Miueilaiüïie Bericiiten. SCHIEDAM, 10 Februari 1876. De bijeenkomst, waartoe de Schiedamsche afdeeling van «Volksonderwijs" hare leden en alten die in het onderwijs belang stellen had uitgenoodigd, vond gisteren avond in Musis Sacrum plaats. Een vrij talrijk publiek, waar onder eenige dames, was opgekomen. De hoog leeraar mr. Pekelharing, van Delft, trad als spreker ppen vergaste de aanwezigen op eene causerie, zoo veel omvattend en zoo rijk van inhoud, dat het niet mogelijk is een tot in bijzonderheden afdalend verslag er van te geven. "Wij vermelden dus alléén de hoofdstelling, die hierop nederkwam, dat de Nederlandsche Staat het recht heeft en den plicht ook van in zijne Grondwet de zorg voor voldoend onder wijs aan de overheid op te dragen, omdat hij opgehouden heeft eenvoudig een zoogenaamde rechtsstaat, met andere woorden een agent van politie te zijn, omdat hij is, wat hij met het 'óog op den strijd der maatschappelijke belan gen wezen moet, de georganiseerde zedelijke gemeenschap van alle burgers. Uit deze hoofd stelling werd vervolgens het betóog gevoerd, dat eene wijziging van de wet op het lager onderwijs volstrekt noodig isomdat het onder wijs nog in geenen deele aan de eischen van het grondwettig voorschrift voldoet, terwijl de spreker oordeelde, dat de Vereeniging voor Volksonderwijs" dan eerst haar doel zou heb ben bereikt, wanneer de aigemeene leerplicht bij de wet zou zijn ingevoerd. Ten slotte wees de hoogleeraar aan, dat de door hem ge- wenschte, noodige en nuttige, maatregelen uitvoerbaar waren en althans niet'mochten af stuiten op gemoedsbezwarendie bij enkelen bestonden, vermits de Staat verheven was boven do belangen der verschillende klassen, maar evenzeer boven de dogmatische inzichten van kerkelijk gezinde personen. De ver gevorderde tijd liet slechts een kort debat toe. Een der aanwezigen verklaarde zich tegen het staatsbegrip van den spreker, omdat het zijns inziens tot 'de leer van het staats- alvermogen leiden, en alzoo de ontwikkeling der bijzondere krachten knakken muest, ter wijl hij bovendien oordeelde, dat het opvoedend karakter van het onderwijs iu liet stelsel van de heer Pekelharing te veel uit het oog werd verloren. Nadat laatstgenoemde zijn beginselen nader ontwikkeld en vooral het laatst geop perd bezwaar met kracht als ongegrond afge wezen had, werd de vergadering onder luid 'toegejuichte dankzegging aan den heer Pekel haring gesloten. "Wij Eindigen ons kort verslag met den wenscli, dat Volksonderwijs" slagen moge in zijne pogingen tot bevordering van het ge wichtigste volksbelang. De Vereeniging heeft, ook te dezer stededen goeden weg ingeslagen. Zij vestigt de aandacht op het onderwijs, en komt met frissehe denkbeelden en bepaalde, flinke plaunen. Wat meer is, «Volksonder wijs" wil werken in 'het openbaar. Zijne vrien den nooiligt het tot zijne bijeenkomsten, maar ook zijne tegenstanders. En de laatsten wor den er even vriendelijk ontvangen en aange hoord nis de eersten. Vervulle de Schiedam sche afdeeling hare belofte, en roepe zij, na niet al te langen tijd, nog ééns allen die be lang stellen in liet ondeivvijs samen. lïr zijn nog bezwaren, die moeten opgelost, - twijfe lingen, die uit den weg moeten geruimdbij velen van velerlei aard. Inleidingen, zoo dege lijk als die van den heer Pekelharing en dis cussies zoo humaan als die gisteren avond werden gevoerd, kunnen niet anders dan.gun stig werken, Naar de N~. li. Ct. verneemt, heeft de President van Venezuela, Guzman Blanco, zich 'ir mageaiihgden gewend, om de 'oüdcrbandelingen met Nederland weder aan i te knoopen, en bestaat er uitzicht, "dat het geschil tusschen de twee staten nog in der minne zal eindigen. De geheele briefwisseling tusschen de hh. Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, en van Goltstein, Minister van Koloniën, en het bestuur der Haagsche afdeeling van Volksonderwijs is thans openbaar gemaakt. Het blijkt, dat de heer Heemskerk zich tot een eenvoudig bedanken voor het lidmaatschap van de afdeeling bepaald heeft, en dat de heer van Goltstein werkelijk gemeend heeft bij het bericht van zijn bedanken de vrees te moeten te kennen geven, dat de vereeniging Volks onderwijs niet veel zal beteekhnen, terwijl hij zich daarbij over die vereeniging werkelijk uitdrukkingen veroorloofd heeft, die voor niemand en allerminst voor een Minister tepas komen. Van veel belang is de briefwisseling verder niet. De St.-Ot, van heden bevat de staat van nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere manschappen, behoord hebbende tot de landmacht in Ned. Inche, waarvan de saldo's door de rechthebbenden bij het departement van koloniën in Nederland behooren te worden gereclameerd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder landsch Iudie, door middel van het stoomschip JElampion, van de sRotterdamsche Lioyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 13den Februari aanstaande is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gele genheid mede een brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren uiterdijk in den avond van den 12den Februari en ue br ieven den daarop- voigenden dag 's morgens, te Rotterdam aan gekomen te zijn. Van Zr. Ms. minister-res ident te Madrid is, onder dagteekening van 30 Januari no. 76, het navolgende bericht ontvangen: Het is van tijd tot tijd voorgekomen dat de kapiteins van vreemde schepen door de Spaan- sche douanebesturen beboet zijn wegens tiatrde lingen in strijd rnet het douanereglement, terwijl, nadat zij de boeten reeds betaald hadden, het is gebleken dat de fouten begaan waren tengevolge van vergissing of verzuim gepleegd door de Spaausche consuls. Een besluit van 8 Januari 1876, voorkomende iu de officieele Gaceta van gisteren, bepaalt nu dat wanneer- het bewijs geleverd wordt, nadat de opge legde boeten reeds door de eigettaais, consig- natarissen of kapiteins der schepen zijn vol daan, dat de schuld der begaue fouteuaau deu Spaanschcn consul te wijten is, die boeten dan kunnen teruggegeven worden, terwyl de consul, door tusscheukornst van liet departe ment van buitenlandsche zakenhet bedrag van het alzoo terugbetaalde in de schatkist .zal moeten storten. Multipalior bestrijdt in het Handelsblad den anti-dienstvervangingsbond op verschillende gronden, waarvan wij er geen eukelen kunnen beamen. Maar één motief wordt door hem ge bruikt, waartegen wij reeds nu van onze zijde wensehen te protesteeren; hij tracht nl. de beteokenis vau den bond te verkleinen door de bewering dat »het -bond voor 7/8 gedeelte bestaat uit militairen van beroep, gepensio neerden of beambten, aan wie om hun be trekking het leger ter harte gaat." Dat nu is, parlementair gesproken, volkomen onjuist. De van week tot week gepubliceerde lijsten van deelneming bewijzen, dat de miiitaiio stand slechts een betrekkelijk zeer klein coutiugeut levert. Van de waarheidsliefde van Multipatior mogen wij zonder twijfel op dit punt een kleine reciificalie verwachten. - (Vad.) Het is dit jaar een eeuw geleden, dat Adam Smithzijn beroemd werk - over den nationalen rijkdom deed verschynendat de grondslag is geworden voor de nieuwere staat huishoudkunde. Er bestaat plan dit feit door eene bijeenkomst van staathuishoudkundigen te herdenken. Het denkbeeld voor dat congres is uitgegaan van de Belgische vereeniging voor staathuishoudkunde en heeft bijval gevonden bij de Cobdenclub te Londen, welke ia over- weging gaf de bijeenkomst niet in Engeland, maar op het vaste land te houden. De Belgische vereeniging heeft in hare vergadering van 31 Jan. besloten, Brussel daarvoor aan te wijzen, en als voornaamste onderwerp ter bespreking de vraag te stellen, die thans op den voorgrond is getreden, of de economische wetenschap niet verkeerd heeft gedaan, door de medewerking van den staat onvoorwaardelijk te veroordeelen. Het eerste nommer is verschenen van het nieuwe «Aigemeene Nederl. Studenten Week blad Minerva." Het wordt uitgegeven bij den lieer E. J. Bril te Leiden. Ketliel. Aan den kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier is door wijlen den heerN. Tak te Schiedam vermaakt de som van f 75. Rotterdam. Dinsdag jl. had in het hotel de liomein alhier, de aangekondigde aigemeene vergadering van de afdeeling Rotterdam, Schie dam en omstreken, der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, plaats. In deze ver gadering werden o. a. de prijzen uitgereikt, door inzenders, in deze afdeeling woonachtig, behaald op de tentoonstelling te Zaandam en wel aan A. Bikkers en Zn. voor een verwar mingstoestel een zilver vergulde en voor een tuinspuit een bronzen medaille, aan J. Milius en Co, voor boonen enz., een getuigschrift er f 5, aan Spruyt Sc Co, voor machineolie eer getuigschrift, allen te Rotterdam. In deze vergadering werden eenige mede- deelingen gedaau betreffende de op 4 Apri e. k. op de plaats der sociëteit Harmonie ti houden afdeelingstentoonstelling van vee ei pluimgedierte. Den Haag. Heden wordt aan presiden Burgers een diner aangeboden. Tot voorzitter van de Haagsche afdeelin «Volksonderwijs" is gekozen de heermr. L. G Greeve, tot secretaris de heer C. L. Walthei Goriuchem. Bij vonnis der Arrondissf meuts-rechtbauk werd de houdster van hf geheime pandjeshuis alhier, geheel overeet komstig den eisch van het Openbaar Minister! tot een cellulaire gevangenisstraf voor den tij van 15 dagen en een geldboete van f 50 ve oordeeld. Nieuwediep. Een tamboer der marinier alhier iu garnizoen heeft zich door ophang» I van het leven berooid. De ongelukkige leefl I in vertrouwelijken omgang met een vrouv -wier man op zee was. Hij had voor een pa dagen de onvoorzichtigheid om een vriend, s Atsjin teruggekeerd, bij haar te introduceere 'Er werd braaf gedronken. Ten laatste meen de tamboer, dat zijn vriend wat te veel in zi rechten tradvandaar jaloezie gevolgd dc een hevige vechtpartij. De held van Atsjin moi teu laatste het veld ruimen en vertrok, mr werd kort daarna gevolgd door de bcwu vrouw. Van die afwezigheid maakte dc ta boer gebruik om zich in haar woning op bovi gemelde wijze van het leven te berooven. Maruin. (Groningen) Door Burg. en We is, in overleg met den clistrictsschoolopzier voor den tijd van eene maand, me^ verlies jaarwedde, geschorst de hoofdonderwijzer Boermn, te De "Wilp. Aanleiding daartoe het artikel sLetterkneehtery", geplaatst He Wekker van den '15 Januari dezes ja dat naar het oordeel der genoemde autoritei eene strekking had tot opwekking van n achting en opzetting tegen wettige veroj niiigeu. j Sneek. Maandag had iu dolloogere

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2