AV 1 6. Donderdag 6 Januari. Jfö 3807. Verschijnt flaplj is, sitinH Dinsiat BniTeBlanische Berichten. BinnenlaBdsclte Bericliteii. I> e r tig ste Jaargang. C U R A N T. Abonnemkntspuijs, per kwartaali.85. Franco per post, door liet geheele Itijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, Januari 1876. In den loop van. het jaar 1875, zijn alhier uit zee aangekomen 489 schepen, waaronder 47 stoombooten, te zamen gemeten op 95050 tonnen, als onder: Deensche vla; Noord-Duitsche Noordsche Nederlandsche Engelsche Frausche •184 104 63 53 42 19 Russische vlag Zweedsche Italiaansche Hawaisclie v (Sandw.-Eilanden) 11 7 Uit de navolgende havens, als: Abbeville Aky,ib Arendsburg Auray Kassein Batavia Sl. Rricux Ocmerara Feign mnulh Hapsal IDynascli Kjertcmlndo Koning'bergÈu Kolka In 1874 Larnoca Libau Liverpool Memel Moulmain Nanlcs Ncrva New-Castle Orns Kolsvich Pcrnau Port Kunds Kongoon -.- lieden Iteval kwamen alhier 1 2U5 1 18 1 i 28 18 1 51 6 —4 15 II uit lliga Iloctie Bernard llouaan Stellin Sunderland Taganrog Sl. Valery Vannes Warkworlb VVcrder Windau -Wyborg 40 1 2 1 2 2 1 1 1 1 23 -.4. zee aan 572 schepen, waaronder 43 stoomschepen, te zamen metende 101,571 tonnen. E G E L A N 1). Het gezamenlijk aantal zeerampen, dat gedu rende 1875 op onze kusten heeft plaatsgehad, bedraagt niet minder dan 1867. Luidens mededeeliug van de Hour, is in den laatst, onder het voorzitterschap van den Sultan, gehouden Turkschen ministerraad besloten, alle Christenen, die als vertegenwoor digers der Porie aan vreemde hoven geplaatst zijn, door Muzelmannen te vervangen en hen daarentegen met lioogere staatsambten te be- kleedeD. Op Nieuw-Zeeland heeft eene uitbarsting van den vulkaan Tongarivo plaats. Met een vreeselijk gedruisch werpt die berg aanhoudend gloeiende lava en steenen uit. Gelijktijdig zijn ruim 50 heete bronnen, die iu de nabijheid van dien vulkaan liggen, in werking getreden. De Standard bevat een corresponden tie uit Rome, die vertrouwen verdient. Zij verklaart, dat het geschil tusschen den Khe dive en den heer Cave van zeer ernstigen aard is. Cave heeft verklaard, dat het noodzakelijk is den Min. van Financiën te doen vervangen. De Khedive heeft geantwoord, dat hij geloofde, dat Engeland een raadsman had willen zenden, doch ondekte dat het hem een syndicaat wil de opleggen. De Times bevat een depêche uit Berlijn, luidens welke de Russen toebereidselen maken, om in deze maand Marghilan en Andirgan te bezetten. Waarschijnlijk zullen die landstreken dan aan Zuid-Khokaud worden geannexeerd, waardoor Rusland de nabuur van Afghanistan zou worden. 5 Volgens Reuters Office uit New-York wordt bericht, dat het Amerikaansch gouverne ment eene circulaire aan de Europeesche mogend heden betreffende Cuba heeft gezonden, waarin eene confederatie van Cuba jen Portorico onder een Spaanschen gouverneur-generaal wordt voor gesteld. Gemeld gouvernement heeft echter'ge- weigerd den inhoud dier circulaire openbaar te maken. In het St.-George-Kanaal is weder een schip verongelukt, waarbij 22 menschen het leven verloren. De Dante, op reis van Liver pool naar Bombay, werd door een Noorweeg- sche bark aangevaren en zonk zeven minuten daarna. De waarde van 't schip wordt' op 35,000 p. st. geschat en die der lading tus schen de 80 en 100,000 p. st. SPANJE. _Een Koninklijk besluit, betreffende de druk pers, verbiedt persoonlijke aanvallen' tegen den Koning, de Koninklijke familie en de constituti oneel monarchie. In ieder Koninklijk hof zal eene rechtbank opgericht worden, samengesteld uit drie rechters, die belast zijn over zaken betreffende de drukpers recht te spreken. Uit Bayonue wordt gemeld, dat een detache ment Carüsten op oudejaarsdag de Spaansche wachtpost bij de brug van Behobia heeft aan gevallen. Een man sneuvelde bij die gelegenheid, doch verscheidene kogels vielen op Fransch grondgebied, zoodat de Fransche ambtenaren en inwoners van Behobia zich iu de huizen moesten verschuilen. De Carüsten concentreeren veel troepen in de omstreken der Fransche grenzen; zij formeeren ook eene reserve-divisie onder bevel van generaal Cavero. liet centrum hunner operation is Alsasua. BELG IE. Te Brussel zijn goede tijdingen uit Hene gouwen ontvangen. Do tegenwoordigheid der troepen heeft de werklieden, die bedreigingen van de leiders der grèvislen vreesden, gerust gesteld, zij hebben hun werk hervat. Er üeerscht thans rust in de omstreken der steen kolenmijnen van de la Louvièrc. De Echo iu Parlement verneemt, dat een aantal werklieden te Mariernont den arbeid hebben hervat. Men vertrouw dat de werk staking is afgeloopen. Thans houden aldaar de troepen patrouille. TURK IJ E. De Courrier d' Orient van Koustanlinopel van 3 dezer verzekert, dat de Oostenrijksche gezant bij de Porie, graaf Zichy, die een Oostenrijkse!! kolonel ter gelegenheid van het Nieuwejaarsleest bij zich ten gehoure ontving, aan deze de hoop heeft te kennen gegeven, dat de staatkundige toestand spoedig zal ver beterd worden. Dank zij de door Turkije be oogde hervormingen, hoopte hij dat de opstand weldra zal geëindigd zijn. ITALIË. De onderhandelingen tusschen het Vatikaan en Spanje, over het concordaat, zijn tot na de verkiezingen der Cortes uitgesteld. De Paus heeftkardinaal Franchi belast met het vragen van inlichtingen betreffende het Z. H. door den groot-vizier gedaan verzoek, of hij in de Herzegowina tusschenbeide wil komen. D B ITS CII LAND. De rijkswet op het burgerlijk huwelijk is den 4 dezer in geheel Duitschland in werking •getreden. SCHIEDAM, 5 Januari 1870. Bij Koninklijk besluit is de lieer A. Zonne- vylle, thans rijksontvanger te Delfshaven, als zoodanig benoemd te Delft c. a. Blijkens een gisteren bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Iudie is den 31 December jl. het navolgende door generaal-majoor Pel aan de Indische Regeering bericht: Den 27 December is Ketapang Doea, den 28 Loöng en 29 Djempit genomen en bezet. Bij het nemen van Ketapang werd, wegens daags te voren door. den vijand geleden verliezen, geen tegenstand ondervonden. Ook de ver meestering van Loöng kostte ons geen verlies. Bij Djempit bood de vijand weerstand. Den 30 Dec. kwam eene naar Pakan opgerichte kolonne tot Lamhasan. waar de tegenstand hevig was. De geest der ageerende troepen is uitmuntend; de gezondheidstoestand gunstig. Yan het begin der actie heeft men droog weder. Aan onze zijde sneuvelden 4 minderen. De luitenants Aeilkema, Vcrhofslad en Alm zijn lichtgewond. Simpang Olim eu Tandjong Semantoh zijn geneigd tot onderwerping, sNiemaud achtte het vermelen, wanneer wij over een zoo uiterst bekwaam man als de Minister Heemskerk een oordeel uitspreken; trouwens niet zijn bekwaamheden, maar zijn houding bij de debatten over 't ouderwijs kwa- iificcoren wij uit een zedelijk oogpunt, en dan moeten wij zeggen, dat deze ons zeer geërgerd heeft. Heeft er ooit een Minister aan de groene tafel gezeten, die iu zulk eene mate de kunst verstond en in praktijk bracht om zich achter woorden Ie verbergen? Wie weet nu, wat de heer Heemskerk eigenlijk wil? Zijn hardnekkig stilzwijgen is geen kracht, geen fierheid, bn\ar stuurmanskunst, wel te verslaan de kunst om zichzelf als Minister te behouden. Over dit geheele Ministerie ligt de nevel der geheim zinnigheid, welke alleen voortkomt uit het

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1