A0. 1875. W o e ii s d a g 20 Januari. 3560. VsrsÉijfl laplijts, ntpmtoi DiKiai. Builealaifselic Benutten. i! NATIONALE MILITIE. Kennisgeving. Bfegen en Twintigste Jaargang COHAN iVnoNNT.MENTSPnus, per kwnitaal'1.85. Franco per post, door het gehcelo Rijk - 2.50. Afzonderlijke nomtners- 0.10. iï ïj tl E IBM Alt KT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend, De Burgemeester van Schiedam, Gezien Art. 2G der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1801, Staatsblad no. 72). Brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het lnsehrijvings-Register van 1874, voor de ligting van 1875, en de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, van heden af, gedurende acht dagen, op de Gemeente-Secretarie ter lozing zal liggen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18 Januari] 1875. De Burgemeester van Schiedam, P. J. "VAN DIJK VAN MATENESSE. FRANKRIJK. De zoogenaamde Cercle des Réservoirs" heeft 16 dezer, onder voorzitterschap van den hertog Ernoul, eene bijeenkomst gehouden. Op die vergadering is geconstateerd, dat het gedeelte van het rechter-centrum, dat onder den invloed van den hertog d' Audiffret- Pasquier staat, geneigd is het onpersoonlijke septennaat en de republiek tot 1880 aan te nomen, terwijl de gematigde en de uiterste rechterzijde die kwestie onbeantwoord laten en meer geneigd zijn de wettige monarchie te herstellen, zoo zich eene gunstige gelegen heid opdoet. Hieruit volgt eene absolute on mogelijkheid zich onder elkander te verstaan over de redactie der constitutioneele wetsont werpen, en deze onmogelijkheid is op die bij eenkomst erkendmet niet weinig leedwezen van de zijde van diegenendie in ieder geval de politiek van den 24 Mei weuschten te doen voortduren. Van de herstemming voor een lid der Nationale Vergadering in het departement Ilautes Pyrenees is de uitslag in 21 van de 27 kantons bekendAlicot, de Soptennalistisch- republikeinsehe candidaat, verkreeg 18,722 stemmen; Lazeaux, de Bonapartist. 22,829. Do Nationale Vergadering zet de behan deling van de wet op de instelling der kaders voort. De stemming over art. 5 is vooralsnog voorbehouden en art. 7 aangenomen. Men ge looft dat het onderzoek betreffende deze wet nog tot het midden dezer week duren zal. Uit Bayoune meldt men van 17 dezer: Het gerucht, dat Duitsche troepen op Spaan- schen bodem ontscheept zijn, heeft zich tot dusver uiet bevestigd. Ook is het gerucht ou- waai'j dat er prouunciamonto's in republikcin- schen zin plaats hebben gehad. Alphonse Karr bespreekt in liet jongste nomtner zijner Quèpes de omwenteling in Spanje. sDie uitkomst is mogelijk heel gelukkig voor Spanje, maar mij bedroeft zij om ééue reden, en wel deze: Tot nu toe haddon Wij, Franscheu, den troost, dat er nog één land was, meer iu het honderd, ongelukkiger, ver- blinder, dsvazer, meer béte, dan Frankrijk, en die troost is ons nu ontnomen." En verder: «Volgens do logitiinistische dag bladen was liet .altijd don Carlos die overwon. «Volgens üe republikeinsche dagbladen werd hy altijd overwonnen. «En nu zijn allebeide overwonnen door een derde, die niet gestreden heeft." SPASJE, De Koning heeft zyn vast voornemen te kennen gegeven, om in Spanje de vrijheid van godsdienst te handhaven, evenals iu andere be schaafde landen. De beweging van troepen tot ontzet van Pampeluna heeft een aanvang genomen. De Gaceta meldt dat de begrooting voor de geestelijkheid van 3'4 miilioen piasters op 41 is gebracht. Er is voorts een koninklijk decreet verschenen, waarbij eene overeenkomst wordt goedgekeurd, aangegaau ten opzichte der binneidandsche coupons. De minister van finan ciën wordt gemachtigd 42'/. miilioen piasters uit te geven in binnenlandscho schuldbrieven a 40 percent. De Carlisten ziju bij een aanval op Molix (Arragon) met verlies teruggeslagen. De oorlogsschepen der regeering hebben den '17 dezer Zarauz bereikt, en zullen binnen kort krachtig tegen de Carlisten optreden. De stad Madrid heeft aan liet hu's Erlanger, haai' gelastigde, de noodige gelden doeu toe komen tot betaling der Madridsche. loten van 4868, die in 1871 getrokken zijn. EN GELAND. Tengevolge van het afzien door den heer Gladstone van do leiding der liberale partij in het lagerhuis, heeft de markies van Hartington zich thans met die taak beitst. In het hooger- huis zal graaf Granville als leider der liberalen optreden. Intusschen verzekert men, dat, toen de heer Gladstone zijn besluit dienbetrelYcndc had openbaar gemaakt, II. M. Victoria hem haar diep leedwezen daarover heeft doen betuigen en, als een bewijs van hare koninklijke gunst, haar vroeger aanbod heeft herhaald, om de gemalin van den heer Gladstone tot den adelstand to verheffen, evenals zij destijds de sedert over ledene echtgenoote van "den heer Disraeli tot gravin vati lleaconsfiekl benoemd heeft. Een telegram te Londen van den vei tegen- woordiger der vcrecniging van Dritsche houders van Spaanscho schuldbrieven uit Madrid ont vangen, behelst, dat koning Alphonso XII do kortelings gesloten ovcieenkomst, waarbij do voldoening der achterstallige coupons wordt ge regeld, heeft onderteekend. liet aangekondigd artikel van Gladstone over den -raus en den Syllabus zag den 10 dezer in de Quarterly Review het licht. De Times bericht, dat een nieuwe Bra zil iaausche leening, groot 5 miilioen p. st., rentende 5 proc., door het huis Rothschild zal worden uitgegeven tegen 9G. Op verzoek van don Khedive zijn twee Engeischcn, Cholmondeley Penuell en Acton aangewezen om in Egypte een ministerie v.ui koophandel te organiseerongelijk aan dat hetwelk in Engeland bestaat. DUITSCIILAND. üe staatsbegrooting van Pruisen voor 4875 is thans door koning "Wilhelm goedgekeurd. De uitgaven en inkomsten wegen tegen elkander op met 619 miilioen rijksmark. Blijkens een nader te Berlijn ontvangen bericht omtrent de Mecklenburgsche brik Gtestav is do lading petroleum van dat vaartuig door do Carlisten in veiling verkocht. Van de op brengst daarvan is een bedrag van 50 douro's voor bergloon ingehouden en het overige, ruim 2000 douro's, aan de schatkist van don Carlos toegezonden. De ambtenaren, mot die verzen ding belastzijn echter met het geld op den loop gegaan. Het bericht van Havas, dat de Nautilus honderd man op Spaansch grondgebied zou hebben ontscheept, zou niet juist zijn. De be manning van het schip is slechts 60 a 70 koppen sterk. O OS TEN RIJK. Een schrijven uit Pestli bevat, dat in de jongste conferentiedie aldaar door de rijks- regeering, onder het voorzitterschap vau keizer Frans Jozef gehouden iseene gedachten- wisseling heeft plaats gehad, welke tol het besluit heeft geleid, om bij do voorloopige vaststelling van de gemeenschappelijke bugroo- ting van oorlog voor 1876, met de grootste spaarzaamheid te werk te gaan. Men zal name lijk trachten om het eindcijfer diet b»grootiug in weerwil van de hoogere kouten der levens behoeften voor hot leger, alsmede van do be langrijke sommen, noodig voor dereorganisatie van het materieel der artillerie, dat van het nu loopend dienstjaar niet te doen overtreffen, ten einde later, bij de beraadslagingen in de delegation met minder zwarigheden dan vroeger te kampen te hebben. 11 E L GI E. De Nord bevat het volgende bericht uit Berlijn: De meeste besichton van dc couranten over de erkenning van koning Alphonso Nff zijn onjuist. Waar is dat de mogendheden zoo spoedig mogelijk tot de erkenning weuschcn over te gaan, maar eenige mogendheden, waaronder' Oostenrijk en Rusland, willen alleen tot dc er kenning overgaan, wanneer ile nieuwe regeeiiug voor goed is gevestigd en door do natie be krachtigd. Bij het ontbreken van de goedkeuring dor Cortes zal men eene nationale demonsliatie door adressen of deputaties, die aan den koning gezonden worden, in plaats daarvan kunnen

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1