dobberen tusschen willen en kunnen, uit con servatieve sympathieën en ontzag voor de liberale Kamermeerderheid. Al zijn al de begrootingen (op die van Oorlog na) aangenomen; al hebben al de Ministers big ken gegeven van werk zaamheid en talent uit de donkere dagen vóór Kerstmis van '1875 komen zij niet als lichtgestalten ons tegen, maar als nevelbeelden, wier tegenwoordigheid benauwt en vragen doet: ïWat willen dezen?" Zoo schrijft niet de een of andere partij- zuchtige liberaal, maar dr. Bronsveld in zgn ïStemmen voor Waarheid en Vrede". De Staatscourant bevat de opgave van gewonde en gesneuvelde Europeesche officieren en minderen van de expeditionaire macht te Atsjin, sedert den '16 November 1875 (46ste vervolg. Sedert den 1 Januari 1876 worden drin gende telegrammentegen het drievoud van den gewonen prijs, ook toegelaten in het verkeer met het buitenland, doch uitsluitend met die Staten, welke zich tot de aanneming "van telegrammen dezer soort hebben bereid ver klaard. Zij kunnen dus voorloopig slechts wor den gewisseld met Belgie, Duitschland, Frank rijk, Griekenland, Italië, Portugal, Roumanie, Rusland en Spanje. Kaarttelegrammen tot welker overbrenging de buitenlandsche telegraaf besturen eveumin ver plicht zijnkunnen vooreerst slechts worden verzonden naar Belgie, Frankrijk, Spanje en Portugal en, langs een omweg, ook naar Oos tenrijk en Rusland. De bepalingen van het Koninklijk besluit betrekkelijk de medewerking der postadmini stratie tot inbreng van gelden in de spaarban ken, komen op het volgende neder. Volgens dat besluit wordt, zooveel mogelijk, aan aile postkantoren en ook aan de aan te wijzen hulpkantoren de gelegenheid gegeven, om gelden over .te maken aan of terug te ver krijgen van spaarbanken, welker besturen ver klaren aan de bepalingen van het besluit te willen voldoen. De Minister bepaalt, in overleg met de besturen, welke kantoren met elke spaarbank in betrekking zullen staan. De eerste inbreng geschiedt door aan de spaarbank een postwissel te zenden, waarop, zonder verhooging van recht, een aanvrage wordt geschreven, om als inlegger te worden toegelaten. Het bestuur zendt, bij toelating, den inlegger een boekje (volgens model) met voignommer en kan van het in te schrijven bedrag de kosten van het boekje en van de frankeering afhouden. Het volgnomrner wordt door den inlegger steeds vermeld bij mede- deelingen of vragen. Verdere inbreng wordt mede per postwissel overgemaakt; dan legt de inbrenger zijn boekje bij het postkantoor over, waar het bedrag er wordt bijgeschreven, met dagteekening, de hand- teekening van den beambte, en het poststempel. Het bestuur der spaarbank zendt zoodra moge lijk aan den inbrenger een fianko bewijs van ontvangst. Is binnen '14 dagen het ontvangbewijs niet ingekomen, dan geeft de inlegger daaivan rechtstreeks onge/rankeerd kennis aan het hoofdbestuur der posterijen. Wenscbt de inlegger een bedrag terug te ontvangen, dan zendt hij een gefrankeerde aanvraag aan het bestuur der spaarbank, met een formulier-postwissel in blanko, voorzien van zooveel postzegels als voor overmaking der som is verschuldigd. Het bestuur zendt, zoo de rekening het toelaat en na verloop van den vastgestelden termijn van opzegging, het bedrag door middel van het formulier aan den aanvrager over. Deze ontvangt het bedrag aan het postkantoor op den afgeteekenden post wissel, nadat aldaar de som op het boekje is afgeschreven. Bij geheele afbetaling wordt het boekje ingehouden en voor rekening van den belanghebbende aan het bestuur teruggezonden. Eens in het jaar, op een tgd, door het be stuur te bepalenworden de boekjes tot bij schrijving van rente en tot controle aan de spaarbank opgezonden, met verplichte fran keering (als drukwerk) heen en terug dooi den belanghebbende. De Minister stelt de verschillende formu lieren vast; die van de postwissels en van aanvragen om terugbetaling zijn voor een halven cent verkrjjgbaar. Men schrijft aan de N. B. Ct. dat er sprake van is, tot verdere losmaking van de banden tusschen Staat en Kerk, eenvoudig in te trekken het besluit van den souvereiuen vorst van April 1814 en het Koninklijk Besluit van Juni 1862, bepalende het getal predikants- plaatsen by de Hervormde en bij de Waalsche gemeenten. In het tydperk van vier weken, 28 Nov. tot 25 Dec. II. zgn, blijkens ingekomen ambts berichten, door longziekte aangetast: in Zuid- Holland 33, in Noord-Holland 3, in Utrecht 3, in Friesland 30 rund.; totaal in het rijk 69 rund. Gedurende het afgeloopen jaar (27 Dec. 1874 tot 25 Dec. 1875) werden door longziekte aangetast 2227, in het jaar '1874 2414, inliet jaar 1873 2479, in het jaar 1872 4009 en in het jaar 1871 6078 runderen. In de Nieuwe Bijdragen ter bevordering van het Ouderwijs schrijft men, dat in Kau- kasie de toestand van het onderwijs belangrijk vooruitgaat. In Tiflis is een kweekschool voor onderwijzers met 158 mannelijke leerlingen. Elders is een gelijke inrichting voor de Azia tische nationaliteiten met 95 leerlingen. De noordelijke provinciën tellen tegenwoordig 416 lagere scholen met 16804 leerlingen. Sedert het vorige jaar is het getal scholen met 58 en dat der leerlingen met 2807 vermeerderd. Kan het beschaafde Nederland op een gelijke vermeerdering bogen? Gelukkig dat door den wakkeren strijder voor de belangen vau ons volksonderwijs, in de Tweede Kamer onlangs een eerste stap gezet is op den goeden weg, en dat de liberale partij hem trouw ter zijde heeft gestaan. Leerplicht in Biesland. Het verplicht onder wijs begint overal in Europa meer voorstanders te vinden. Ook in den gemeenteraad te St. Petersburg is men thans met het plan bezig, leerplicht in te voeren en niemand twijfelt of deze zaak zal vveldia haar beslag krijgen. De voornaamste bepalingen hieromtrent zijn: '1. Alle lagere scholen zullen onder een school toezicht worden gesteld, onder voorzitterschap van den burgemeester der stad, of zijn adjunct en samengesteld uit drie afgevaardigden van het ministerie van onderwijs en drie leden uit den gemeenteraad. 2. Naast dit schooltoezicht zouden sclioolcommissiën worden aangesteld, die ieder tien' scholeu zouden hebben te sur- veilleeren, zoowel openbare als bijzondere, van het oogenblik af dat deze laatsten worden be zocht door kinderen, die op kosten van de gemeente ouderwezen woi den. Iedere commissie zou zijn samengesteld uit tien afgevaardigden, door den gemeenteraad aangewezen, en uit tien onderwijzers. Zij zouden belast zijn rnc-t het bij houden der schoolregisters, met de verdeeling der kinderen over de verschillende scholen, en zij zouden tevens moeten zorgen voor het hand haven vau den leerplicht. 3. Het onmiddellijk toeziciit op iedere school zou door het school toezicht worden toevertrouwd"aan regentenen regentessen, die aan dit lichaam verantwoording zouden schuldig zijn. 4. Het aantal kinderen van 8 tot '12 jaar, dat tegenwoordig de school niet bezoekt, bedraagt iD.746: door nu iedere school met '100 leerlingen te bevolken, zou men '157 scholen moeten bouwen, dat met de 14 reeds bestaande een getal van 171 scholen zou bedragen. (N. Bijdr.) Voor de opleiding van jongelingen tot predikanten te Doetinchem en te Utrecht, ontving de heer van Dijk in November f 1449.90, behalve nog eene buitengewone gift van f2000. Maar er moet ook voor 70 studeerende jongelui gezorgd worden. Op eene vroeger verspreide circulaire is reeds f 3400 aan inschrijvingen 'sjaarp ontvangen. De heer van Dijk hoopt, dat nog menigeen f 4000 k f 5000 beschikbaar stelt voor de akademische opleiding van een jonge ling. Er zijn er meer, die dit doen. Zoo is er eeD, die 3, en een ander, die 4 jongelingen voor zijne rekening heeft genomen. (N. A. Gt.) In het WeeJcll, van Voorna en Futten lezen wij het onderstaande: De waarde, die dagelijks met het koffiedik door ons wordt weggeworpen, is nog al aan zienlijk. De koffieboon bevat namelijk, evenals alle plantenzaden, eiwitachtige stoffen, die een groote voedingswaarde bezitten. Als onoplosbaar in het kokend water, blijven deze in het koffie dik achter. Een wel aan te prijzen middel is, om het koffiedik tot een smakelijk voedsel voor eenden te maken. Neemt daartoe '1 deel koffiedik met 2 deelen zemelen en kneedt dit tot een deeg, om het vervolgens te drogen, dan bekomt men een voeder, dat eeuden graag eten en waarvan ze in korten tijd vet worden. Misschien zou men op dergelijke wijze het koffiedik ook voor 't vetmesten van varkens kunnen aanwenden. Hoevee! ook reeds gedaan is om allerlei afval productief te maken, er .blijft nog vee! te doen over. Ook door het grove malen der koffieboonen gaat er veel van de goede eigenschappen ver loren. De totale consumtie van koffie op 250 rnillioen kilo stellendewat niet te hoog is voor de geheele wereld, en het kilo slechts op 40 ets. geraamd, vertegenwoordigen zij een waarde van '100 rnillioen gulden. Rekent men nu voor het onvolledig uittrekken 10 pCt., dan gaat er jaarlijks een waarde van '10 millioen gulden verloren. - De heer Parser te Seheveningen heeft bij den Minister van Binnenlandsche Zaken concessie aangevraagd voor .den aanleg van een haven aldaar, waarvoor volgens zijne verzeke ring het benoodigd kapitaal aanwezig is. Het staat tevens in verband met de rioleeriug van Seheveningen en 's Hage. Leiden. Te Roermond verschijnt een week blad, dat zich tot taak stelt het ultramontanisme te bestrijden. De cleriealen, den invloed van dit blad duchtende, ontzagen geen moeite om het verdacht te maken en, zoo mogelijk,, te ver nietigen. En werkelijk zou hun dit gelukt zijn, hadden niet een paar jongelieden, die hier studeeren, op de studenten-sociëteit in wel sprekende taal op dien toeleg gewezen, en bewerkt, dat al dadelijk voor pl. m, 20O ex. ingeteekend werd, waardoor het liberale week blad van den ondergang gered werd. Dit feit 1 verdient openlijke vermelding, omdat het den (linken geest teekent, die onder de studeuten heerscht. Haarlem. Na uitvoerige discussie over het al dan niet nuttige van bliksemafleiders, heeft de gemeenteraad besloten, geen bliksem afleiders op het stadhuis te doen stellen. Egmond aan Zee. Naar wij vernemen is bij de commissie voor de »P»ins Hendrik stich ting" in deze gemeente ingekomen een gift van f 250 ouder de letters M. IC. T. Leeuwarden» Gedurende het laatste kwar-" taal van '1875 kwamen in het tuchthuis '13 gevangenen, werden '17 ontslagen en over leden 2. Op '1 Jan. jl. bedroeg de bevolking 408. Almelo. Door een boer, die een muntbiljet van f 10 vond, werd het hem onbekende papieilje weggeworpen, doch oen fabriekai beider, die wist welke waarde het bezat, bracht het bij jó

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2