YmcMjit üaielijts, litffotrt Diriais. Vrijdag ^December. A°. 1874. M 3529. INGEZONDEN. BUITENUNDSSHE BERICHTEN. BINNENLANDSGHE BERICHTEN. I z. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, pur Drie Maanden-f 1.85. Franco per Post, door by geheele Rijk Frankrijk. Ze Soleil wil weten dat in het ont werp der boodschap, hetwelk Dinsdag jl, in den minister raad onderzocht .is „,eenig. uitzicht geopend .werd-op de •opheffing van den staat van beleg, maar dat tengevolge van den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen te Parijs en in eenige aodere steden, de meerderheid van den raad zich nadrukkelijk daartegen verklaard heeft. Latere berichten houden in dat alle geruchten van tweespalt in het ministerie, betreffende de organisatie der openbare macht, worden tegengesproken. De presidentale bood schap is den 1 dezer vastgesteld en zou den volgenden dag in de Nationale Vergadering voorgelezen worden. De heer Bullet is tot president van de Nationale Vergade ring verkozen met 248 van de 331 stemmen. De Na tionale Vergadering heeft den 1 dezer de heei en Martel, Benoist d'Azy, de Kerdrel en jdifïret Pasquier tot vice- presidenten verkozen, waarna de zes secretarissen benoemd werden. Dultscliland, Waarschijnlijk zal de behandeling der rechtszaak tegen graaf von Arnim bij de rechtbank te Berlijn, nu op 9 December e. k. bepaald, voor eenige dagen uitgesteld worden, wegens zijn gezondheidstoe stand. De Nordd, Allg. Zeit. van 1 Dec. bevat een officieus artikel, waarin eene vroegere mededeeling van de jPremz. Jahri., als ten eenemale ongegrond, wordt gelogenstraft, t. w. dat de Pruisische regeering in 1866 met koning Johann van Saksen over diens troons-afstand onderhan deld heeft, doch dat het plan daartoe voornamelijk ten gevolge ,van verschil omtrent den prijs tusschen de beide partijen mislukt is, Spanje. De Carlisten hebben den 25 November, zoo ver bekend geworden is, 127 dooden en omstreeks 200 gekwetsten verlorende bezetting van Irun 41 dooden en ^een tachtigtal gekwetsten. Het gevecht was betrekkelijk een der bloedigste in dengeheelenCariistisclienoorlog; het heeft slechts drie uren geduurd, maar werd grooten- deels man tegen man gevoerd." Engeland. De fabrikanten te Sheffield hebben den prijs van hun product verlaagd, ten einde zoodoende aan vreemde concurrentie weerstand te bieden. Te Wigen eischen de mijnwerkers terugkeer tot den vroegeren standaard uër; dagloonen. Amerika/Met het einde van November bevond zich in de schatkist voor 83.043,000 dollars aan specie en voor 16.699.000 dollars aan papierengeld. Berichten van Cuba melden dat een Spaansche kanonneerboot een Engelschen schoener op twee mijlen afstands van genoemd eiland genomen heeft. Onder dagteekening van 2 Nov. heeft de president der Vereenigde Staten van Venezuela, op -grond dat er 3>een gewapende opstand tegen de poli tieke instellingen der natie en de regeering des lands is ontstaan," de kust van den staat Falcon, van de rivier Tocuyo tot aan den mond der rivier Oribono in staat van blokkade verklaard. De haven van de la Vela boro is aan gewezen als haven van, aankomst, verblijf en vertrek voor de oorlogsschepen van onzijdige staten mits zij zich ont houden van begunstiging der vijanden van de republiek. He KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2 December. In de zitting van heden is de discussie over de onder- afdeclingen en de artikelen der begrooting van Binnen- landsche Zaken voortgezet. Er is f6000 verhooging aan gebracht voor de tractementen der ambtenaren aan de provinciale griffiën, zoodat ook zij, met de verhooging van verleden jaar, nu mede 10 pet. verhooging gpnieten zullen. De Minister heeft in den loop der discussie verklaarddat van het Ministerie geene legerorga- nisatie bij de wei te wachten is. De Militiewet zal in het voorjaar worden aangeboden. De Minister is tegen het denkbeeld van den heer de Rooom de militie en schutterij bij déne wet te regelen. De discussie over de afdeeling Waterstaat is aangevangen. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 3 December 1874. Naar wij vernemen kwam gisteren morgen een vrouw, wonende boven den stalhouder Hoek, in hare woning, die ze oven te voren had verlaten, en treft daar een jongen aan, die haar een briefje vertoont waarop geschreven stond ïstom en doof'; de vrouw geeft hem uit medelijden een kleinigheid waai op hij zich verwijdoit. Nauwelijks is hij vertrokken of de vrouw bemerkt dat van de latafel een lade openstaat en ontdekt dat daaruit eenige gouden voor werpen ontvreemd zijndadelijk zet zij den jongen na, die op haar hulpgeroep wordt aangehouden en genoodzaakt de ontvreemde voorwerpen terug te geven/waarop hij zyn weg vervolgt. "Een politieagent, dien de vrouw ont moet, deelt zy het voorgevallene mede, deze achtervolgt (Brieven Franco.) MM—nw— dadelijk den jongendien het hem gelukt te arresteeren en in verzekei de bewaring te brengen. Gisterenavond, omstreeks 7 uren. is een begin van brand ontstaan, op een bovenwoning in de Baansteeg, waar onder zich een pakhuis opbergplaats bevindt van gedis tilleerd. -Niemand was op 'daboogenblik thuis, doch geluk kig werd de brand opgemerkt door een voorbijganger, die, met behulp van anderen, door eenige emmers water voorkwam, dat de brand zich verder uitbreidde en deze dus in den aanvang gestuit werd. Men vermoedt dat een bran dende lamp, die in de bergplaats van gedistilleerd te dicht tegen den zolder hing, de oor/aak van het ontstaan van den brand is geweest. Door het Depaitemeut van Financiën is mededee ling gedaan van de volgende opgaven der op 30 November 1874 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveel heid i'uwe suiker Amsterdam17,163,807 kilogr. Rotterdam10,740.094 Schiedam203,234 Dordrecht Middelburg 201,633 r> Totaal 28,368,768 kilogr. Aan do Tweede Kamer is medegedeeld eeii addi tioneel artikel van het postverdrag met de Vereenigde Staten, waarbij het poit van 15 cents is vastgesteld voor een enkelen brief via den stoombootdienst Rotterdam New-York. De heer II. Henkes te Delfshaven heeft het lid maatschap voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarvoor hij dezer dagen benoemd was, niet aangeaomen. Te Delfshaven is bij de Dinsdag jl. gehouden ver kiezing tot lid van doo gemeenteraad verkozen de heer G. Sneepels Azn., terwijl voor de tweede vacature een her stemming moet plaats hebben tusschen de hee ren: M. J. H. Beltjens en L. M. van Halteren. Het Kiescollege der Hervormde gemeente te Delfs haven heeft voor de nog bestaande predikants-vacature het volgende drietal opgemaakt, n.l, de heeren Wieland te Zwartsluis, van Goor te Op- en Neder-Andel en Mense te Ileeg. Den 13 Nov. jl hebben te Delfshaven de ouder lijke woning vei laten, zouder iets van zich te doen hooren, Maria Benedicta van Hoek, oud 11 jaar en Johanna Maria van Hoek, oud 9 jaar. De commissaris van politie verzoekt deze beiden bij ontdekking aan hem op te zenden. In de N~. li. Of. van heden leest men onder dag teekening van 2 dezer: Heden avond heeft op de Maas, tegenover het Bosland, in de nabijheid onzer stad, een groot ongeluk plaats gehad. Eene boot, waarin een aantal werklieden (men spreekt van 30 a 40) van Fijenoord naar deze zijde der rivier werden overgebracht, is naar men beweert tengevolge van ongeoefendheid der roeiers door de stoomboot Vooruitgany omgevaren. Onmiddellijk werden van het stoomvaartuig en van de stoomboot Beschaving sloepen uitgezet en zoo vel van de stads- als van de overzijde bootjes aangebracht, om hulp te verleenen; doch niet tegenstaande allen ijver kon men onmogelijk al de ia't water geraakte peisonen ïerklen. Het is nog niet bekend, hoeveel er zijn omgekomen. Men weet alleen datereenigen hier, op Fijenoord en onder Kralingen zijn aangebracht, waarvan er onder geneeskundige behandeling zijn, terwijl er nog vermist worden. Voor zoover men uit de uiteen- loopende belichten kan opmaken, zouden er ongeveer 20 gered en zou daarvan 1 ouder Kralingen aan de gevolgen reeds overleden zijn. Door het Provinciaal gerechtshof in Zuid-IIolland, werd heden behandeld het bekende proces tegen den politieagent H. 'Werson, wien, gelijk men weet, ten laste wordt gelegd het misdrijf van moedwilligen doodslag, gepleegd in den laten avond van Woensdag 29 Juli jl. op den persoon van J. C. Hansen, oud 25 jaren, voennans- knecht van beroep. Nadat de beschuldigde in de gerechtszaal was bin nengeleid gaf hij op de vragendoor den voorzitter gedaan, in kalme houding antwoord, maar in zijn stem en houding was blijkbaar verandering waartenemen en zijne woorden getuigden van een zeer gedrukte gemoeds gesteldheid. Na het aflezen der getuigenlijst werden eenige getuigen ontslagen tot heden middag en werden de twee deskun digen, benevens twee door den verdediger opgegeven ge tuigen a décharge, door den president gelast morgen ochtend te 10 uren in de gei eclitszaal tegenwoordig te zijn. Door den voorzitter werd aau den beschuldigde de vraag gedaanhebt gij in den avond van 29 Juli vau dit jaar aan Hansen steken toegebracht met een mes, antwoordde hij met de woorden»daar weet ik niet van." Het getuigenverhoor leverde geene bijzonderheden op tot den achtste getuige, die verklaarde dat hij den ver- slagene heeft hooren zeggen »nou luie timmerman ik wil voor je sterven." Voordat deze getuige den eed aflegde, kwam de vei- dediger, rar. J. van Gigch, daartegen op, en wel op COURANT. ADVABTEKIIllll Prijs: *an 1 tot 10 gewone regels 1 00; tedere regel méér ƒ0.10. j Voor den werkenden stand en «oor weldadigheidde helft ran den prjja. nil ■■■■■■■iilj'iiailTii ir.M ~n". l.n iiiimii J grond dat hij vroeger door den militairen röchier 4»'-' veroordeeld geweest, met vervallenverklaring van den'- militairen stand, doch het Hof besliste dat dè eed kón'1 afgelegd worden, omdat door den Koning gratie verleend was, waarna de getuige overeenkomstig zjjn vroégerë1'' afgelegde verklaring getuigenisgaf. Morgen voortzetting. Omtrent de ongelukkige geschiedenis te Haarlem, verneemt men nader de volgende bijzonderheden: De dochter Sophia, die zich nu in hechtenis bevindt, als ver-, moedelyke daderes der verschillende vergiftigingen, is geheel krankzinnig. Vooi" geruimen tijd is zy ongesteld geweest, hare ziekte was van typheusen aard, en na dien tjjil heeft zij steeds iets vreemds gehad,wat met herstelde lijders aan dergelijke ziekten meer het geval is. (B. JD.) De Ilooge Raad heeft het beroep in cassatie verwor pen, door L. E. J. Scheurleer en J. "Wolff aangeteekend tegen het arrest van het provinciaal gerechtshof in Over- ysei, waarbij zij naar de openbare terechtzitting voor crimineele zaken van bovengenoemd hof zyn verwezen, Te Maastricht is enkele dagen geleden de dienst bode van den Lutherschen predikant L. door de politie gearresteerd, onder vermoeden van poging tot vergifti ging. Bij herhaling had men het middageten, wegens den zeer onaangenamen smaak, op zijde moeten zetten. Door de vroeg iugevallen schemering zag men bij het openen der schaal en het omroeren met den lepel een aantal blauwe vlammetjes in het etenhetgeen natuurlijk tot een nader onderzoek aanleiding" gaf. De scheikundige, aau wien de spijs, appelmoes, werd ter hand gesteld, gaf 1 onmiddellijk kennis van het gebeurde aan de justitie. Hij vermoedde een phosphorus-vergifliging, terwijl in het huis van den predikant niet anders dan Zweedsche lucifers waren te vinden, ook al ten gevolge van een begin van brand, waardoor ongeveer 3 weken geleden een gedeelte van het bed der meid was verbrand. Bovendien is een veertien dagen geleden liet jongste kind van genoemden predikant gestorven. Het is natuurlyk, dat men deze beide gebeurtenissen thans gaat beschouwen in verband met het laatst gebeurde. Een man te Schalkwijk, die zich uit een watermolen naar buiten wilde begeven, had de onvoorzichtigheid de verkeerde deur uit te gaanbuiten komende, werd hij door een der wieken van den molen zoodanig getroffen, dat het hoofd van het lichaam werd gescheiden. Te IJsbrechtum werd een dronken man uit het water gered. Een boer weigerde hem te herbergen, waarna de man in 't klokkenhuis werd geborgen tot den volgenden ochtend. Den volgenden morgen vond-men een lijk. Mijnheer de Redacteur In het ingezonden stuk van X wordt twijfel geopperd omtrent de afschaffing vat de keur op het brood. Ik meen hem echter te kunnen verzekeren, afgaande op het Jaar boekje van Schiedamdat er wel degelijk twee keurmeesters op het brood zijn; of deze keur evenwol betrekking heeft op de wicht van het brood, kan ik hem niet verzekeren, hoewel ik het wel zou wensclien. Indien het waar is dat er bakkers zijn die het brood twee onsen te licht verkoo- pen aan hen, die meenen dat zij voor 30 cents l'/s kilo zullen ontvangen, dan geloof ik dat zij het publiek mis leiden, waartegen het naar mijne meening, dringend nood zakelijk is te waken. In deze dagen waarin zoo druk over den prijs van het brood wordt geredeneerd, kunnen de bakkers licht het brood goedkooper leveren, als zij iu dezelfde verhouding do wicht verminderen; dat men daar: mede echter bedrog pleegt, behoeft geen betoog, omdat ieder van de veronderstelling uitgaat, dat hij voor 30 Cents ■1 Vi kilo brood ontvangt; anders zou men met hetzelfde recht waarmede men nu voor 30 cents 13 ons levert, slechts 1 kilo. voor dien prijs kunnen geven en daardoor de prijsvermindering geheel denkbeeldig maken, - Ik wenschte op dit een on ander do aandacht der be voegde autoriteit te vestigen, wellicht kan zij maatregelen nemen om tegon deze publieke misleiding te waken. Met achting heb ik de eer te zijn UEd. dw. dienaar, Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingozondene stuk in uwe Courant van 2 Dec. jl., neem ik de vrijheid, den schrijver van dat artikel in te lichten omtrent datgene, waarover hij in twijfel is, namelijk of, door de afschaffing der zettingsprijzen van het brood, door liot Stedelijk Bestuur ook de keur op het- brood is vervallen? dit is het geval niet, wel degelijk be staan hier ter stede twee Keurmeesters voor het brood, die door de Gemeente Schiedam worden gesalarieerdechter geloof ik, dat deze post best kan worden opgeheven, want, wat is het keuren door die Heeren van het brood (zoo zij zulks soms doen?) eene uitwendige beschouwing der kleur van hot brood dat men hen geeft, en zien of het gaar ge bakken is, anders niet, en, volgens mijne overtuiging, ■- r -V. 8

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1