Terschijut Saplijh, litpzonierJ Dinsilaj. Bniteilaniulie Beriüteg. Blunealaaösclie Bericliteii. 1". 1876. Zater dag 19 Februari. M 3839. D e r t i 1 o J a a r an g-. tGURAWT. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.H5. Franco por post, door liet geheele Kijk - 2.50. Afzonderlijke noimncrs- 0.10. BUIIEAD J1AKHT, E, 12 4. Advertentieprijs: van 110 gewone regels1 00. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal betekend. SI'ANJE. Barzanallana is tot voorzitter van den Senaat gekozen. De regeeringstroepen hebben de wapen fabrieken der Carlisten te Eiber Azcoitia ver nield. De Carlisten hebben, met achterlating van munitie, levensmiddelen en gewonden, Vergara vei laten. De Koning is den '16 dezer naar het leger vertrokken en wordt heden te Vittoria verwacht. Biscaye is thans geheel van Carlisten be nijd, tengevolge van de dooi' Lorna en Quesada behaalde voordeelen in de gebergten van El- gueta. De sleutel van de Carlistisehe provin ciën, de berg Pagaza, is, na een hardnekkig gevecht dat veischeidene uien duurde, even als de overige Carlistisehe position, ingenomen. Blijkens do laatste berichten had generaal Quesada zijn hoofdkwartier te Elorio opgesteld en zijne voorposten lagen den linkeroever der Deva rivier. Bijna tegelijkertijd heeft Moriones eene voor- waartsclie beweging gemaakt en zich daarbij door verrassing van de hoogten van Aya en Cestona meester gemaakt, die de bergen be- beersclien welke de Orio vallei van die van Irola scheiden. De 'Carlisten concentreeren al hunne krachten rondom Tolosa. F It A N K It IJ K. De verkiezingsstrijd wordt hoe langer zoo meer tot kleiner kring beperkt, de kandidaten van de zoogenaamde partij der rnoreele orde Hekken zich, evenals de Bonapartisten, in ver schillende arrondissementen terug, waar ze eerst meenden 't wel te kunnen halen. Alles loopt totnogtoe ten gunste der republikeinsche partij. Te Parijs zal de strijd slechts tusschen de republikeinen en de intransigenten gevoerd worden. De redevoeringen van Gambetta zijn thans zelf te Belleville toegejuicht, hetgeen doet veronderstellen dat de radikalen thans wel een weinig minder radikaal dan gewoonlijk zul len zijn. JüAigleeen te Ajaccio vei schijnend blad, dat de belangen van Iiouher voorstaat, wordt vervolgd, omdat het de proclamatie, die Napo leon III in 1871 van AA'ilhelmshöhe tot de Fransche natie had gerichtopnieuw heeft medegedeeld en op die proclamatie een hovigen aanval tegen het bestaande gouvernement heelt laten volgen. E Cr E L A A* In het Lagerhuis zeide de heer North- cote, in antwoord aau den heer Gordon, dat er alle reden is om te onderstellen dat de Turksche regeering de bijzondere verbintenissen '/.al nakomen, betredende de geregelde over making van den cijns, welke tot waarborg strekt voor de leening van '1855. Disraëli diende een wetsontwerp in, dat de Koningin vrijheid geeft een nieuwen titel bij hare tegenwoordige titels te voegen en haar de' keus van dien titel overlaat. De,lieer Ilowe verklaarde jsteh er tegen. By e'ersté lezing werd het ontwerp aangenomen. RUSLAND. Kalander-heg, de hoofdbewerker van de onlusten en den opstand in Khokand, is den 1 dezer, in de omstreken van Madruschkat, in handen der regeeriugstroepen gevallen. OOSTENRIJK. De AVeener Pr esse deelt een depêche nit Zara mede, laideus welke door een Engelsch koopvaardijschip weder 14,000 achterladers en 2 veldstukken voor de insuï'genten te Gravoso ontscheept zijn. Te Pesth heeft gisteren de bisschop I-Ior- warth eene rede tot zijnel kiezers gehouden. Daarin voerde hij o. a. de aanhangige toi- kwestie en het burgerlijk huwelijk aan. In beginsel is hy voor een zelfstandig Ilongaarsch tolgebied, tot welks invoering echter het ge schikt oogenblik moet worden afgewacht. Verder verklaart de bisschop de invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk voor te staan, omdat daardoor geen inbreuk op de rechten der kerk wordt gemaakt, zooals Frankrijk, Zwitserland en hst streng Katholiek Belgie bewijzen. ITALIË. Uit Rome meldt de welbekende corres pondent van den Temps aldaar, dat de kardinaal llohenlohe bijna dagelijks op het Valikaan ver schijnt en den Paus op zijne wandelingen door de bibliotheek en de loges vergezelt, daar het weder niet geschikt is om in de tuinen te gaan. De kardinaal is geheel in de gratie en men onderstelt dat daardoor zijn beschermeling Frans Liszt weldra ook weder genade zal vinden in de oogeti van den Heiligen Vader. Voor kardinaal Ledochowsky wordt alles in gereedheid gebracht. Deze martelaar der kerk zalt er beter afbiengeu dan menig ander die voor zijn geloof geleden heeft. Te Rome worden groote feesten ter zijner eer georganiseerd, tot zelfs een godsdienstig concert. i SCHIEDAM, IS Februari 187C. Uit Batavia wordt van 15 Januari ge meld dat Z. M. de Koning, naar aanleiding van de resultaten der krijgsverrichtingen sedert 27 December, per telegram hoogstdeszclfs bijzon dere tevredenheid heeft betuigd aan den civiolen en militairen bevelhebber, generaal Pel, en aan liet leger te Atsjiu. Z. K. 11. Prins Hendrik zal heden avond met een extra trein langs den Rijnspoorweg uit Luxemburg le 'silage aankomen. Naar wij vernemen zal morgen namiddag te 1 uur, ter gelegenheid van 's Konings ver jaardag, eene wapenschouwing worden gehou den over de dd. Schutterij en zal aan den avond van dien dag in dMusis Sacrum" een Concert worden gegeven door het Muziekkorps dier Schutterij, onder directie van den kapel meester F. Deazler. Naar wij vernemen heeft Z. H. de Paus den heer J. B. Nolet benoemd tot ridder der orde van den II. Gregorius den Groote. De heer P. Sanders, hoofdonderwijzer der eerste tusschenschool voor openbaar lager onder wijs en, tot hare onlangs gewijzigde inrichting, directeur der leer- en vormschool, is lieden morgen overleden tengevolge van eene keelziekte waaraan hij geruimen tyd lijdende was. De overledene vervulde tal van jaren met voorbeeldigen ijver en nauwgezetheid zijne be trekkingen en wist zich ook daardoor bij velen geacht en bemind te maken, niet het minst bij zijne leerlingen voor wie hij een vaderlijke vriend was. Wij hebben voor ons den. nieuwen Catalogus" der Arolks-Leesinrichting van het departement Schiedam der Maatschappij: »Tot Nut van 't Algemeen". Zij omvat ongeveer 900 werken. Men vindt er onder uitgelezen romans van de beste auteurs, dikwijls in duplicaat aanwezig, als van mevrouw Bosboom Toussaint, Dickens, Erckman, Chatrian, Bulwer, Trollope, George Eliot, Thackeray en andereu. Zeer geschikte en merkwaardige boeken treft men aan ook onder de afdeeling Natuurkunde en Reisbe schrijving, terwijl die der Tijdschriften al bijzonder volledig is: Aarde en Hare Volken, Humoris tisch Album, Nedeiiandsche Huisvriend en dergelijken, zijn in tal van jaargangen met meerdere duplicaten vertegenwoordigd. AVij ge- looven dat deze bibliotheek op weg is een A'olksbibliotheek te worden zooals die wezen moet. Ook de meer gegoeden raden wij sterk aan voor '10 cents eens een catalogus te koopen, om te beoordeelen of zulk eoue in stelling niet deu steun van alle weidenkenden verdient. Men wordt lid voor 50 cents in het jaar. De catalogus van '10 cents is een uitgave ineens. Op zoodanige wijze is de bibliotheek binnen ieders bereik. Door liet Depaitement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 15 Febr. 1870 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam9,052,086 kilogr. RotterdamG,300,S34 Schiedam Dordrecht Middelburg Totaal 15,052,920 kilogr. De Minister van Financiën verwittigt de belanghebbenden, dat de eerstvolgende recht- .streekschevor/.enditigvan brieven enz. uit Neder land naar Noord-Anierika door middel van de

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1