A0. 1876. V r ij dag 7 Januari M 3808. Bniteulantlsclie Berichte». B i n ïi e ii 1 a ii i! s c li e Berichte». Dertigste J a a r g- a li g. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaalt.W>. Franco per post, door liet geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. IIVBEAV: MARKT, 134. Advertentieprijs: van 1—-10 gewone regels. 1.00, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. f R A If K R IJ K. Den 3 dezer heeft de permanente commissie hare eerste zitting gehouden om zich onder voorzitterschap van deu heer d'Audiffret- Pnsquier te iiislalleeren. Daar er geen enkel onderwerp te behandelen was, heeft de com missie zich, bij gebrek aan beter, slechts bezig gehouden met een verzoek van den lieer Sebert, van het linker-centrum, om wekelijks te ver gaderen, ten einde beter-te kunnen oordeelen, of er sprake is van kies-manoeuvres, die uitgaau van het kabinet. De heer de Kerdrel was van oordeel dat deze controle niet gewettigd was, maar de meerderheid der commissieleden scheen, mei den president, van oordeel, dat zij op het ministerie wel zulk een soort van moreelen invloed mocht uitoefenen, om het in bedwang te houden of, voor 't mogelijk geval, te ver plichten zijn ontslag te nemen. Dit uitgesproken .oordeel door deu president heeft veel beteekeuis en zal weinig jiaar den zin van den heer Buffet zijn. Het voorstel van den heer Sebert is echter bij sldl van rekening niet kunnen aangenomen worden, op grond dat het reglement bepaalt, dat in iedere zitting der commissie de datum voor de volgende bijeenkomst vastgesteld worde. Zij is daarop tot Donderdag 21 Januari uiteen gegaan. In 1875 heeft de spaarbank te Parijs van 234,217 inbrengers, onder wie 31,404 nieuwe, een som van 16,370,787 fr. ontvangen; ovei gebracht uit de departemenlskassen 378,160 fr. Zij heeft uitbetaald in 1875 een som van 12,541 633 fr. en aan de departementskassen 297,539 fr. ENGELAND. In den nacht van den 3 dezer is op een ander stoomschip, met name de Warspite, dat op den Theems nabij Woohvich voor anker lag, brand ontstaan. liet is, even als de Goliath, tot aan de waterlijn afgebrand. Gelukkig is echter daarbij van de 200 knapen boven de 14 jaren, die zich aan boord van de Warspite bevojidon, om voor den zeedienst of voor een ander ambacht opgeleid te worden, geen enkele omgekomen. De oorzaak van den brand is vooralsnog on bekend. De bankier Anton Rothschild is den 4 dezer te Londen overleden. Het vroeger bericht der aftreding van lord Northbrook, onderkoning van Britsch-Indie, en zijne vervanging door lord Lylton, Britsch ge zant te Lissabon, wordt thans officieel bevestigd. Tc Hongkong was den 10 Deel het ge rucht in omloop, dat Li-JIsi-T'ai en negen andere personen, medeplichtig aan den moord van den Britschen gevolmachtigde Margary, door de Chinecsche autoriteiten in Yunnan,zijn gear resteerd. De Times ontvangt bericht uit Parijs va'ri'4. dezer, dat Frankrijk onmiddellijk na de ontvangst der nota van Arulrassy zijn wensch aan Enge land te kennen heeft, gegeven om gemeenschap pelijk te handelen. Uit Chaltliam svordt aan de Pall Mall Gazette gemeld, dat thans in *t marine-dok aldaar de romp van een oud Ilollandsch oorlogs schip zichtbaar isafkomstig van 't eskader dat iu 1667 onder de Ruyter de Medway op voer, en deu Engelsehen zulk een angst aan joeg. Deze scheepsromp werd kortgeleden bloot gelegden zaldaar 't onmogelijk is hem te vervoeren, eerstdaags klein gemaakt worden. De s>Pall Mall Gazette" bericht, dat Nubar Paclia, Minister van Buiteulandsclie Zaken iu Egypte, zijn ontslag heeft aangeboden en dat de Khedive liet ontslag heeft aangenomen. De Braziliaaiische telegraafkabel is gebro ken tussclien Lissabon en Madera. Volgens deu London and China Tele graph heeft men niet alleen duizend dooden ia de provincie Albay -begraven, tengevolge vau den orkaan die op 30 October (niet 30 November) op de Philippijneu heerschte, maar bevonden zich nog zeer vele dooden onder de zandhoopen die met den vloed aanspoelden. Er waren, zooals bij telling bleek 2541 huizen verwoest; doch liet getal moet grootm- ge weest zijn. Gelijktijdig met den orkaan was er eene aardbeving. BELGIË. I Aaugaande de werkstaking onder de arbeiders der steenkolenmijn la Louvière zijn sedert geen ongunstige belichten ontvangen. Twee bataljons waren uit Mous, niet naar la Louvière, maar naar Mariemonl getrokken. Er is echter geen sprake geweest van het ge bruik maken van vuurwapenen. De werklieden hoewel ongeneigd tot werken, waren rustig. De meetings werdeu nog druk bezocht en daarom waren door den burgemeester alle samenkomsten verboden. Een bericht, den 4 Jan. te half elf uit la Louvière gezonden, behelst, dat de toestand aldaar nog dezelfde is. Het begon den werk-' stakei s reeds aan geld te ontbrekenwant hier en daar bemerkte men hen bedelende. T U K K IJ E. Eene depêche uit ltagusa van 2 dezer be vat, dat het insurgenlim-hoofd Pietrovich den vorigen avond een aanval op Zcrina heeft ge daan, doch door de Turksche bezetting dier plaats is teruggeslageu. Raouf pacha is den o dezer te Mostur aangekomen en hoeft het op perbevel over de Turksche strijdmacht in de Ilerzegowina aan Achmct-pacha overhandigd. In de Opper-IIerz.egowina voert thans zekere Lazar Solscbitza, en in de Neder-IIerzegowina de bekende Ljubobratic bet kommaudo over de insurgenten. SPANJE. Blijkens eene depêche uit Madrid van den 2 dezer, zou een Garlisliscli bataljon in Navarra opgestaan zijn en don Carlos dadelijk bevel gegeven hebben dit bataljon van garnizoen te doen wisselen. OOSTENR1J K. In sommige kringen te .Weenen wordt ver zekerd, dat de Oostenrijksche Kroonprins Rudolph in Juli a. s. als koning van Honga rije zal gekroond worden. A M E It I K A. De staatsschuld der Amerikaansche Unie is in Dec. jl. met 1,915,000 dollars vermeerderd. Metl dezer was iu de schatkist te Washing ton voorhanden voor eene waarde van 79,824,000 dollars aan goud en van 11,117,000 dollars aan papier. De bevolking der stad New-York bedraagt thans 1,046,037 zielen. SCHIEDAM, C Januari 187G. Bij gerucht deelt men aan het Utr. PU. onder reserve mede, dat er sprake zou zijn van plannen tot intrekking van het ontwerp tot heffiug eener belasting op den tabak, waar mede eene verdere verhooging van den accijns op het gedistilleerd in verband zoude staan. De St.-Cl. van heden bevat het Konink lijk besluit waarbij gezegelde briefomslagen a. voorzien van deu afdruk van den poststempel a 5 cents, l voorzien van dien van 12'| cents, op den 8 dezer worden in gebruik gesteld, zijnde van dat tijdstip af aan de post-en hulp kantoren deze omslagen verkrijgbaar, de eerste tegen betaling van 5'zj en de laatste van 13 cents liet stuk. De zegelafdruk op de omslagen van 5 4 cent vertegenwoordigt het port vau een gefraukeerden binnenlandschen brief tot een gewicht van 15 grammen, terwijl de zegel- afdruk op de omslagen van 13 cents het port vertegenwoordigt van een gefraukeerden brief tot een gewicht van 15 grammen binnen het gebied der algemeene postvereeniging met uit zondering van Belgi® waar liet port 1 cents bedraagt. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke peilingen door de beambten van den waterstaat en van liet loodswezen, in de afge- loopen week op den drooge van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee is bevonden: langs het Noorderlioofd 39.5, op de lijn der gcleidelichten 39 en aan de witte tonnenzijde 32 decimeter, bij gewoon laag water. Blijkens de jongste bij de Regeering ont vangen officioele mededeelingeu uit Zwitserland, betreffende den stand der veeziekten daar te lande, was van 1 tot 16 December jl. liet mond en klauwzeer nagenoeg op gelijke hoogte ge bleven; in enkele kantons nam die ziekte af, in andere was zij toegenomen of voor het eerst versclieuen. Yan andere ziekten waren in ge noemd tijdvak voorgekomen: 4 gevallen van

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1