Blanenlanflsclie Bericliteii. Congres, daar ter stede vergaderd, een reeks van vijf stellingen tegen hot dogma der onfeil baarheid en de pauselijke opperheerschappij voorgelegdmet de uitnoodiging hierover met hem een openbaar dispuut te houden. Men vermoedt, dat de R.-K. heeren het aanbod zullen afslaan. Aan de bedevaart van de Duitsche Katho lieken naar Lourdes zullen slechts dertig per sonen deelnemeu. Zij zullen zich te Bergen (Henegouwen) bij de Belgische bedevaartgangers aansluiten. Naar men zegt, hebben de Roomseh- Katholieke bisschoppen aan hunne onder- hoorige geestelijken vertrouwelijk gelast de deelneming aan de bedevaart af to raden. Prins Löwenstein-Werlheim en eenige andere adellijke personen zijn ieder afzonderlijk naar Lourdes vertrokken. ITALIË. Eenigen tijd geleden zond de Paus mon seigneur Roncette als pauselijk legaat naar de Yereenigde staten om daar verschillende kerke lijke aangelegenheden te onderzoeken en te regelen. Hij is thans van zijn reis teruggekeerd, die den Paus geen gering voordeel heeft gege ven, want de heer Roncette heeft voor den heiligen vader 30,000 lire in goud en tien kisten vol geschenken medegebracht als bewijzen van genegenheid der Yankees. De feestelijkheden, welke te Florence zul len plaats hebben ter viering van het vierde eeuwfeest van Michel Angelo, nemen den 12den dezer een aanvang. Des middags van dien dag wordt er in de groote zaal der Vijfhonderden, in het palazzo Yecehio, een groot vocaal en instrumentaal concert gegevenwaarop eenige liederen van Miehei Angelo, door zijn tijtlge- nooten in muziek gebracht, zullen gezongen worden. Des namiddags geschiedt de eigenlijke opening der feesten. De vertegenwoordigers, Italiaansehe en buitenlandsche, van rcgeeringen, gemeenten, kunstlievende en letterkundige ge nootschappen en andere vereenigingen, begeven zich danvoorafgegaan door banierennaar het huis Buonarotti, waar de buste van Michel Angelo wordt onthuld; vervolgens, na hulde gebracht te hebben aan het graf van den grooten kunstenaar in de kerk van het Heilige Kruis, leidt de weg van den stoet naar liet plein Michel Angelo, waar tegelijk met de ontblooting der inscripties, die men ter op luistering van het feest daar zal aanbrengen, het monument wordt onthulddat daar is opgericht ter herinnering aan de militaire en vaderlandlievende daden van den held van den dag. Den '13den heeft de opening plaats van de tentoonstelling van reproducties der voornaam ste werken van den grooten meester, die in de verschillende steden van Italië en het buiten land bestaan. Die tentoonstelling blij ft gedurende het feest voor liet publiek geopend. Den 14den houden de voreenigde academiën van de Crusca en van schoone kunsten een letterkundige confe rentie ter eere van Michel Angelo. Den avond van dien dag wordt het feest besloten door een concert op het plein Michel Angelo, en een illuminatie van dit plein en van de heuvels en hoogten die Florence omgeven. RUSLAND. Het Russisch gouvernement heeft den handel in opium in de Siberische provinciën van Semiretshiusk verboden. Te Petersburg. is een afgezant aangeko men van Yakoob Beg van Kashgar, Khokand, Khanaat van Centraal Azië, dat de Russen voornemens zijn te bezettenhet heeft een bevolking van 700,000 zielen, die totdusver aaD hun gebieder jaarlijks 800,000 roebels en 30,000,000 centen, koren'opbrachten. Het land is bijzonder vruchtbaar, en de twee voornaamste steden, met 60 en 20 duizend inwoners, kun nen gemakkelijk bedwongen worden door af snijding vau den toevoer van water, 't welk van bergen afkomt, die reeds in Rusland's •'bezit zijn. SPAN J E. Er loopen geruchten van een couvenioen te Toiosa zouden gedelegeerden van het Vati- caan zijn aangekomen orn don Carlos den vrede aan te raden. Ilij zal er dan ook vanzelf toe moeten komen, daar de een voor, de ander na zijne zijde verlaat, of wel weigert aan zijne oproeping gehoor te geven. Officieele berichten uit de Baskische dorpen bevestigen namelijk, dat de door hem opgeroepen manschappen van 17 tot 50 jaren weigeren de wapenen op te vatten, !t Schijnt, dat de vervolging, van den te Seo d' Urgell gevangen genomen bisschop voortgang zal hebben. Zooals men weet, wordt bedoelde bisschop beschuldigd van moord op een priester gepleegd. Het hooge gerechtshof te Madrid heeft besloten een afgevaardigde naar Alicante te zenden, waar de bisschop is geïnterneerd, teneinde hem te verhooren. TURK IJ E. Er heeft bij Dabrawaar 3000Nizams met een batterij de opstandelingen aangrepen, een hevig gevecht plaats gehad. liet duurde tot 's avonds laat. De Turken werden geslagen en verloren 200 dooden en veel gewonden. Het verlies der insurgentenzoo 't heetwas slechts 5 dooden en 20 gewonden. A M ERIK A. Er heeft een botsing plaats gehad tus- schen de blanken en negers te Clauton aan de Mississippi bij gelegenheid van de republikein- sche reünie. Gewapende blanken bewaken de stad. De negers zijn op de vlucht men telt 40 dooden en vele gewonden. De regeering heeft de hulp der democratische hoofden inge roepen om de orde te herstellen. SCHIEDAM, 9 .September 1875. De Minister van Binnenl. Zaken, gezien zijne beschikking van 27 Juli 1875, opgenomen in de Staatscourant van 28 Juli daaraanvol gende, heeft goedgevonden te bepalen, dat de stalen band der muilkorven, die den hals vau dan hond omgeeft, door eer. koperen mag ver vangen worden. De heeren Becking en van Leent, die belast waren met een geneeskundig onderzoek te Atsjin, hebben een rapport ingediend, waarin verscheiden voorstellen worden gedaan, die getuigenis afleggen van de degelijkheid, waar mede het onderzoek te Atsjin heeft plaats gehad. Z. E. de Gouverneur-Generaal heeft onmid dellijk op die voorstellen beschikt en de vol gende besluiten genomenDe Kraton zal wor den ontruimdwaaronder moet verstaan wor den, dat iu die sterkte slechts zóóveel troepen achterblijven als voor een goede bewaking dei- magazijnen (die alle in den Kraton worden aangelegd, voor zoover dit nog niet is geschied) noodig zal blijken. Een hospitaal, ingericht voor G00 zieken, zal verrijzen op de bekende vlakte, en in de (grootere) gezonde en gunstig gelegen versterkingen zullen kleinere hospitalen worden gebouwd. Een kantine en een sociëteit zullen worden opgericht. De daken van gegal vaniseerd ijzer zullen door andere worden ver vangen; het vilt zal van de daken worden verwijderd. De luitenant-kolonel Errneling (der genie) is naar Atsjin vertrokken om al die ver anderingen te doen tot stand komen. Verder is bepaald, dat de manschappen der bezetting van alle ongezonde en van alle nieuw op te richten posten een ration wijn van '/i flesch daags zullen ontvangen. Ook aan verbetering van bet troepenvervoer en het overbrengen van zieken naar Padaug en Batavia is gedacht; daaromtrent is bepaald, dat daarvoor steeds zooveel mogelijk schepen worden gekozen, die uitsluitend transport en geen vracht varen. J.B, De Standaard meldtdat«indien hare inlichtingen juist zijn," het denkbeeld eener enquête naar de neutraliteit der staatsschool bij de commissie voor het verslag over het onderwijs Ao. 1874 reeds «op weg van uit voering" is. Het plan tot aanvraag om ontslag dooi den heer Dunkier 't is nog niét zeker of zij al officieel is gedaan moet, naar het Dbld. meldt, in verband staan met eene onheusche bejegening, welke de directeur, bij gelegenheid eener inspectie in de Maliebaau in den Haag, voor het front van het"muziekkorps, van den kolocel-komvnandant van het regiment heeft ondervonden. Men hoopt nudat de heer Dunkier aan zijne eerste opwelling van licht te verklaren gevoeligheid geen gevolg zal geven. Uit Roermond wordt aan de Cowrier do la Memo gemelddat de heer Beerenbroek Vrijdag, nadat de uitslag der verkiezing voor den gemeenteraad bekend was gewordenaan Z. M. den Koning ontslag heeft gevraagd als burgemeester der genoemde gemeente. Naar wij vernemenzou mgr. Martin bisschop van Paderborn, zich thans te Katwijk- Buiten bevindenom aldaar de zeebaden te gebruiken. (de Tijd.) Een Ilollandsch correspondent van bet ui- tramontaausche blad VVnivers deelt in een brief eenige bijzonderheden mede van de «gastvrij heid" en de «sympathie," waarmede overal in Nederland de uit Duitschland verdreven gods dienstige vereenigingen ontvangen worden, «Een groot aantal inrichtingen schrijft hij zijn reeds naar Limburg, Noord-Brabant, Overijsel en Gelderland overgebracht. Onder anderen de beroemde kostschool van Nonnenwertlidoor Ursuliner nonnen bestuurddie bij Maastricht op een landgoed van den heer Regout zal worden opgericht. F.on inrichting, waar zende lingen voor China worden opgeleid, zal bij Venlo wol den gevestigd. Een klooster van karmeliter monniken z!H van Akefi naar Sint-Pieter bij Maastricht worden overgebracht. Andere karme liter monniken vestigen zich te Geleen bij Sittard, waar tevens een inrichting voor liefde zusters geplaatst worden kan. De heilige bisschop van Paderborn, mgr. Martin, eindelijk kwam eveneens gedurende eenigen tijd in ons land een toevlucht zoeken, die hem edelmoedig dooi den vromen graaf d'Ansembourg, op zijn kasteel Neubourg bij Gulpen werd aangeboden. De slachtoffers van Bismarck zijn zwaar beproefd, maar het moet hun een zoete balsem op de wond zijn wanneer zij zooveel harten voor hun rampspoeden geopend vinden, en die zich ge lukkig achten die rampen to lenigen." De plezierreis van Engeland overYlissin- gen naar eenige der voornaamste steden in ons land heeft slechts dertien deelnemers gehad. Toch zal eene tweede reis, thans op ruimer schaal, ondernomen svorden. Eerlang zal door dr. A. van de Linde in het licht worden gegeven een historisch overzicht van het Nederlandsche schaakspel sedert de 43e eeuw, 't welk al de correspon dentiepartijen zal bevatten door de Nederland sche schaakgenootschappen van -1824 tot 1875 gespeeld. In den laatsten tijd zijn weder enkele valsche geldstukken in beslag genomen, als te Hoorn een gulden met den beeldenaar van Koning ■Willem III en het jaartal 1851, te Vollenliove en te Steen wijk mede een gulden met het jaartal 1847 en den beeldenaar van Koning Willem II, benevens twee 25-eentstukken, een te Zevenbergen met den beeldenaar van Koning Willem II en het jaartal 1849, en een te Nijmegen met den beeldenaar van Koning Willem II en het jaartal 1848. O O

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2