Slaatsbegrooting voor *1875 is opnieuw aangedrongen opsplitsing van lietDepaitoment van Biu- nenlandsche Zaken en de oprichting van een afzonderlijk Departement van Openbare Werken. Men wenschle iets meer bestemds te weten nopens de planuen tot droog making vaneen deel der Zuiderzee, 't Gebeurde te Stryp 'heeft in al de afdeellngen aanleiding gegeven lot uitvoerige 'gedachtenwisseling. De overgroote meerderheid wilde geen bepaald oordeel over de handelwijze der regeering vellen, 'alvorens nadere inlichtingen ontvangen te hebben. Bij hetafdeelings-onderzoek van de Spoonveg-be- 'grooting voor'1875 werd algemeen aangedrongen om met 'de plannen dor regeering nopens den verderen spoorweg aanleg bekend te worden. Een aanzienlijk aantal leden ADVEBTENTIEIÏ! Prijs: vjn 1 tol 10 gewono rogels 1 00; iedere regel méér ƒ0.10 Voor den werkenden stnnd en voor weldadigheid, do helft vairden prijs. was voor Staats-aauleg en tegen concessie-verleeniug aan een consortium van bankiers. Anderen deelden die mee ning niet. Op spoedige beslissing ten aanzieu van onder- handelingen met de Exploitatie-maatschappij werd aan gedrongen, zoomede op betei e verbinding der verschillende spoorwegen. De groote meerderheid-meende dat omtrent de vergunning van don bovenbouw der spoorwegbrug te Rotterdam aan een buitenlandsch industrieel de Regeering niet anders heeft kunnen handelen. De overbrugging boven de stad, .schoon duurder dan daar beneden, zou een groot voordeel voor liet doorloopend goederenvervoer naar bet Nooulen oplcveien; overigens vordert's lauds belang dat de spoorweg ArnhemNijmegen zoo spoedig mogelijk tot stand kome. Vele leden wenschen dat ai 't mogelijke wordt gedaan om de kostbare havenwei ken te "Vlissingeu aan hunne bestemming te doen beantwoorden. Met kracht werd aangedrongen op 't zooveel mogelijk bespoedigen der werken te Rottei dam en te Fijenoord en ook die iu 't open havenfront te Amsterdam. Daar hol aan den Minister vanBiimenlandsche Zaken was gebleken, dat in bet vorig jaar meermalen van long ziekte verdacht vee gedurende den winter in deuzelfden stal werd geplaatst met niet verdacht vee, heeft de Minis ter de Bui geineestcvs herinnerd aan de bepaling van art. 35 dei wet van 20 Juli '1870 Stlldno. 131) en hun ver zocht voor strenge afzondering van wegens longziekte ver dacht vee, ook in den winter te waken. De kies vereeniging uNederland eu Oranje" te Dok- ku m hcell tot candidaat voor do Tweede Kamer, in de plaats van het altredend lid Harinxma thoe Slooten, geprocla meerd mr. L. "W. C. Keuelienius. Naar men verneemt hebben de provinciale kerk besturen, de door de Synode der Ned. Herv. Kérk'voor gestelde veranderingen eu de 'wijze van beroeping van predikante t en benoeming van ouderlingen en diakenen verworpen en blijven dus de kiescollegiën bestaan. Bij de Herv: gemeente te 'sGravenhage is heden opgemaakt het volgend drietal van predikanten: dd. Baart de la Faille te Ridderkerk, dr. Flier te Delft en Knottnerus te Dordrecht. Te Gouda -zijn tengevolge vau de wet op den kinder arbeid 119 kinderen van de verschillende fabrieken ver wijderd. Daarvan zijn er 70 op de openbare armenschool ingeschreven. De commissie tot bevordering 'der coöperatie, in Nederland heeft besloten een tweede coöperatief congres te beleggen, en wel te Amsterdam, op Vrijdag 25 Dec. e. k., des avonds te 6 uren, in liet gebouw van het Amsterdam- sche Werkmansbond. Uit Beesd wordt gemeldTerwijl men voor eeuigeu tijd uit deze streken berichtte, dat er in de aardappelen volstrekt geen bederf te bespeuren was, moet men thans met leedwezen melden, dat in de gerooide aardappelen •zich nu nog de bekende ziekte vrij sterk begint te ver- tooneu. Men berekent, dat er uit dit dorp reeds meer dan 20,000 mudden 'verkocht en naar Holland gevoerd zijn, en er is hier maar weinig meer voorhanden; maar in de omliggende dorpen zijn nog vele duizenda mudden in voorraad. De burgers in do steden zullen voorzichtig •zyn, wanneer zij vooreerst niet te groöten voorraad opdoen, maar de aardappelen liever bij de boeren laten uitzieken. Er zullen dan in den navviuter of in het voorjaar nog goede aardappelen in overvloed te bekomen zijn. Eergisteren heeft eindelijk te Leeuwen de lang ver wachte plechtige onthulling plaats gehad van 't veel be sproken monument ter herinnering aan den watersnood van '1861. Officieel was geen autoriteit tegenwoordig. De heeren U. de Jong, hoofdonderwijzer aldaar en J. Ribbius uit Tiel, hebben bij die gelegenheid 't woord gevoerd, 't Monument bestaat uit een vierkant voetstuk, waarop zich een zuil of pijp verheft, gedekt door een vergulde kroon. De vier zijden van 't voetstuk prijken in gulden letteren met toepasselijke inscripties. GK3IES.GHK BEKÏCKTKS -w ITet lldbl. v. Antivcrpen deelt mede, dat voor onge veer vier jaren de eenige zoon van een welgesteld ingezeten te 's Hertogenbosch wegens familiezaken de stad had ver laten en sedert niets meer van zich had laten hooren.'By zijn vertrek was de moeder reeds dood, later kwam ook de vader te overlijden, die zijn gausche vermogen aan'den afwezigen zoon naliet. In de vox ige week meende nu de neef van den overledene te Brussel in een koffiehuis den persoon te zien zitten, dien men reeds vier jai'en lang te vergeefs had opgespoord. Hij nadert hem en noemt hem by zyn naam. De man keek op, zeide bedaard niet te wéten wie hem aansprak, nam zijn hoed en vei'liet het lokaal. De politie is onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld eu zal trachten den vluchteling, die niet schijnt te weten wat zijn vader voor hem heeft beschikt op te sporen, ten einde hem op de hoogte te brengen van zijn waren toestand. Justus Perthes teGotlia weerspreekt het bericht, als zoude hij het portret vau graaf Arnim niet meer in den Gotlm-Almonak willen hebben. 1 i S' i$<

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1