VmsMjit laplijb. nitpzimM DMap. Zaterdag 21 November. A°. 1874. M 3520. BUITENUniDSSHE BERICHTEfü. MllïËHLAWDSCHE BERiCHTEtr COURANT. Ihonnemotmpnjsper Drip M.unilen1.8&, Fra;ico per Post, dnnr hot gelieelfi Itijk5,50. (Brieven Franco.) ADVEBTBNTIKN'. Prijs: «an i lot 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel meer ƒ.0.10 Voor den werkenden stond en voor weldadigheid, de helft van don prijs. Spanje. Een correspondent der Kola. Zeit. bericht uit St. Jean de Luz onder dagteekening van '16 November, dat het republikeinsche legerkorps, hetwelk de Carlisten van Irun verdreven hoeft, den uit Madrid voorgeschreven aftocht naar de Ebro-Iinie nog met heeft kunnen onder nemen, daar de voortdurend heerschende hevige„sturmeu het vervoer der troepen over zee naar Santander onmogelij k maken. Dat legerkorps bevindt zich dus nog in Guipuzcoa, en men vleide zich dat deze onverwachte vertraging wel licht de intrekking van het algemeen afgekeurde bevel der regeering tengevolge zou hebben. »De Carlisten dus meldt deze correspondent verder staan nog bij Vera geconcentreerd. Van de '17 batal jons, ■welke zij daar bezitten, zijn slechts het 3de uit Guipuzcoa en het 5de uit Navarra ernstig jn liet gevecht geweest en hebben te zamen omstreeks 200 .man verloren. Het 3de bataljon heeft zijn overste, Irazu, verloren. Van eene pariida volante, welke, slechts 30 man sterk, door een oud- officier van don pastoor Santa-Cruz aangevoerd werd, en aan de troepen van Lorna gedurende twee uren weerstand boodzijn slechts drie mau ongekwetst gebleven. De aan voerder zelf bleef dood op het slagveld achter. sDoii Carlos heeft, naar men verzekert, zelf bevel tot den terugtocht gegevendeze had zeer onverwacht plaats, en men mag vermoeden, dat de bekende stoutmoedigheid van den pretendent de beslissing ten nadeele van zijn eigene zaak verhaast heeft. De Carlisten wijten, gelijk van zelf spreekt, de nederlaag aan verraad van den kant hunner bevelhebbers. Hun generaal Ceballos zou, naar zij voorge ven, met eenige Guipuzcoaansche bataljons zonder ver ontschuldiging van liet tooneel des gevechts weggebleven zijn en is sedert geheel verdwenen, en wel met Carameiias, den commandant der artillerie, welke ditmaal weder niets uitgevoerd heeft. sDat vela Carlisten over de grenzen de wijk nemen, ziet men hier dagelijks. Zij worden bij twee- en drietallen door Erotische gendarmes herwaarts geleid. Zij zijn vrij wel ge- (cleed en van buitengewoon groote ledereu palroontasschen yoorzien. De overste Chacon, adjudant van Ceballos, moet alvorens hij de grens kon bereiken gevat en doodgeschoten zijn. Als bevelhebber der te Vera vereenigde troepen wordt Mogrojewo genoemd. s Van Moriones hoort men inmiddels niets; men heeft echter reden om te onderstellen, dat hij dezer dagen weder een tocht naar Pampeluna moet ondernemen. Wat de bestemming 'tan het in San Sebastian vereenigde korps be treft, wil het gerucht, dat het langs de kust naar Bilbao zou moeten marscheeren. Omtrentde uitvoerbaarheiden de beteekenis van eene „zoodanige .beweging is het moeilijk een oordeel te veljen. ®e'Frausclten zoutl.eji in ieder geval zeer weinig dnaipnede ingenomen zijn, want zij zijn uu reeds zeer ptjtpvreden o,ver-het,afbreken der operation op hunne grenzen en beschuldigen.de Spanjaarden \dat zij de verantwoordelijkheid -voor derzelver bewaking,opzettelijk niet aaujjiunnc goede naburen willen ontnemen." In Irun zijn door-Laserna'1500 rnau tot venlediging van de stad achtergelaten; overigens zullen detroopen die aan de expeditie hebben deelgenomen, naar de Ebro- linie worden teiuggezonden. In Catalan je worden Tristany, Miret en Galceran levendig vervolgd.-De benden onder Gamundi zijn ont moedigd. Yolgeps,berichten uit Madrid zou Bazaine aldaar zijn aangekomen en is generaal Laserna overleden. Frankrijk. Lie brief van den heer Ohristophie in den Rappel, dien wij reeds gisteren ineêdeelden, is als het ware een antwoord op het artikel van den heer-Louis Blanc. De voormalige president van het liuker-centrum stelt het beginsel van nationale souvereiuiteit zelfs boven de republiek, in tegenstelling van den lieer Bianc, die aan de tegenwoordige nationale vergadering liet 1 echt ontzegt van constitueerend gezag, hoewel dit stilzwijgend door alle fraction van de linkerzijde erkend was. Het voornaamste doel van Ohristophle's brief is echter blijkbaar, om aan liet rechter-centrum en aan de Regeering een laatste middel aan te bieden, ten eiude tot een toenadering te geraken. Een omstandigheid die de belangrijkheid vuu dozen brief nog aanmerkelijk komt vergrooten, is, dat op dit oogeublik de President der republiek als hut ware tusschen twee vuren geplaatst is, die hem beiden trachten mede te sieepen namelijk de hertog de Broglie en de politieke restauratie van den 24 Mei aan de eene zijde, aau de andere, een ver deeling van de uitvoerende macht onder de meest ge matigde mannen va» de oppositie. Daaruit spruiten dus waarschijnlijk al die geruchten van ministerieele wijzi gingen voort, die in den laatsten tijd zoo vaak de rondte deden; maar de aanstaande-beraadslagingen van de na tionale vergadering zullen ons wel duidelijk maken, welke van do twee partijen de overwinning zai behalen. La Patrio bericht dat de hertog de Broglie een bijeenkomst gehouden heeft met maarschalk Mac-Malion en met den secretaris van dien President kort vóór dat er ministerraad gehouden werd. Engeland. In een schrijven aan sir Henri Rawlinson heeft tie minister Disraëli toegezegd, dat tie regeeritig zich onverwijld met de behoorlijke uitrusting eener expeditie naar de Noordpool zal bezighouden. Den '17tlen dezer heeft te Louden eene talrijke bijeen komst plaats gehad van loden der Engelsche Katholicke- vereenigiug. Bij afwezigheid van den hertog van Norfolk zat lord Petra daarin voor. Er werd eene levendige dis cussie over de brochure van den heer Gladstone gevoerd en eenstemmig eene resolutie aangenomen, verklarende dat de onfeilbaarverklaring van den Paus geen natleeli- gen invloeit kan uitoefenen op de staatsburgerlrouw der Katholieken. Lord Derby heeft den 18 dezei' aan eene deputatie, welke hem haar beklag deed over de vervolging van Chfis- tenen in Syrië, verklaard, dat hoewel de Sultan bij liet Parysclie iractaat beloofd had zijne Christelijke onder danen te beschermen, en de andore mogendheden door dat tractaat verhinderd worden telkens tusschenbeide te ko men, de Britsche regeering desniettemin zal voortgaan met vriendschappelijke vertoogen dienbetreffende tot de Porie te richten. Alleen wanneer liet leven van Engelsche onderdanen in gevaar verkeert, kan de regoering recht streeks intorvenieeren. Bultsclilaiul. De Keizer heeft den Russisohen rijkskanselier vorst Gortschakoff den '17 dezer ten geboore ontvangen, nadat deze vooraf een bezoek had gebracht aan vorst von Bismarck, die dit des namiddags met ceu tegen bezoek beantwoordde. Vorst Gorlscliakolï heeft in den avond van 18 dezer weder een langdurig onderhoud met von Bismarck gehad en is den volgenden dag naar St. Petersburg vertrokken. liet Karnmergerieht heeft den *18 dezer het bezwaarschrift van den graaf von Arnim wegens do weigering der teruggave van den gestelden borgtocht en wegens zijn vernieuwde inhechtenisneming van de hand gewezen. Oostenrjjk. Bijna al de dagbladen bespreken het artikel van de Wordd. Allg. Zeit., waarin naar aanleiding van liet oordeel van sommige Weencr bladen over de zaak van den graaf vou Arnim gezegd wordt, dat bij het Oosten- rijksche volk de vroegere vooroordeeien tegen Duitschland nog schijnen te bestaan. Zij protesteeren tegen die bewe ring en zeggen dat, zoo zij gegrond ware, andere vroegere voorvallen eene meer gepaste aanleiding tot liet uiten daarvan zouden opgeleverd hebben, dan de uit een politiek, oogpunt volmaakt onverschillige aangelegenheid van den graaf von Arnim. SCHIEDAM, 20 November 1874. Gisterenavond trad in de zaal van sPauius," die nauwelijks de honderden hoorders kon bevatten, onze voor malige stadgenoot, de heer F. C. A. Pautekoek, van Am sterdam, als spreker op. Onder don indruk van het verlies, door de gemeeuteen vooral door de vrienden van gods dienstige vrijheid en ontwikkeling, geleden in den dood van Dr. L. S. P. Meyboombegon de redenaar met een woord van hulde aan de nagedachtenis van dien edele, waarna hij tot zijn eigenlijk onderwerp overging. Hij had daartoe gekozen de vraag naar de waarde onzer Christelijke feesten. Tegen die waarde werden eenige bedenkingen iugebrncht, doch om, althans wat Kerstmis, Pasehen en Pinksteren betreft, met nadruk te worden weerlegd. Voor de waardeering en handhaving dier feesten pleitte spreker op grond, eerstens van de overeenstemming die zij ons doen gevoelen tusschen natuur en geest, ten anderen van hunne diep religieuse beteekenis, eu eindelijk van den zedelijken ernst, waartoe zij ons stemmen. Na de pauze gaf de heer Pantekoek nog eenige bijzonder heden ten beste uit den strijd der gemeente, inzonderheid zooals die te Amsterdam gevoerd wordt, en kwam langs dien weg tot de beantwoording van de kwestie, welke gedragslijn door de modernen in de Nederlandsche Her vormde Kerk moet worden gevolgd. 1-ly herinnerde aau de verschil lende gevoelens, daarover uitgesproken bij gele genheid van den jongs tgehoudon Protestanlendagen handhaalde ook nu zijne toen geuite meening, dat de mo dernen in de kerk moeten blijven. Zij hebben daartoe het recht, maar dat is ook hun plicht. Hun invloed kan en moet ook den niet-modernen ten goede komen, tenvij! de tegenstanders eveneens van hun kant slechts dan zich vleien mogen den modernen ten zogen te zullen zijn, als de kloof die hen van dezen verwijderd houdt, niet door een volslagen scheiding'onoverkomelijk wordt gemaakt. Een welverdiend woord van dank aan den weispreken den redenaar en een hartelijk totwederziensaandenonver- geteiijken vriend, uit naam der vergadering, besioot de bijeenkomst. Naar wij vernemen zullen de Roomseh-Katholieke weezen bij gelegenheid vau het Ceciliafeest, op aanstaan den Zondag, door het zangerskoor »Cautemus Domino" van de O. L. V. kerk, mild onthaald worden. Tengevqlge van liet oponthoud aan de Delfshaven- selioSchio, loepen alle van Rotterdam vertrekkende treinen van den lloliandschen spoorweg tijdelijk twintig minuten vroeger dan op do tarieven vermeldt wordt, behalve die van 's avonds 7.30 en 11 ure. Een regeerings-lelegram uit Atsjin, dd. 14 dezer, meldt; De gezondheidstoestand zeer ongunstig. Er viel veel regen. Den vorigeii dag had men een cholerageval gehad. Te Kotta-Alam was een batterij opgericht, die de rivier tot Longhatta bestrijkt. Gewond waren luitenant van den Braudoier, aan den rechterarm, eu 15 minderen, waarvan 4 ernstig. Gesneuveld waren 1 militair en 1 koelie. De oorlogspartij had tsvee invloedrijke hoofden afgezet, omdat zij weigerden te vechten. Het' volk wil uiet meer vechten ais het niet door de lioeloebalangs wordt aauge- voerd fman Longbatta wil vechten tot liet laatste toe. De liberale kiesverecniging Rurgerpligt te Amster dam heeft liet volgende adres van hulde gezonden aan den generaal vau Swieteu nGeneraal De kiesvereeniging Rurgerpligt te Amsterdam, wenscht hare eerste vergadering na uw behouden terugkomst in het vaderland uiet te doen vooi bijgaan, zonder een be tuiging van hulde aan u. Gij, oud-lid der volksvertegen woordiging van het hoofdkiesdistrict Amsterdam, hebt geheel liet Nederlandsche volk aan U verplicht. Gij ofibrdet op gevoi derden leeftijd uw rust aan het heil des lauds. liet militair en civiel opperbeleid der tweede expeditie tegen het roofzuchtige rijlc van Atsjin, door u uit vader landsliefde aanvaardheeft beantwoord aan de .billijke verwachtingen van Koning en Vaderland. De Nederlandsche driekleur is geplant op 's vijands hoofdkwartierden onneembaar geachteu kraton een aantal inlandsche vorsten heeft liet Nederlandsch gezag eikend; de grond is gelegd tot duurzame eerbiediging van dat gezag over geheel Sumatra, en daardoor het doel uwer zending bereikt. Dauk zoowel aan u als aan de dappere laad- en zee macht, voor die hoog te waardeeren resultaten; dank vooral voor de humane ea oordeelkundige wijze waarop door,u,de oorlog is gevoerd. Moge de toekomst verder recht, doen .wedervaren aan uwe gevoelens, dat zedelijk overwicht verre de voorkeur verdient boven ruw geweld en brutale onderdrukking. Is de tijdgenoot niet altijd billijk in de waardeering van wezenlijke verdienste, eenmaal zal geheel het Nederlauci- sche volk uw naam voegen bij dien zijner meest verdienste lijke mannen. Nog langsmake liet dierbaar Vaderlandjhet voorrecht u te tellen onder de rij zijner edelste zonen. ïMet betuiging enz." Ook de vereeniging »Nut en Genoegen" te Brieile, heeft een adres van ;hukte gericht aan den genei-aal van Swieten. 1 In de opgaaf in ons vorig no. omtrent hetgeen per centsgewijs aan 't onderwijs in verschillende gemeenten wordt uitgegeven, is Amsterdam met Amersfoort verwis seld, in eerstgemelde plaats is die verhouding fl.70. in iaatstgemelde f 0.6712 per hoofd. Het Rotterdamsch Zondagsblad deelt mede, dat eeti ingezeten der Maasstad, wakker geschud door dp gedachte wisseling over de vleesch-en brood kwestie, een brood, hem door een der voornaamste bakkers geleverd door dr. do Loos te Leiden scheikundig heeft laten onderzoeken. Het antwoord van dezen scheikundige luidde aldus: iDe oudergeteekciide ver-klaart, dat het brood verontreinigd is met aluin. Hot volkomen uitgedroogde brpod bevat daarvan 3 pCt. (aiuiu in gekristalliseerden toestand.)" Volgens eene opgave van liet departement Deventer der Maatschappij stot Nut van 't Algemeen", waren de prijzeu van onderscheidene levensmiddelen in 1851 en in 1871 aldus: 1851. 1871. Aardappelen f 1.00af 1.50 f2.50 a f3 per heet. Rijst -0.07»-0.08 - 0.09 - 0.10 Gort - 0 07 - 0.08 '- 0.09 - 0.10 Koffie - 0.38 - 0.40 - 0.57 "s- 0.60 Vet -0.25»-0.30 -0.40 - 0.42'/j Boter - 0.25 - 0.30 - 0.65 - 0.70 Brood - 0.03 - 0.08' ,-0.05'ris - 0.05'A Roggemeel - 0.07 - 0.09 - 0.09'4 - 0.10 Eieren 0 8 voor 10 ct. 3 a 4 voor -10 ct. Bruine boonen f 0.10 .'1 f 0/12 f 0/15 a f 0/16 per liter. Rundvlecsch -018»- 0.22 - 0.35 per half kiloer. Melk - 0.05 - 0.08 per liter. Karnemelk - 0.0212 -0.04 Dat verschil heeft invloed op alles, zoowel op.de av- beidsloouen der werklieden als op dn bezoldigin^der ambtenaren, evenzeer als op de hoofdprijzen van alle andere benoodigdheden voor levensonderhoud. so O c3 O) «EMENGBE BERICHTEN. Ie Brussel is eene vleeschhouwerij geopend - voor ge meenschappelyke rekening .van particulieren. Een groo

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1