BinnealaiiilsGtie Berichten. een amendement op de constitutie aangenomen, wanrhij de duur van het presidentschap der Amerikaansche Unie voor het vervolg op zes jaren bepaald, doch de president gelijktijdig voor de tweedemaal niet-verkiesbaar verklaard wordt. SCHIEDAM, 14 Januari 1870. Volgens officieele opgave in de St.-Gt. van heden, zijn in de maand November in deze gemeente geboren 65 kinderen, waarvan 34 van het mannelijk en 31 van het vrouwelijk geslacht; levenloos aangegeven 2 van het manne lijk geslacht; overleden 30 personen, waarvan 14 van het mannelijke en 19 van het vrouwelijke geslacht;- gehuwd zijn 41 paren. Op de rivier de Maas van Rotterdam tot boven het Maassluische Scheur weinig drijfijs. In het scheur tot in zee veel drijfijs, wat de stopmschepen nu en dan oponthoud veroor zaakt, Lang? den Nieuwen Waterweg uit zee te Rotterdam aangekomen 6 stoombooten, van daar naar zee vertrokken 1 stoomschip. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat de beide lichtschepen ,van het Goereesche Zeegat wegens ijsgang tijdelijk zijn binnengehaald, Meer en meer wordt de scheuring tusschen politieke anti-revolutionairen en clericale anti revolutionairen een niet te loochenen feit. Reeds sinds lang had zich een notoir verschil ge openbaard tusschen de Standaard en het Wage- nihgsch Weekllad; hethinderde'tlaatstgenoemde blad dat de Standaard,s_chier'geheel vergetende dat er nog politiek bestaat, alle kwestiën thuis brengt op 't kerkelijk gebied, zoodat de Standaard eigenlijk niets anders drijft dan Nederland te maken tot een ander Genève, waarin dr, Kuyper zich de ro! van een Jan Calvjjn wel zou willen laten welgevallen. Thans is het Wageningsch Weekllad in vergroot formaat uitgegeven en deze gelegenheid wordt door de redacteuren, de heerenBuijtendijk en Bronsveld, aaugegrepen om nog eens hun beginselen tegen over die van den Standaard te Ontwikkelen. Zij verklaren te zijn beslist anti-revolutionair", doch niettemin nin zeer gematigden zin" en sietwat democratisch gekleurd". Tusschen. haak jes zou men mogen vragen hoe al die kwaliteiten van sbeslist" radicaal?) azeer gematigd" modderig?) en sietwat democratisch rood achtig?) nevens elkaar bestaanbaar zijn? Doch wij ipeenen de heeren B. en Br. wel te vatten het ergert hun, dat dr. Kuyper op eigen gezag den veldheer speelt cn aanvankelijk gezeten aan de voeten van vader Groen, zich nu een gezag over de partij heeft aangematigdwaardoor deze eu op politiek, en op kerkelijk gebied wordt gecompromitteerd. Geheel zuiver is de kwalificatie niet, maar we meenen toch dat we haar ongeveer juist maken, als we zeggen dat het Wag. Weekbl. de anti-revolutie van Groen's eerste periode wil vasthouden, waarin scherp onderscheid gemaakt wordt tusschen Staat en Kerk, terwijl de Standaard 'torgaan van Groen in zijn tweede periode, een zuiver clericaal blad is, dat den Staat wil maken tot koster van de Ned. Geref. kerk, zooals dr. Kuyper zich die kerk voorstelt, nl. als een quasi-democratischmaar in den grond auto cratisch geregeerd lichaam. Het schijnt dat dr. Kuyper zijn blad veel kwaad heeft gedaan met die maandenlange artikelen over allerlei mystiekerij, vooral ook met zijn onzinnige artikelen s>De kinderen van 89", die allemaal eerder in de middeleeuwen thuis behooren dan in onze dagen, waarin ook overigens goed-orthodoxe lieden toch geens zins lust hebben om zulke tegen gezond ver stand, wetenschap en geschiedenis strydigen kost te slikken als de 'Standaard gedurig opdischt. Nog in een ander opzicht is er verdeeldheid in *t anti-revolutionaire kamp. Men weet dat dr. Kuyper met ds. Gunning en een derde wien de vreemdsoortige functie van igeestelijk verbindingslid" is opgedragen, plan hebben, in navolging der ultramontanen in Frankrijk, een zoogenoemde vrije universiteit te stichten. Dr. Bronsveld heeft zich sterk togen dit plan verklaard; hij wil 't behoud der theologische faculteit aan de Staats-hoogescholen; om dit doel te bereiken heeft hij zelfs een adres gereed gemaakt, dat o. a. ook geteekend is door de heeren Hoedemaker en van Rhijn. Deze laatsten worden ondeftusschen gedoodverfd als profes soren van de vrije universiteit in spe, 't welk dr. Bronsveld aanleiding heeft gegeven om in den Standaard in omvraag te brengen of soms nog meer van de broederen van opinie zijn veranderd sinds zij hun naam gepasseerd hebben onder zijn adres. "Wij voor, ons hebben veel minder tegen de politiek-anti-revolutionairen dan tegen de cleri- caal-anti-revolutionairen; deze laatsten achten wij al even gevaarlijk voor maatschappij en staat als de ultramontanen. ZierikstOé.) -We vestigen de aandacht onzer lezers op »Een rede over Nationale Educatie, beschouwd als Nationale plicht, door prof.. Max Muller, vertaald door L. van Kakerken", Breda, Broese Cornp. Niet te te veel kan men wijzen op de belangrijkheid van het onderwijs en elke opwekking daartoe moet den weidenkenden mensch welkom zijn. De beroemde schrijver en geleerde MaxMüller dringt in zijn rede vooral aan op examens, verstandig en met oordeel afge- nomen, opdat men wete, welkevruchten het onderwijs gedragen heeft. Hij wijst er op, hoe juist de nieuwere tijd zich onderscheidt door het denkbeeld, »dat de natie in het algemeen, 3>en iedere man en vrouw in het bijzonder, verantwoordelijk is voor de goede opvoeding a van ieder kind." DuitschJand, Denemarken, Zweden, Rusland, zelfs Italië hebben hun nationale opvoeding op goede grondslagen ingericht, nl.opvoeding door.het voLk en voor het volk, ge heeleafscheiding van aerk- en school onderwijs. Alleen in Frankrijk en Engeland heeft men het zoover nog niet gebracht. Spreker had ook Nederland kunnen noemen, waar de schoolwet in dit opzicht aithans in goeden geest is samengesteld. Maar zelfs in Frankrijk, zegt Jules Simon, de minister van onderwijs: sJa, er zijn scholen vele scholen, maar iets ontbreekt, we hebben nog geen schoolplicht en kosteloos onderwijs" een Engelsche bisschop getuigt openlijk: adat het beter voor de kerk ware, dat zij al haar scholen opgaf, dan dat zij veroorloofde, dat er één slechte school bleef bestaan." Men behoeft niet zijn scholen in te richten naar het voorbeeld van het buitenland, niet alle scholen behoeven geheel gelijk te zijn in gericht a Gij hebt geen minister vau onderwijs noodig, die, op de klok ziende, zou kunnen zeggeu:" Op dit oogenblik leest ieder kind in Frankrijk«Frankrijk is in departementen ver deeld"" of zoo iets. Maar als gij een president van den Raad van State kondet hebben, die op de klok keek en zeide: aOp dit oogenblik is er geen kind boven de zes jaar en onder de dertién, dat straatloopt, dat zou niet zoo onverdragelyk zijn." Verder lezen we, dat het groote beginsel moet erkend worden: dat de school aan den Staat behoort en dat do Staat verantwoordelijk is voor haar voortreffelijkheid, zooals de Staat verantwoordelijk is voor de voortreffelijkheid van het leger, van de marine en zelfs van het postkantoor. Hoc is een misdrijf, een brief te verzenden, anders dan door de rijkspost. Het is crimineel onwettig, vergift te verkoopen. Zou het te ver gegaan zijn, indien de Staat vorderdedat niemand eene school zou mogen openen, zonder dat de Regeering voldaan was over het zedelyk en verstandelijk voedsel, dat in die scholen aan hulpelooze kinderen gereikt werd?" Daarom wil spr. onafhankelijke, be schaafde, wel ontwikkelde onderwijzers en op dat ze ook uit alle menschenklassen zullen voort komen, wil hij, dat er opklimming zal z'yn. De onderwijzers "zouden wel komen, als ze maar carièrre konden maken. »In het leger be gint een man als luitenant, maar hij kan ein digen als generaal. Is onderwijzen een geringer bezigheid dan exerceeren? In den vreedzamen, voortdurenden strijd om het bestaan, dien alle volken onderling voerenzal het slechtst ge oefende, het slechtst onderwezen volk te gronde gaan. Een man, die tegenwoordig niet lezen kan, is als een blinde; een man, die niet schrijven kan, is als een doofstomme." Dit hartig woord is weder een welkome op- wekking juist nu, terwijl we nog booren van de vreugde en instemming, waarmede het denk beeld leerplicht tegenwoordig allerwege ontvangen wordt. Vad In de gisteren aangekomen New-Yorker llandels-Zmimg van 1 Januari li., leest men het volgende vrij zonderlinge bericht: "Venezuela. Uit Guiana," een van de '18 staten der Republiek, wordt onder dagteekening van 18 November 11. bericht, dat generaal Golina in openbare of geheime verstandhouding met de Nederlandsche Regeering, in-Venezuela gevallen en met een aanzienlijke krijgsmacht geland is by Maturin, de hoofdstad van den Staat van denzelfden naam. Golina verwacht, dat velen zich om zijn vaan zullen scharen en hij dan sterk genoeg"*zal zijn om een inval in Guiana, den grootsten en rijksten Staat der Unie, te wagen. Hij staat bekend als een ge vaarlijk tegenstander, zoodat men ernstige ver warringen tegemoet ziet. Men schrijft Colina het voornemen toe om den rijken Staat met zijn groote hulpbronnen aan goudmijnen, vee, hoeven enz. te veroveren, daar zijn hoofd kwartier te vestigen en van daar zijn operaties tot omverwerping van de tegenwoordige liberale Regeering van Guzman Blanco te leiden. In de maand December maakten van dea Nieuwen "Waterweg gebruik: Uit zee 486 stoom- en 26 zeilschepen Naar zee 199 x> 55 te zamen 385 stoom- en 81 zeilschepen: in het geheel 466 schepen. Gedurende het jaar '1875 maakten van den nieuwen weg gebruik: 7427 schepen, metende te zamen 2,982,143 ton, tegen 983 schepen, metende te zamen 476,286 ton vanhetVoorn- sche Kanaal, een en ander zonder de visch- schepen. Met inbegrip der vissehers gingen in 1875: langs den nieuwen weg 8630 schepen, metende 3,087,680 ton, door het Voornschê Kanaal 1049 schepen, melende 481,'142 ton. Maassluis. Niettegenstaande adsistentie van de sleepbooten Zuid-Holland, Hellevoeisluis, Zierikzee, Zeeland en Zeemeeuw, is het stoom schip Groningen niet vlot gekomen. Belichter, derwaarts vertrokken, komt onverrichter zake terug. Volgens later bericht heeft de ekwipage de Groningen verlaten. Den Bang. Het gerechtshof te dezer stede heeft heden in de gisteren medegedeelde zaken uitspraak gedaan, en veroordeeld: '1. W. M., voenr.ansknecht te Delfshaven tot één jaar ge vangenisstraf; 2. II. K. te Schiedam, tot drie maanden celstraf. Utrecht. Op het foit-; Vossegat zullen proeven met dynamiet op ijsmijnen genomen worden. 4 De noodige maatregelen worden genomen.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2