Blanenlaaiselie BtricHtn. gedelegeerden zijn verkozen te Vesoul, Mon- tanhrm Orleaus Nimes. In eene bijeenkomst van leden van den departementalen raad te Parijs is voorloopig gestemd over eene candidaten-lijst voor den Senaat, 48 leden verklaarden zich voor eene lijst, waarop Victor Hugo, Louis Blanc, Floquet, Freycinet en Tolain voorkomen. De gouverneur van Parijs heeft vergunning geweigerd tot het houden eener afzonderlijke bijeenkomst, waarin men over de candidatuur van een werkman voor den Senaat wilde beraadslagen. In het zuiden des lands is eene massa sneeuw gevallen. Alle gemeenschap isafgesneden. Op de spoorwegen ligt de sneeuw op sommige punten twee voet hoog, zoodat op de meeste lijnen de gemeenschap ten eenenmale gestremd is. Te Parijs hebben talrijke ongelukken plaats gehad, waarvan menschen en paarden de slachtoffers zijn geworden. ENGELAND. De jongste berichten van de Goudkust schet sen den toestand als zeer dreigend. De gevan genneming van den Engelschea commissaris dr. Gouldsbury rnet zyn geleide, door den Koning der Ashantijnen, met het plan om hen als gijzelaars ia zijn macht te houden, wordt niet meer betwijfeld. Aan de Goudkust hondt men een nieuwen Ashautijncn-oorlog voor onver mijdelijk. Te Manchester is door Kardinaal Manning eene Katholieke akademie geopend, door wier oprichting men de kennis van het wezen van den Katholieken godsdienst wil bevorderen, en de moderne dwalingen bestrijdendaartoe zullen voordrachten worden gehouden over letter kunde, historie en andere wetenschappen. RUSLAND. De poging der Porte, om zich tegen het voorstel der mogendheden, betreffende het in voeren van hervormingen in Turkije, te vrij waren, is nu uit den weg geruimd. De Rus sische gezant is. vereenigd met den Oosten- rijkschen, categorisch tegen die poging opge treden, waarbij eene volmaakte overeenstem ming tusschen Rusland en Oostenrijk in hunne gedragslyn tegenover de Porte op nieuw vol ledig gebleken is. Dit kan gesteld worden tegenover de poging van generaal Ignatieff, om de zoogenaamde vijandige houding van Oosten rijk te Konstantinopel te doen vervallen. Oostenrijk en Rusland handelden te Konstanti nopel in volmaakte overeenstemming en wer den daarbij door den gezant van Duitschland conform ondersteund. OOSTENRIJK. Algemeen is men te Weenen van gevoelen, dat de door den grootvizier Mahmud-pacha be proefde doch mislukte poging, om Turkije tegen de aanneming van graaf Andrassy's nota te vrij waren, hoofdzakelijk daarop heeft gedoeld, voor Engeland een achterdeur te openen, waardoor het zich op een geschikte wijze aan de aan sluiting van bewuste nota zou kunnen onttrek ken. T URKIJE. Blijkens een depêche uit Konstantinopel van '15 dezer, is het denkbeeld van het indienen eener collectieve of identieke mededeeling door de gezanten te Konstantinopel opgegeven. Deze bepalen zich er toe mondeling en vriendschap pelijk raad te geven aan de Porte, die geneigd is, er naar te luisteren, B E L I E. Blijkens de laatste berichten valt er eene verbetering op te merken in den stand der werkstaking. In verschillende mijnen was het werk weder hervat. De Courtier de Bruxelles meldt, dat de bekende Louise Lateau, de gestigmatiseerde, op het uiterste ligt. De geneesheeren hadden alle hoop op behoud van haar leven opgegeven. De Indépendancedit mededeelende, voegt er bij: Wie weet of de ongelukkige niet sterft als het slachtoffer van dezelfde kwakzalverij die haar, de martelares van een speculatie op het bovennatuurlijke en de bijgeloovigheid, bij haar leven geëxploiteerd heeft. Hetzelfde blad ontvangt uit Lokeren een bericht, dat het verhaal ontrent de wonderbare genezing van eene geheel llunme vrouw, door eene pelgrimstocht naar de grot te Lourdes, onwaar is. Blijkens mededeeling van den ge neesheer, welke die vrouw behandeld had, was zij reeds sedert lang van hare kwaal genezen, SPANJE. liet Vatikaan heeft de benoeming van den heer Cardenas tot gezant bij den Heiligen Stoel goedgekeurd. ITALIË. Het Yaticaau heeft aan de bisschoppen van Keulen en Trier instructies gezonden, om naar middelen uit te zien, waardoor hun af zetting voorkomen wordt. - EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van Zaterdag 15 Januari. Tot rapporteurs der algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting zijn gekozen de heeren Borsius, Piueoffs, Crerners en Smit. Tegen Maandag a. s. zijn aan de orde gesteld eenige ontwerpen, waaronder de spoonvegont- eigeningswetten. Daarna zal in comité gene raal de heer Cremers de regering interpelleeren over onze verhouding tot Venezuela, tot be antwoording van welke interpellatie de minis ter van buitenlaudsche zaken zich bereid heeft verklaard. Zitting van Maandag 17 Januari. In ile zitting van heden zijn al de aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomen, waaronder dat tot onteigening voor den spoor weg LeidenWoerden, na eene korte toelich ting door den minister, met algemeeue stem men, en dat tot onteigening voor den spoor weg RotterdamHouten, na discussie, met 23 tegen 4 stemmen, die van de heeren denTex, van SwindereD, Schot en Dumbur. Al de ove rige kleine ontwerpen zijn met algemeene stem men aangenomen. Daarna is de Kamer over gegaan in comité-generaal tot het ontvangen van inlichtingen van den minister van binnen- landsche zaken over de zaken met Venezuela. Dit comité heeft geduurd tot 3'/» ure. Na heropening der zitting zijn de eindver slagen over de velschillende begroot» ugsout- werpen uitgebracht. Tegen mergen te 4 uur zijn aan de orde gesteld de begrooting van staatsspoorwegen en de begroeting van Curasao voor 1S76. De tijd der beraadslaging over de hoofdstukken VI, IX en X en de kredietwet voor oorlog zullen nader bepaald worden. SC III EDA 31, 18 Januari 187C. De Courr. de la Meuse ontleent aan een Fransch blad het bericht, dat Z. M. de Koning tegen Mei a. s. groote muziekfeesten organi seert, Ambr. Thomas. Félicien David, Gevaert, Liszt, Vieuxtemps en vei scheiden andeie ar- tisten van naam uit Nedeiland en uit den vreemde zouden tot medewerkiug worden uit- genoodigd, Van Z. K. H. Piins Alexander worden volgens den Haagschen correspondent van de Gron. Ct. voortdurend zeer gunstige berichten ontvangen. De Prins geniet een volmaakte ge zondheid en zal naar luid van de uiliugen der geneesheeien in de toekomst geheel herstellen van de kwaal, welke zijn toestand steeds min of meer zorgwekkend maakte. De Prins moet echter vooral veel beweging blijven houden en mag volstrekt niet rooken. Bij Z. M. besluit is aan den heer W. E Rijnbende, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid der commissie van administrate over de gevangenissen te Amsterdam. Blijkens telegrafische mededeeling van den Gouv.-Gen. van Ned. Indie, bij het Dep. van Koloniën ontvangen, is het navolgende door den generaal-majoor Pel aan de Ind. Regeering be richt omtrent de gebeurtenissen in Atsjin van 4 tot 13 Januari: 1 Jan. De kampongs Garout en Lampadang, uit welke, niettegenstaande zij de witte vlag hadden geheschen, ons bivak te Pakan-Bader was beschoten, werden verbrand. 2 Jan. De gemeenschap met Oleh-Leh ver zekerd. 3 Jan. De zwaarversterkte stelling Bitai Lamtermin tengevolge van onze manoeuvres, door den vijand verlatenwerd bezet. Drie onzer binnenwaarts gelegen posten konden nu ingetrokken worden. 4 Jan. De versterking in Pakan-Bader werd voortgezet en een vlotbrug over de lagune bij Sinangri voltooid. 5 Jan. Verkenning in de richting der kloof naar de IV Móekim. Zeer ongunstig terrein. Een Madurees sneuvelde en een inlandse!» luitenant-adjudant der barissen werd licht ge wond. 7 Jan. Een tocht gemaakt naar Lamtenga t Sabong. Bij de Moskee van Lamtenga sneuvel den aan 's vijands zijde Panglima-Moeda-Lam- toetta; wij kregen twee gewonden. Sabong werd bezet, de VI Moekim zijn thans geheel in ons bezit, Toekoe-Lampasei vertrok met een oorlog schip naar Kloewang, om de hoofden der IV Moekim op te roepen. 10 Jan. Het hoofd van Lampager (IV Moekim) is naar ons bivak gekomen om zich te onder werpen hij bevordert den terugkeer van het volk naar de kampongs aldaar. 11 Jan. Een verkenning gemaakt naar Lam pagermet de bevolking gesproken en een bezetting achtergelaten. 12' Jan. De bevolking van Lampager heeft onze hulp ingeroepen tegen Toekoe-Nanta en Toekoe-Tjihik-Lamuga. 13 Jan. Herkenning naar Lambadak, ook om te trachten de hoofden der VI Moekim te ont moeten. De geest der ageerende troepen bleef uit muntend; de gezondheidstoestand was gunstig, behalve (althans tot 5 Jan.) bij de Madureesche barissan. De algemeene gezondheidstoestand in Atsjin was bevredigend; evenwel begon zich weder meer cholera te vertoonen. Dit schijnt do juiste benawing te zijn van de j plaats in vorige berichten Pakan-Badak genoemd. De gemeenteraad alhier zal Donderdag den 20 dezer, des namiddags te half twee ure, eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onder werpen zijn: lugekomen stukken, waaronder adres van A. van Velzen, houdende bezwaar tegen den vastgestelden prijs voor den aan hem in eigendom af tc stanen grondwelk stuk is ter visie gelegd. Deliberatie over: Rapporten betreffende de rekening der gas fabriek over 1874; benoeming vaste Commissiën uit den Raad; benoeming lid der Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur; adres wed. \V. Sonneveld om tegemoetkoming in de kosten wegens buitengewoon baggerwerk. Eu ver dere voorstellen en mededeelingen. De Zwitsersche Godgeleerde Heinrich Lang is Donderdag jl. plotseling overleden. De vele vrienden van den talentvollen godsdienstteeraar, ook hier te lande, zullen die tijding zeker met deelneming vernemen. Neg kort geleden

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2