1876. Saterdag 22 Januari. M 3819, Varsclijnt flapUjts, JitïBtóerl JMai, Kenn sgeving. Bnitenlaiiflsclie Berichten. "Bioeilaiilsclis Berichten. D e r t i s t J a a r a n g". COURANT. Abonnemkntsi'RIjs, ppi kwartoal f 1.85. Franco per post, door het gehecle Rijk - 2.50. Afzonderlijke nominers- 0.10. v BURKAUi MARKT, 124. - Advertentieprijs: vanl10 gewone regels, f 100. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt teg «tweemaal betekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien de Circulaire van den Heer Com missaris des Konings in deze Provincie van den 8 Januarlj jl. A. no. 37 (2 afd.); Brengen bij deze ter kennis, dat binnen de Gemeente zijn aangeplakt Exemplaren eener Kennisgeving van den Heer Minister van Koloniën, betreffende de vrijwillige dienst neming van Nederlanders by het In disch LiCgeren dat bovendien deswege inlichtingen te bekomen zijn op de Gemeente- Seci etai ie. Schiedam, den 14 Januarij 187G. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE, De Secretaris, A. W. MULDER. F it A N K It IJ K. In de departementen Loire, Meuse, Eure, Charente, Manche, Cher, Calvados, Pyrenées Orientales is de meerdeiheid der gedelegeerden conservatief; iu de departementen, Var, Marne, Cóte d'Or, Tarn en Jura twijfelachtig. Uit Parijs wordt van 49 dezer gemeld: Morgen komt voor de eerste maal do per manente commissie bij el ka Ar. Die bijeenkomst belooft belangrijk te zullen zijn, want de heer Ernest Picard heeft den minister van binnen- landsche zaken doen aaukondigen, dat hij tot hem eenige categorische vragen zou richten, betreffende 's ministers circulaire aangaande de drukpers aan de prefecten. De lieer Gambetta is den 20 dezer te Parijs teruggekomen. Ilij heeft te Arlès eene rede voering gehouden. Tusschen Boulogne en Abbeville is een goederentrein in de sneeuw blijven steken. Bij Unas, op de lijn van Millar,, is hetzelfde gebeurd met een passagierstrein, die 48 uur in de sneeuw bleef steken, op gevaar af dat de reizigers van honger en koude stierven. De communicatie in het zuiden is nog niet hersteld. SPAS JE. De regeeringstroepen hebben zich meester gemaakt van eene positie die het mogèlyk maakt het fort bij Aratsain van de Carlisten aan te tasten. Martinez Campoz heeft zijn leger opgesteld tusschen Pampeluna, Lerin en Otsoa; het is ruim van levensmiddelen voorzien. Bij Aurru- niga is een der voorposten van de Carhstea (Navarreezen) tot de regeering overgoloopen. Men deelt officieel mede dat Tristany zich onvoorwaardelijk aan de tegenwoordige regee ring is komen onderwerpen bij den consul van Bayonne. Joveliar is op Cuba aangekomen. Uit Madrid meldt men dat eenige geestelijken aldaar de kiezers aangeraden hebben voor de tegenstanders der vrijheid van godsdienst te stemmen. ESGEXASI. De Times zegt: het is gemakkelijk de gren zen te bepalen van de algemeene ondersteuning, welke de regeering aan de nota van Andrassy zal schenkennl. dat alles moest strekken om oprecht de hervormingen te verzekeren en geen deel van het tegenwoordige grondgebied van het Ottomanische rijk door een vreemden staat geannexeerd zal worden. In de nota van Andrassy zijn bedektelijk deze beide beginselen uitgedrukt, en wat Oostenrijk betreft, men heeft geen reden te Veronderstellen, dat zijn wenschen met die beginselen onbestaanbaar zijn. De Morning-Fost maakt een door de Porte uitgevaardigden firman openbaar, waarin ver scheidene veranderingen in de Turksche gerechts hoven worden aangekondigd. Voorts wordt daarin aan de rechters hunne ambtsbevoegdheid voor geschreven, hun strenge onpartijdigheid gelast en, onder bedreiging van straf, het gevangen houden van aangeklaagden zonder rechterlijk vonnis verboden. DÜITSCHLAND. Het stoomschip Salier van de Noord- Duitsche Lloyd, dat in plaats van de Mosel naar New-York gezonden werd en in het Kanaal bij West-Cowes aan den grond is gevaren, is vlot geraakt en heeft thans zijn tocht 'voortgezet, T U It K IJ E. De scuptchina te Belgrado heeft den '18 dezer weder een stormachtige zitting gehouden. Die vergadering heeft thans op de begrooting voor 1876 geschrapt de uitgetrokken posten voor de diplomatieke agenten te Weenen en te Bucharest, alsmede 240,000 piasters voor de gendarmerie. AMERIKA. De commissie uit het Huis der Volksver tegenwoordigers heeft, om de geweldenarijen der MexiCaansche stroopers te keer te gaan. de regeering aanbevolen, twee regimenten naar de grenzen van Texas le zonden. Uit Amerika wordt thans zeer veel graan naar Londen uitgevoerd. De Yankees verdringen de concurrenten op de markt. Vandaai dat de Russen hieronder niet weinig lijden, daar zij minder vraag naar hun overtoiligen voorraad krijgen. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van Donderdag 20 Januari. Bij de behandeling van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1876 heeft de afdeeling Waterstaat aanleiding gegeven tot uitvoerige discussie. Verschillende punten zijn daarbij behandeld, alsde verbetering der Keulsche vaart en de waterweg RotterdamAmsterdam door den heer den Tex. Voorts de kwestie van het peil in het Noordzeekanaal door onder scheidene sprekers en voornamelijk ook het punt van herziening der wet van 1806, betref fende het algemeen rivier- en watorrecht, dat door de heeren Joost van Vollenhoven, Hein, Hooft en Cremers uitvoerig werd behandeld, naar aanleiding van de concessie aan de Rijnspoor wegen' .tschappij tot het leggen van een strek dam in de rivier de Maas. De Minister Heems kerk heeft zich in zijn antwoord bijna uit sluitend gerefereerd aan hetgeen door hem omtrent die punten in zijn memorie van ant woord was gezegd, De discussie over de af deeling Onderwijs is daarop aangevangen. De heer Smit drong aan op herziening van het middelbaar onderwijs. De hear den Tex laakte de ongelijkheid der uitgaven voor de verschillende academiën. De heer Pickd schetste den zorgwekkenden toestand van het lager onderwijs, en betoogje dat, volgens zijn gevóélen geen dag langer dan uoodig mocht worden gedraald met de indiening eener wijzigingswet. Hoe die zou zijn, wilde hij nu niet bespreken, maar wel sprak hij de verwachting uit dat de hoofdbeginselen, waarop de wet van 1857 berust, onaangetast en beveiligd zouden blijven, en hoopte dat de Minister de amendementen van den he^r Moens op de begrootingsposteu behooi lijk uit voeren zal. De heer Vos de Wael had vertrouwen in den Minister en beval hem de belangen van het bijzoader onderwijs aan. Ook de wenschen der voorstanders van het bijzonder onderwijs hebben vecht van bestaan. Do Minister antwoordde o. a. hot volgende: De herziening fn het middelbaar onderwijs kon nu niet, maar zou later na het hooger onder wijs plaats hebben. De aanhangige wet op het hooger onderwijs poogt de ongelijkheid der tractementen van de hoogleeiaren weg te nemen. Wat de amendementen van den heer Moens betreft, spreekt het van zelf, dat als de vertegenwoordiging er veel prijs op stelt, meerdere gelden voor dit onderwerp zullen worden besleed en de regeering gaarne onder zoeken zal of dit met vrucht knn geschieden. Het hoofdstuk is met algemeene stemmen aangenomen. De hoofdstukken Marine en Financiën zijn na korte discussie mede met algemeeue stem men aangenomen. Morgen behaudeling van het hoofdstuk Koloniën en de overige ontwerpen. SCHIEDAM, 21 Januari 1870. Z. M. de Kouing zal zich aanstaanden Dingsdag 25 dezer per IIoll. spoor naar Am sterdam begeven ten einde in Arti el Amicitiae de schilderijencollectie te bezichtigen, die de Nederlandsche kunst op de wereld-tentoon-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1