Ywlijit dagelijks, niipzoiM Dndap. r ij dag 11 Deeembe A». 1874. BUITENUNDSGHE BERICHTEN. M 3534. A B O N N B M B N T: Abonnementsprijspor Drie Maanden Franco per Port, door het geheels llijk. Ï.50. Engeland. Omtrent de waarneming van den voor bijgang van Venus voorbij de Zon, in Oost-Indie gedaan, is bij Reuters-Office bericht ontvangen van kolonel 'Pen nantDit bericht houdt in dat de waarneming gelukt is en honderd photographiën genomen zijn. De vereenigiug van geestelijken der nonconformisten heeft een brief van dankzegging aan den heer Gladstone wegens diens bekende brochure gericht, en zich vereeuigd met de daarin voorkomende conclusiën over het pausdom. De heer Gladstone heeft in antwoord daarop zijne erkente lijkheid betuigd voor het vertrouwen in zijn goede bedoe lingen en verzekerd, dat hij die conclusiën volhoudt De readers van de NStre Dame de Fouruièreswelk vaartuig onlangs door de kustwacht in beslag genomen is, als verdacht van met wapens voor de Cariisten geladen te zijn, hebben nu van de schatkist schadevergoeding bekomen voor het verlies, door het ophouden van dat schip veroorzaakt. De uitgever der nagelaten geschriften van dr. Living stone maakt bekend, dat al de aanteekeningen van dien reiziger omtrent zijne laatste reis, van zijn aankomst te Zanzibav af tot drie dagen vóór zijn dood toe, binnen weinige dagen het 'icht zullen zien. Luidens den Cimes of India van 16 Nov. jl., zijn bij een aardbeving, die kortelings te Cabul plaats had, niet minder dan 7000 mensehen omgekomen. De laatst ontvangen berichten uit Rio-Janeiro be helzen, dat de Brazilaansche regeering krachtige maat regelen heeft genomen om de schuldigen, die in de provin cie Para enkele Portugeesciie residenten vermoord en eenige kolonisten dier natie mishandeld hebben, gestreng te straffen. FrankrUk. De heer Corne is benoemd tot president van het linkercentrum. Conservatieve afgevaardigden zijn zeer ten gunste van het denkbeeld gestemd, orn de kamer onder de volgende voorwaarden gedeeltelijk te ver nieuwen: Iedere twee jaren, te beginnen met 1" November 1876, zou een derde gedeelte hernieuwd worden. Op den 20 November 1880, het tijdstip waarop het zevenjarig tijd perk eindigt, zou de kamer geheel vernieuwd en een «on- stitueerende vergadering worden; tegelijk zou ze dan be slissen over het definitieve stelsel dat aan het land zou worden gegeven. Dit denkbeeld zou men verschuldigd zijn aan den heer Depeyre en de hertog de Broglie zou er mede ingenomen zijn. Het dagblad le Soir meldt dat de pauselijke nuntius Meglia op absolute wyze tegeuspreekt, hetgeen hem in de zitting van den Duitsche rijksdag op 5 December is te laste gelegd. Hij zal dat officieel tegenspreken. In een depêche, afkomstig van Carlistische zijde, wordt verzekerd, dat de republikeinen in den aanval op Oyarzun zijn afgeslagen. Ook wordt daarin tegengesproken, dat de bisschop van Urgell de zijde der Cariisten ver laten heeft. llultscliland. Als opvolger van den uit de be trekking van opper-president in Silezie ontslagen baron von Nordenflycht, schijnt de graaf Arnim-Bóitzeuburg onlangs als districts-president van Metz afgetreden, liet meest ia.aanmerking te komen. De behandeling van het proces tegen,graaf von Arnim is heden bij de rechtbank te Berlijn aangevangen. Zwitserland. De Nationale Raad heeft met 72 tegen 13 stemmen het eerste artikel der wet op den burgerlijken stand en het huwelijk aangenomen, waai bij 'bepaald wordt dat de zaken betreffende den burgerlijken stand tot de bevoegdheid der burgerlijke overheid be lmoren, en! dat de ambtenaren, belast met het houden der registers van den burgerlijken stand, leekeu moeten zijn. -Het.volk van het kanton Ziirich heeft bij algemeene stemming besloten. gerechtelijken eed af te schaffen, de vrijheid tot het uitoefenen der rechtspraktijk toe te staan, openbaarheid te geven aan liet vóórbereidend onderwijs, op te heffen het onderzoek naar den schrijver in processen over de pers, en de schadevergoeding af te schaffen, die vroeger aan personen gegeven werd, die bij een vonnis vrijgesproken waren Turkije. Dit Belgrado meldt men: In de Skuptschina na de voorstelling der nieuwe ministers mededeelmg gedaan.dat de regeering nog in den loop der tegen woordige- zitting wetsontwerpen zou indienen, betreffende de vrijheid der drukpers, de pexsooniyke vrijheid en de autonomie der gemeenten. Nadat een adres aan den voist zonder discussie was aangenomen, werd de vergadering voor zes weken verdaagd. Amerika. Volgens bericht uit Vicksburg hebben 70U negers die stad aangetast, met oogmerk om den afgezetten shexiff in zijne waardigheid te herstellenzij werden echter teruggeslagen en verloren .daarbij 25 dooden en gekwetsten en 40 gevangenen. Aan de zijde der blanken vielen één dcode en twee gekwetsten. Naar men verzekert willen de uegers den aanval op Vicksburg herhalen. Al de burgers dier. stad zijngew.t- (Brieven Franco.) "P8—hmoi iimute aMMBWMMMMiwBia>fri:n tmi wr n ■nummnf pend. Uit de naburige steden is versterking derwaajts gezonden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GEN ER AAL. Zitting van 9 December. lu tlü zitting van heden zijn, na nog eenige replieken, de algemeene discussiëu over liet lager onderwijs gesloten en heeft de heer Moenszijn amendementen tot verhooging vau de bezoldigingen bij de kweekscholen en tot oprichting van twee ni 'uwe kweekscholen, toegelicht en aangeprezen. Onderscheidene sprekers en ook de Minister hebben er zich op verschillende gronden tegen verklaard, ook met liet oog op de eventueelo herziening der onderwijswet. Over het eerste amendement op art. 174 staakten de stemmen ('36 tegen 36.) Het tweede amendement oprich ting van twee nieuwe rijkskweekscholen) is verworpen met 37 tegen 36 storamen. Morgen herstemming over het eerste amendement van den heer Moens. Daarna heeft de Regeering overgenomeu het amende ment van de hoeren van Naamen en Veilieijen tot f 20,000 verhooging. tot uitbreiding der normaallessen en de op- leidingsklasseu. Hiervoor had de heer Moens f50,000 voor gesteld, doch dit nu vet minderd op f30,000. Dit amende ment is aangenomen met 39 tegen 34 stemmen. SCHIEDAM, 10 December 1874. Ter kennis van gezagvoerders van stoombooten wordt gebracht, dat langs den linkeroever der Nieuwe Maas, tegenover Delfshaven, tusschen de kilometer-raaien no. 136 en 137, de vaart van stoombooten thans niet langer behoeft te worden verminderd. (/Si. Gt.) Z. M. de Koning heeft Zaterdag aan het personeel der wilddrijvers op het Loo, ongeveer dertig in getal, elk een ham doen uitreiken, als St. Nikolaasgift. Tot lid vau de Prov. Staten van Zuid-IIolland, hoofd-kiesdistrict Dordrecht, is, ter vervanging van den mr, A. Blussé, gekozen de heer D. W. Stoop. Er zijn 358 stemmen uitgebracht waarvan 220 op den heer Stoop, '105 op mr. J. J. de Reus, 31 op mr. Fangmaa en de overige op andere personen. Van generaal Van Swieten is te Amsterdam een brief van hartelijke dankbetuiging, voor het aan hem en zijne wapenbroeders der zee- en landmacht gericht adres, ontvangen. Zondagmorgen, den 13 dezer, zal te Oude Schild de bevestiging plaats hebben van de nieuw beroepen predi kant, den heer D. Post, door prof. ICuenen uit Leiden, 's Namiddags van dienzelfden dag zal de bevestigde zijn intree doen. De heer C. II. van Vlooten, pastoor bij de oud- Katholieke gemeente in Deu Haag, is benoemd tot ka nunnik van het aartsbisschoppelijk kapittel van Utrecht. Volgens het laatste driernaandelijksch verslag over den arbeid van den heer van 't Lindenliout voor weezen te Neerbosch bij Nijmegen, werd van'1 Juli tot 30 Sept. dezes jaars ontvangen een som van f 1834'2.23'/i en een aantal goederen. Oador de giften was er een van ruim f205, ontvangen op het zendingsfeest nabij Goes, nadat eenige mededeeiingen aangaande den weezen-arbeid waren gedaan; twee legaten van f5000 en een van f500. De aardappelen- en appeloogst was gezegend; in alles wat den landbouw aangaat was de inrichting voorspoedig en hare drukkerg levert, gelijk opia! van bladzijden in het verslag in bijzonderheden te zien is, groote voordeden op. De opvoering in costuum van De Zoon van den Watergeus, historisch-dramatische schets door H. H. Hartman, laatstleden Dinsdag door de Rederijkerskamer »de Rozeknop" te Iloogca.spel gegeven, heeft aan de talrijke toesclxouwers bewezen, dat het een wezenlijk prachtstuk is, dat ter bestudeering met idle ruimte kan war (en aanbevolen, liet bevat prachtige tooneelen en zal niet-nalaten zoowel toesclxouwers als executanten de meeste voldoening te geven. De Heer II. H. Hartman, de auteur van dit stuk, ontving dezer dagen een 'zeer vleiend schrijven van H. M. onze Koningin, (-E. O) Evenzeer als de historische critiek iu slaat is af te breken, kan zij ook opbouwen. Eene schoone bladzijde uit 's lands geschiedenis dreigde verloren te gaan door twijfel aan het gebeurde met Albiecht Boiling (beter Allaert Beiline). Gelukkig behoeft dat niet langer: dank zij liet onderzoek van dr. Bolhuis van Zeeburg, prof. Fruiu en im\ J. K. J. de Jonge is het, zooals dr. van Violen in den "Folks- almanak van het Nut voor 1875 mededeelt, boven twijfel verhoven, dat Boiliuc ais eerlijk man in zijne gevangenis teruggekeerd is, toen hij niet kon voldoen aan de voor waaiden zijuer loslating, het betalen van een losgeld vim 1000 schilden. Ilij is daarna, op last van Gerrit van Poel geest, bij Schoonhoven levend begraven. (N.v.d.D.) Ouder de gemeente Krimpen a/d. IJsel is gisteren nacht een schip met steenkolen geladen door de schx-oef- bnot van Amsterdam op Rotterdam overvaren, tengevolge •V COURANT. ADVEBTENTIBHx Prijs: van 1 lol 10 gewone regels 1.00;" ieders regel weer f 0.10. Voor don werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den |iry>. waarvan het schip onmiddellijk zonk. Door liet ongunstige weder hadden de schipper en zijn knecht zich niet naar hun kooi begeven, zoodat zij zich hebben kunnen redden. Voor oud-Boierlan'd isjl. Maandag een met hakhout, geladen aak, waarop zich drie personen bevonden, midden op de rivier gezonken. Twee werden er spoedig gered, doch de derde, een jongeling van 14 jaren, vex-dween in 'de diepte, Denzelfdon dag fs de knecht van den beurtschipper Vaa Werkendam op Gorinchem door liet zeil overboord gesla gen en verdronken. 4 Volgens de Haart. Cl. wordt Sophia II., die ter zake van de ten huize barer ouders plaats gehad heb bende vergiftigingen, in hechtenis geuomen is, thans te Meereuberg verpleegd. Het gerechtelijk onderzoek wordt echter voortgezet. 4 In Haarlemmermeer heeft een treurig ongeval plaat? gehad. De lSjarige dochter van C. Vermunnicht, werk man te Buiksloot, schijnt onder het aanleggen van vuur in een haard door een toeval getroffen te zijn, althans zij is voorover met liet hoofd op 't' vuur gevallen, en in die houding vond men haar dood en deerlijk ver brand iiggen. Uit den Helder wordt van 8 dezer gemeldBij den hevigen "WN W. stormvergezeld van donder en bliksem, die gistei-eu avond boven deze gemeente woedde, werd er op het meteorologisch observatorium een winddruk waar genomen van 73 kilogr. op de vierk. meter. Het water be reikte iu het Marsdiep eene hoogte van 0.93 meter boven volzee. P. P. H. A. Tieman, alias baron van Itterson, de op lichter die op dien naam zooals inen weet, te Amsterdam allei-lei bestellingen deed, stond gisteren voor de arron- dissements-i-echtbank aldaar terecht Het Openbaar Ministerie eischte een gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaren benevens een geldboete van f 25 en het vonnis der rechtbank kwam daarmede, overeen. Dit is op28jarigen leeftijd reeds de vierde veroox-deeling. Bij hf^t twintigjarig feest der Theologische School te Kampea is. o. a. een telegram van gelukwensehing ontvangen van mi'. G. Groen van Prinsterer en f500 als feestgave. Jl. Zaterdag had aan het nieuwe havenwerk te Leeuwarden een ongeluk plaats, dat erger gevolgen had kunnen hebben, Terwijl men bezig was met het inheien van palen, viel een der werklieden 36 voet hoog van de heistelling op den rug van een daaronder staan den mak ker, terwijl hij nog een ander kwetste. Alle drie werden terstond naar liet ziekenhuis gebracht, en ofschoon men eerst voor hun leven vreesde, hoopte men thans op aller herstel, In het Bharmac. Wil. komt een stuk voor van den heer "W. J. Coops, apotheker te Doesburg, ten betooge dat de «uitvinding" van den heer Caudri, eveneens apotheker te Doesburg, tot bereidiug van gas langs een kouden'weg, 4. geen uitvinding, 2. geen vei betering, 3. lang bekend, ja zelfs oud is. De heer Coops noemt verscheidene toestellen, tot gasvervaardiging door inwerking van koolwaterstoffen op de dampkringslucht en zegt, dat alle overtroffen wor den door een toestel volgens Lucarrières stelsel, te be komen bij de firma N. Gresler te Halle a/s. - Men meldt uit Gaasterland aan de N~. B. Cl. Er bestaat hier sedert eenigen tijd eene secte van Dar- bisten. De geioovigeu dezer secte komen Zondagsavonds bijeen en big ven tot laat in .den nacht te zamen. In elke byeeukom-t wordt liet avondmaal bediend. De doop ge schiedt bij wijze van indompeling en mag alleen door zeker soort van heiligen verricht worden. Van hetgeen cr verder in de godsdienstige bijeen komsten geschiedt, maakt men eeu geheim. Uit Terborgh meldt men ons van 8 Dec.Op de Gaanderheide, een uur van hier, is gisteren, door een onbekende oorzaak, een huisje geheel afgebrand, en dat wegens den feilen wind in een oogenblik t'xjds. De be woners op één na allen afwezig, vonden bij hun terug komst alles in puin, en behalve eenig vee, helaas! ook hun ruim SOjarige doclitei4, eene lydercs aan epileptiën, in de vlammen omgekomen. (JV. R. Ct.) «EMEKSDK UEUICUTËA. In de New-York Tribune van 49 November 11. leest men»L. C. Dudok de Wit, een wandelaar, be- hooremle tot eeu aanzienlijke Nederlandsche familie, is hier ter stede aangekomen en is van plan om te voet ver scheidene belangrijke punten in het noord-westen te be zoeken. Hij is geen wandelaar van beroep, maar, vermogen en vrijen tijd bezittende, wil hij de wereld op zyn eigene manier zien. Hij reist met een klein valies en koopt nieuwe klcederen als eeu verandering noodig is. Aanstaanden' Zondag vertrekt hij per spooi trein van hier om een oom te bezoeken te Grand-Rapids, in Michigan, xnaar van daar uit deukt..hij eeu lange voetreis te ondernemen. Na zijn terugkeer in Europa zal hy, geheel voor zijn geuoegen, met «rat

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1