TerscMjnt laplijta, litpmter! Biasiags Vrijdag 13 November. 1874. M 3514. BUITEHUHDSSHE BERICHTEN. SIIMEILAflDSCHE BERICHTEN. OÜHANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper !)rio Mtniulen Franco per Pari, door liDt gchoolo Rijk f 1.85. 9.50. (Brieven Franco.) ADVEBTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gowone rcgols f 1 00icdoro regel meer 0.10; Voor don werkenden stand en voor weldadigheiddo helft van den prijs FrankriJIi. Verscheidene leden van deualgcmeeuon raad van het depaiteinent der Seine hebben een voorstel ingediend, volgens hetwelk de raad den wensch zou uit drukken, dat het lager onderwijs kosteloos en verplichtend gemaakt on geheel aan den invloed der geestelijkheid ont trokken zou worden. Dit voorstel is aan eene commissie verzonden. Gatlistische berichten van den *11 den dezer melden, dat de generaal Lorna den vorigen dag naar Oyarzum heeft willen oprukken, maar dat twee bataljons van Cas- tilie hem genoodzaakt hebben naar Rentaria terug te trekken. Berichten uit Ilendave van '10 dezer melden, dat dien morg-'n het vuur is geopend tegen de Carüsten, die zich op den heuvel van San Marco, tusschen Alza en Rentaria, verschanst hadden. De troepen hebben verscheiden posi- tiën ingenomen. De Carlisten hebben gevoelige verliezen geleden. De Spaansche correspondent van de Indépondance Beige, die de krijgsoperaliëu in liet Noorden van Spanje volgt, heeft de volgende belangrijke mededeelingeu betref fende den toestand der stad Trun gedaan. De generaals Laserna en Lorna hadden 11. Zondag die stad bezochten zich vergewist dat zij zich nog gemakkelijk gedurende enkele dagen kon verdedigen, daar de stad zelf weinig van het bombardement geleden had. Daarop zyn de generaals vertrokken, teneinde troepen te verzamelen om haar te ontzetten, en de Carlistische strijdkrachten aan te vallen. Deze maken zich tot tegenweer gereed en versterken zich op de hoogten rondom do stad. Generaal Loma beschikt over 36 stukken geschut en 23 bataljonsde Carlisten wachten hem af en maken zich gereed hem slag te leve ren. Intusschen zal generaal Monones, aan het hoofd van -18000 man, den weg naar Pampeluna bedreigen. Maandag was het garnizoen van Irun door driehonderd man versterkt geworden. - Te Parijs is men voornemens een Katholiek litera risch werk uit te geven met het doel om propaganda te maken, voor een verbond van alle Romaansche volken te gen het Protestantisme en üuitschland. Dit werk zal ten titel voeren«Revue des nations romanes" en te gelijk ia het Franseh, hetSpaansch en het Ttaliaausch verschijnen. Het zal worden uitgegeven door een coalitie van clericale capaciteiten en ultra-republikeinsche schrijvers. Spanje. Het bericht van 8 dezer, dat don Carlos zich op Franseh grondgebied, met name te llendaye, zou opgehouden hebben, is tot dusver niet bevestigd. Daaren tegen wordt uit Bayonne, ouder dagteekening vau 10 dezer, het volgende gemeld«Don Carlos is gisteren te La Puncha gezien. Ilij heeft den post bezocht, welke het overzetveer te Telaria, 800 meters van Behobie, bezet, en is vervolgens naar Vera teruggekeerd." Volgens den Tiempo is de beer Castelat- op dringend aanzoek zijner vrienden naar Madrid teruggekeerd. Volgens een officieel Carlistische depêche uit Lasta- bla van den 10 dezer, 's avonds, heeft Loma het Vuur dien ochtend geopend op al de position der Carlisten over een afstand van drie mijlen. Hij brak bij San Marcos door de linie, maar word in den linkervleugel aangetast door den rechtervleugel van het Carlistisch leger en tot den aftocht gedwongen. Aau beide zijden werd een aanzienlijk verlies geleden. Door don Carlos is F.lio terstond naar het slag veld gedit igeerd. lliiltsciiliiiid. In deu rijksdag zijn den 9 dezer de beraadslagingen over de eerste lezing der rijksbegrootiug voor 1875 aangevangen. De siaatsminister Delbrück open de deze met eenige mededeelingen omtrent den alge- meenen fiuancieeleu toestand des rijks, waaruit o. a. blijkt, dat de door Frankrijk aan Duitschland te betalen oorlogs contributie enz., ten bedrage van 1487 miilioen thlr., be hoorlijk voldaan, en aan de verschillende Duitsche regee ringen het haar toekomend gedeelte daarvan uitgekeerd is. In de zitting van den Rijksdag te Berlijn, van den '10 dezer, is het wetsontwerp, betieflende de invoering der rijksmunten in den Elzas-Lolharingeu, bij derde lezing aangenomen. De Provincial Oorrespondcnz vermeldt den bevredi-. genden afloop van de onderhandelingen tusschen Duitsch- land en Frankrijk over de grenzen der diocesen, en wijst op de zeer loyale houding door de Fransche regeeriog hierbij aangenomen. Oostenrijk. Het voorstel van het stadsgerecht te Berlijn, om do redacteurs der Pr esse, de hoeren Lauter en Lecber, door dwangmaatregelen tot het afleggen van getuigenis in het gerechtelijk onderzoek tegen graaf von Arnim te noodzaken, is van de hand gewezen, omdat deze zaak voor Pruisen maar niet voor Oostenryk van aan belang is. Amerika. Het Protestantisme maakt grooten vooi tgang in Mexico. Vijfjaren geleden bestonden er slechts zes protestantsche kerken en nu zijn er acht en negentig Ill) IiAMEH J)ER STATEN-GENERAAL. Zitting van '11 November. De Tweede Kamer heeft heden de behandeling der Iu- disclie begrooting voortgezet. Do geheelo zitting is gewijd geweest aan de afdeeiing onderwijs eu eeredieust. Vooral de kwestie over't godsdienstig onderwijs en't standpunt der regeering ten aanzien van het christelijk element wer den besproken door de lteereu Saaymans Vader, Kuyper en Teding van Berk hout eenerzyds en Moensentle Minister andetztjds. Deze laatste blijft op hot voetspoor van den lieer Flansen van de Putte en andere voorgangers, eu op gezag der hoeren .1. C Baud en Rochussen, voor strikte onzijdigheid, flij wil wel sub'idién verleeuen en aanmoedi ging aan zendingsscholen en andere particuliere inrichtin gen, maar dan ook neutraal ouderwijs, en godsdienstig onderricht alleen buiten de schooluren. Een amendement van de heeren Viruly en Moeus, om de toelagen van de kwoekelingen op de 3 rijks kweekscholen eenigszins te ver- lioogen, is aangenomen mot 30 tegen 32 stem-nen. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van dl November. In deze zitting werd do behandeling van het voorstel van Ged, Statee. betreffende het verkenen van subsidie uit de Prov. fondsen ten behoeve van aimlastige krankzinnigen voortgezet en na breedvoerige discussiën aangenomen met 36 tegen 24 sten men. De aanvragen om subsidie in de buitengewone kosten van het lager oiderwys door verschillende gemeenten werden goedgekeurd, met uitzondering van die vau de ge meente Strijen en Cvoote Lindt, welke zyn afgewezen. Vervolgens werd aangenomen het voorstel van Ged. Staten tot het verkenen van een subsidie uit de provinciale fondsen aan de kweekschool voor bewaarsehoolondcr- wyzeressen te Leiden. Daarna werd vastgesi eld de instructie Voor den hoofd ingenieur van den Provir.cialen "Waterstaat. Voorts werden besluiten genomen betreffende eenige onderwerpen van ondergeschikt belang, en eindelijk werdennoggoedgekeurd de voorstellen van Ged. Staten, tot wijziging der provinciale begrooting voor 1874 eu 1875. Aan het slot der vor radering gaf rar. A. Blusst! kennis dat hij de benoeming tol lid der Eerste Kamer aannam, en betuigde hij zijn dauk voor de keuze op hem uitgebracht en voor de welwillendheid, die hij steeds van zijn mede leden had ondervonden. Hierna werd de najaars-vergaderiug vau de Provïuciale Staten vanZuid-ÏIollandin naam des Konings door Zr. Ms. Commissaris gesloten. SCHIEDAM, 12 November 1874. Zitting van 11 dezer der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Schiedam. Afwezig de heeren J. J. van Otterdijk, L. VV. C. Walra ven en A. M. F. van Deventer. 1. Resumtie der notulen van de vorige vergadering. 2. Mededeeltng der ingekomen stukken, waaronder eenige zeer belangrijke voor den graanhandel, welke, blij kens aankondiging ter beurze, ter inzage voor een ieder zijn nedergekgd op de secretarie dezer gemeente. IIL In antwoord op de missive van Zijn Excell. den Minister van Financiën vau 18 Juni jl. betrekkelijk de kwestie der aansprakelijkheid van afleveraars voor den accijns op liet gedistilleerd, wordt besloten op voorstel der daartoe benoemde commissie, aan Z. Exc. te kennen te geven, dat het iu die missive ontwikkelde denkbeeld voor den hoofdtak vau Ilandel en Ny verheid in deze gemeente van niet het minste nut zou zijn en dat het daarmede be oogde doel niet kan worden bereikt door de iu die missive ontworpen regeling. Het door de commis-ie ontworpen antwoord wordt goedgekeurd; eu tevens beslotoa een at- scht ift daarvan le zenden aan de Kamer te Delft, met uit- noodiging om het te ondersteunen. Het Depaitement der Maatschappij «tot Nut van't Algemeen" hield gisteren avond zijn derde vergadering voor de herziening van het Reglement der Spaarbank. Evenals de beide vorige vergaderingen, werd ook deze weder druk bezocht en waren de discussiën levendig. Slechts twee aitikelen werden afgehandeld, nl. art. 7, waarover in do vorige vergadering de stemmen hadden gestaakt, en art. 8, dat door amendementen geheel gewij zigd werd. De bespreking van laatstgenoemd artikel gaf aanleiding tot geheel verschillende en zeer interessante beschouwingendie do aandacht bij voortduring gespan nen hielden, over de kwestie, die bij dit art. moest worden uitgemaakt en hoofdzakelijk hierop nederkwam: Zal de overwinst van de Spaarbank, n& een vast te stellen kapi taal als reservefonds voor de inbrengers, ook mogen wor den gebezigd voor eenige instelling van de Maatschappij. De commissie, belast met do herziening van liet regle ment, had in haar rapport dit beginsel neergelegd, en vooral haar rappot tour, de heer A. E. J. Holwerdn, verde digde dit met nadruk, tegen de wanne bestrijding van titr. IC A. Poortman en anderen. Nadat do door den lieer J. S. M. do Groot gewijzigde redactie van de le en 2e alinea van art. 8 was aange nomen, waardoor beide alinea's werden samengevat en oen sub-amendemont van den heer IC. J.,van Erpecum op liet amendement vau don heer Poortman was verworpen, is liet amendement van laatstgenoemde op de 3e alinea van dat art. aangenomen met 24 tegen 13 stemmen; daar door is liet vooi stel van de commissie vervallen. Het aan genomen ai t. 8 luidt nu in zijn geheel, als volgt «Tot waarborg voor de terugbetaling der ingebrachte gelden en de uitkeering der toegezegde rente, dient liet zuiver overschot, blijkens de drieinaaiulelijksche reke ningen aanwezig. Zoodra dat overschot 30 percent vau het ingebrachte kapitaal en minstens f 100,000.bedraagt, zal daarvan door liet bestuur der Spaarbank aan dat van liet Departe ment der Maatschappij kennis worden gegeven en eene vergadering van liet Departement, onder medewerking van de leden van dat bestuur, die daartoe opgeroepen zullen zijn opgekomen, de wijze vaststellen waarop het meerdere overschot ten bate der inbrengers of der instel ling zal worden aangewend." Daarna ging de vergadering, wegens het vergevorderde uur uiteen, de behandeling der overige artikelen van het reglement verdagende tot eene volgende bijeenkomst, De heer W. de Jough, le beamte aan de Stads-Bank van Leening alhier, is door den gemeenteraad van Leiden benoemd tot kassier aan die Bank aldaar. Door het Atnsterdamsch Studentencorps is het onder staand adres gezonden aan Z. Excell. generaal vanSwieten, opperbevelhebber der tweede expeditie naar Atsjin. Generaal I Met een warm gevoel van dankbaarheid wanden wij oudergeteekenden, leden van het Amsterdamsch Studenten corps, ons tot u, om u onze welgemeende hulde te brengen voor den roemvollen krijgstocht tegen Atjeh. I liet is naar onze meening een vereerende plicht die op 1 ons rust om, zij 't ook langs dezen weg, u een blijk van I onze sympathie te geven, en in u aan de Nederlandsche j Land- en Zeemacht die onder uw bevel stond, j Zal ook voor later jaren het voorrecht bewaard blij veu, t om de heilzame gevolgen van uw krijgsbeleid, van uwe heldendaden, en vooral ook van uwe humaniteit naar volle j waarde te kunnen schatten, waar het geldt den grooten mannen van ons nog altijd dierbaar Nederland hulde en dank te brengen, wenschen wij, vertegenwoordigers van een deel der Nederlandsche jongelingschap, niet achter te blijven, integendeel in de eerste reien gezien te worden. Ontvang hooggeachte Generaalnevens een zegenbede voor 't lieve Vaderland, onze beste wenschen voor u en de uwen. 't Welk doende, enz. De Minister van Financiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheden tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch-Indie, door middel van de stoomschepen Prinses Amalia, van de Maatschappij «Nederland" en Holland van de Maatschappij «Java"; eeistgenoemd stoomschip vertrekt uit Nieuwediep op den 21 en laatstgemeld uit Rotterdam op den 28 dezer. Daar door gemelde stoomschepen te Padang wordt aan gelegd, zal er met ieder dezer gelegenheden, behalve vooij Batavia, mede een brievenmaal naar Padang worden ver zonden. Met ingenomenheid vernemen wy, dat de uitgebreide verzameling Nederlandsche portretten, nagelaten door mr. J. T. Bodel Nycnhuis, te Leiden, in haar geheel door ouze Regeering is aangekocht. Met belangstelling ziet men de beslissing te gemoet, bij welke verzameling deze col lectie -zal worden toegevoegd. (Vad.) Door een Zwollenaar wordt in het Vad. het denk beeld geopperd om, ten einde aan het onwaardig gehaspel' over Thorbecke's standbeeld een einde te maken, het mo nument te Zwolle, de geboorteplaats van den staatsman, te plaatsen. «Daar zegt hijis Thorbecke beminddaar wenscht men zijn beeld, waartoe dan zooveel gehaspel in Den Haag?"- De zitting van het prov. hof in Zuidholland ken merkte zich Donderdag jl. dooreen lachwekkend incident. Een door den beschuldigde Bruyninck in der tijd ont vreemd, en thans ter terechtzitting aanwezig doosje bevatte een speelwerk, 't welk eensklaps door een of andere oor zaak in beweging kwam en niet, zelfs niet door den recht- mntigen eigenaar, tot staan was te brengen. Een gedeelte, der zaak werd dus onder vrolijke muziek behandeld. Te Winkel, waar de moderne landbouw met ij ver ^beoefend wordt, is besloten tot de oprichting vau eeu naamlooze vennootschap «De Model-boerderij le Winkel", welke zich ten doel stelt de veredeling vau deu Nederland" sclien veestapel en de ontwikkeling van het landbouw-.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1