limeiilHiscie Beritltei Gymnnsiën zijn er 330, progymnasiën 44, reaal-en iioogere burgerscholen 484, liet getal leeiiingeu op die inrichtingen is 177,370. Er zijn 20 universiteiten met 16,557 studenten. De polytechnische scholen hebben 360 leeraren en 4428 studenten. Door den gemeenteraad van het stadje Schkülen in Hessen werd dezer dagen een onderwijzer tot burgemeester verkozen, De regeering weigerde echter deze verkiezing te sanctioneeren somdat het heerscliende gebrek aan onderwijzers niet mocht worden vergroot." B E L G I E. L' Opinion deelt in haar nommer van 6 dezer een feit mede, dat wij slechts onder reserve durven overnemen. De stokers van een hierin in de haven liggend stoomschip zouden in de steenkolen, bestemd voor de machine, 7 zakken gevuld met buskruid gevonden hebben, Een der stokers merkte het ongeval, toen hij op het punt stond een dezer zakken fbgelijk met een schop steenkolen in het vuur te werpen. Hij riep daarop zijne kameraden en toen vond men nog 6 andere volle zakken onder de steenkolen verborgen. De stoomboot had op datoogenblik 150 man aan boord. Uit St. Etienne wordt gemeld: Tengevolge van eene ontploffing zijn in een steenkolen mijn den 4 dezer 216 werklieden bedolven, 24 zijn er den volgenden dag levend en 26 dood uitgehaald; in 't geheel waren den 6 dezer 70 lijken opgehaald. TURKIJE. De regeeriog heeft eene depêche van haren consul te Ragusa van 5 dezer ontvangen, luiden? welke Achmet Mukhtar-pacha den vorigen dag stellingen te Polizza heeft genomen. Op de aannadering der Turksche troepen hebben zich de insurgenten van daar verwijderd. J RUSLAND. Men beweert, dat het Gouvernement den Israëlieten wil toestaan zich in alle deeien van Rusland vrij neer te zetten, indien zij slechts een getuigschrift bezitten, waaruit blijkt, dat zij geregeld ouderwijs aan een lagere school genoten hebben. PORTUGAL. De Eerste Kamer heeft het ontwerp tot afschaffing der slavernij op het eiland St. Tho mas aangenomen. SCHIEDAM, 8 Febrnari 1870. Blijkens een den 5 dezer bij het Depar tement van Koloniën ontvangen telegiam van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie heeft de generaal-majoor Pel den 26sten Januari uit Atsjin bericht, dat Boekit Seban, gelegen in IV Moekim, den 24stou bezet is, dat de ageereude troepen den 25sten naar Pakan Bader teruggekeerd zijn, en dat de gezondheidstoestand gunstig was. Omtrent de verrichtingen tusschen 12 en 19 Januari (zie het bericht in de St.-Ct. van 31 Januari jlno. 25) zijn nog geen bijzonder heden bekend geworden. Alleen kan worden medegedeeld, dat onze troepen door den meest westelijken bergpas Kroeng Raba hebben bereikt. Voorts kan worden vermeld, dat bij den aanvai op onzen post te Lemboe-oost, in den nacht van 23 op 24 Januari, ook de luitenant Regensburg gesneuveld is. St.-Ct Een regeeringstelegram uit Atsjin van 7 dezer behelst het volgende: Den 28 Januari zijn drie kolonnes opgerukt tegen de IX Moekim. Met vele moeilijkheden en grooten tegenstand des vijands is de vlakte van Daroe bereikt. Den 30 is met lievigen tegenstand de Kampong Dnroe genomen en verbrand. Den 31 is de Kampong Oleli-Soesoe met bijbehoorende Moskee genomen. Het hoofd in Moekim Daroe heeft zijne onderwerping aangeboden. De geest der troepen is uitmuntend; de gezondheidstoestand ongunstig. Bjj beschikking van den Minister van Justitie, dd. 28 Januari 1876, zijn aangesteld JanHor- dijk, rijksveldwachter-opziener der jacht en vis- scherij te Schiedam; Dirk Pruimers, rijksveld wachter te Maassluis; Pieler van "Wingerden en Johan Cornells de Leiijs, beiden rijksveld wachters-opzieners der jacht en visscherij te Maassluis, allen behoorende tot de brigade Schiedam. Bij de aanbesteding van het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan en het onderhouden gedurende 1876, 1877 en 1878 van het burgerlijk en militair huis van ver zekering te 's Hage, jl. Zaterdag gehouden, is gebleken dat de minste inschrijver was de heer A. Kudders alhier voor de som van f7590. De distillateurs te Rotterdam hebben een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gezonden ter zake van het wetsontwerp no. 99, genaamd j>Nadere bepalingen omtrent den accijns en het invoerrecht op gedistilleerd" in dato 18 November 1875 ingekomen. In dit adres verklaren zij o. a.Het is minder tegen de verhooging van den accijns van f 53 op f 57, dat hunne bedenkingen gericht zijnofschoon daartegen veel zoude i kunnen aangevoerd worden, onder anderen de sluikerij aan onze grenzen, maar zij wenschen zich in de eerste en voorname piaats te be palen tot het voorstel, om den invoer van buitenlandsc/i gedistilleerd hier te lande, bij inslag in de distilleerderijen, mogelijk te maken en te bevorderen, door vrijdom te verleenen na verwerking en bij weder-uitvoer, van het invoerrecht van f 3.50 per vat. De in de vorige week uit Atsjin terug gekeerde mariniers zijn, voorzooverre zij tot de garnizoenen te Amsterdam en Rotterdam behoorden, jl. Zondag aldaar aangekomen en feestelijk ingehaald. De betrekkingen van wijlen den matroos Daniel de Han of de Haan uit Rotterdam kunnen zich by het Departement van Buiten- landsche zaken vervoegen, teneinde eene tnede- deeling in hun belang te ontvangen. (iS't.-Ct.) De corresponded, van de K. B. Ct. te Workum schrijft het volgende: In zake het verloren gewaande schip vernam ik gisteren nog van ilea heer F. Visser, apotheker, wijn handelaar en fabrikant alhier, die geheel be langeloos de boot ter opsporing heeft bemand en rijkelijk van broeden, spek en drinkwater voorzien, dat men bij het meermalen bespeurde licht niec mocht deuken aan een ster, daar het veeleer een sliugerende flambouw geleek. Inder daad is gisteren een schip gezien, dat de zeilen bijzette. Ook stovende een stoomboot langs de kust. Be torenwachter bij den ingang onzer liaven had dat licht reeds een week te voren gezien, zonder er melding van te maken. Niettegenstaande de vrij geruststellende berichten, in de laatste dagen ontvangen, blijft men in "Venezuela nog steeds ernstig beducht voor een oorlogsverklaring van de zijde der Nederiandsche ïlegeering en een blokkade van de havens. Generaal Guzman Blanco heeft het clan ook noodig geoordeeld, ijverig voort te gaan met het nemen van maatregelen, die zijn laud in tegen weer moeten stellen en verdedigbaar dienen te maken. Zoo heeft hij het ooriogstooiiischipRoIi- var ter reparatie naai- New-Yoi k gezonden en de stoombooton jPico en Maracaïbo voor rekening der Regeeriog doen aankoopen. Ook zijn te St, Thomas aanzienlijke hoeveel heden meel aangekocht. - Tot de vrees voor een aanval der Nederlan ders heeft niet weinig bijgedragen de verschij ning van het eskader in de wateren van Curasao, maar vooral het zeer vijandig ingezonden stuk van Bet Vaderland van 11 October 11., later ook afzonderlijk uitgegeven, waarin een slid van het Vredebond" den oorlog aanprijst en dat, terecht of teu onrechte, als afkomstig vaneen invloedrijk persoon in den lande, tevens ver tegenwoordiger van een der Curagaosche specu lanten, wordt beschouwd. De verbittering over de hevige en grievende taal, die in dat stuk tegen de Republiek en het hoofd van den Staat wordt gevoerd, is in Venezuela algemeen en geeft zich zoowel in de dagbladen als in parti culiere berichten luctift. Alen is door de ver schijning van dat stuik en de gebeurtenissen van lateren datum tot de meening gebracht, dat de denkbeelden van de Curagaosche specu lanten ook in Nederland ingang hebben ge vonden. (J), v. Z. en 's Gr.) De Saxonia, te Plymouth aangekomen, brengt berichten mede uit Venezuela van 14 Jauuari. Men geloofde daar toen dat een oor log met Nederland aanstaande waser werden vele toebereidselen gemaakt. Uit 'sHage ontvingen wij heden betreffende het bovenstaande het volgende bericht: Naar aanleiding van onrustbarende buiten- landsche berichten ten aanzien van onzeactueele verhouding tot Venezuela, kan met de meeste zekerheid worden gemeld dat men inofficieele kringen tot op dit oogenblik niets weet van zoodanigen gespannen toestand als waarvan die berichten gewagen. Het Nederlandsch oefenings-eskader in de Caraibische zee, bevindt zich echter daar met het oog op de veiligheid onzer bezittingen in West-Indie en op gebeurlijkheden in die wateren. De chef van den geneeskundigen 'dienst te Atsjin rapporteert, dat er bij de op 21 November 11. onder behandeling gebleven lijders ten getale van 605, tot en met den 30n d. a. v. zijn bijgekomen 456, totaal 10G1. Hiervan her stelden 274, werden geëvacueerd 458 en over leden 16, te zamen 448, zoodat er op 1 December 613 lijders onder behandeling bleven. Onder de overledenen behoorde 1 niet-mililair. Twee cholera-gevallen deden zich voor. In den gezondheidstoestand kwam geen merk bare verandering. Voortdurend kwamen vele gevallen van koorts voor en hieronder van pernicieusen aard. (Jav. Ct.) Uit Calais meldt men ons: De logger Kinderdijk, van Maassluis, die hier in den morgen van den 21 November jl. met den dertienjarigen knaap op het strand liep, werd omstreeks veertien dagen later in het dok ge bracht. Na een groote reparatie te hebben ondergaan, ligt hij thans weder geheel gereed om uit te zeilen. De kapitein, die sinds eenigen tijd aan boord is, deelde heden mede, dat hij in de volgende week zijne matrozen verwacht en dat hij kort daarop naar Holland zal vertrekken. Dat de Kinderdijk op zijne verdere reizen gelukkiger zijn mag, is zeker een wensch dien velen zullen koesteren. Van verschillende zijden wordt de aan dacht gevestigd op de noodzakelijkheid orn thans de rupsennesten uit te roeien. Men moet de lupsennesten uitsnijden of verbranden. De rupsennesten echter laat men met rust en de vogels vervolgt men op 't hevigst. Zooschynt de landman er op gesteld: het aantal zijner vijanden te vermeerderen en dak zijner vrien den te verminderen. Het bestuur der Nederiandsche Juristen- Vereeniging heeft voor de in 1876 te Middel burg te houden 7de algemeene vergadering de volgeude onderwerpen ter behandeling gekozen: J. Burgerlijk recht. Welke behoort de verhouding te zijn der voogdij van regenten .van weeshuizen tot de gewone?' In hoever is ;die voogdij uit te breiden tot vei eenigingen en

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2