stoomschepen der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomboot-maatschappij zal plaats hebben uit Rotterdam op Zondag 20 dezer. De verzending geschiedt uit Rotterdam per trein van 9.30 's morgens na%r Vlissingen, om aldaar aan boord van het stoomschip W. A. Schotten te worden overgebracht. Als adsistenten kunnen aan 's rijks vee artsenijschool veeartsen worden geplaatst tegen eene jaarlyksche bezoldiging van f 1200, doch voor niet langer dan drie jaren. Aanmelding schriftelijk, met opgave van leef tijd en overlegging van hun diploma als vee arts, voor 15 Maart e. k., by den directeur van 's rijks veeartsenijschool. Dr. Burgers, President der Trans vaalsche Republiek, heeft deu 16 dezer de hoofdstad verlaten en zich naar Londen op reis begeven. Het vertrek van den President uit Londen is op 20 dezer bepaald. Blijkens de jongste bij de regeering ont vangen officieele mededeelingan uit Zwitserland aangaande den stand der veeziekten daar te lande, was in de tweede helft van Januari de longziekte uitgebroken in een stal met 15 beesten in de gemeente "Willisau, kanton Luzern. Uit de gedane nasporingen was vrij zeker gebleken dat de ziekte door eene kudde ossen uit Italië overgebracht was. Met het afmaken van liet vee op den besmetten stal was een begin gemaakt en verder waren alle maatregelen genomen om verdere verspreiding tegen te gaan. Het getal der met -mond- en klauwzeer be smette stallen was, van 121 op 16 Januari jl., verminderd tot 37 op 1 Februari. De ziekte was dus tot zoodanig standpunt gedaald dat men hopen mocht haar weldra geheel te zullen meester worden, indien alle maatregelen ge- strengelijk werden gehandhaafd. Bij publicatie der regeering was daarom herinnerd aan de straffen, bij de wet bepaald tegen het geheim houden van gevallen van ziekte en tegen het invoeren van besmet vee; alsmede aan de be paling volgens welke de overtreder der wet bovendien aansprakelijk is voor de schade welke door zyn toedoen aan anderen veroorzaakt wordt. "Van kwaden droes waren in de kantons Solot- hurn, Basel-startt en St. Gallen 9 gevallen voorgekomen, onder anderen te Basel 3 in een stal met 33 paarden. Aan het maitovenaehl van de Indiër, ontleenen wij het volgende De laatste tijdingen van Atsjin bevestigden volkomen de door ons verkregen gelukkige uit komsten, reeds vroeger vermeld. Volgens particuliere berichten riep de vijand van uit zijn versterkingen op den 2Gen Decem ber onze troepen toeM a tj o e W o 1 a n (1 a kaloe brani! (Komt vooruit, Hollanders, indien gij durft!) Nuzij zijn vooruit gegaan en wei met den uitslag, hierboven reeds gemeld. Alhier was zeer voorbarig een gerucht ver spreid dat de luitenant-kolonel der infanterie Meijer, te Atsjin gewond zou zijn; gelukkig heeft zich dat gerucht niet bevestigd. De heer. Schernaker, assistent-resident te Atsjin, zou volgens een bier loopend gerucht een twintigtal palen ver in het binnenland gedrongen zijn. De bevolking durfde niet toe te naderen uit vrees voor Panglima-Polim. Aan den resident van Menado, mr. S. C. J. W. van Mussenbroeck, is een tweejarig verlof wegens ziekte naar Europa verleend. Overliet algemeen is men in fndie zeer ontstemd, daar het der Regeering ernst schijnt te zijn om belastingen in te voeren, die, indien de zaak tot stand komt, zeer drukkend zullen zijn. De redacteur van de Samaravgsche Ct., de heer R. Vorstman, heeft in zijn nornmer van Maandag 10 Januari een open brief nau Zijn Excellentie den Minister van Koloniën geplaatst, eindigende met: «Ziedaar slechts één lid uwer firma, dat den toestand in Indie begrijpt. Indie is ontevreden over uw bestuur en komt, gij daarenboven met nieuwe belastingen aan, dan zal die geest van ontevredenheid spoedig tot verzet zijn overge slagen. En kwam het tot een uiterste, i t ver zeker u, Excellentie, dat de bajonnetten niet op uwe,- maar op onze hand zouden zijn." Het is ons aangenaam te zien, dat andere Indische bladen, hoewel ook tegen de voor gestelde belastingheffing, toch dit protest ten sterkste afkeuren. De kosten voor den bouw van het Semi narium bij Batavia zijn hooger dan geraamd is. Door het eentraal-comité in Nederland is voor den bouw f 45000 toegestaan. Hiervan droeg Indiëruim f5000 bij. Het blijkt thans, dat er nog f 5000 zal noodig zijn. De heer Schuur man, te Batavia, heeft hiervoor namens het Genootschap van in- en uitwendige zending een beroep gedaan op allen, die medevoor standers zijn van de uitbreiding des evangelies, ook onder Mohammedanen en Heidenen in den Indischen Archipel. Door de suikerraffinadeurs te Amsterdam, Rotterdam en Delfsbaven is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden, houdende bezwaren tegen twee wetsontwerpen waarvan het eerste strekt tot goedkeuring der suikerconventie op 4 Augustus 1875 te Brussel gesloten en het tweede om de wettelijke be palingen omtrent den accijns op de suiker te herzien en met bovengenoemd verdrag in ver band te brengen. Ook door nog 77 firma's te Amsterdam en 69 firma's te Rotterdam is over hetzelfde onder werp aan de Tweede Kamer der Sta* en-Generaal een adres ingediend, eveneens bezwaren in houdende tegen deze conventie en de belemme ring der industrie, die daarvan het onvermijde lijk gevolg moet zijn. In de bepalingen van het weduwen- pensioen-fonds der opzichters van deu water staat is mét den aanvang dezes jaars een be langrijke verbetering gekomen. Voortaan ge nieten de weduwen der opzichters 1ste kl, f 650der 2de kl. f 550der 3de kl. f 500 en der 4de ki. f 450 'sjaars, dus meer dan het dubbele van vroeger. De zeer gunstige staat van het fouds heeft tot deze verhooging aanleiding gegeven. In de gisteren gehouden algetneene ver gadering van de Maatschappij »tot Nut van deu Javaan" zijn de door het hoofdbestuur voorgestelde wijzigingen in het reglement, strek kende tot opheffing der afdeelingen en corres pondentschappen, met algemeene stemmen aangenomen. Uit het Noorden des lands meldt inen aan het O". D., dat in geen juren zulke hooge sommeii voor remplapautcn en nomrnerverwis- selaars bij de nationale militie zijn besteed als zulks dit jaar 't geval is. Men biedt namelijk f 750 a f 850 voor rernplaganten, f 500 f'6Ü0 voor nomrnerverwisselaars. Naar aanleiding van het onlangs mede gedeelde bericht omtrent eene proef, door baron van Dedem genomen, om vier jonge paarden den geheelen winter in een stuk weiland te laten loopeu om hen te harden", zegt de Landb.-Ct.Wij hebben van lokkers, die dit stuk hadden gelezen, vernomen, dat naar hunne meening de waarheid ook weer hier in liet midden lag, en dat 't aanbeveling verdiende om de paarden voor slecht weder eene schuil plaats te gevei:, waarin en waaruit zij zich vrij op een onmiddellijk nabijgelegen weiland kunnen bewegen." Met genoegen vernemen wij, dat het Nederlandsch Rundvee-stamboek bij den uilgever W. E. J. Tjt-enk Willink te Zwolle ter perse is. Aan hen, die het werk wenscheu te bezitten, willen wij nu reeds aanraden, zich tijdig61' rechtstreeks bij deu uitgever of bij een boek handelaar om een exemplaar aan te melden, teneinde de oplage althans eenigermate te kunnen regelen, (Zandb. Qt.) Den Daag. De Mijn-Compagnie «Neder land" hield jl. Woensdag haar laatste algemeene vergadering. Aan de aandeelhouders werd het droevig lot bespaard van over het al of niet zijn der Maatsch. te beslissen, daar een der voor naamste schuldeischers, jhr, S. te dezer stede, zijn plan te kennen gaf om de Maatschappij in staat van faillissement te stellen. Trouwens met een kas van honderdvijftig gulden (zegge honderd vijftig gulden) eu een schuld van ruim f300,000 was er aan een voortbestaan niet meer te denken. Verschillende leden voerden nog even het woord om inlichtingen te vragen of om goeden raad te geven. Na een driejarig lyden werd dan heden de doodklok geluid over deze noodlottige zilvermijn. Rijswijk. Onze geachte secretaris en ontvanger dezer gemeente, de heer JII. Schuur man, heeft Woensdag jl. aan den Raad zijn eervol ontslag gevraagd uit beide betrekkingen tegen 4 April a. s. De vergadering heeft hem met acclamatie dit ontslag verleend, onder dank betuiging voor de vele en getrouwe diensten, die hij gedurende meer dan 25 jaren aan de gemeente heeft bewezen. Vad Giethoorn. De Fijne of Vlaamsch-Men- nisten-gemeente alhier zal een begin maken met den verkoop harer vaste goederen, die op p. m. f 30.000 waren begroot. Al dan zullen eenige beste stukken hooiland onder den hamer komen. Men stelt zich voor de overige bezit tingen over een paar maanden te veilen. Zoo als bekend is, bestaat het plan bij de leden (van de 17 is er een enkele, men zegt drie, tegen) de gelden onder elkander te verdeden. Men ziet met belangstelling den afloop te gemoet. Bosteen. Dezer dagen zijn des nachts negen glasruiten verbrijzeld bij R. K.land bouwer. Deze sprong onmiddellijk uit 't bed en achtervolgde blootvoets de daders. Daar een hunner een schot op hem loste, dat hem in de dij trof, en hij bovendien met een mes en meerdere schoten werd gedreigd, moest hij terugkeeren. Tegen de schuldigen, hier zeer ongunstig bekend, is proces-verbaal opgemaakt. Utrecht. Dinsdag II. heeft de beurt schipper van Willigenburg van Delft eu Ylaar» dingen met zijn pakschuit het ijs op den Leidschen Rijn gebroken met zeven paarden, hetwelk een prachtig gezicht was voor da toeschouwers. liet ijs had op sommige plaatsen een dikte van 6 h 7 rijn!. duimen en 't was dus bijna onmogelijk het door te breken. Het is dus aan de volharding van gemelden schipper te dan ken, dat het verkeer te water langs den Rijn van verschillende plaatsen en dus op Delft en Vlaardingen als geopend kan beschouwd worden. Middelburg. Voor de arr.-rechtbnnk zijn de pleidooien gevoerd over de tussehenkornende omstandigheid in het geding betrekkelijk de Ihoonia. Voor deu eischer, den schipper de Bruyntrad op mr. van Hoekvoor den ge daagde, den gezagvoerder der stoomboot, mr. A. J. van Deinse. Beiden volhardden bij hunne conclusie. Over drie weken zal de rechlbauk j uitspraak doen. Goes. Voor de arrond.-rechtbauk alhier is Maandag jl. behandeld de zaak van deu geneesheer Th. Persant Snoep, te Kapellc, be klaagd van door onachtzaamheid en niet- naleving der reglementen onwillig manslag te hebben gepleegd. Het geschiedde door eene' vergissing iu een geneesmiddel, aan een kind van een timmerman te Biezelinge toegediend. Die vergissing was hierdoor veroorzaakt, dat de geneesheer, tevens apotheker, tinct. ferre. sidon. besteld hebbende, zwavelzuur ontvangen had, welke door een bediende in de ileseh van

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2