neur-Generaal van Nederlandsch Indie, was op den 9friteii dezer de gezondheidstoestand in Alsjln gunstig. Een bataljon Madureescho baris- sans was aldaar van Java aangekomen, en daartegen het rechter half 5de bataljon infan terie naar Samarang vertrokken. (St. Ot.) Door Z. M. den Koning is een pensioen van' f 500 's jaars verleend aan den heer W. D. Statius Muller, emeritus predikant bij de Evangelisch Luthersehe gemeente alhier. De Daily News deelt mede, dat Z. K. II. de Prins van Oranje, die zich nog te Parijs ophoudt, Zondagavond door een lichte onge steldheid is aangetast. De Prins bevond zich op een partij in het kasteel Drevannes, toen hij plotseling te halttwee, even voordat de cotillon zou worden gedanst, ongesteld werd en verplicht was naar Parijs terug te keeren met den extratreiu, die voor de gasten gereed stond. De Staatscourant vau heden behelst de vervolgopgave van gewonde en gesneuvelde Europeesche militairen van de expeditionaire macht te Atsjin, sedert den 5 Augustus. (35ste vervolg.) Ia het Staatsblad is opgenomen het Kou, besluit betrekkelijk het gebruik van open kaarten voor ambtelijke mededeeliugen tusschen ambte naren en autoriteiten onder het genot van postvrijdom. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch-Indie door middel van het stoomschip Prinses Amalia, van de maatschappij «Nederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 2 October aanstaande is. bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze ge legenheid mede eene brievenmaal naarPadang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren uiterlijk in den avond van 1 October en de brieven den daaropvolgonden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aangekomen te zijn. Op de begrooting voor 4876 is de accijns voor binnen- en buitenlandsch gedistilleerd weder geraamd op f 17,900,000. "Wij maken daaruit op, dat de Minister van Fiuanciën nog volstrekt niet van plan is maatregelen te nemen om, zij het dan ook ten koste van de schat kist, het drankverbruik tegen te gaan. Vad Uit Buitenzorg schrijft men nan de Sam. Ot..- Reeds eenigen tijd geleden heeft het Neder- landsche Gouvernement getracht toenadering te verkrijgen van Panglima Polim. -Deze heeft zich echter noch door gedane vredes-voorstellen, noch door schoone beloften laten bewegen, en beschouwt dio voorstellen alleen als een middel om verdeeldheid onder de Atejineezen teweeg te brengen. De Gouverneur-Generaal heeft den heer H. B. van Daalen, redacteur van de Jambode, die reeds gedurende 7'/, maand gevangen zat, op het rekwest van mr, L. W. O. Kcuchenius gratie verleend van den verderen straftijd, die zich tol een jaar uitstrekte. Blijkens de bij de Regeering uit Zwitser- Hand ontvangen officieele mededeeliugen om trent den stand der veeziekten aldaar, loopende tot 18 September, was gedurende de eerste helft dier maand het mond- en klauwzeer nagenoeg op dezelfde hoogte gebleven. Het aantal besmette weiden was verminderd, dat der besmette stallen daarentegen vermeerderd, met name in de kantons Bern en Schwyz. Voor het overige bepaalde de besmetting zich tot acht kantons. Van andere veeziekten waren in de eerste helft van September voorgekomenin drie kantons G gevallen van kwaden, droes; in drie kantons 11 gevallen van miltvuur en in twee kantons 5 gevallen van hondsdolheid. In ééne gemor-.!o van het kanton Ziirich waren een tiental personen door dolle honden aangevallen, en ten doele bedenkelijk gekwetst. Een aanbeveling van de Neutrale Volks school. «Onderwijs is slechts de opvoeding van het oordeel en het geheugen. Tot opvoeding in ruimeren zin behooren ook de vorming van hart en karakter, van consciëntie en eergevoel, van zin en wil, van gewoonten en mauieron, kortom van den geheelen niensch. Deze op voeding behoort in het huisgezin om te ge schieden. Zo komt voor rekening van vader en moeder." Zoo schrijftde Standaard. ('20 Sept.) In een onbewaakt oogenblik? Of wordt er weer geschut vernageld? En zal Groen ook hieraan zijn sanctie ver- leeuen? Naar de Arnh. Ot. verneemt, hebben zich in Gelderland een 12-tal uitgeweken Duitsche geestelijke zusters aangemeld tot het alleggen vau examens voor het lager onder wijs, ten einde de bevoegdheid te verkrijgen hier te lande onderwijs te geven. Nu de verbinding van den Rhijn- met den llollandschen en den Staatsspoorweg te Rotterdam niet tot stand komt, is, naar de N. JRott. Cl. verneemt, tei stond concessie ge vraagd voor een verbindingslijn van den Rhijn- spoorweg nabij Oudewater met den ontworpen spoorweg DordrechtEist tegenover Dordrecht. De Rhijn- en Staatsspoorwegen worden dan toch verbonden, en de Rijnspoorweg kan aan den handel van Amsterdam een verbinding met Vlissingen over Dordrecht aanbiedendie tusschen de 30 en 35 kilometer korter is dan de weg AmsterdamRotterdamDordrecht "Vlissingen. De Rhijnspoorwegpolitiek begint dus reeds vruchten te dragen, want al is het niet zeker of zij de aanvrage doet, dat is zeker dat zij door deze verbinding nagenoeg al het verkeer VlissingenAmsterdam over haar lijn krijgt, zegt de if. Doit. Ot. Thans kunnen wij met zekerheid mee- deelen, dat de spoorlijnen MunsterEnschedé en Dortmund—Enschedé aanst. Vrijdag voor het algemeen verkeer zullen opengesteld wor den tot het begin van den winterdienst (15 Oct. a. s.) zal op elke lijn slechts één trein per dag heen en weder loopen, omdat het, naar men zegt, te lastig is voor dien korten tijd nog een dienstregeling voor meerdere treinen te ontwerpen. De longziekte onder het rundvee neemt in Nederland algemeen af. Er is dan ook voor afmaking van ziek vee f 50,000 minder op de begrooting uitgetrokken. De negende algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap zal gehouden worden te Arnhem op Zaterdag 9 Oct. aanst. te 11 uur, in het lokaal vau het Natuurkundig- Genootschap, naast het hotel Bast. In die vergadering zal de heer mr. H. A. L. Hamelberg mededeelingen doen over Zuid-Afrika in het algemeen en den Oranje-Vrijstaat en de Transvaalsche republiek in het bijzonder, en de heer prof. P. J. Veth over de nieuwe ont dekkingen met betrekking tot de Javaansche oudheid in het Diëng-gebergte. De welbekende huize «Tongelo" op een kwartier afstauds van Lichtenvoorde, wordt voor Duitsche nonnen' in gereedheid gebracht. De zusters Carmeliterinnen, die zich sedert eenige jaren in Duitschland hadden gevestigd, zijn thans weer te Boxmeer, haar vroegere verblijfplaats, teruggekeerd. Het geestelijk gezelschap neemt dus nog bij den dag toe. Dr. H, J. Broers schrijft het volgende aan liet dir. Dagblad; «Bij gelegenheid dat er thans weer herhaal delijk sprake is van vergiftiging door garnalen, en men opgegeven heeft dat de oorzaak dier vergiftiging in zeekwallen moest te zoeken, zijn 'zoo herinner ik mij, dat de heer G. J. van Klinkenberg, vroeger apotheker te Utrecht, mij een 40 jaar geleden verscheidene gevallen van dergelijke vergifling verhaald heeft,waar van de oorzaak eveneens aan zeekwallen werd toegeschreven, daar bij het onderzoek bleek, dat er een menigte zeer jonge individuen en eieren van die kwallen tusschen de poolen dei- garnalen gevonden werd. Hij verhaalde mij er echter bijdat zulks alleen bij de Noordzee- garnalen was waargenomen en nimmer bij die, welke in de Zuiderzee gevangen worden. Ik weet niet of die kwallen nu op beide stranden voorkomen of dat het verschillende soorten zijn. Is dat nu zoo en komt de vergiftiging alleen door de Noordzee-garnalen voor, dan, dunkt mij, kunnen dio der Zuiderzee veilig genuttigd worden. Het ware dus van belang, indieu rnen onderzocht, door welke soort van garnalen de vergiftigingsgevallen zijn veroorzaakt en of het waar is, dat er verschil in kwallen aan de stranden dei- Noord- en Zuiderzee gevonden werd, dan kon dit grooten invloed hebben op dezen zoo belangrijken tak van handel van een spijze, die tevens zoo aangenaam is. Misschien ware het mogelijk door ruim nfwasschen ou U'tpornpen op een vergiettest, de garnalen van deze eieren en jonge individuen te zuiveren." Vele onzer fraaie monumenten zijn uit gebrek aan tijdige voorziening in zoo bouwval- ligen staat geraakt, dat een restauratie daarvan niet langer kan uitgesteld worden zonder ernstig gevaar voor hun behoud. Terwijl er steeds naar gestieefd wordt om ook de provinciën en de gemeenten tot die herstellingswerken tc doen bijdragen, blijft het noodig dat van Rijkswege krachtigen bijstand verleend worde. liet betrek kelijke bcgroolingsartikel is verhoogd met het oog op de restauratie van kerken te Haarlem, Maastricht, Brouwershaven, Kampen, het Mui- derslot en van onderscheiden andere monumen ten waaromtrent thans een voorbereidend onderzoek aanhangig is. In eene vergadering van onderwijzers in Limburg, is door den heer Lohmeyer, hoofd onderwijzer tc Liane, een voordracht gehouden over de vraag: Waarom 'moet het onderwijs meer eene Staatszorg worden? Op voorstel van den heer Lohmqijcr werd, naar aanleiding dezer voordracht, besloten, de schoolopzieners uit te noodigen bij den Minister aan te dringen op wijziging der wet van '57, ten einde te beko men minder schoolverzuimmeer personeel en betere bezoldiging. Alleen de direeteui dei- normaalschool te Rolduc, de heer Leus, stemde daar tegen. Rotterdam. Jl. Donderdag zijn van 's Ilage alhier overgehraclit-eenige bewijsstukken, waai-, onder de dolk en eenige kledingstukken be trekking hebbende op den mooid, gepleegd op mevr. van der Kouwen eD hare dienstbode. Monster. Ook in een ander gezin alhier hebben ernstige ziekteverschijnselen'plaatsten- gevolge van 't eten van bot. De geneesheer G. O. van Os, onder wiens behandeling de patiënten zijn, heeft opgemerkt, dat die verschijnselen sterker zijn, naarmate de tijd, gedurende,welken de visch na 't bak ken blijft staan, langer is. Ook de patiënten van 't eerste gezin zijn nog onder geneeskun dige behandeling. Leiden. De wisselwachter, die jl. Maandag avond het ongeluk had van de locomotief, van een in vollen gang zijnden trein te vallenis Zaterdagnacht overleden. Briclle. Welk een belang deze plaats als bedevaartsplaats schijnt te hebben, blijkt uit de omstandigheid, dat van 23 Juni tot 11 Augustus, 9073 lieden daarheen zijn getogen, aangevoerd door 132 -priesters. Amsterdam,- Op het Reguliersplein is thans de ruimte afgebakend waar Thorbeckes staud-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2