tabijnt flaplfjksuitpraten DiMap. Maandag 30 November. A o. 1874. M 352 0 BUITENLANDSCHE BERICHTEN!. BtriEMLAiDSCHE BERjCHTEjL COURANT. ABONNEMENT: Abonnmnenuprijsper Orie M.i.imlen franco per Pool, door hel geheeic ilijk f 1.85. 2.50. (Brieven Franco.) ADVEBTENTIBN: Prijs: van i lol 10 gewone regels /I 00: iedere regel neer O 10. Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Frankrijk. Naar men verneemt heeft het minis terie ten aanzien van het geschil in de Gereformeerde Kerk besloten het gezag der synode te handhaven en aan de liberale partij over te laten een nieuw kerkgenootschap te stichten, welks erkenning door den Staat zij alsdan volgens de wet zouden hebben aan te vragen, met mede- deeling van de godsdienstige beginselen en van de kerkelijke en burgerlijke voorschriften, waarop hun kerk genootschap zou berusten. Van de grenzen wordt gemeldt dat weder twee corres pondenten van Amerikaansche dagbladen door do Spaan- sche troepen gevangen genomen zijn, namelijk de heeren Buckland en Macgahan, berichtgevers van de New-York Times en de New-York Herald. In de nabijheid van Irun aangehouden, werden zij te Fueutarabia gevangen gezet. De eerstgenoemde is spoedig weder ontslagen, er worden stappen gedaan om ook de vrijlating van den laatstgemelde te verkrijgen. Spanje. Volgens berichten uit Madrid is te Reus, een aanzienlijke fabriekstad in Cataionieeene samen zwering der Internationale ontdekt, en te dier zake een groot aantal personen in hechtenis genomen. Onder de bij dezen in beslag genotnene papieren zouden zich vele brieven uit Frankrijk, Italië en Duitschlana bevinden, welke geen twijfel overlaten omtrent de deelneming der Internationale in die landen aan de verijdelde samenzwering. Het schijnt het plan geweest te zijn een soortgelijken opstand als verleden jaar in Carthagena te verwekken. Naar verzekerd wordt zou de Spaansche Regeering de gedane ontdekkiugen, voor zoo veel buileu- landsche onderdanen betreft, ter kennis van hunne Re geeringen brengen. Oostenrijk. In het Weener Tagb. zegt men om trent de onderhandelingen met Rumanie betreffende de te sluiten tol-overeenkomst, dat Rumanie de opheffing verlangt van het door Oostenrijk-Hongarije geheven in voerrecht op de granen en van de consulaire rechtspraak. Oostenrijk-Hongarije stelt de drie volgende eischen: i. Verlaging der gemeente-accijnsen voor de goederen van Oostenrijksch-Hongaarsche herkomst2. Vervauging van den grondslag van de waardejdoor dien van het gewicht bij de invoerrechten van uit Oostenrijk-Hongarije her komstige goedeten geheven; 3 Opheffing van het zeer ?.waie patentrecht dat de vreemde kooplieden en indus- trieelen in de Donau-vorsteudommen te betalen hebben, en waardoor de ontwikkeling van de handelsbetrekkingen bovenmatig belemmerd wordt. Iluitschland. De jongst gehouden samenkomsten te Berlijn tusscheu voist vou Bismarck en prins Gortscha- kolt maken thans het hoofdpunt vau behandeling vau vele dagbladen uit. Allerlei gissingen, de eene al ongerijmder dan Je andere, vloeien daaruit voort. Eene zaak is echter zeker, t. w. dat die samenkomsten het bewijs geleverd heb ben van het voortbestaan der beste verstandhouding tus- schen Duitschland en Rusland, waaraan thans terecht in hooge mate het behoud van den Europeescheu vrede wordt toegescln even. Volgens de ochtendbladen van Berlijn is ter rijks kanselarij een nieuw ontwerp van Bankwet, waarin ook een Rijksbank'is opgenomen, opgesteld, dat onverwijld bij den Bondsraad ingediend zal worden. Het arrest van graaf von Arnim is thans in zooverre verzacht, dat hij zonder bewaking zijne woning mag ver laten. Hij maakt dan ook van deze vergunning ruimschoots gebruik. Rusland. Blijkens een schrijven uit St. Petersburg is het overtuigend bewezen, dat de jongste felle brand te Kronstadt opzettelijk is aangestoken. Men heeft namely k brieven gevonden, waarin met brandstichting bedreigd werd. Dit heeft eene groote .paniek veroorzaakt. Mort is echter, de misdadigers nog niet op het spoor. Engeland. Graaf Minister, de Duitsche gezant bij ons hof, heeft thans een schrijven aan den gewezen voor zitter der kortelings te Glasgow gehouden volksvergadei ing gericht. Daarin bctu'gt hij, namens Keizer Wilhelm, wel- meenend dank voor de toezending der genomen besluiten op die vergadering, wegens de sympathie, welke daarin door het Scholsche volk wordt uitgedrukt met de maat regelen en grondstellingen der keizerlijke Vegcering in haren strijd tegen de ultramontaansche aanrandingen De Bombay Gazette meldt dat Jacub Khau zich niet in eigenlijke gevangenschap bevindt, maar tengevolge van het wantrouwen, hetwelk zijn vader Shere All jegens hem koestert, te Kabul ouder toezicht gesteld is. Italic De Kamer van Afgevaardigden heeft den heer Biancheri, den candidaat der Regeeringspartij, met 236 stemmen tot president verkozen; 172 stemmen werden uitgebracht op deu kandidaat der oppositieden heer Depretis. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 27 November. Zijn ingekomende Hoofdstukken I en II der staatsbe- grooting van 1875 en is bepaald, dat die niet in deze bijeenkomst der Kamer, tnaar eerst in de volgende in de afdeelingen zullen worden onderzocht. Tegen morgen te een uur zijn oeu aautal kleine wetsontwerpen aan de orde gesteld. Zitting van 28 November. In deze zitting zijn achtereenvolgens, zonder beraad slaging, met algemeene stemmen aangenomenonder scheiden wetsontwerpen tot onteigening vau gronden voor verandering en verbreeding van wegen en voetpaden en verbreeding van een waterieidiug, in verschillende ge meenten, alsmede cenige naturalisatiewetten, vaststelliug der begrooting wegens den arbeid dor gevangenen voor 1875, goedkeuring eener koloniale verordening betreffeude het aangaan eener geldleoning tot bevordering der emi gratie ten laste der koionie Suriname, kwijtschelding van den lande aankomende vorderingen, wijziging vau ver schillende hoofdstukken der Slaatsbegrooting over 1873 en ond .Tscheiden andere wetsontwerpen van minderen omvang. TWEEDE KAMER DER STAT EN-GEN ERA AL. Zitting van 27 November. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de motie dor heeren van Eek en Bredi us, ten voordeele der inter nationale arbitrage, is, na velerlei discussiën en voorge stelde motiën van otde, die motie aangenomen met 35 tegen 30 stemmen, (reeds in ons nom nier van gisteren per telegraaf medegedeeld.) De Minister van Buitenlaudsche Zaken heeft met nadruk er op gewezen, dat hij, evenals zijn voorganger, wil medewerken tot beslechting der inter nationale geschillen door middel van arbitrage, maar het initiatief daartoe ligt niet op don weg eener kleine mo gendheid. De discussie over de begrootiug van Buitenland- sche Zaken is daarop hervat: de Minister heeft daarbij nog verklaard, dat de nota over de oud-Katholieken, welke, volgens gerucht, door onze Regeering aan de Pruisische legatie zou ztju verstrekt, (liet is de nota, die onlangs in het Vaderland was opgenomen) noch onder zijn voor ganger, noch onder hem is afgegeven of verstrekt, en de heer Fransen van de Putte voegde hier nog bij, dat noch officieel, noch officieus de nota of de bouwstoffen daartoe aan den Duitschen gezant zijn geëxpedieerd. Ten slotte is hoofdstuk III met algemeene stemmen aangenomen De behandeling der begrooting" van het departement van Justitie is begonnen. SCHIEDAM, 28 November 1874. Heden middag brak, bij het afrijden van de Appel markt, het zwenghout van een beladen molemvagen, van den molen pde Washington" tengevolge waarvan de paarden aan het hollen geraakten. De schok daardoor veroorzaakt wierp den voerman tusschen de paarden, die zonderling genoeg, met den schrik vrijkwam, terwijl de audere manschappen er afsp' ongen, waarvan een aan de borst een kwetsuur bekwam. De paarden namen hunnen weg over de brug, draaiden de linkerzijde van de Haven op,waardoor de wagen een der sternen palen aan de stoep van mevr. de wed. van Gent beschadigdealsook een boom aan den waterkant. Zonder verder ongeval te veroorzaken zijn de paarden een eind vérder gegrepen en tot staan gebracht. -De Vereeniging »Nut en Genoegen" te Heinenoord heeft op haar adres van hulde, den luitenant-generaal van Swioten aangeboden, vau dezen het volgende antwoord ontvangen: «Ontvangt mijnen hartelyken dank voor uwen brief heden morgen ontvangen. Neon, ik versmaad dat woord van sympathie niet, ik gevoel er mij door aange trokken en vereerd. Ik gevoel eereenig leed dat ik de meer derheid mijner medeburgers zoude hebben kunnen ver- deuken deel te hebben gehad aan de oppositie die tegen myn beleid is opgekomen. Het gezond verstand van de kern der'natie is echter onbevangen gebleven, zooais mij blijkt uit uwen brief. Gelieft daarvoor mijnen danken de betuiging myuer hoogachting aan te nemen." De Voorzitter der Nederlandsche Vereeniging Volks onderwijs, jhr. mr. J. F. van tlumalda van Eysinga, te Leeuwarden, heeft het volgende woord aan de leden ge richt, dat in de Maandboile der Vereeniging is opgenomen Gij allen hebt kennis genomen van het mauifest, dat door het Hoofdbestuur tot het Nederlandsche volk is ge richt cn dat in het vorige nommer van de Maandbode opgenomen is. «Met'een begeleidend schrijven zyn tal van exemplaren door liet Hoofdbestuur aan de Afdelingsbesturen ter hand gesteld. «Verscheiden nieuwsbladen hebben met de meeste wel willendheid aan dat manifest in hunne kolommen eene plaats verleeud «Voorts ziju exemplaren aan sommige corpoiatiën en aan onderscheidene invloedrijke personen, die tot het onderwijs in betrokking staan, toegezonden. ïEr dient thans met kracht aan de uitbreiding der Ver-, eeniging gearbeid te worden. Alle leden behooreu zich tot dat doel in te spannen. Vooral moeten op plaatsen, waar dit tot dusverre het geval nog niet was, afdeelingen wor den opgericht. Niet minder wenschelyk is het, dat daar waar onze afdeelingen nog slechts betrekkelijk weinig leden lellen, dat getal thans eene belangrijke vermeer dering onderga. Elk bewijs, elk teeken van belangstelling dat het Hoofdbestuur in dezen ontvangt, zal hoogst welkom zijn. Eenige leden des Hoofdsbestuurs zijn, voor zoover hun zulks mogelijk is, bereid op uituoodiging over te komen en de beginselen der Vereeniging te bespreken en toe te lichten in die plaatsen, waar men nieuwe afdeelingen der Vereeniging in 't leven wenscht te roepentedieneiude trede men in overleg met den algemeeuen secretaris der Vereeniging, die des gewenscht nadere inlichtingen zal geven. «Leden van volksonder w ij sl die de over tuiging bij u draagt, dat de behartiging van de hoogste volksbelangen u door het lidmaatschap onzer Vereeniging nadrukkelijk is aanbevolen, steunt aizoo de pogingen en liet streven van 't Hoofdbestuur met al de kracht die in u is, on met al deu ernst, dien het gewicht den zaak ver- eisclit De Dalftsche Gt. schrijft over dure tijden. Alge meen zegt 't blad wordt gewezen op de duurte vau thans on het goedkoope van vroeger. Ontegenzeglijk' is het verschil groot; maar wanneer men zich in gemoede de vraag stelt, of men den duren tijd van thaus zou wil len, verwisselen met den goedkoopen lijd van voorheen dan zullen er toch zeer weinigen zyn die in dezen ruil zouden willeu toestemmen. Geen onzer zou afstand wil len doen van de gemakkeu en weelde, waaraan wy zóó zeer zijn gewend, dat zij ons tot behoeften zijn gewordeu en wij niet beter weten of het behoort zoo dat wij ze genieten, om weder te leven in een tijdwaarin dit alles, zelfs voor den vierdubbelen prijs, niet was te.ver- krijgen. Men vergeet bij het wijzen op vroeger zoo licht do schaduwzijden aan te toonen alsmede de yoordeelen van thans. Alles wel beschouwd, meent de D. Gt. dat men geen recht heeft te klagen over dure tyden. En die klacht zou nog gewettigd zijnals de prijs der levensmid delen steegomdat deze schaarscher werden; maar niet de prijs der levensbehoeften stijgt, slechts de ruilwaarde van 't geld vermindert. En ondanks die waarde-vermin- dering van 't geld is van menig voorwerp van dagelyksch gebruik de prijs nog gedaald. Bijna al wat de njjverheid voortbrengt, is goedkooper dan een halve eeuw geleden. Daarentegen zijn de dagloouen gestegen, evenzoo de rente standaard en ook de meeste jaarwedden, behalve die van staatswege worden toegekend. De D. Gt. wyst ten slotte op een wanverhouding. De toestand der arbeidende klasse is niet in harmonie met 't overige gedeelte der maat schappij men wendt van verschillende zijden, pogingen aan om dit te herstellen, maar de weg die tot'herstel leidt, is nog niet met zekerheid aan te wijzen. Veel is gedaan tot oplossingmaar de oplossing is er nog niet Doch al erkent men dien onevenredigon toestand, al erkent men de moeilijkheid voor de arbeidende klasse om in haar behoeften te voorzien, dan volgt daaruit nog niet, dat, nu deze niet alles genieten kanwaarop zij als lid der gemeenschappelijke samenleving aanspraak heeft, de oor zaak hiervau te wijten is aan de duurte der tijden. De tyd is niet duur in verhouding tot hetgeen hy in ruil geeft en tot hetgeen men ontvangt Alle prijzen te willen ver? lagenom alles binnen bereik te brengen van den min deren man, zou een onmogelijkheid ziju; het zou wezen de verdiepiug te willen verlagen, om haar binnen bereik te brengen van den trap het rationeele is den trap hooger te maken. Onmogelijk is het dan ook niet, om den toe stand van den werkman zoo te verbeteren, dat hy ook in de voordeelen vau liet algemeen deelt. Er is echter iets, dat daarvoor een groot beletsel oplevertdaarover zal 'tblad nader schryven. Er staat voor bakkers en slagers dit alleszins lezens waardig ingezonden stukje in de N. S. Ot. Bij sommigen blykt het deukbeeld te bestaan, dat de op te richten Maatschappij voor vleesch bouwerij en brood bakkerij ten doel zou hebben nijvere burgers in hun be staan te benadeelen. Het is hetzelfde bezwaardat ver nomen werd, toeu hier te lande voor het eerst sprake was van de oprichting van broodfabrieken. Maar wat heeft men gezien? De bakkers-industrie, is volstrekt uiet te gronde gerichtintegeudeel, ook dd&r waar brood fabrieken bestaan, blijft die industrie bloeien.. Maar het gevolg is geweest dat, in het algemeen belang, de'brood-

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1