irn Zaterdag 19 December. A.. 1874. M 3540. BUlTEWLftHDSGHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTE». COURANT. ABONNBMBNT: Ahnrinenientsorijsirnr Drie Manmlen Franco per Pottdoor het geheele Itijk Engeland. De Times bevat een telegrafische de pêche uit Borliju, luidens welke de Poi'te een formeele overeenkomst met Keredin-effendiden minister van ooi log te Tunis, heeft aangegaan, waarbij zij ?.ich verbindt, om Keredin en diens nakomeling als bey's van dat rijk te erkennen,"onder voorwaarde dat deze de suzereiniteit des sultans in een hongeren graad erkennen, dan de tegen woordige bestuurder van Tunis nog kortelings gedaan heeft. In de jongst gehouden vergadering door hot Britseh Aardrijkskundig Genootschap alhier is een belangwekkend schrijven van luitenant Cameron voorgelezen, die, zooals bekend is, door dat genootschap is uitgezonden, om de nasporingen van wijlen dr. Livingstone in Centraal-Afrika voort te zetten. Gemelde luitenant bericht hoofdzakelijk daarin, dat hij de uitwatering vau het meer Tanganyika in de Lualaba-rivier gevonden heeft, en dat er thans bij hem weinig twijfel meer overblijft, of die rivier, door dr. Livingstone voor een der lioofdbionnen v.m den Nijl gehouden, is werkcfijk liet begin van den Congo, Tijdingen van het eiland Ceylon melden, dat aldaar zware overstroomingen hebben plaats gehad, waardoor een aanzie.ulijke schade is aangericht. Dien ten gevolge heerschon er onder de bevolking vele ziekten en groote ellende. Het cijfer dei' «terfte in het binnenland is buiten gewoon hoog. De vooruitzichten op den koffie-oogst van dat eiland zijn desniettemin gunstig. Frankrijk. De commissie van dortigeu heeft het voorstel van den heer Dufaure verworpen, hetwelk strekte om aan de Nationale Vergadering te verzoeken het wets ontwerp betrekkelijk de overdracht van het gezag aan de orde te stellen. Met 15 tegen 4 stemmen is besloten te ver zoeken dat het wetsontwerp betrekkelijk de samenstelling en de bevoegdheid van den Senaat het eerst, en wel na het Nicuwjaars-reces, aan de orde zal worden gesteld. Een artikel in het Journal des Débats, vau de hand des heeren Aron, en waarin deze zegt dat het linker centrum zich tevreden stelt met de eenvoudige feitelijke erkenning van het bestaan der republiek en dat er dus geen sprake kan zijn van hare uitroeping of vaststelling, dit artikel heeft een heftig protest uitgelokt van den heer Casimi' Périer en zijne vrienden. Dit Rome wordt onder dagteekening van 9 dezer gemeld, dat de toestand in de drie westelijke provinciën van Sicilië met den dag erger wordt, en dat de moor denaars- en rooverbenden het geheele laudsehap be- heerschen. Buitscliland. Tegen de opening van de zitting van den Rijksdag liep het gerucht, dat Bismarck den *15 dezer plaats gehad hebbende aanneming van het voorstel van Iloverbeek als een motie van wantrouwen had opgevat; eenige afgevaardigden verbieidfien zelfs het gerucht, dat Bismarck reeds besloten had zijn ontslag te nemen. Na de opening der zitting werd op nieuw ge stemd over het voorstel Iloverbeek, waarbij de Rijkskan selier wordt uitgenoodigd om een besluit of een wijziging vqn art. 31 der Grondwet voor te stellen, opdat geen Rijksdag-afgevaardigde zonder toestemming van den Rijksdag gedurende de zitting werd gevangengenomen, Het voorstel werd aangenomen. Voor stemden de Fort- schrittspartij, het centrum en de helft der nationaal- liboralen. De commissie uit den Rijksdag voor de bankzaken vangt heden het onderzoek aan van rie gisteren door den Bondsraad in het ontwerp bankwet gebrachte wijzigingen Volgens deze wijzigingen zou aan Pruisen voor winst derving eene schadevergoeding van 5 millioen worden toe gekend; aan de rijksbaak wordt vergund bankpapier tot een maximum van 250 millioen uit te geven, belast met 1 percent belasting. Het maximum voor de papieruitgifte van alle andere banken wordt op een totaalcijfer van 130 millioen gesteld. De bekende kapitein ter zee Werner, die in der tijd niet volgens de bedoelingen van vorst von Bismarck bij den opstand van Carthagena, in Spanje, gehandeld heeft en diens ongenoegen daarover moest ondervinden, is thans weder tot een hooge en eervolle betrekking I noernd. Ilij vervangt namelijk den op non-activiteit ge stelden schout-bij-naclit Heldt als commaudant van liet Duitsche marine-station der Oostzee. Rusland. Het is zeker dat de regeeriug bare circu- 1a.ii o van 25 September, betreffende de op deBrusselsche conferentie genomeu besluiten, ook naar Madrid gezouden heeft, maar niet naar "Washington, noch naar de Zuid- Amerikaansche Staten. f 1.85. 2.50 (Brieven Franco.) ADVEBTHNTIBNi Prijs: van 1 lot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer ft110. Voor don werkenden stand en voor weldadigheid, de helft v»n den |irij». I EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Avondzitting van Donderdag '17 December. Tc acht uren wordt de Vergadering geopend. De Voor zitter doet mededeeliug vau de sedert de laatst gehouden zitting, op 1 dezer ingekomen stukken, verslagen enz. Daaronder bevinden zich 62 missives van den directeur van het kabinet des Kouings, houdende kennisgeving dat Z. M. zich met even zoovele wetsontwerpen heeft ver- eenigd. Is ontvangen een adres van ruim 3000 haudteekeuingen voorzien, houdende aandrang tot verkrijging van een Noordoostelijken Spoorweg ia Noord-iIclland.„Verzoiideii aan de Commissie voorde verzoekschriften. Van de Tweede Kamer ziju ingekomen de volgende wetsontwerpen: I. vaststelling der begrooting voor do Rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen voor 1875; 2. hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1875 (Justitie); 3. begrooting der Staatsspoorwegen voor 1S75; 4. hoofd stuk V (Binueulandsche Zaken); 5. hoofdstuk VI (Marine); 6. hoofdstuk VII-zl. (Nationale Schuld); 7. hoofdstuk VJI B. Financiën; 8. begrooting van liet Pensioeufonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1875; 9. idem van liet fonds der domeinen; 10. idem van de Algemeene Lands drukkerij; 11. wijziging der begrooting van Suriuame voor 1873; '12. idem der begrooting van Curagao; 13, idem van die van Ned. Indie; 14. onteigening van een gedeelte der Legmeerplassen; 15. onteigening tot uitbreiding dei- bebouwde kom van Amsterdam; en '16. bekrachtiging van provinciale belastingen in Friesland. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten al deze ontwerpen te verzeuden naar de afdeelingen. Daarna wordt de Vergadering gescheiden. H> TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 17 December In de zitting van heden zijn de algemeene beraad slagingen over het budget van Oorlog voortgezet. De hoeren de Roo vair AlderwereltStieltjesvan Zttyleu vau Nyevelt en Nierstrasz hebben gerepliceerd of nieuwe argumenten tegen de begrooting aangevoerd, terwijl ook de lieeren Leuting en Jonekbloet zich als nieuwe spre kers, mede tegen het rcgeeringsbeleid van den Minister, hebben verklaard. Daarentegen hebben de heeren 's Jacob, Storm van 's Gravesaude, Wiutgeus, vaci Zinnicq Berg- mann, Heydenrijck, van Nispen, Begramen Fabius zich op vers-billende gronden voor de aanneming van het hoofdstuk verklaard, terwijl zij in de voortdurende af wisseling van Ministers van Oorlog geen heil voor de defensie of de verbetering van liet krijgswezen zien. De Minister van Oorlog heeft op nieuw als de sprekers beantwoord, terwijl de Minister van Koloniën het gedrag van zijn ambtgenoot ter zake der Indische brigade ver dedigd heeft. De algemeene beraadslagingen zijn gesloten Door den Minister vau Binuenlandsche Zaken is ingezonden zijne memorie van antwoord op liet afdeelings- verslag nopens het liooger onderwijs, en verklaart daarin dat Irj den arbeid opvat waar deze kortelings door de aftredng vau den Minister Geeitsema is gestaakt. D.e Minister geeft geen nieuw maar een gewijzigd ontwerp, Zijne definitie vau hooger onderwijs is dezeVormiug en voorbereiding tot zelfstandige beoefening der weten schappen en tot 't bekleoden van maatschappelijke be trekkingen waarvoor eene wetenschappelijke opleiding wordt vereisclit. De letterkundige propaedeusis ziju naai de gymnasia overgebracht. De gymuasia zullen voor de gemeenten verplichtend zijn boven de 20,000 zielen met bevoegdheid voor het rijk om te subsidieeren. Zi moeten vau de hoogere burgerscholen gescheiden blijven, De athenea zijn gemeentelijke instellingen van universitair onderwijs. De gemeentebesturen zijn bevoegd tot de op richting er van. Het ligt niet iu de bedoeling der Regeering de drie rijks-universiteiten geheel op denzelfden voet in te richten. Ook wanneet de drie instellingen 8 A 9 ton zouden kosten, gaat dit onze financieele krachten niet te boven. In het gewijzigd ontwerp zijn de vakken, die tot de godsdienstwetenschap en wijsbegeerte behooren bijeengevoegd en bij do faculteit der letteren ingedeeld SCHIEDAM, 18 December 1874. Naar wij vernemen heeft het Classicaal Bestuur van Rotterdam vernietigd liet besluit van den Kerkeraad der Herv. Gemeente alhier, waarbij eene predikbeurt in het lokaal aan de Broersvest was gecreëerd. Gisteren avond trtul de lieer N. C. Balsem, pred te Lange Zwaag, in een talrijk bezochte vergadering van de vereeniging jPaulus, als spreker op. Zyue door wrochte en schoone rede tot onderwerp hebbende »de kracht der moderne richting tegeuover den gods- dicustigen twijfel van onze dagen," werd door de aan wezigen met groote belangstelling aangehoord Iu de zitting van de arrondissements-reciitbauk te Rotterdam van gisteren, is behandeld de zaak van II. B., oud 37 jaren, brandersknecht te Schiedam, beschuldigd van diefstal van gedistilleerd uit de branderij vau den heer W. De officier vau Justitie requireerde tot 4 maanden een zame gevangenisstraf. Mi'. II. J. van Buren concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s. De telegiafisohe gemeenschap tussciieu Singapoie en Java is hersteld. Bij den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Genot-aal is een brief ingekomen van den heer Charles Lucas, lid van liet Fransclie instituut, gedagteekeud den 10 dezer, uit Cannes, waarin hulde gebracht wordt aan de ontwikkeling der beschaving in Nederland. Die ontwikke ling waardeert de schrijver hoofdzakelijk met het oog op te drie zakett, waaraan hij zijn lêvën heeft gewijd, name- yk het penitentiair stelsel, de afschaffing der Uoodstiaf en do verzachting en beschaving van den oorlog. Het strafstel sel in Nederland, gaat de schrijver voort, heeft het onder werp uitgemaakt van een nauwkeurig ouderzoek door ge delegeerden van Europeesche gouvernementen, en is door elen in menig opzicht als een navolgenswaardig voorbeeld geprezen. De afschaffing der doodstraf is, toteer van Neder lands Vorst en Vertegenwoordiging, sedert 1870 oowfait accompli. En wat 't derde punt betreft heeft de Tweede Kamer, door tic aaunemiug dér motie van Eck-Bredtus, liet schoone voorbeeld van de Engelsehe, Italiaanscho en Zweedschc parlementen en van het congres der Noord- Amerikaansche Vereenigde Staten gevolgd. Heeft cle bo- schaafde wereld de Bi ussohclie co-ifereutie toegejuicht, nog meer doet xy dit by de aaunemiug van dergelijke par lementaire moties. Alleen door zulke middelen zal bet be wustzijn algemeen ontwaken, dal de oorlog een afsehuwe- - lijk kwaad is cn dat naar dit middel niet gegrepen mag worden dan waar het wettige zelfverdediging geldt. Wan neer het menschdom al niet geheel van die plaag verlost zal worden, de openbare meening zal geeue poging ver zuimen om zoo na mogelijk tot het desideratum der be schaving: geheele verdwijning van die ramp, te geraken. Deze is zijne innige overtuiging, herhaaldelijk door hem in zijne verschillende geschriften uitgesproken, welke hij bijeenverzamelde en welken bundei hij thans de eer heeft, met den meesten eerbied, aan den voorzitter der Kamer aan te bieden. Blijkens bericht vau Zr. Ms. gezantschap te Stockholm zijn wijzigingen gebracht in het Zweedsclte taiief van m-„ voet-rechten, in te gaan met l Januari aanstaande; dezê wijzigingen zijn vermeld in de St.-Gt. van beden. De afdeeling Zeeland der vereeniging van Christelijke onderwijzers in Nederland heeft een adres van dankbe tuiging gericht aan den heer Kuyper lid der Tweede Kamer, voor het bespreken en voorstaan der belangen van het Christelijk onderwijs. In Den Haag is in 79jarigen ouderdom overleden de heer dr. A. Capadose, de bekende kampioen voor de Christelijk-historische richting. Behalve door de bekwaam heid, waarmede hij voor zijn beginselen streed, onder scheidde de overledene zich door zijn groote weldadigheid, zoodat de armen en behoeftigen een grooten steun in hem zullen verliezen. Op de circulaire, onlangs door 6 ingezetenen van Den Ilaag publiek gemaakt, waarin worden opgeroepen zij, die eene Vereeniging tot invoering der lykenverbranding in Nederland willen helpen oprichten, waren jl. Woensdag reeds 138 berichten vau adhaesie ingekomen. Onder de reeds toegetredenon bevinden zich ook dames. In het genootschap sPhysica" te Arnhem, werd jl. Dinsdag avond eene spiritistische séance gegeven, niet door de heeren Bastian en Taylor, hoewel doze zich hadden bereid verklaard dit als eene groote gunst en voor eene groote som gelds te doenmaar door eenige onzer stadge- nooten, die op zich hadden genomen hetzelfde werk gratis te verrichten. Voor de talrijk, opgekomen leden werd door den heer Cattie, leeraar aan de Hoogere Burgerschool ontvouwd hetgeen door de zoogewilde Ameriknansche mediums tijdens hun bezoek hier ter stede was verricht en liet middel, waardoor zij als alledaagsche en nog niet eens behendige goochelaars waren ontmaskerd. Vervolgens ge schiedde de proefneming, waarbij de heer C. zelfs als het zoogenaamde physieke medium fungeerde. Alles ging ook ditmaal bost; de 15 in een kring gezeten gasten kregen beurtelings attouchementen of werden beladen meteen guitaar, een speeldoos of andere voorNvorpen. Deze voor werpen zolveu zweefden suizend over de hoofden der deel- genooien: de guitaar begeleidde het geestenlied. Bij dit alles klapte het physieke medium voortdurend in de handen, naar het scheen, terwij! zijn overbuurman b'eitle voeten op de zijne had gezet. Het mentale medium werd stevig aan handen en voeten vastgehouden en kondigde nu en dan aan, dat hij een geest zag, dien hij beschreef. Johnny en Georgy deden zich nu en dan hooren door de spieeklrompet. Op een gegeven sein weid het licht plot seling ontstoken en werd het physieke medium outmas-.. kerd. liet bleek, bij licht bezien zelfs, dat de heer C., zonder dat iemaud er iets van had bespeurd, nu en dan uit zijne schoenen was geslapt en iu den kring had rond-- geloopeu, terwijl zijn overbuurman stevig op dezes sehoe-' non drukte en waaude dat hij op ziju stoel zat. Het handge klap werd nagebootst op het achterhoofd. Voor ieder, die de séances van de heeren B. eu T. en die van gisteren avond heeft b'y'gewooad, is hei raadsel opgehelderd, als het meest eenvoudigé'boerenbedrog. - (Arnh. Ot.)

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1