Benrskeriobt tan Amsterdam. noy,„ 'OEn 1£% Na een bezoek aan de schilderijen-verzameling heclcin 1 voor de wereld-tentoonstelling te Philadelphia, keert Z. M. heden avond te 7 uren in de residentie terug. Krachtens machtiging van Z. M. den Koning is de heer D. F. W. Prins erkend en toegelaten als consulair agent van Italië alhier op den voet van Nederlandsch onderdaan. Gisterenavond gaf de Schiedamsche ver- eeniging sAeschylus" voor hare buitengewone leden, die talrijk waren opgekomen, hare eerste tooneeluitvoering in dit seizoen, met het drama Richard More of één uur te laat," bewerkt naar BuKvers roman sEugenius Aram" gevolgd door het blijspel »IIet Consigne is: Snorken", welke stukken (link werden afgespeeld. De dames M. C. van Doeselaar (eere lid), van der Vegt en van Beem en de heeren A. A. Petit (eere lid) en A. Diamant, allen van Rotterdam, verleenden ook nu weder, even als vroeger, hunne medewerking en droegen daardoor niet weinig bij tot liet goede succes. Een daverend applaus viel den ver- tooners bij herhaling te beurt en leverde het bewijs dat de buitengewone leden van sAesehylus" een genoeglijken avond was ge schonken. Na afloop van de tooneetvoorstelüug werd een bal gegeven, dat zeer geanimeerd was en tot vroeg in den morgen duurde. Onder het IGtal leerlingen der schilder school van de heeren Gebr. A. R. P. van der Burg te Botterdam, die eene collectie hout en marmer schilderstukken naar de tentoonstel ling te Philadelphia zullen zenden behoort ook onze stadgenoot de heer W. Pleijsier, Naar wij vernemen zal door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Tweede Kamer een opnieuw gewijzigde kiestabel wor den ingediend, gegrond op de bevolking des rijks op den 31 December 1875. liet cijfer daarvan zou dan een vermeerdering van het getal leden der Tweede Kamer met vier mede brengen. De Staats-Courant bevat de nominutieve gave van de Europeesche officieren en minderen, overleden na evacuatie uit Atsjin, voorzooverre daaromtrent tot op den 18den Decembet"1875 bij het departement van Oorlog in Nederlandsch Indie bericht was ingekomen. (49ste vervolg.) De Staats-Courant van 22 dezer bevat het verslag der commissie in 1875 belast met het examineeren van hen, die akten van bekwaam heid verlangden voor middelbaar onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschappen, land bouwkunde, teekenen, boetseeren en gymnastiek. Aan het Departement van Financiën be staat gelegenheid tot het aanstellen van een bouwkundige, belast met liet maken van ont werpen voor de nieuwe en het bestuur over de bestaande gebouwen voor liet postwezen, de telegraphie enz., op eene jaarlijksche bezoldiging van f3000. Zij, die daarvoor wensclien in aanmerking te komen en Nederlander in den zin dor wet en niet jonger dan 25 jaren zijn, worden uitge- noodigd zich dnaitoe vóór den lüden Februari e. k. bij gezegeld request aan den Minister van Financiën aan te meldenmet overlegging hunner bewijzen van geschiktheid. {St. Cl.) Door het Iloofdcomité der Nedei I. ver- eeniging sliet Roode Kruis" is dezer dagen aan het Dep. van Koloniën overgemaakt de som van f100, welke van den geueraal-majoor J. C. J. Smits, kornrnandant van liet Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek, is ontvangen, als bijdrage ten behoeve van de nagelaten onver zorgde betrekkingen der gewonden en gesneu velden in den krijg tegen Atsjin. Gezegd bedrag is ter beschikking gesteld van den Gouverneur- Generaal van Ned. Indie. De lieer rnr. L. Ilafl'inans, lid der Tweede Kamer, 1 iceft f100 aan de redactie der Amst. C't. doen toekomen, ten einde een begin te maken met een Frans-IIals-inschryving ten behoeve van den aankoop der schilderijen in het hofje van Beresteyn voor het nationaal Museum. Ook mr. E. J. Asser te.Amsterdam heeft daartoe f 100 toegezegd. Het jongste nommer van de Spectator bevat eene oproeping voor de oprichting van een standbeeld voor Spinoza te 's Gravcnhage. De oproeping is onderteekend door de heeren: M. D. graaf van Limburg Stirum, eero-voor- zitter; dr. M. F. A. G. Campbell, voorzitter; dr. H. J. Betz, secretaris; mr. A. Wm. Jacob- son, penningmeester; prof. Bosscha, allen te 'sGravenhageprof. Land, te Leiden; dr. van der Linde, te Arnhem; Mart. NijhofT, te 's IJage, dr. van Oven, te Dordrecht; L. Pincoffs, te Rotterdamdr. J. Rutgers, te 's Hagedr. Stiel tjes, te Rotterdam; prof. Stokvis, te Amster dam; dr. van Vloten, te Bloemendaal, en dr. de Vrij, te 's Hage. Door de Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van Nijverheid is eene circulaire verspreid, waarin zij o. a. mededeelt, dat zij voornemens is, aan haar eeuwfeest in 1877 eene blijvende waarde te verieenen door de vestiging van een s Museum van Kunstuijver heid" in eenige 'lokalen van het Paviljoen te Haarlem. Dit Museum is bestemd om een historisch overzicht te geven van liet ornement in zijne meest klassieke en beroemde vormenen zal hoofdzakelijk bestaan uit navolgingen, modellen en staten, vooreerst verdeeld in: 1. gips-afgiet- sels; 2. metaalwerk-galvanoplastie; 3. textile kunst, weef-, vlecht- en borduurwerk, enz.; 4. glaswerk, en 5. aardewerk, porselein en terra cotta. Het Museum zal dienstbaar gemaakt worden aan de ontwikkeling van kuustzin in het geheele Vaderland, door onderwijs, rond zenden van daarvoor geschikte verzamelingen en aanwijzing aan belanghebbenden om op ver schillende plaatsen, zij het dan op kleine schaal, dergelijke inrichtingen te vestigen. Voor dat Museum zal een fonds worden bij eengebracht. Het Vorstelijk Huis heeft reeds krachtige blijken van belangstelling gegeven; de Iloll. Maatschappij van Wetenschappen schonk f2000. Verschillende bijdragen zijn reeds ontvangen, o. a. vanhet sSouth- Kensington Museum" te Londen, de oSociété des Sciences Industrielies" te Lyon en het KK. Oostenrijkse!» sMuseum fiir Kunst uud Industrie" te Weenen. Tot uitvoering van bet plan is eeue vaste Com missie benoemd, bestaande uit de heeren: mr. A. J. Enschedé, A. C. Krusoman, prof. V. J. M. van der Willigen en F. W. van Eeden, allen te Haarlem. De uitvoerings-commissie van het NtVde Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres, te Maastricht gehouden in Aug. 1!heeft, ter voldoening aan den door het congres haar verstrekten last, de heeren professor Brill te Utrecht, dr. L. R. Bevncn in den Haag, P. Fredericq te Arlon en mr. H. A. L. Hamel berg te Arnhem benoemd tot leden eener commissie van onderzoek naar de middelen en wegen otn de eigenaardige banden in stand te houden en te bevestigen, die door stem- en taalverwantschap tusschen de beide doelen van Nederland ter eene en do Zuid-Afrikaansche republiek en den Oranje-Vrijstaat ter andere zijde beslaan, ten einde daaromtrent op een volgend congres verslag uit te brengen. Naar wij vernemen (zegt liet N. v. d, JA), "beslaat de oppervlakte der Nederlandsehe af- deeling tor te'nloonstollirg te Philadelphia on geveer de oppervlakte van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam, terwijl de ganscho ge bouwenreeks 44 maal die ruimte inneemt. Do reusachtige Camellia (18 voet hoog) in de Rolterdamsehe Diergaarde staat thans in bloei. Van de ontelbare bloemen is reeds de grootste helft, geheel ontloken. Maassluis. Van de stoomboot Groningen, zijn het roer en de achtersteven af. Rotterdam. De zaak tegen v. W., ge boren te Schiedam, thans zaakwaarnemer te Rotterdam, werd Zaterdag voor dé arrond.- rechtbank te dezer stede voortgezet. De beklaagde herriep reeds in den aanvang der zitting zijne vroegere leugens. De intendant, de secretaris Wijnings en de voetval, alles keerde weer in het niet, waaruit het scheppend brein van v.W. ze had in het leven geroepen. Brieven en telegrammen had hij eenvoudig zelf geschreven en verzonden, waartoe zijne tochtjes naar den Haag dienden. De subst. offic. van just., mr. van de Werk, eischte eene gevangenisstraf van 5 jaren en eene geldboete van f25 en gedurende 10 jaren ontzetting der rechten, genoemd in art. 8 der wet van 29 Juni 1854 {Stsbl. no. 102). Leerdam. Gisteren werd onze gemeente bezocht door den - president der Transvaaischo Republiek den heer Burgers in gezelschap van verscheiden eerste vertegenwoordigers van den Amsterdamschen handel. Dit bezoek was voor namelijk gewijd aan de Imrdglasfabriek van de heeren Jeekel, Mijnssen Co. Na de bezichti ging der fabriek werd aan den president een dejeuner dinatoire aangebodenbij welke ge legenheid de naamkaartjes prachtig geslepen en gegraveerd waren van hardglas. De heer Jeekel bood den president een fraaie bokaal aan. De hooge gast met de Amsterdnmsche heeren vertrokken des avonds te 7 uren. Kuilenburg. Woensdagmorgen heeft een vrouw in een aanval van kiankzinuigheid haar man met een hakbijl hevige kwetsuren aan zijn hoofd toegebracht, znodat zijn positie zorg wekkend is. De vrouw werd door de politie in verzekerde bewaring genomen, waarna door geneeskundigen werd verklaard, dat zij in een krankzinnigen toestand verkeerde, weshalve zij naar een krankzinnigengesticht zal worden overgebracht. Geertruidcnbcrg. Eene belangrijke uit vinding werd eenigen tijd geleden gedaan door een geacht ingezeten van deze gemeente. Hoewel zelf geheel en al liet gebruik zijner oogen missende, is 't hem mogen gelukken een toestel te vervaardigen, die de meeste bezwaren, aan het schrijven door een blinde verbonden, doet verdwijnen. Het valt den blinde, van dezen toestel gebruik makende, gemakkelijk, op papier vau elke afmeting, mot potlood of pen zijne gedachten uit te drukken, zonder dat de vorm van letters of regels verraadt, dat het schrift afkomstig is van iemand, die liet gebruik zijner oogen mist. De toestel zal eene plaats erlangen onder de inzendingen uit Nederland op de wereldten toonstelling te Philadelphia. (N. Ji. C't.) PerTelegr, pCt. Premie leen. Buteril.- 3 Nedf.ri.. Werkl. Srlmlil. 2% Hamlel-Manlsch. rose. Obl. Ccntraal-Spnorw Spanje, Binncnlanilsrlip. Dito, Btiilonl 18B7 Pomocai., 1867 Rusi.and Nicol.il Aand.Z U.10018M t i t 1866 Gr. Hui? Sji -Muts. i>osTFKR.,0bl. pip. Mei i zihvrlan. l.nlen 1854 1860 186i llong. 1870 Tukkuk, OIiI. 1865 Ebyptf. 1868. 1873. Pf.hu 1870 1872 Vp.iifen. Staten 1881 18S5 Mexico, 1851 1864 Counmu Eoe-Spourw. li linois Union Shires All. Miss Ohio 7 5 7 7 G 5 6 6 3 3 22 Jan. 21 Jan. 25 Jan. 97 Va 97 63V,0 63'/,n 63% 109 109% 92 91% 10»/,„ IGV.n 10% 18% 18% 18 53 53% 53% 82 82 82 346 340 350 352 353 248'/, 250 248% 59VIit 64 59 Vtn 64 59% 63% 280 589 139 140% 80 20'/,, 20% 20% 07% 09% G8% G1V„ 05% 33 V4 33%, 33 26'/, 25% 25% <04% 105 100 100% 100% 10 4V,„ 4'/,, 4'/ui 39% 39% 39% S3% 13»/,, 87% 88 88 30 29% 28%

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2