Donderdag 19 November. \o. 1874. M 3518. BIKHEWLAMDSCHE BEBICHTEM. STEDELIJK NIEUWS. Ma™™ i.85 gUITEBSLftWDSSfflE BERjCHTEW. con ABONNEMENT: Abonnementsprijs, por Drie Minneten Franco per Port, door bet geboete ftijk (Brieven Franco.) Frankrijk. Het resultaat van de nieuwe stemmin gen van leden voor de algemeene raden is, dat van de acht verkiezingen er 5 ten gunste van de conservatieven en 3 van de republikeinen afgeloopen zijn. De Liberté bericht, onder voorbehoud van nadere bevestiging, uit de Argentynsche republiek, dat den dldon dezer eene schikking tusscheu Avellaneda en Mitie tot stand gekomen zou zijn, tengevolge waarvan de eerstge noemde het presidentschap nederleggen, en ertenspoe- 'igste eene nieuwe verkiezing plaats hebben zou. Van Spanje zijn weder allerlei tijdingen gekomen die lijnrecht met elkander in tegenspraak zijn. Men oordeele zelf: Uit Madrid wordt geseind, dat generaal Laserna voortgaat de Cailistischc troepen te vervolgen, die de wijk •ïemen naar de provincie Navarre, terwijl de Indèpendance- Belge van zijn specialen correspondent, die op het oorlogs- terrein aanwezig is, uit Bayonne van 16 dezer een bericht ontvangt, waarin melding gemaakt woi dt dat de ti oppen van geneiaal Laserna begonnen zijn zich naar Santander in te schepen, en dat de Carlisten reeds weder terug gekomen zijn in den omtrek van Irun en denzolfden weg wederom bezet hebben. Men zou langzame!hand denoffi- cieusen Parijschen Moniteur beginnen tegelooveu, wanneer hij zegt dat deze oorlog aan de Spaansche schatkist een middel oplevert om geen van hare schuldoischers te vol doen; daar, wanneer het vrede werd, alle veiontschul- diging zouophouden, en men do achterstallige renten, bezoldigingen, pensioenen enz. zou moeten betalen, en dat het te kort zoo groot is, dat niemand hetoogenbhk wenscht te zien aanbreken, waarop men verplicht zal zijn naar middelen tot voor/.ieniug te zoeken. Rusland. In verband met het jongst ontdekte complot tegen het leven van keizer Alexander II, ver neemt men thans nog naderdat reeds drie duizend personen, waaronder vele dames, gearresteerd zijn, en er voortdurend nog inhechtenisnemingen plaats hebben. Reeds is gebleken, dat de samenzweerders, waartoe ver scheidene hooggeplaatste personen behooren, over groote sommen konden beschikken. Er is sprake van. het doen van menigvuldige nachtelijke huiszoekingen door de politie te St. Petersburg, alsmede vau het benoemen eener com missie tot voorloopig onderzoek der zaak. Spanje. Het bericht, dat de ex-maarschalk JBazaine zijne diensten aan de regeering zou Lebben aangeboden, is van grond ontbloot. Bazaine wordt, wel is waar, Donder dag alhier vei wacht en vestigt zijn verblijf voor goed te Madrid, echter geheel en al als bijzonder persoon. Engeland. Lord Acton logenstraft iu het openhaar het gerucht, volgens hetwelk hij deel zou nemen aan het plan om een Oud-Katholiek kerkgenootschap in Engeland te stichten. Italic. Het resultaat der verkiezingen van den Ssten en der herstemmingen van den 15den dezer is, dat 271 camlïdaten van de rechter- en 195 van de linkerzijde ge kozen zijn. Van 42 is de uitslag nog niet bekend. Amerika. Men verzekert dat in Costa Rica eene poging om eene revolutie te verwekken en het president schap aan Joaquiin Fernandez op te diagen mislukt is. Te Panama was het gerucht in omloop dat twee Spaansche kanonneerbooten, Fornado en Qcrona, Lag'uayra met een bombardement bedreigen. lie KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 17 November, In deze zitting is de discussie over de schorsing dei- aan munting van zilver voortgezet. De heeren de Bruiju Kops, Messchert van Vollenhoven en Blussé waren voor het ont werp als tijdelijke maatregel. De Minister van Financiën heeft het ontwerp breedvoerig verdedigd speciaal tegen de bestrijding der heeren van. Houten en Suiidt. Eene defini tieve wet tot verandering van het muntstelsel kan de Mi nister nog niet toezeggen De Kamer wachte het geschikte tijdstip met vertrouwen af; als de tijd daar is, zal hij niet schromen eene beslissing te nemen in welke richting ook, maar waardoor de onzekerheid zal ophoudeu. Dit ontwerp is geheel voorloopig en geeft alleen de bevoegdheid aan de Regeering tot schoising, waarvan zij met beleid zal mogen gebruik maken. Na re- en duplieken is artikel '1, bepalende de schorsing, aangenomen met 43 tegen 22 stemmen. Door den heer vau Houten is een nieuw artikel voorgestelddat, Zoolang de aanmunting door particulieren is geschorst, 's rijks aanmunting zal plaats hebben. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, -18 November 1874. De verkieziug «an drie Leden voor de Kamer van Koophandel cu Fabrieken, in de plaats van hen die ditjaar naar den rooster moeten aftreden, benovens die voor do vervulling der vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. F. Leguer en voortdurende door het bcdankeu van den heer T Koper Az., zal plaats hebben op Dinsdag 24 November e. k., ton Raadhui/.», van des vooi middags te elf tot des namiddags te half twee ure; na welk laatst gemeld uur onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. »Ons Drinkwater" was liet onderwei p gisteren avond door den heer S. C. Knappert in do 3e bijeenkomst der volksvoorlezingen alhier, behandeld, "Wat de ver- eischLen zijn van goed drinkwater eu hoe die veeltijds echter ontbreken in hetgeen we met den naam vau drink water bestempelen, werd duidelijk uiteengezet. Tevens werd op bevattelijke wijze aangetoond, hoe de wetenschap het aanwezig zijn van schadelijke bestanddeelen iu het drinkwater ontdekt, terwijl door verrassende proeven aan de aanwezigen duidelijk werd, hoe in schijnbaar helder water lood, ijzer, ammoniac, etc. kan opgenomen zijn. Met de meeste belangstelling werd de spreker gevolgd, die den meesten dank vei dient voor de bevattelijke wijze waarop dit hoogst belangrijke onderwerp door hein werd uiteen gezet. In de gisteren avond gehouden vergadering van de Ev. Herv. Yereeniging sprak de heer "W. FianckenAz. ovei den bijbel. Nate hebben gezegd dat hij -zijne hoorders niet wilde vermoeien met de weerlegging van de deels scheeve, deels onwaie voorstellingen als zou de bijbel wezen een ons als uit den hemel toogcieikt boek, één ondeelbaar goddelijk geheel van 'l welk ieder woord opeen gelijk gezag aanspraak maakt, wees spreker er op, dat het besef aan die voorstellingen ten grondslag liggende op eene waarheid steunt, namelijk dat er in den bijbel dén heid is. Om deze te zien was er noodig een vroom, voor 'tgoddelijke geopend, of geloovig gemoed. Hij die uit God is, en den God des bijbels iaat spreken en heerschen in hart en in leven, behoefde niet voorbij te zien de verscheiden heid van dagteekening, inhoud en vorm der verschillende geschriften, noch blind te wezen voor de soms schijnbare maar dikwijls ook weikelijke tegenspraak in de bijbel boeken gevonden. De getuigenis des II. Geestes, door hem vernomen, deed wel geen uitspraak over letter en woor den, over boeken en schrijvers, over geschiedbyzonder- hedeu en vragen van letterkundigen aard, maar ontdekte eene éénheid, die iets andeis is dan oonerleiheid, dan een tonigheid, éénkleurigheid, onbewegelijkheid. De eenheid des bijbels was als de eenheid der symphonie waar het vreemde, schijnbaar wanluidende -zich oplost in heerlijke en vei lassende harmonie; als de éénheid der schepping, waarin bij dieper beschouwing ook stormen en onweders en vulcauen hunne plaats hebben en hunne roeping. Vol gens den spreker Kwam zij hierin uit, dat de bijbel de oorkonden bevat van Gods voortgaande bijzondere open baring. die zich in Christus voleindigt; dat hij de ge schiedenis verhaalt van de wolding des Godsrijks het welk met Christus volmaakt optreedt; dat hij den spiegel voorhoudt van het menschohjke halt, hetwelk God zoekt en in Christus Hem vindt. Na nog gewezen te hebben op het onderscheid lusschen de geschiedkundige critiek, waartoe bijna uitsluitend de mannen der wetenschap iu staat zijn en de godsdienstige critiek. waartoe ieder vroom mensch bekwaam is, ein digde de spreker -zijne door puntigheid van. dictie eu door rijkdom eu helderheid van inhoud uitmuntende ede, die alle aanwezigen boeide, terwijl zij hen leerde eu stichte tegelijk. In de eerstvolgende vergadering zal de heer Brouwer van Zwolle als spreker optreden. Tot hoofdonderwijzer te Capellea/d.IJsel is benoemd de heer K. Missel, hulponderwijzer alhier. Op de nominatie -voor hoofdonderwijzer aan de tweede openbare school te Hendrik-Ido-Arobacht komen o. a. voor de heeren J. C. Maarhvekl en 0. Schepp; op die te Vierpolders de heer J. Slavenburg, allen hulponder wijzers aan de openbare scholen alhier. De brug aan de Delfshavensche Schie is door het ongeval, gisteren namiddag met den trein geschiedt, ge deeltelijk verbrijzeld. Het ongerief hierdoor veroorzaakt, door het overbrengen van passagiei sen goederen naar de overzijde van de brug, kan men hieruit afleiden, dat de trein van Rotterdam die heden namiddag te 2.34 uur van hier moest vei trekken, eerst te 3.10 uur airi veerde, De schade aan de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij door dit onheil te weeg gebracht zal vrij aanzienlijk zijn, als men bedenkt, dat het vervoer van goedeien veel meer nog dan dat van petsouen wordt bemoeilijkt. Door het Dejiartemeut van Financiën is medodee- liug gedaan van de volgende opgaven der op 15 November 1874 in de onderstaande entiepot's aanwezige hoeveel heid luwe suiker: Amsterdam17,568,818 kilogr. ADVEHT3JHTIENI Prijs: van 1 lot 10 gewone regels ƒ1.00iedere regel meer ƒ0.10 Voor ilpn werkenden stand en voor weldadigheid, do belli van den priji iu Neilet land -zijn de ontworpen statuten goedgekeurd en tot leden van het definitief bestuur benoemd de heet en A. van Stolk Cz.majoor-kommaudant van 't scherp- schutterskorps te Rotterdam (Voorzitter),-jhr. de Jonge van Z wij lisbergenmajoor-kommandant vau 't scherp schutterskorps te 's Ilage, J. Fraterman, kapitein bij laatst genoemd korps, Hendrik J. J. Bos, kapitein bij het korps te Rotterdam, eu do kapiteiu-koinmandant Visser van de scherpsehutters-vereeniging te Schiedam. Door den heer A. Renier, candidaat,-is het beroep naar de Herv. gemeente te "Wilnis en Oudhuizen aan genomen. Te Haarlem is bij een ingezetene een brief ontvangen, waarvan de schrijver, die opgeeft in de staatsgevangenis te Madrid te zijn opgesloten, aan dien heer een belangrijke winst belooft, als deze hem de middelen wil verschaflen, om den tusscheu Haarlem en Amsterdam begraven schat van 4 millioen weder meester te worden. In een dergelijken brief aan een ingezetene van Leiden heet hetdat de schat verborgen is op een geschikte plek tusscheu Leiden en don Haag. Uit de glasblazerijen onder de gemeente Borger (Dienthe) zijn, door de wet van Houtenruim 30 kinderen beneden lOjanr verdreven. Zij bezoeken thans de school. Ook to Leiden zijn 17 kinderen beneden dien leeftijd op de verschillende fabrieken binnen die stad aan het werk gevonden. Aan het verzoek door't gemeentebestuur aan de fabrikanten gericht om die kinderen te verwijdden, werd echter dadelijk gevolg gegeven. Als eene zeldzaamheid deelt men ons mede, dat te Goes in een gezin in de voiige week, het 27ste kind werd geboren. De man, die ruiin 60 jaren telt, had bij zijne eerste vrouw '18 kiuderen, waarvan nog G in leven, terwijl zijne tweede vrouw hem reeds 9 spruiten schonk, waarbij tweemaal tsveèlingen. Het laatste paar in de vorige week geboren, is reeds overleden. De vrouw telt ruim 40 jaren en heeft uit haar eerste huwelijk slechts een kind in loven, terwijl die uit haar tweede allen stierven. GEMENGDE BERICHTEN. Rotterdam Schiedam. Dordrecht Middelburg 11,480,247 327,271 297,920 353,538 Totaal Onder het motto seen geimproviseerde monoloog" leest men in de 2V. Fr. Pr. liet volgende: De acteur X stond in een blijspel op de planken ea hield een alleen- spiaak. De speech was uit en de dokter moest komen. Maar de dokter kwam niet. X improviseert ernogeenstuk bij, maar de dokter komt nog niet. De acteur liet zich niet van zijn stuk brengen; hij kijkt lusschen découlissen en roept: «Ha, daar komt de dokter. Maar wat loopt hij langzaam, hij schijnt ook geen haast te hebbenNu, groet hij een dame IZij houdt hem staande. Beiden spreken samen Zoo zijude dokters Nu komt hij Daar vraagt hem weer een heer om vuurZij blijven weer staan pratenZoo'n dokter kent ook iedereen Eindelijk komt hijGoddank I" Maar de dokter kwam toevallig juist aan de andere zijde van hettooneel op, zoodat X bij het binnentreden met den rug nnar hem toe stond Toch verloor hij zijn tegenwoordigheid van geest niet. sDokter, roept hij uit, hoe beu je toch zoo vlug dien hoek van de straat omgeloopen?" Het publiek begreep den zet en lachte. Den 15 dezer is een goederentrein, gaande naar Bologna, op een personentrein geloopen, die tengevolge van de gevallen sneeuw opgehouden was. Drie waggons werden verbrijzeld, 40 personen gewond en één gedood. Gedurende October is de boring van den St, Go- thard-tunnel te Göschenen 113, te Aïrolo 74 meters ge vorderd; totaal 187 meters. Eenige maanden geleden heeft men te Washington de kunst gevonden om van papier allerlei sooi ten van vaat werk te vervaardigen, geschikt voor liet vervoer van suiker, vruchten, kalk, meel enz. Het voordeel, door deze uitvin ding verkregen, springt in het oog, en dadelijk zijn twee maatschappijen opgericht om haar te exploiteeren. Tot liet vervaardigen der vaten gebruikt men steik papier, dat men op elkander lijmt eu stevig perst, zoodat het een harde zelfstandigheid wordt. Het papier zelf is van stroo vervaar digd, hetwelk tot dusverre iu het westen van'weinig waarde was. De vaten zijn cilindervormig en beslaan der halve niet zooveel plaats als de groote ïholbuikige houten vateu, hoewel zij evenveel inhoud hebben. Daarbij zijn zij niet half zoo zwaar en veel sterker en ze kosten 2D pcL minder. Op die wijze zal men van het stroo profijt kunnen trekken. 30,027,794 kilogr. In een te 's Hoge gehouden algemeene vergadering G. 'tHait eu P. J. van Spijk. A. der Vereeniging van officieren der scherpschutters-korpsen Nielis, H. J. Looman en M. B. Pil. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 17 Nov. Hermanns Gijsbertus, zoon van M, J. S. Tieland en S. H. Spangenberg, Maasstraat. Overleden: 17 Nov. Teunis Bomt, oud 48 jaren,' Lange Achterweg. r 5' J 'JA Gehuwd-18 Nov. II. van Pinxteren en L. Gordijn. Scheurkogel en "W.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1