TerscMjnt iapljjts, ébzmM Dalais. Zaterdag 7 November. 1874. M 3510. BU1TEHLAMDSCHE BERICHTEM. STEDELIJK NIEUWS. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAMSCHE WMm COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijspur Drie Maandenf 1.85. Franco per Pist, door het geheele KijkS.50. Frankrijk. Den 2 dezer is er ooder voorzitterscliap van Mac-Mahon ministerraad gehouden, waarop alle minis ters tegenwoordig waren. Onder de belangrijkste vraag stukken die daar behandeld zijn mag in de eerste plaats genoemd worden dat over den vast te stellen datum der gemeentelijke- en der aanvullingsverkiezingen voor de wetgevende macht. Men verzekert dat deze met eenparige stemmen op 29 November a. s. bepaald is. Volgens de J?airie zullen de leden van de uiterste rechterzijde, zoodra de kamer weder bijeengekomen is, het wetsontwerp nopens de vrijheid van hooger onderwijs aan de orde stellen. Men zegt dat er sprake is van een wetsontwerp tot belas ting van de inkomsten der assurantie-maatschappijen, van welke sommige althans meer dan 50 pCt. van hun gestort kapitaal verdienen. Naar men verneemt heeft don Alphonso, de broeder van don Carlos, met zijne gemalin, dona Blanca, zich naar zijne landgoederen in Oostenrijk begeven. Avigdor, bankieren consul van Oostenrijk te Nizza, heeft zich ,jl. "Woensdagmorgen door een pistoolschot van het leven beroofd, terwijl het kantoor des avonds failliet is verklaard. Twee klerken zijn in hechtenis genomen. De algemeene ontsteltenis is groot. In Frankrijk en zijn koloniën leven nog 25,000 oud- militairen, die gediend hebben onder Napoleon I. Die veteranen zijn allen boven de 80 jaren oud. Spanje. De admiraal Baraiztegui, opperbevelhebber der zeemacht aan de Cantabrisehe kust, heeft in de jongste dagen tusschen San Sebastian en Bilbao gekruisd, om de kleine vaartuigen in de Carlistische havens te vernielen en de ontscheping van oorlogsbehoeften daardoor onmo gelijk te maken. Volgens een den 3 dezer uitgevaardigd bevel zal de bezetting van Irun met 10 bataljons infanterie en 3 batterijen versterkt worden, teneinde een waakzaam oog op het verkeer aan de grenzen te houden en den invoer van oorlogscontrabande te beletten. Het bombarde ment van Irun heeft Woensdag slechts geringe uitwerking gehad. De republikeinen verloren 6 dooden en '10 ge kwetsten. Het verlies der Garlisten is niet bekend. Engeland. De eigenaars der kolenmijnen in Dean Forrest hebben de werkloonen met 10 percent verlaagd. Uit Londen wordt gemeld, dat te Overand Lower- Darwen de typhus zóó hevig heerscht, dat 1500 personen, dat is 1 op de 16 van de geheele bevolking, er door zijn aangetast; iedere week sterven 20 der aangetasten. Van wege de regeering wordteen onderzoek ingesteld naar de oorzaken der ramp. Itolle. Den laatsten Zondag der vorige maand is te Rome een nieuwe Protestantsche kerk op hoogst eenvou- digewijze geopend, tegenover de kerk van den H. Sylvester in Capite en het klooster der Clarissen, dat thans tot een bureau voor het ministerie van Openbare Werken is ingericht. Amerika. De uitslag der verkiezingen maakt in Washington een diepen indruk, vermits men daai in een bewijs ziet van ontevredenheid met en wantrouwen jegens het gouvernement. Intusschen verliezen de republikeinen den moed niet; zij gelooven niet aan een blijvende veran dering in de zienswijze en beginselen des volks. De druk pers beschouwt eenstemmig dien uitslag als een protest tegen een derde candidatuur van den president Grant. Men schat de meerderheid der demokraten in het aan staande congres op 56 stemmen. In Alabama zijn zeven demokraten verkozen; in Florida twaalf republikeinen in Pensylvanie zestien demokraten en elf republikeinen in Missouri tien demokraten. SCHIEDAM, 6 November 1874. Op de tweede vergadering der volksvoorlezingen alhier, Dinsdag jl. gehouden, werd de spreekbeurt vervuld door den heer A.E,J.Holwerda, die in een boeiende improvisatie zijn hoorders de Novemberdagen van 1813 herinnerde. Hoe de toestand in de eerste jaren dezer eeuw hier te laude was; hoe in het diepst geheim onze verlossing werd voor bereid de afwisselende hoop en vreestoen de morgen stond der vrijheid scheen aan te breken, dat alles werd op de aangenaamste wijze geschetst. Groote eu kleine mannen kwamen ter sprakemet tal van geestige opmerkingen en puntige gezegden werd de voordracht gekruid, en de hoorders, die met de meeste aandacht den spreker volgden, keerden zeker huiswaarts, verrijkt met een helder inzicht in de belangrijke gebeurtenissen dier dagen, die door som migen in gelijke mate overschat worden, wat het aandeel der Nederlanders zeiven daaraan betreft, als anderen dit trachten te verkleinen. Gisteren avond werd door het Mannenkoor ïPio" eène uitvoering gegeven van eenige zangstukken waarna zy tot afwisseiiug een paar tooneelstukken opvoerden ge titeld: Frederico de Toledo of de Spanjaarden voor Haar- (Brieven Franco.) ■■i'iui ■■■Numsiimmjuji-mF.t «jwimn lem in 1573 ea De jaloersche dwaas of hij is onzichtbaar. De uitvoering der Zangstukken kan men goed geslaagd noemen en leverden de bewijzen dat dit Mannenkoor voort durend vorderingen maakt in de beoefening dor zangkunst. De uitvoering der tooneelstukken gaf een aangename afwisseling en aan de aanwezigen blijkbaar veel genoegen. Meermalen werd in de dagbladen melding gemaakt van toovergescliiedeuissenwaarvan men door geesten- bezweering of andere zonderlinge middelen genezen werd. Een dergelijk verhaal, dat helaas door sommige lieden nog maar al te gretig voor goede munt wordt aangenomen, kwam ous gisteren ter oorenhet werd ons op de volgende wijze medegedeeld »Een huisvader alhier verhaalde aan een zijner keunis sen, dat zijn kind, oud drie maanden, ongesteld was en dat hij den aard van de ongesteldheid niet begrijpen kon, waarop die poisoou als zijn vermoeden te kennen gaf, dat het kind wellicht betooverd kort zijn. Maar al te gereed werd aan dit vermoedeu geloof geschonken en op de vol gende curieuse wijze de proef genomen om te weten te komen of hier werkelijk betoovering had plaats gehad. Men nam een liaan, deed hem levend in een ketel en zette deze op het vuur terwijl men met ongeduld wachtte op de din gen die gebeuren zouden. Ten ongeveer Uvaaf uur vloog een kraai door de ruiten in liet vertrek waar men gezeten was, en meenende dat dit de tooverheks was, stelde men dadelijk alle pogingen in het werk om het dier te vangen eu te dooden, waarin men slaagde en waarvan het gevolg was, dat er zich dadelijk bij het kind teekenen van beter schap vertoonden." Waarover moet men te Schiedam zich ai niet verwon deren 1 Dat deze personen geen leden zijn van de Maatschappij tot Bescherming van Dieren, behoeft wel niet te worden opgemerkt. De Minister van Binuenlandsche Zaken heeft bij cir culaire van 28 October jl. de Commissarissen des Kouings in de provinciën uitgenoodigd, de Burgemeesters aan te schrijven, voortaan bij het ontstaan van longziekte, tenge volge waarvan ander vee in verdachten toestand geraakt, den eigenaar van dat vee te herinneren aan zijne ver plichting tot inënting, krachtens het besluit van 17 April jl., dooreendoor hemzelven te ontbieden geëxamineerden vee arts, en indien deeigenaar daaraan niet met den vereischten spoed voldoet (behalve in het geval voorzien in de laatste alinea van art. 1 van het aangehaald besluit), deswege proces-verbaal op te maken en aan het Openb. min. te zenden. Het Rijk vergoedt niet meer dan de som van 50 cent per ingeënt rund. De heeren Lentiag, W. A. Bergsma eu Gevers Dey- noot, hebben op de Indische begrooting een amendement voorgesteld, om bij hoofdstuk II, uitgaven iu Ned. Indie (gewijzigd ontwerp van wet) onderartikel 35 te verhoogen met f600,000 en alzoo te brengen op f5.131.522. Deze verhooging strekt om de heerendiensten ten be hoeve van de inlandsche hoofden er ambtenaren (de partcl- /wis-diensten) af te schaffen, en daarmede de bezoldiging aan genoemde inlandsche hoofden en ambtenaren aan te vullen. In den ufgeloopen nacht is te 's Gravenhage in 69jarigen .ouderdom overleden de heer rar, A. van Galen, sedert 19 October '1855 procureur-generaal bij het ge rechtshof in deze provincie, commandeur der Orde van de Eikenkroon, ridder 4e klasse der Militaire "Willemsorde en ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Men schrijft ons het volgende: De druiven ziju zoo goedkoop als wy ons niet herinneren dat zij ooit geweest zijnvoor 5 ons betaalt men 30 cents. Er is dan ook dit jaar bijna overvloed, niet alleen uit het Westlaudmaar overal elders. Dank zij den zomer met ziju groot aantal zonnige dagen, is er, om zoo te zeggengeen tros mislukt, noch iu de kassen, noch langs do muren. Aan ander ooft heeft het daarbij geenszins ontbroken, terwijl men zich thans voor den winter van peren en appelen naar keus kan voorzien. Aardappelen worden er overal met goed gevolg gerooid; eenige zieke knollen komen wel is waar op eene lading voor, doch in aanmerking genomen hoe algemeen de ziekte andere jaren heerschte, is zij thans van geene beteekenis. Met de koolteelt zag het er by het begin zeer ongunstig uit, toen de langgewenschte regen ook hierin verandering bracht. Thans gaan scheepsvrachten met groote kool naar de markten, waaronder de bloemkool niet het minst voorkomt en waarvan nog eene menigte op het veld staat. De prijzen ziju vrij vast met voldoenden handel, hetgeen de verwachting overtreft bij den aanvoer van de vele boomvruchten. Ook andere goed geslaagde vooi tbrengselen, zooals andijviezijn gewild. Gras vindt het vee nog in ruime mate op de weilanden en als de vorst uitblijft, kan het er nog lang genot van hebben. (L. Cé.) Te Goudt i - n vervolging ingesteld tegen eenige fabrikanten, die opLunne fabriek kinderen beneden de '10 jaren hadden doen wei ken. Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot wet houder gekozen de heer van Tienhoven, in plaats van den heer Tindal. De heer van Tienhoven behoorde tot hen, die i ADVffiBTBNTIBN: Prijs: van t tol 10 gewone regels 1,00; iedere regel meer 0.10} Voor don werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vsn den prijs. «O——l WWi'M-WII—MBIM—Mi met nadruk het recht verdedigd hebben, ook vau ambte naren, om hunne gedachten door de drukpers publiek to maken. Iu de ochtend-editie van het Handelsblad van den 5 dezer lezen wij «Hedenochtend is in het plantsoen by de Willemspoort door eeu polderwerker het lijk gevortden van een onzer uitslekendste stadgenooten, lid van den Gemeenteraad. Hij had zich waarschijnlijk dooreen pistoolschot van het leven beroofd; hij leed reeds sedert jaren nu en dan aan zwaarmoedigheid. De bedoelde persoon is de heer mr, O. A. Crommelin te Amsterdam. De Amsterdammers verliezen in hem een wakker, ijverig, werkzaam man, de kunst een waren Mae cenas, de armen, hulpbehoevenden een oprecht pltilan- throop. de liefdadigheid een warm voorstander van nuttige instellingen. Eenigen tijd geleden maakten wij gewag van een door onzen landgenoot den heer Caudri, te Doesburg, ont dekt procédé, om op weinig kostbare wijze lichtgevend gas langs den kouden weg te bereiden, van welk procédé hij aan de Regeering het geheim zou hebben toevertrouwd. Thaus bericht de uitvinder aan de Hederl. Industrieel, dat hy met vertrouwen zijne vinding kan aanbevelen voor de toepassing op groote schaal. Het blad verwacht, dat onze wetenschappelijke tijdschriften breedvoerig verslag van 's mans bevindingen zullen geven. Worden zijn waar nemingen proefhoudend bevonden, dan hebben de tegen woordige gasfabrieken straks uitgediend. Stoomp GEMENGDE BERICHTEN. KV «I In de Augsburger Allgemeine Zeitung brengt Ferdi nand von Hellwald grooten lof aan het werk van Ed- mondo de Amicis over Nederland. Deze Italiaan heeft ons land bezocht en beschreven, zonder zich schuldig te maken aan de fout der meeste vreemdelingen, die Nederland door reisden en zich ten taak stelden om alles belachelijk te ma ken. De Amicis' boek maakt hierop eene uitzondering en kenmerkt zich door waarheid. Slechts in de détails zijn er eenige onjuistheden. Uit Berlijn wordt aan de Heuefreie Bresse gemeld, dat de eigenaar van het museum van wassenbeelden aldaar behalve de beelden van Spitzoder, Küllmanu en andere «merkwaardige" personen, thans ook dat van von Aruim voor het publiek te kijk heeft gesteld. De Daily Hews bevat een hoofdartikel over eene wonderlijke historie, die feitelijk op het volgende neerkomt. Onder de passagiers van het stoomschip Queen, op reis van New-York naar Engeland, bevond zich een zekere kapitein Paul Boynton, een duiker van beroep. Deze persoon ver zocht den kapitein van de stoomboot, toen het schip onge veer 300 mijlen van de kust verwijderd was, verlofin zee te springen eu naar land te zwemmen. Dit verzoek werd van de haud gewezen. Maar toen de Queen een mijl of zeven van de lersche kust vewijderd was, werd den heer Boyntonverlof gegeven zijn proefneming te wagen.In plaats van te wachten opeen kalme zee en prachtig weer, wierp lijj zich in zijn reddingtoestel gehuld, overboord, terwijl de zee hol stond en er eeu storm woei. 't Was omstreeks negen uur in den avond,alzoo was hij onmiddellijk uit het gezicht. Na zeven uren iu het water te zijn gebleven en dertig mijlen te hebben afgelegd stuurde Boynton zich naar Skigbereen, waar hij heelhuids landde. Zoo althans luidt het verhaal De toestel bestaat uit een pak, dat opgeblazen wordt en voorzien is van verschillende afdeelingen, zoodat zelfs een lek weinig of geen kwaad kan. De zwemmer is gewapend met een soort van roeispaan eu is in staat zich te sturen De tijd zal leeren, in hoeverre deze mededeelingen juist zijn. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 4 November. Wilhelmus Johannes, zoon van II. Verhoeckx en M. F. van Diesen, Jlagastraat. Elisabeth, dochter van J. Noordam en C. Brend, Broers- vest. Maria Gcrardinadochter van C. F. J. Beukers en J. C. Pijpers, Hoogstraat. 5. Wilhelmus Franciscus, zoon van W. van der Heiden en G. de Ronde, Singel. Overleden:* 4 November. Simon Landsbergenoud 41 jaren en 11 maanden, Land van Belofte. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 6 November 1874. Kogge: per 2100 kilo Libau f214 6%. Gerstper 1950 kilo Nerva f 234 6/w. Moutwijn: f'14'/a per hectol. Ct. Jenever: Amsterd. Proef, f181/: a f 19 pei hectoliter Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling fl.00 per ketel. Bij de Schiedamsche Spoeling-Vereenigiag: fl.60 p. k.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1