WW flmüib, littemieri Dinsdags. Maandag 2 November. A°. 18Ï4. BUITEHL8WDSCHE BERJCHTEN. H BINNENLANDSCHE BERICHTE®. FranKrijli, Uit Parijs wordt geschreven dat de commissie Van dertigen 'eerstdaags hare werkzaamheden staat te h'ehValten tea einde bij het Wedèr bijeènkoiiien dei- Nationale Vergadering terstond het ontwerp-constitutie te kunnen indianen. De regeering zou, volgens dezelfde cor respondentie-, vast besloten hebben aan te dringen op de organisatie van het zevenjarige piesidentschap en, mocht de vergadering daartoe niet overgaan, op ontbinding. In de permanente commissie zijn de inhechtenisnemingen te Marseille en Lyon ter spiake gebracht. De minister Tailhand verklaarde dat dezelve geen politiek doel hadden en verdedigde de handelingen van de rechterlijke macht. De heer Mfthy dröng aan op de verplaatsing van den prefect van Nizza. Het Joum. de Paria bericht dat de gemeen- festatie ter eere van den heer Thiers plaatsgehad. Uit de verschillende berichten daarover kan men opmaken, dat er nooit in eenig land ter wereld eene meer schitterende ova tie is gebracht aan een burger door zijn medeburgers dan deze. De geheele stad baadde zich als het ware in eene zee van licht, en overal zag men guirlandes aangebracht. De heer Thiers was zichtbaar getroffen en antwoordde in de meest hartelijke bewoordingeu op eene toespraak, door eene kleine deputatie uit de burgers tot hem gericht. Na afloop der serenade werd een groot vuurwerk afgestoken. De heer Emile Ollivier deelt in het dagblad le Pays een brief mede, waarin hij de verantwoordelijkheid van zich afschuift, voor de politieke daden van prins Napo leon. Duitschland. De gezondheidstoestand van Vorst von Bismarck heeft zich veel verbeterd, zoodat hij reeds uit Varzin naar Berlijn vertrokken is en de opening van den Rijksdag, door Keizer Wilhelm bijwoonde Ook is de wond, die hij bij den aanslag op zijn leven te Kissingen ontving, nu totaal geheeld. Het eenige letsel, dat hij daar van nog heeft, is eene zekere drukking op het gewricht der rechterhand, waardoor hem het voeren der pen voor alsnog moeilijk valt. In het proces tegen E. Kiiltmann, eergisteren te Würzburg aangevangenis gisteren het getuigenverhoor voortgezet. De president van het gerechtshof resumeerde het advies dei geneeskundigen over den toestand der geestvermogens van Küllmann in dier voege: sKullmann verkeerde, tijdens het plegen van den moordaanslagen zulk een toestand, dat zijne misdaad hem toerekenbaar is doch slechts in een beperkten graad." Bij de behandeling van dit proces heeft de staatsprocureur in bewoordingen, vol verontwaardiging, gelogenstraft het vermoeden, dat de rijkskanselier von Bismarck den moordaanslag tegen zichzelf ontworpen heeft, terwijl de staatsprocureur staande houdt, dat Kdllinann schuldig is. De verdediger van den laatstgenoemde, de advocaat Gerhardt, werpt een teiugblik op het kerkelijk conflict en het ontstaan der kerkelijk-poli- tiek'é Mei-wetten, en doet uitkomen den invloed, welken de,voordrachten der Katholieke Mannen-vereeniging op küllmann gehad hebben, alsmede dat diens ziekelijke ge moedsgesteldheid de toerekenbaarheid der misdaad uit- éluit. Hij concludeerde mitsdien tot vrijspraak. De rechtbank heeft den beschuldigde echter veroor deeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van veertien jaren, benevens verlies van de burgerlijke eer en plaatsing onder politietoezicht voor den tijd van tien jaren. Èngcland. De Daily News verneemt uit Berlijn, aat het departement van Buiteulandsche Zaken aldaar heeft me Hen erkennen, dat het van de documenten, welke h'êt van giaaf von Arnitn terug verlangt, geen afschi ift ge houden heeft. Hieruit blijkt, dat die papieren een privaat karakter hebbende hoofdaanklacht zou dan tegen den graaf vervallen. JDe laatste Japan Mail gewaagt van* een gerucht, Vólgens hetwelk de onderhandelingen te Peking waren af gebroken. De Japansche regeering maakt ijverig toebe reidselen voor een oorlog. Alle mannen tusschen de 20 en jaren moeten zich gereed houden om onder de wapenen tejcoirien. Spanje. Lozano heeft voor den krijgsraad verklaard, dat hem door don Alfonso bevolen was de spoortreinen tè vernielen en de ambtenaren te fusilleeren, De Car- lististische generaal Elio trekt aanzienlijke strijdkrachten op den weg naar Pampeluna bijeen, waarmede hij het hoorden van Arragon bedreigt. j 0 De genenaal Laserna is naar Madrid vertrokken, na 'iïégp conferentie met den generaal Moriones gehouden te .öfv ihebben. Men acht het waarschijnlijk dat eerstgenoemde .zijn ontslag zal nemen, dewijl het ministerie in gebreke is gebieven om hem de gevraagde versterkingen en gelden te zenden. Denemarken. De Schlcsw. Nachrichten vernemen uit goede bron, dat het onwaar is, dat het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn een nieuw rapport van de .te,f otej an-f ins n!sj ne-: sen. >g% (Brieven Franco.) Slees wij ksehe provinciale auioriteitenovei de verwijden ing van Deeusche onderdanen verlangd heeft. De zaak is vol doende toegelicht en de provinciale autoriteiten hebben volkomen coirect gehandeld.. Amerika. De Argeutijnscho bank zal weder wor den geopend De gezant van Chili heeft zijn paspoorten gevraagd. De regeering is voornemens Bueuos-Ayres te veisterken; de opstandelingen hebben een vereeniging bewerkstelligd. SCHIEDAM, 31 October 1874. In de Donderdag avoncl jl. gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier, zijn: 1. De notulen van het verhandelde in do zitting van Donderdag 17 September 11. gelezen en goedgekeurd. 2. Is ingekomen eene missive van den heer A. C. Ris houdende bericht, dat hij zijn ontslag neemt nis lid van den Gemeenteraad. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Idem, eene missive van Gedep. Statenhoudende goedkeuring van liet Raadsbesluit tot afstand van grond aan mej. van Gent. - Als voren. 4. Idem, eene gelijke missive, houdende goedkeuring der begrooting voor 1875 van de dienstdoende schutterij. Als voren. 5. Idem, eene gelijke missive, houdende goedkeuring der raadsbesluiten tot het verleenen van subsidiên aan het Burgerlijk Armbestuur en het Stads-Ziekenhuis, over 1875. Als voren. 6. Idem, het proces-verbaal der kas-opneming op 23 dezer. Als voren. 7. Idem, de staat van ouinvorderbare posten op de plaat selijke directe belasting over 1873. Aangehouden en ter inzage gelegd. 8. Idem eene missive van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Schieland, waarbij, onder zekere voorwaardentot wederopzeggens toe. vergunuing wordt verleend tot het inlaten van buitenwater. Aangenomen voor kennis geving. 9. Idem, eene missive van de Plaatselijke Schoolcom missie, houdende tijdsbepaling van het examen aan de Leer- en Vormschool. Als voren. 10. Idem, de rekening van het beheer der fondsen van het Oude Mannenhuis, over 1873. Aangehouden en ter inzage gelegd. 11. Idem, eene missive van den heer Fijnje betrekkelijk de voldoening zijner vordering wegens gemaakt plan enz. voor de uitbreiding der Westerhaven. Als voren. 12. Idem, een adres van L. Kok, houdende verzoek om vergunning tot het maken van een afdak over de stadsheul op zijn erf in het Bagijnhof. Als voren. 13. Idem, een adres van Directeuren der Steariue-Kaar- senfabriek «Apollo," om afstand in huur van een gedeelte van den opgehoogden Buitenhavenweg. Als voren. 14. Idemeen adres van B. G. Fliehe en A. Stolkom uitstel van betaling van den koopprijs van den aanh'en afgestanen grond in het Frankelatid. Als voren. 15. Idem. een adres van A. de Gooijer, om afschrijving van plaatselijke directe belasting over 1874. Gesteld in handen van Burgemeester en Wethoudeis, ten fine van afdoening. 16. Idem, een adres van Roetmau en Go., om verbete- ling van den Singel langs de Noordvest, of overbrugging van de Noordvestgracht naar Nieuwland. Voor kennis geving aangenomen; zijnde reeds door-Burgemeester en Wethouders, ingevolge art. 5 van het provinciaal regle ment op de wegen en voetpaden, aan de eigenaren van den bedoelden weg last gegeven tot het in behoorlijken staat van onderhoud brengen van dien weg. 17. Idem, een nader adres van het Bestuur der Zang school om het gebruik van het lokaal boven de Beurs. Aaugehouden eu ter inzage gelegd. •18. Idem, een adres van de Evang. Herv, Vereeniging om gebruik van het schoollokaal aau het Blauwhuis voor Zondagsschool. Gesteld in handen van de Plaatselijke Schoolcommissie, ten fine van bei icht en raad. 19. Idem, een adres van E. D. van Wijngaarden, om omslag als opzichter bij de Gemeentewerken metl Decem ber o. k. Aangehouden en ter inzage gelegd. 20. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp-besluit tot af-en ovei schrijving op de Gemeentebegrooting voor 1874. 21. Na zeer langdurige beraadslaging de Gemeente begrooting voor 1875, met 8 tegen 2 stemmen aange nomen (teyen, de heeren Melchers en Vrijland), onder voorbehoud van nieuwe stemming in eene volgende veigadering overvolgn. 76 (toelage ter tegemoetkoming in de kosten der uitgave van het Verslag der Handelingen van den Geihoenteraad f450), op welk no. de stemmen hadden gestaakt over een voorstel van den heer L. W, Jansen (ondersteund door de heeren J. L J. Jansen en van der Drift) om dezen post voor memorie uit te trekken. Tevens is nog in den loop der behandeling van de begiooting besloten: de jaarwedden van al de ambtenaren ter gemeente-secretarie met f 100 elk te verhoogen; ook de jaarwedden vau dea sluiswachter aan de schut sluis bij de Beurs, van eeuigebrugwachters en van den tolgaarder op den straatweg tiaar Overschie en voorts om voor huur van het lokaal van het postkantoor te vorderen f1000 in plaats van f500 per jaarhet schoolgeld op de schoot van den hoofdonderwijzer Tijl te verhoogen met flö voor ioderen leerling; de opbrengst van de gasfabriek on der volgn. 25, uitgetrokken tot een bedrag van f16.000 te stclleu op f30.000; een post van f 10.000 te brengen als opbi engst van te verkoopen gemeente-eigendommen eu tegenover dit een en ander besloten, niet te verhoogen de opcenten 'sRijks personeele belasting en het bedrag van de plaatselijke directe belasting. Nog is besloten tot later te verdagen, de beslissing over het stichten eener nieuwe school bij den Doele of het ver bouwen dier school, zoomede nopens eene nieuwe regeliim der jaarwedden van hulponderwijzers en kweekelingen der lagere scholen: terwijl eindelijk eene subsidie van f 100 per jaar is toegekend aan de Vereeniging tot het ver leenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid- Holland, gevestigd te Rotterdam. 22. Tot lid en Voorzitter der Commissie voor het bij houden van den Staat der gemeente-eigendommen herbe noemd de heer P. J. van Dijk van Matenesse. Te ruim half elf ure werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. In de gisteren avond gehouden vergadering van het Departement Schiedam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn o. a. ingekomen Eene missive van den heer J. J, G. Nolet"; ,Tib\i- bestuurslïd 'der 'Hei- benoeming lol J. J. Vormer, daarbij van commissaris der dende aanneming zangschool. i. Eeae missive van den heer berichtende dat de betrekking volksvoorlezingen door hem wordt aangenomen. Voorts werd besloten de Artt. 1, 2 en 4 'van het reglement voor de dejmrtementale bewaarscholen te wij zigen, in den zin nis door commissarissen dier school was voorgedragen, waardoor voor het vervolg het bestuur over die scholen, in plaats van aan 10, aan 8 commissaris sen zal zijn opgedragen. In den loop dezer week heeft een vreemdeling zich alhier schuldig gemaakt aan oplichterij ten najleele van een manufacturier, bij wien hij, op naam van een algemeen bekende familie, een paar dames-avonddoeken op keur vroeg. De geen arg vaan vermoedende winkelier geeft hem in plaats van twee, elf stuks mede. Dea vplgeuden dag, toeu hp om antwoord zond, bleek het hem dat hij de dupe van oplichterij geworden was. Aangifte bij de politie werd gedaan, die zich als altyd dadelijk ijverig met de zaak bemoeide, waardoor reeds 3 van de 11 doeken te Rotterdam in beslag zijn genomen, zoodat het waarschijnlijk aan hare nasporingen wel zal gelukken den dader in haaden te krijgen. Denzelfden dag waai op dit voorviel heeft vermoedelijk dezelfde persoon, mede op uaam eener algemeen bekende dame, by een anderen manufacturier hetzelfde willen bepi oevendeze verijdelde echter den toeleg van "dén industrie-ridder, dóór, hem de bondschap mèdö te géven dat Kil} di® doeken wél zenden zou. \Vibj imk&n van dit voorval melding, opdat de winkeliers op b-MUav hoede zouden zijn tegendergelijke bedriegeryen. De Minister van Koloniën heeft een lijst overgelegd van de opbrengst der in Nederland verkóchte Oost-Indische gouvernements-producten over 1873. De verkochte hoe veelheden zijn: koffie 700,763 pikol, suiker 21,360 pikol, Banka-tm 70,405 kilo, notenzeep 16 kilo, kinabast 11,299 kilo en kinapoeder 3,898 kilo. t Ook de anti-revolutionaire kiesvereeniging «Neder land en Oranje, te Drachten, heeft den heer Keuchenius candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Volgens een in 1873 opgemaakte statistiek behooren er in Nederlaudsch-Indie te huis 95!) schepen boven 10 last, waaronder 31 stoomschepen. Deze schepen meten te zamen 46,560 last. De heer J. Graven, beeldhouwer, vervaardiger van het monument op de Nieuwe .Markt te Rotterdam, is door Z. M. den Koning-Groothertog benoemd tot ridder dei- orde van de Eikenkroon. Donderdag morgen is te Amsterdam eene vrouw, die in «liet Klooster" (bij de Kalverstraat) bezig was glazen te wasschen, door het breken van waschstokken, waaraan zij zich wilde vasthouden, naar beneden gevallenzij was on middellijk dood. GëJIëNGOË berichten. Aan een officieelc bron zijn de volgende opgaven ontleend: van de Yendome-kolom hebben zich sedert hare oprichting 127, van de Juti-kolom 49, van'den Arc- de-Tiiomphe 31, van de torens der Nótre-Dame, sedeit het begin der vorige eeuw, 767 personen afgeworpen. Dezer dagen is het station te Belvaux, groothertog- CDDRAIt ABONNEMEMT: AboimeinenuprijspVr Drie Mnnileii Franco per Poil, dour hei (teheele link f 1.85. 150. i,G: isck A. D V E B T H N T I E N I Prijs: van 1 lol 10 gewone regels f 100iedere regel nie^rfli 10 Vuur den werkenden sland en voor weldadigheidde hein van ilen pry*. j, sa

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1