Blijkens de jongste bij de regeering ont- vancren officieele berichten uit Zwitserland orn- tieui den stand der veeziekten daar te lande, •vvas in de eerste helft dezer maand de longziekte in de gemeente Malters, kanton Luzern, in een stal met 14 koeien uitgebarstenzonder dat men totnogtoe de aanieidende oorzaak had kunnen opsporen. Onverwijld waren ge strenge maatregelen genomen om verdere ver spreiding tegen te gaan. Het mond- en Jclauiozter bleef sedert het midden van December gestadig afnemen; het getal der met die ziekte besmette stallen was van 173 op 16 December verminderd tot 121 op den 16 Januari jl. In de eerste helft dezer maand waren in de kantons Zurich, Aargau, Thurgau en Wallis onderscheiden gevallen van kwaden droes voor gekomen. Volgens de jongste officieele berichten uit Oostenrijk, loopende tot 17 Januari jl. bleef in een aantal gemeenten van Dalmatie Ac runder pest heerschen. Het is thans officieel bevestigd, dat de gezamenlijke inspecteurs van het lager onder wijs door den Minister van Binnenlandsche Zaken op korten termijn zijn bijeengeroepen, om na te gaan of het mogelijk zal wezen de op de begrooting gebrachte sommen tot uit breiding van de kweekscholen in dit jaar te besteden. In diezelfde bijeenkomst zullen den inspecteurs bepaalde vragen van stellig recht worden voorgelegd, met het oog op de voor genomen herziening van de Wet van 1857. Daghl Van den militairen tevens civielen bevel hebber te Atsjin zijn te Batavia per telegraaf berichten ontvangen, dato 2 en 8 December. Zij luiden als volgt: Wijand deed 26 tot 29 November herhaalde aanvallen op onze sterkten; bedreigde vooral Kotta-Alam en Lemboeh. Radja Pakih naar Pedir teruggekeerd. Radja Merdoe weder hier met vele strijders van de Noordkust. Onze ver liezen gering. Gezondheidstoestand dezelfde. Veeziekte nog niet geweken." ïNiets bijzonders voorgevallen. Gezondheids toestand stationair. Veeziekte afnemende." De affaire van Kotta Alam en Lemboeh was in vele opzichten zeer ernstig. Niet wegens belangrijke verliezen door ons geleden, want onze troepen hadden slechts enkele gebles seerden; maar ernstig, omdat de brutaliteiten onversaagdheid van den vijand in groote mate toenemen, en hij de bewijzen geeft dat hij zich in het oorlogvoeren meer en meer be kwaamt, Zijn doel was om Kotta Alam en Lemboeh, posten die in de tweede linie liggen, in te sluiten, 'tgeeu op zichzelf reeds een feit is dat van groote stoutmoedigheid en degelijke strategische plannen getuigt. De Atsjineezen naderden de posten met loopgraven, zigzag's gewijze, en het gelukte hun de insluiting grooteudeels te bewerkstelligen en de posteu tot op 250 passen te nadeieu. Van den Kraton zijn toen twee kolonnes met twee batterijen uitgerukt, respectievelijk onder bevel van de majoors Verspyck en Winter, die den vijand verdreven en hem veel ver liezen toegebracht hebben. Maar toon dit ge schied was trokken de kolonnes at; de vijand nam van het terrein weder bezit ea bezette dezelfde positie, met dit onderscheid dat hij zich nu opstelde op een afstand van 200 in stede van 250 passen. De poging onzer vijanden, om Kotta Alam en Lemboeh in te sluiten, maakt, in verband met het gebeurde te Missigil-Longbattah in den nacht vnn 21 op 22 November, een pijn lijken indruk. Wij zijn te Atsjin niet meer de aanvallers maar de aangevallenen, en rle oorlog dien wij voeren neemt meer en meer een de fensief karakter aan. Het is te hopen dat daaraan een einde komt! het weder te Atsjin sJiijnt echter vooreerst nog geen krachtig optreden toe te laten. Het 8e en het 13e bataljon vertrekken naar het terrein van den oorlog, en nieuwe bataljons zullen op Java waarschijnlijk worden opgericht. De staf van het 48e bataljon heeft te Buiten zorg de bamboezen kazernes betrokken, en een 'aantal rekruten worden daar geoefend in het marcheer'en. De schrijver der Haagsche kroniek in de Qron. Ct. meldt, dat er verschillende maat regelen, betrekking hebbende op telegrafie en posterijen, op til zijn. De maatregel nopens de verhooging der kosten van afschriften van telegrammen, zal spoedig weder ingetrokken worden en het telegraaftarief waarschijnlijk in den loop dezes jaars worden verlaagd. Voorts moet het plan bestaan om in het personeel der postadministratie, speciaal ten plattenlande, een geheele veranderiug te brengen. Omtrent de thans gesloten geldleening der Zuid-Afrikaansche republiek, die bestemd is tot den aanleg van een spoorweg van Pretoria naar de havenplaats in de Delagoaboai ver neemt het U. D. nog, dat er reeds plannen worden beraamd, orn, voor het geval die spoor weg tot stand komt, een geregeklen stoom vaartdienst tusschen Vlissingen en het eind station van dien spoorweg tot stand te brengen. Op die wijze zou de reis van dr. Burgers, die verlevendiging der betrekkingen met Neder land op het oog had, zeker doel treffen, en zou men een druk handelsverkeer mogen te gemoet zien tusschen twee staten, door aloude banden nauw aan elkander verbonden. Omtrent de in het vierde kwartaal in- en uitgeklaarde schepen langs de uiterste wachten en aan de kantoren van lossing binnengekomen en uitgegane schepen, wordt het volgende medegedeeld. C/iterste wachteno. a. te Maassluis, stoom- booten geladen'17, metende '12,777 tonzeil schepen geladen: 134, metende 21,952 ton; in ballast 3, metende 1653 ton. UitklaringenMaassluis, stoombooten ge laden: 13, metende 3010 ton; in ballast 92, metemie 61,179 ton; zeilschepen geladeu167, metende 37,493 tonin ballast '125, metende 39,972 ton. Gelost hebbende of met lossing te zijn aan gevangen o. a. te Maassluis zeilschepen; ge laden 3, metende 428 ton. Te Schiedam stoombooten: geladen 8, metende 3978 ton; zeilschepen geladen 54, metende 9966 ton. Te Vlaardingen zeilschepen geladen '17, metende 2260 ton. Het Vad. bericht dat de samenstelling van de commissie tot beoordeeling van de plannen van het Rijksmuseum, zooals die onlangs is medegedeeld, onjuist is; dat het onwaar is dat een der inzenders in die commissie 2it, en dat van eene keus tusschen de ontwerpen tot dusver niets bekend is of bekend kan zijn. Ook in de Amst Ct. wordt het bedoelde nader toegelicht. De commissie heeft geen uit spraak te doen; zij is samengeroepen met de door den Koning, bij besluit van 1 April 1873, benoemde commissie, bestaande uit de heeren L. M. Beels van Heemstede, P. L. üubouicq (inmiddels overleden), C. P. van Eeghen, Ja. van Eik, dr, W. 1. A. Jonckbioet, L. Linge- rnan, rui', C. J. A den Tex en Joh. 0. Zimmer man, om vtot vooi lichting bij de vestiging van een Rijks-museum te Amsterdam te dienen, en dat door deze vereenigde eommissien een rapport omtrent de ingekomen ontwerpen zal worden uitgebracht, Volgons den Ilaagschen correspondent der Arnh. Ctzal een verdienstelijk jonginensch in den Haag, de baryton Goudal, door de Maatschappij van Toonkunst ah pensiouaire gedurende vier jaren naar Berlijn worden ge zonden, om zich verder in het vak te bekwamen. Zoo heeft het voorbeeld van den Koning tot navolging gewekt, en deze Maatschappij ge bracht tot eene haudeling, die dan toch eigenlijk geheel op haren weg lag. Ten vorigea jare is door een onbekenden vereerder van mr. Groen van Prinsterer aan alle hoofdonderwijzers in Nederland het edel moedig aanbod gedaan, indien men daarin be lang mocht stellen, een present-exemplaar vau diens Handboek der Geschiedenis van het Vaderland te ontvangen. Binnen weinige maan den zal nu van den vijfden druk van dat werk, dat ter perse is, een present-exemplaar verzonden worden. De faculteit van letteren en wijsbegeerte te Leiden heeft besloten aan de bij haar inge zonden prijsverhandeling, onder het dubbel motto: j>Wat walsch is, valsch is, sla dood!" en »Dit volk wil zich uiet door Duitschers laten beheerschen," eene eervolle vermelding toe te kennen. Teylers Godgeleerd Genootschap heeft twee antwoorden ontvangen op de prijsvraag betreffende den stelregel: de vrije Kerk in den vrijen Staat; namelijk 'een in 't Fransch, met het motto: jRendez a César ce qui est a César etc.," en een in 't Ilollandsch, met het motto: I Kor. 9 14. Insgelijks twee op de vraag omtrent's menschen godsdienstigen aanleg, te weten: een in 'tHoogduitsch, met het motto: nes ist eine unausdenklicheeine schauer- liche Sache u. s. w.," en een in 't Nederduitsch, met het mottto: I Joh, 4 1; van laatstge noemde verhandeling evenwel slechts het eerste gedeelte. Op de vraag naar seene geschiedenis van de Christelijke zodeleer gedurende het tijdvak des Nieuwen Testaments" is geen autwoord inge komen. Over de bevoegdheid van regenten van het hofje van Beresteyn te Haarlem, om tot den verkoop van de Schilderijen van Frans Hals over te gaan, is in den laatsten tijd veel geschreven en gesproken. Met zekerheid kan men aan belanghebbenden medcdeelen, dat van eene verplichting om de schilderijen te be houden of eenig verbod tot verkoop geen sprake is, maar dat integendeel door den stichter bij zijn testament uitdrukkelijk alio macht is ver leend som de vaste en andere goederen te verkoopen." Ilaarl, Ct) In Maart a. s. zal te Parijs bij de firma Pion Co. verschijnen »Les frontières inonacées," par Henri Havard. Deze reis, een vervolg op nies Villes mortes du Zuiderzee," behelst Friesland, Groningen, Drente, Overijsel, Gelderland en Liinbur is geïllustreerd met 10 houtgravuren. In den laatsten tijd is in de bladen weder sprake geweest van een monstornaiaten* schap van zekeren Jacques Dubois, die in '1638 ergens in Belgie zou geboren en in 1704 to Batavia zou overleden zijn. Men spreekt vnn niet minder dan 60 miliioenen hot schijnt een waarheid, dat sedert meer dan een eeuw alle elkander opgevolgd hebbende koloniale besturen zijn lastig gevallen met allerlei aan vragen on verzoeken van allerlei liefhebbers voor deze nalatenschap. Het WcckhlaA van het liegt verneemt thans van goederhand, dat de Staal dezer dager, ten verzoeke van zekeren timmerman T. Dulwi te Limburg, voor don lloogcn Raad is gedag vaard niet tot uitkeeiiug dezer rijke erfenis.: maar op grond van art. '1922 B. W. tol afgiftj;' van alle stukkeu, titels en bescheiden, daartwi behoorende, als stukken die aan beide partijs®' toebehouren. Door de Vereeniging »Floralia" te Air-,* sterdam is een uitvoerig verslag in 't he® gegeven van haar werkzaamheden in 't jaüf 187475, waaruit blijkt, dat zij met goc- succes is werkzaam geweest. Ilaar beroep oÈ veler steun, vooral geldelijken, op haar we*

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2