Tmclijiit flaielijls, nitpzonierd Biasiap. m m\ Maandag 9 November. A*. 1874. 8U1TEHUMDSCHE BERICHTEN. STEDELIJK NIEUWS. (Brieven Franco.) Spanje. Honderd vijftig Carlisten uit het leger bij Estella hebben zich bij den republikeinschen generaal "Viliergas aangemeld om in onderwerping te komen, Volgens officieele opgaven is het bombardement van Irun voortgezet zonder groote schade te veroorzaken. De Carlisten hebben aanmerkelijke verliezen geleden. De generaal Jovellar heeft in de omstreken van Albaceta ondencheiden Carlistisehe benden verstrooid, welke aan- •zienlj.ke verliezen aan dooden en gekwetsten geleden hebben. De dagbladen hebben oen uitnoodiging ont vangen om zich van het mededeelen van berichten omtrent de operatiën van het noorderleger volstiekt te onthou den. Nabij Castcllo, in de provincie Gerona, heeft een ernstig gevecht plaats gehad. De republikeinsche troepen hebben er een schitterende overwinning behaald en aan de Carlisten onder Saballs een gevoelig verlies aan dooden en gekwetsten toegebracht en hun een groot aantal gevan genen afgenomen. Omtrent de sterkte der beiderzijdsche strijdkrachten in het Noorden wordt beweei d dat Morioues en Laserna te zamen over 35000 man infanterie, 3000 man cavalerie en 65 kanonnen beschikken, terwijl don Carlos aldaar 30000 man infanterie in 46 bataljons, onge veer 1000 man cavalerie en 60 kanonnen vereenigd heeft. Engeland. Er zal binnenkoit alhier een interna tionaal Katholiek congres gehouden worden, om de onfeil baarheid van den Paus en diens macht op tijdelijk en ker kelijk gebied te ondersteunen, alsmede alle Christenen aan hun plicht te herinneren, om tot de trouw aan den Paus terug te keeren. De ex-maarschalk Bazaine is Donderdag jl. met zijn echtgenoot en kinderen op een Engelsche stoom boot naar Lissabon vertrokken, en begeeft zich vandaar naar Madrid, waar reeds een woning voor hem gehuurd is. Het gerucht, dat hij zijn diensten aan de Spaansche regee ring aangeboden zou hebben, is ongegrond. De werklieden in de mijnen van lord Penrhyn heb ben besloten het werk te hervatten op de door de patroons gestelde voorwaarden. Omtrent de typhoide- of rioolgas-koorts die te Over- Darwen, in Lancashire heerschende is, en waarvan wij gisteren melding maakten, kan nog worden medegedeeld dat dit ontzettende feit is aan 't licht gebracht door den predikant Moore daar ter plaatse, en bevestigd door den geneeskundigen inspecteur dr. Henry Stevens. Beide heeren (de predikant Moore in een schrijven aan de Times, en dr. Stevens in zijn rapport) stemmen volkomen overeen in hunne schets van de ellendige plaatselijke omstandig heden, aan welke zij direct 't uitbreken der epidemie wijten. Dultschland. Een telegram uit Linz van 4 dezer bevat, dat, ten verzoeke van het Berlijnsche stadsgerecht, de bekende dr. Julius Lang, publicist, voor de rechtbank aldaar gedagvaard is, om in de zaak van graaf von Arnim getuigenis afteleggen. Men verzekert, dat graaf von Arnim eergisteren te Berlijn andermaal een gerechtelijk verhoor heeft ondergaan. Amerika. Een telegram van de Antilies Telegram Agency" meldt aan de Londensche bladen 't volgende: »Een slag is geleverd nabij Buenos-Ayres. De regeerings- troepen hebben een volkomen overwinning behaald." 't Telegram is uit Monte Video, van 31 October. De uitnoodiging der Noord-Amerikaansche regee ring om deel te nemen aan de tentoonstelling te Philadel phia, in *1876, is door 21 Staten aangenomen. Uit Europa zyn daaronder: Zweden en Noorwegen, Duitschland, Franki ijk, Nederland en BelgieEngeland is nog niet toe- gelreden. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. lie KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 6 November. In deze zitting ziju ingekomen de inlichtingen van •den Minister van Binnenlandsche Zaken, omtrent het adres der ingezetenen van Strij p. Het ontwerp tot goed keuring der overeenkomst in zake het entrepotdok is aangenomen met 58 tegen 2 stemmen. Daarna is de behandeling der Indische begrooting aangevangen. De heeren Saayinans Vader, van den 'Berclï van Heemstede, !s Jacob, Mirandolle en Bredius hebben het woord gevoerd, en bespraken de afschaffing "der jpandjinsdiensten, de afschaffing der slavernij en de conversie van het grondbezit Morgen is de'Minister jaanhet woord. Door de heeren Lenting, Bergsma en Gevers Deynoot is een amendement voorgesteld tot af- ;"schaffing der pandjiusdiensten. SCHIEDAM, 7 November 1874. 'Het!ï bestuur van het Mannenkoor »Pio" heeft bij de uitvoering Woensdag jl. voor zijne leden gegeven,"namens hen, aan zijn directeur, den heer J N. van Meurs, van Rotterdam, onder een gepaste toespraak van den presi dent C. Viedenbiegt, als blijk van achting en erkente lijkheid voor de uitmuntende wijze waarop hij zyue betrekking vervult, aangeboden een prachtig zilveren inktkoker, met toepasselijke inscriptie, op voetstuk, onder glazen stolp. De heer van Meurs, zichtbaar ge troffen, betuigde in warme bewoordingen daarvoor ziju dank. lieden namiddag, omstreeks 3'/i uie, is in een sloot aan den Vlaardingschen Dijk, nabij de Vijf Sluizeu, tegen den wal liggende gevonden het lijk van een mannelijk persoon, vermoedelijk tusschen de 55 aöOjaien oud, vol van gelaat, 1.08 el lang, hebbende dun grijs haar. Naar de stadsmetselvvei f alhier oveigebiacht zijnde is gebleken, dat hij bediende van een Rotterdamsch handels kantoor was. Geld, papieien ofandeie stukken van waarde zijn niet op het lijk gevonden, dat naar men verrooedt2 a 3 dagen aldaar gelegen heeft. Betreffende de toovergeschiedenis waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, vernemen wij nog het volgende, nk dat toen men de kraai wilde dooden, er een mes op gebroken is, eerst met het tweede slaagde men, doch er kvvam geen bloed te voorschijn; deze omstandigheid sr' ijnt er veel toe bijgedragen te hebben, dat men er beloof aan hecht, dat de tooveiheks in de gedaante van een kraai het vei trek is binnengevlogen Anderen hebben ons mede gedeeld, dat een doode kraai, die reeds eenige dagen aan den Vlaardingschen dijk gelegen had, dooriemand die van 't geval vvist, cn een grap wilde uithalen, door de ruiten geworpen werd, op 'toogenblik dat de haan in den ketel begon te kraaien. Hoe belangrijk de opbrengst onzer Rijksmiddelen toeneemt blijkt uit de volgende officieele cijfers: 1867: f 71,795,264.14; 1868: f 71,393,14472; 1869: f 74,184,628.32 1870 f 75,329,485.51 1871: f 77,582.126.27 1872 f 82,453,170.185 1873 f84,825,304.07s. Het vermoedelijk bedrag voor 1874 is nog weer belangrijk grooter. Met ingang van 16 Nov. a. s. is benoemd tot munt meester bij 's Rijks munt, de heer Ph, II. Taddei. thans met de tijdelijke waarneming dier betrekking belast. Bij de gisteren te Delfshaven gehouden verkiezing voor twee leden voor de Kamer van ICoophaudel en Fabrie ken aldoiT. ontstaande door de periodieke aftreding van de heeren II. Ilenkes en W. S. van de Wetei ing, werden 28 stemmen uitgebracht. De Kiesveieeuiging Burgerplicht had tot candidaten gesteld de heeren C. Kiderkn en H. de Hoog Sr., waarvan eerstgenoemde verkozen werd met 18 stemmen en de laatste die er 13 verkreeg in herstemming komt met den heer H Henkes, candidaat van de anti-revo lutionaire Kiesvereenigiug Nederland en Oranje, die 14 stemmen op zich vereenigde. Uit '.De Tijd, een in den Oranje-Vrijstaat in Zuid- Afrika verschijnend weekbladvan 10 September 11, nemen wij het volgende over: sHoewel de Vrijstaat in het algemeen, en Bloemfontein meer in het bijzonder, in den laatsten tijd zeer is voor uitgegaan in alle vakken van nijverheid, bestaat hier niettegenstaande d&t groote behoefte aan allerlei soort van handwerkslieden, zooals timmefliedenmetselaars, schoen- en kleedermakers enz. Vooral de laatsten kunnen hier zeer veel geld maken, daar een in den tijd van drie jaren, hoewel hij met niets hier kwam, genoeg verdiend heeft om naar zijn vaderland terug te keeren en aldaar als gezeten man te leventerwijl een ander, die hier nu ongeveer elf of dertien jaren isgezegd wordt rijk te zijn, en een derde goed op weg is naar datzelfde doel. Wil men hier door die mensehen geholpen wo.den, dan is men verplicht om weken, ja soms maanden lang te voren te bestellen. Met metselaars, timmerlieden, ver vers (schilders), schoeumakers enz is het bijna hetzelfde, zoodat wij gerust eenige ambachtslieden in de kolonie of elders kunnen aanraden om, indien zij aldaar niet genoeg verdienen, hierheen te komen." Daar de Oranje-Vrijstaat een republiek is, welker bevolking voor het grootste gedeelte bestaat' uit de af stammelingen van vroegere Hollandsche volkplanters, en in welke de Hollandsche taal de regeerings- en landstaal is, en het Romeinsch-Hollaudsche recht kracht van wet heeft, achten wij het van 'belang in het bijzonder op de bovenstaande mededeeling de aandacht te vestigen van Nederlandsehe ambachtslieden, die lotsverbetering zoeken. (Fad.) In het laatste nommer van het tijdschrift Iris komt een zeer interessant stuk voor van dr. 11, Hartogh Heys van Zouteveen te Assen over »do meteorologie en de luchtscheepvaart." Naar aanleiding van de uitvinding van dr. II. Beins te Groningen, leest men in dat opstel o. a. het, volgende: »Thans geeft "de schitterende ont dekking van onzen laudgenoot Beins, wiens naam wel licht; eens" naast dien vanr Stephenson en Watt zal schit teren, aan'den'luchtschipper het middel dan de hand, om uiterst goedkoop vloeibaar koolzuur te verkrijgen on het schijnt den heer Beins ook gelukt te zijnom wcikehjlv machines uit te voeren, waarin dit vloeibaar koolzuur als beweegkracht weikt. Die machines hebben veel minder brandstof- noodig dan stoommachines. Bij luchtschepen zou men de voor die machines noodige warmte waai schijn lijk in plaats san door verbranding zelfs geheel en al kunnen verkrijgen door chemische middelenEen, earboleummachine volgens het stelsel van Beins en zoovee! mogelijk uit lichte stoffen (b. v. aluminium) vervaardigd, zou veel minder wegen dan een stoommachine van gelijke kracht, en daarmede zou waar schijnlijk een ballon, volgens het systeem van Giffard (in 1852)'gebouwd, bij niet al te sterken wind volkomen bestuurbaar zijn Zou bet niet mogelijk zijn in Nederland kapitaal bijeen te kt ijgen om deze kwesties te onderzoeken en do constiuetie vau een dei gelijk luchtschip metcar- boleum-moteur te beproeven In dat geval zou waar schijnlijk aan een Nederlander ook de eei te beurt vallen om de vruchten te plukken van de schoone proeven van dr. Beins, van Giffard en Dupuy de Lóme, eu als een nieusvo Columbus het luchtruim als een voor den menscli nieuwe wereld in bezit te nemenZij, die genegen zijn tot dat doel mede te werken, noodig ik uit om mij zulks schriftelijk te doen weten." Te Groningen heeft men een man, bij de poging tot redding? geruimen tijd onder water laten hangen, omdat men bang was dat het touw zou breken bij 't ophalen 1 -Zaterdag 11. heeft te Hontenisse het eerste nommer 't licht gezien van sDe Landbouwschool, weekblad voor landbouw, veeteelt, tuin- en boschbouw en landbouw- fabrieksnij verheid," onder redactie en administratie van A. F. Marlet, onderwijzer aldaar. Dit blad zal voortaan iederen Zaterdag verschijnen. De prijs is per drie maanden fl,40. Aan vereenigingen en maatschappijen, welke 20, 50, 100 of meer exemplaren nemen, wordt een aanzienlijke korting toegestaan. Alleen annonces op den landbouw betrekking hebbende, worden aangenomen. Als bijdrage tot de kennis van de werkelijke waarde van slachtvee, kan worden medegedeeld, dat den 2 dezer door een vetweider aan een der brouwers te Deven ter tot verdere vetmesting zijn afgeleverd acht vette koeien, gezamenlijk levend wegende 8543 halve kilogram men, vcor f 1708,60, zijnde 20 cent per half kilogr. De winst, die voor den verkooper na aftrek der be steede inkoopsprijzen en weidegelden overblijft, is zeer gering. «EDIElfGIlE BERICHTEN. In den nacht van 2 op 3 dezer is opdeOostenryksche Nordbalm, tusschen de stations Brünn en Pierau, een passagier vermoord. Toen de trein op liet laatstgenoemde station aankwam, werd in een coupé der tweede klasse een reiziger gevonden met afgesneden hals en blijkbaar van al zijn geld en kostbaarheden beroofd. De hoofdeon- ducteur verklaarde, dat in den coupé behalve de ver moorde nog een ander man gezeten had, die van een biljet naar Chropin voorzien was. Uit het voorloopig onderzoek blijkt, dat de vermoorde is zekere Ernst Katscher uit Brn- nek bij Meseritsch in Wallachije. In het kerspel van Cumberwell (Zuid-Londen) heb ben zoo vele gehuwde mannen hunne echtgenooten ver laten, dat de overheid eene belooning gesteld heeft op het vangen dezer deserteurs, waarvan het getal op het oogen- blik twintig bedraagt. De belooning is één shilling (60 cents) per hoofd of 4 p.st. (f 12) voor de 20. De schatting is niet hoog. Reeds in 1835 verklaarde Ctievreul, dat bouillon geen voedsel was. Thans eerst begint men dit meer te ei kennen. Dokter Oarville, te Paiijs, heeft een bewijs er voor geleverdhij nam twee honden van dezelfde grootte, denzelfden leeftijd, hetzelfde ras. Aan den een gaf hij geen voedsel, aan den ander bouillon. De eerste stierf na 27 dagen; de ander leefde slechts 43 uur langer. De lijk schouwing wees aan, dat bij beiden juist dezelfde verschijn selen van den dood door gebiek aan voedsel aanwezig waren. Bouillon voedt dus niet; alleen kan zij strekken om den eetlust op te wekken. "Wanneer tong en gehemelte aange naam geprikkeld worden, bedekt zich de binnenwand dei- maag met druppels maagsap en Bouchardot had dus recht toen hij zeide: bouillon is alleen voedzaam, wanneer zy zeer lekker is. BURGER L IJ KE STAN 1). Ondertrouwd: 5 November. G. 't Hait en P. J. van Spijk. H. J. Looman en M.' B. Pil. 7. P. C. Laroy eu 0. Horman. A. Scheurkogel en W. Niélis, fl 1] R A N T. ABONNEMENT: Ahimiipmuntsitrijspur Drip Mtimlfliif 1.85. Franco per Pent. ilonr hel gchcele lltjKS.50. ADVEBTENTIENl Pnjs- van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer 0,10 Voor den werkenden stuid en vuor weldadigheid, de helft va» den prijs -~~Tr-nn-mrTTmmiTTiTi»fTmrnir'nrTrom<riw>iiiwTi I

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1