S18 d el ij k Diens. li' t trad hij in een paar plaatsen van ons land als spreker op. De dag voor de behandeling der zaak van Jut is nog niet bepaald. Het opmaken der akte van besehuldiging eischt zeer veel lijd, daar de bouwstoffen daarvoor moeten geput worden uit meer dan zevenhonderd stukken. (P. o. J.) Op Vrijdag i4 dezer nam de commissie van organisatie van den Anti-dienstvervanging- tond de stemmen op voor de verkiezing van het hoofdbestuur. Aan de stemming namen in 47 van de 52 tot dusver opgerichte plaatselijke afdeelingen deel ongeveer 1200leden; gekozen werdeD de heeren: M. D. graaf van Limburg Stirum, oud-Minister, te 'sGravenhage; mr. J. T. Buijs. hoogleeraar en staatsraad in buiten gewonen dienst, te Leiden; W. J. Knoop, ge- pens. luitenant-generaal, te 'sGravenhage; mr, B. II. Pekelharing, hoogleeraar, te DelftJohn E. Knight, kolonel-kommandant der schutterij, te Rotterdam; mr. A. Kerdijk, schoolopziener, te'sGravenhage; dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs, te 's GravenhageB. II. fieldt, voorzitter van het centraal bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, te Am sterdam L. G. Brocx, oud-Minister, te 's Graven hage; mr. J. Wertheim, advocaat en majoor der schutterij te Amsterdam; mr. II. M. A. baron van der Goes, chef van het mouvement bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, te Utrecht; jhr. II. G. E. Merkes van Gendt, lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland, te GorinchemM. A. Perk, predikant bij de Waalsche gemeente te Amsterdammr. J. C. E. baron van Lijnden, rechter in de arr,~ rechtbank te Rotterdam, en mr. A. M. Maas Geesteranus, redacteur van de Ned, Staats courant te 's Gravenhage. Door de hh. Valois, Le Gras, van Zuylen en Haspels is tot de Haagsche afdeeling van - ochet Ned. Tooneelverbond" een" adres gericht, waarin zij het verkieslijke trachten aan te toonen dat hun de concessie tot het bespelen van den Haagschen schouwburg verleend worde. De afdeeling heeft inmiddels besloten bij den gemeenteraad geen voorkeur voor een der vier concessie-aanvragen te doen blijker. Tv <-er- klaarde daartoe niet genoeg ingelicht te zijn. Naar de N. Arnh. Ct. uit goede bron verneemt, zal onmiddellijk na de behandeling der' suikerwet, het ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs in behaudeling komen. De vergadering van onderwijzers te Roer mond heeft besloten den heer Moens een adres van instemming te zenden naar aanleiding van zyn bemoeiingen in zake het onderwijs. KEN BEKOEP OP VEGEN door den onden lieer Smits. Maassluis. De sleepboot ZieriJczee heeft weder eenige goederen van de stoomboot Groningen aangebracht. Het stoomschip is vol water geloopen. Amsterdam. Burgemeester en wethouders hebben ter vervanging van prof. II. Oort naar Leiden vei .rokken, voor de betrekkin"1 van hoogleeraar in de Oostersche talen aan het Athenaeum een tweetal voorgesteld, be staande uit de heeren dr. I. Hoovkaas, Remon- strautsch predikant te Rotterdam, en dr. F. J. van den Ham, te Utrecht. Haarlem. De hoogleeraar van der Wil ligen zal weldra, met vergunning der kerk voogden, in de Groote Kerk een langen slinger ophangen, ten einde belangstellenden de gele genheid te geven om het bekende bewijs van Foucault voor de omwenteling der aarde waar te nemen. ffolfhezo. Een jongeling is alhier op zijn bed doodgevroren. Wolvoga. Do 93jarige D. J. Kuipers maakte dezer dagen een reisje op schaatsen naar Echten, een afstand van drie uren, heen en terug, ,om zijn jougeren broeder, van 89 jaar, een bezoek te brengen. «Er is een mijnheer dAdr, om mijnheer te spreken." Verzoek hem binnen te komen." Ik zat op mijn kantoorik had mijn boeken voor me en was bozig mot do vooruitzichten na te gaan voor den tabakshandel in het pas aange vangen jaar. Ik wachtte ook mijn vriend, den makelaar, die sedert jaren door mijn tinna gebezigd wordt. Ik was dus weinig in mijn schik, toen een mij geheel vreemd porsoon binnentrad. Mijnlioor Smits," zei mijn bezoeker, nik ben de Burgemeester van X en ik kom bij n, omdat ik een beroep op uwe welwillendheid moet doen." Ik boog en wees hem een stoel aan. Ik was niet best geluimd. Het is dan ook niet aangenaam gestoord to worden te middon van lastige be cijferingen en op liet oogenblik, dat men een makelaar wacht, met wiens behulp men goede zaken hoopt te doen sik kom bij u rnet een boodschap van onzen vriend den ii specteur van liet Lager Onderwijs in Zuidliolland." zei de Burgemeester. »Zoo! hm? Ja, ik ken hein zeer goed,"hernam ik»ik houd veel van hem, dit zult ge we! willen gelooveu. Wat verlangt hij Wij zijn sedert jaren op een zeer intiemen voet." «De zaak is deze," hernam de Burgemeester: »In onze gemeente bobben wij een zeer braven, verdienstelijken hoofdonderwijzer, een man, die jaren en jaren nog met eer zijne betrekking zou kunnen waarnemen, maar, de man gaat gebukt onder een kwaal, waardpor hij geheel ongeschikt is voor zijn taak. Hij heeft zijn ontslag moeton vragenhij heeft eene vrouw en drie kinderen te onderhonden, en moet niet alleen zijn jaarwedde, maar ook zijn vrije! woning opofferen aan het belang der gemeentj} en zicli voortaan behelpen, met een pensioentje, waarvoor die vijf ongelukkigen letterlijk nauwelijks droog brood kunnen betalen, daargelaten huishuur en al wat verder voor hun onderhoud gevergd wordt." «Mijnheer," zei ik, «dat spijt me zeer, maar verleden jaar, zooals u misschien bekend is, heeft de handel veel geleden: de tabak. »Ik doe geen beroep alleen om een kleinigheid uit uw beurs," viel mij de Burgemeester iu de rede; #ik kom iets andei's eischen. Gij hebt we! bij vroegere gelegenheden een beroep gedaan op de liefdadigheid onzer landgenooten en niet te vergeefs doe dit nu weder en zie of ge ons helpen kunt." «Mijnheer," antwoorde ik, «sedert jaren heb ik niets anders geschreven dan facturen en dienst ik meen handelsbrievendo menschen vragen wel eens of ik nog onder de levenden ben, nu voor het eerst weder voor den'dag te komen met eon bedelbrief, ziet u, dat is nog al heel moeilijk! Maar steek een sigaar op en wij zullen nader over dc zaak spreken." «Een lekkere sigaar!" zei de Burgemeester on geen wonder. Ik had er een groote partij van op een vorkooping opgedaan, betrekkelijk vooreen spotprijs «Als iedereen, die zulke sigaren heeft," ver volgde de Burgemeester, «maar honderd minder in den loop van het jaar wilde rooken en de waarde er van voor ons doel geven, dan zouden wij geholpen zijn!" «Met inbegrip van den sigaar, die u aanleiding gaf tot die schrandere opmerking, zouden er. honderdenéén voor mijn rekening komen," hernam ik niet een glimlach. «Nu ja," zei do Burgemeester, voor mijn part! Ik wil wel bekennen een dwaasheid gezegd te hebben; maar, wezenlijk, mijnheer Smits, het is toch erg, dat, terwijl zoovelen in weelde en overdaad leven, er nog meer zijn, die gebrek lijden, aan het onmisbare en in afwachting, dat de maat schappij op dat punt verbeterd wordt, wat heel lang zal duren, moeten wij, dunkt me, ons best doen hier en daar in onze omgeving cle onver mijdelijke rampen te temperen. Help ons toch aan een bedelbrief of liever aan een beroep op onze landgenooten en draag zelf bij wat gij wilt, of wat gij missen kunt." «Ik moet eerst iets meer van de zaak weten," hernam ik aarzelend: maat" zoo kort mogelijk, als 't u belieft!" «ik heb heel weinig te zeggen," antwoorddode Burgemeester. «De hoofdzaak weet ge al. De hoofd onderwijzer, van wien ik gesproken heb, verdient, menschelijker wijze gesproken, zijn hard lot niet. Ik ken hem sedert jaien als bekwaam, ijverig, braaf, in alle opzichten en nu zijn krachten hem begeven, is luj naar geest en lichaam diep gebukt. Kalmte en rust zijn volstrekt noodzakelijk, als hij ooit genezen zal en in den nijpenden nood, drukt do gejaagde geest pijnlijker dan ooit Stel u zoo'n huisgezin voor, mijnheer Smits!" «De sedert jaren lief gewordene, prettige woning, de betrekking, die het hoofd des huizes liefhad, die hem en de zijnen voedde, moet, met de woning, prijsgegeven worden. Men moet aan alles vaarwel zeggen, wat liet leven waarde en geluk schonk om to verhuizen naar een andere gemeente waarheen weet men niet om do 'middelen te zoeken, niet om rijk te worden, maar om niot tot den bedelstaf te worden gebracht. Men inoet een gelukkig verlodcn achter zich laten, om met ge broken krachten en sombere vooruitzichten een toekomst togomoet te gaan, die ik zal ze u niet afschilderen,"zei do Burgemeester mot tranen in de stem en in hot oog. «Jongen, wat is het koud lieden," zei ik, den neus snuitende. En 't is heuscli waar. wij zaten een oogenblik als twee gekken over elkaar, zonder dat een van beiden een woord durfde te spreken. Eindelijk stond de Burgemeester op. «Wij rekenen op uwe hulp,-" zeido hij eenvoudig en ging do deur uit Later schreef ik hom over de zaak en nu, mijne vrienden, onder hot publiek groot en klein, schrijf ik u 1 Dio arme menschen, ge zult liet met mij eens zijn, moeten geholpen worden. Met een betrekke lijk klein kapitaal kan liet huisgezin gered werden. Hot zal dan in een kleine handelszaak worden gevestigd, dio man en vrouw samen drijven kunnen. Maar, bid ik u, talmt niet met uwe milde bij dragen, al zijn zo nog zoo klein! Als de vader eenigszins kalm de toekomst tegemoet kan gaan, is er kans van herstel voor, hem voor rust bij den arbeid voor zijn brave vrouw, voor behoor lijk voedsel en kleeding voor zijn kinderen. Herinnert u hoe kil en koud hun alles nu buiten en binnen hot hart moot zijn. Laat lien niet be vriezen, maar stookt ook iiet vuurtjo van uwe sympathie voor hen aan en zendt mij, of den uitgever van dit blad spoedig uwe gaven. Die zullen hier verantwoord wordenen vergeet niet, dat het geluk, dat gij die arme menschen aan brengen zult, zijne warme stralen ook tot in uw hart za! terugkaatsen. SauTS. Naar wij vernemen zullen de heeren J. S. M. de Groot, Fr. llaverschmidt en H. A. Al. Roelants een lijst doen circnleeren tot het inzamelen van geldelijke bijdragon. De Uitgever van dit blad heeft zicli gaarne bereid verklaard een bus aan liet Bureau te plaatsen. Van de giften daarin ontvangen zal in deze Courant melding gemaakt wordea. BURGERLIJKE STAND. Geboren: '14 Januari. Anthonie, zoon van J. Stolk en W. Schellers, Singel Christianus Adriaans, zoon van A. II. Osterholt en J. Snij ders, Hoofdstraat, 15. Bernardus Jacobus, zoon van G. Vrauwdeunt en E. M. van Gogh, Singel. 16. Ilendricus, zoon van J. H. van Kessel en G. A. Joosten, in een vaartuig. Geertruida Johanna, dochter van G. Paarden- kooper eu G. van der Hoofdstraat. Theodorus Wilhelmus VKuusmis, zoon van M. Kemp en F. C. Pastooiaj, SKTestmolenstraat. Maria Clazina, dochter van L. Verbokkem en C. G. Blazer, Baan. Christiaan, zoon van P. van den Bos en M. M. Zijdeveld, Laan. Petnis Michael, zoon van P. M. Koens en A. Thie, Broersvest. Margriethn, dochter van II. dc Kooine en A. van der Ree, Hoofdstraat. 47. Ary, zoou van A. van der Sloot en M. Det- mer, Korte Achterweg. Martinus, zoou van II. C. Aliuis en E. Haring, Zijlstraat. Overleden40 Januari. Johannes Stegman, oud 42 jaren en 4 maand., Noordmolemtraat. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURSTE SCHIEDAM, van den '17 en 48 Januari 187G. Kogge: per 2100 kilo N. Coursche f203 3;m.jar. Libau 1 200 4/ni. Gerst: per 1950 kilo jar. Libau f201 Ct. dito dito f 200 Ct.. f 202 GAv.N. dito f212 3'm.N. Peruau f 225 GAv. Moutwijn en «Jenever door besloten water geen prijs genoteerd. Spoeling: 47 Januari f lj48. f 4.30 p. k. Bij de Schiedainsche Spoeiing-Vereeniging: 47 Januari f 4.20; 48. f 4.70 per ketel.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 3