De gemeenteraad alhier zal Donderdag den 24 dezer, des namiddags te half twee nre, eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onder werpen zijn: Ingekomen stukken. Deliberatie overontwerp besluiten tot af- en overschrijving op- en betaling uit den-post van onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1875; rekening beheer der heel- en verloskundige instrumenten-verzameling over 1874 en rapport der financieele commissie; benoeming hulp onderwijzer aan de openbare school voorjgpgens; adressen J. van Katwijk en D. Vooren om ontslag als hulponderwijzer en rapport Plaatse lijke Schoolcommissie; voordracht regeling jaar wedden en classificatie hulppersoneel bij het lager onderwijs; adres N. van der Sluijs om jaarlijksche gratificatie. En verdere voor stellen en mededeelingen. Tot aanvulling van ons bericht betreffende de wapenschouwing, welke ter gelegenheid van 's Konings verjaardag gehouden werd, deelen wy nog mede, dat het kommandodoor den kapitein P. Maas werd gevoerd, dewijl de kapitein M. M. Kerdel door eene lichte onge steldheid daarin verhinderd werd. Door het nieuwe muziekkorps der dd. Schut terij werd aan den avond van dien dag, in de groote zaal van sMusis Sacrum," zijn eerste concert gegeven. Liet het zich op grond van den wel gevestigden naam der vereeniging, die sedert jaren als sHarmonie-Vereeniging Apollo" alhier bestaan had en thans versterkt is met de beste krachten van het vorige muziek korps der schutterijverwachten dat werkelijk lijk iets goeds zou worden ten gehoore gebracht: reeds des morgens van dezen dag, by de wapen schouwing over de Schutterij gehouden, was het algemeen oordeel, dat het muziekkorps met juistheid en aplomb zijn taak uitmuntend had volbracht; en werkelijk werd de gunstige verwachting nog overtroffen, dat getuigden niet alleen de daverende toejuichingen aan de verschillende nommers te beurt gevallen, niet het minst aan die door den verdienstelijken directeur, den heer F. Denzier gezet; maar dat getuigden ook de verklaringen door alles zins bevoegden afgelegd. De net versierde zaal was goed gevuld door een beschaafd en belangstellend publiek. Veilig mogen wij aannemen dat het muziek korps onzer stedelijke Schutterij in alle opzichten kan wedijveren met die van iedere andere ge meente van gelijke bevolkiug. Het militaire tenue der muziekanten is met zorg gekozen en getuigt van goeden-smaak. Het Seherpschutterskorps gaf zijne aange kondigde soiree in het nette en smaakvol versierde Pauluslokaal, die druk bezocht werd, o. a. ook door de kapiteins P. Maas en J. L. Gouka en den lsten luitenant J. W. Ris Hz, der dd. schutterij. Bij deze gelegenheid werd de onlangs op nieuw benoemde kap.-komm. G. Visser Bz., die voor 't eerst weder als zoodanig optiad, door den tijdelyken luit.-komm., den heer D. Visser, ook namens het korps geluk gewenscht met zijn herbenoeming, eene onderscheiding, die, naar hij verzekerde, de vervulling was van den hartelijken wensch van het korps, dat met innige gehechtheid zich aan zijn kom- mandant verbonden gevoelde. «Nauwelijks was uwe herbenoeming bekend", zoo vervolgde de, spreker, «of als uit oenen mond vernam men den wensch van het korps, dat den nieuw benoemden kommandauteeu blijvend aandenken aan dezen voor hem en voor liet korps zoo heugelijken dag zou worden vereerd, die wensch treedt* nu in vervulling, teu blijke waarvan ik de eer heb,_u als een bewijs van achting en toegenegenheid namens het korps deze bokaal nan. te biedeu"; daaiop overhandigde de luite- nant-kommaudaut hem een prachtige zilveren bokaal met zilveren deksel, waaróp een scherp schutter met in de rechterhand een vaandel, waarop gegraveerd is de datum van de her benoeming van den kapitein-konimamlant «4 Februari 1875." Aan het ebbenhouten voet stuk is een zilveren plaatje bevestigd waarop gegraveerd is: «Het korps Scherpschutters aan den kapitein-kommapdant G. Visser Bz." Bij deze bokaal, vervaardigd in de zoo gunstig bekende fabriek van den heer J. M. vau Kempen te Voorschoten, was gevoegd een keurig bewerkt album, bevattende eene photo- graphische afbeelding, benevens een opdracht met de namen der gevers. «Dat gij nog vele jaren," zoo vervolgde de spreker, «kommandaut van dit korps moogt zijndat door u is tot stand gebracht en gevormd, is ons aller wensch en ik meen ook uit naam van alle leden te spreken als ik u verzoek, den eersten dronk uit deze bokaal te wijden aan onzen Vorst, die ons u wedergaf." Aan dit verlangen werd on middellijk door den kapitein kommandant ge volg gegeven. Zichtbaar getroffen door dit blijk van achting en toegenegenheid betuigde de kommand, daarvoor zijn hartelijken dank. Meer nog dan dit metaal, als stoffelijk bewijs, zeide hij op prijs te stellen de waardeering die hij steeds had ondervonden voor hetgeen hij in het belang van het korps had verricht, welke hem ten spoorslag zou strekken om met ver nieuwden ijver zijne krachten te wijden aan de be vordering der belangen van het scherpschutters korps. Daarop stelde hy met den beker een toost in op den bloei van het korps en de voortdurende kameraadschappelijke gezindheid, die het steeds had gekenmerkt. Het door beiden gesprokene werd met de fanfares der muziek en luide bijvalsbetuigingen der aanwezigen begroet. Vervolgens werd o. a. een toost ingesteld door den kapitein der dienstdoende schutterij P. Maas, waarbij hij den kommandant hartelijk geluk wenschte met zijne herbenoeming en hem hulde bracht wegens zijn humaniteit, en door den heer J, N.' Lüdwig op de kapiteins der schutterij, die door hunne tegenwoordigheid toonden de eensgezindheid tusschen schutterij en weerbaarheid te willen bevorderen. Beide toosten werden daverend toegejuicht. Door het muziekkorps der scherpschutteis- vereeniging werden de verschillende nommers van het programma vrij goed uitgevoerd, althans als men in aanmerking neemt dat de zaal weinig geschikt is voor muziek-uitvoeringen. Eenige ieden van de onderwijzers-zangver- eeniging brachten de zangstukken op het pro gramma vermeld op niet onverdienstelijke wijze ten gehoore en gaven daardoor een aangename afwisseling, evenzeer als enkele leden van de tooneelvereeniging »Othello" dit deden met de opvoering van een blijspel in één bedrijf en ook zij die afzonderlijke voordrachten hielden, waar van enkele voor deze gelegenheid zeer geschikt waren en er veel toe bijdroegen om het genoe gen van den avond te verhoogen. Aan het einde van de muziekuitvoering werd deu kapelmeester P. Versteeg!» door den mu- ziekant W. T. de Jager, met een gepaste toe spraak namens het muziekkorps een keurige kristallen bloemenstandnard op zilveren voet ten geschenke aangeboden, voor de vele diensten aan het korps bewezen, waarvoor de kapel meester iu hartelijke bewoordingen zijn dank betuigde. Eene takijke menigte van allen maat- schappelijken rang en stand was heden morgen op de buigerlijkc begraafplaats te zamen ge komen het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. Sanders, jaren lang hoofdoudervijzer aan de openbare schooi voor minvermogenden in het Broersveld, zou worden ter aarde besteld. Gevolgd door familie-betrekkingen, vrienden en eeuige leden van de Onderwijzei's-Vereeniging, met hun Voorzitter dr. C. J. Vaülant aan het hoofd, sloten zich op de begraafplaats de leden der Plaatselijke Schoolcommissie, eenige predi kanten en voormalige leden van den Kerkeraatl der Ned. Herv. Gemeente en een talrijke vriendenschaar by-den lijkstoet aan. Harte lijk en treffend was het woord, dat door dr. Vaillant bij de geopende groeve tot de aan wezigen werd gesproken; in korte trekken bracht hij de deugden van den overledene in herinnering, van wien zoovelen hier ter stede onderwys ontvingenen die de algemeene achting van Schiedams ingezetenen in zoo ruime mate genoot. Namens de ambtgenooten van den overledene sprak de heer K. Simmermans een hartelijk woord, terwijl de heer G. Verboom van Delft, die met den overledene alhier zijne opleiding genoot, als veeljarig vriend zich mede gedrongen gevoelde een weemoedige groete aan den heengeganen vriend te brengen. Door den heer P. Sanders Jr., oudsten zoon vau den overledene, werd en zulks ook namens de overige familieleden dank betuigd voor de laatste eer, aan het stoffelijk overschot van zijn geliefden vader bewezen. Brachten wij in een vorig nommer reeds met een enkel woord het verscheiden van onzen verdienstelijken stadgenoot ter sprake, de alge meene belangstelling, bij deze treurige plechtig heid door tal van ingezetenen betoond, mogen de treurende betrekkingen tot troost zijn in hun treffend verlies. In opdracht van do hoofd-commissie, voor een standbeeld van Spinoza, hebben zich in in onze stad de heeren dr. C. J. Vaillant, H. A. M. Roelants en A. E. J. Hohverda met het inzamelen van giften daarvoor belast. Naar wij vernemen heeft de heer P. Maas, kapitein der dd. Schutterij alhier, eerst dezer dagen benoemd, als zoodanig zyn ontslag aan Z. M. den Koning aangevraagd. Blijkens achterstaande advertentie, zal de Harmonie-Vereeniging »Apollo", Donderdag 24 dezer haar eerste concert voor de buitengewone leden met hunne dames geven. Het keurige programma, gevoegd bij de gunstige bekendheid dezer ve»-eeniging, maakt, naar wij vertrouwen, iedere aanbeveling om dit concert te bezoeken, overbodig. De toestand van baron Mackay, vice- president van den Raad vau Staten, blijft zorgwekkend. De patiënt is zeer zwak. Rotterdam- Als eeu bijzonderheid wordt verhaald, dat in deze gemeente nog de laatste weduwe leeft van die, wier mannen met v. Speyek in '1830 omgekomen zijn. Deze weduwe, wier man hofmeester op de boot was, is thans 85 jaar oud, geniet een bloeiende gezondheid en bezit van haar geheele familie nog slechts eeu eenige dochter. Den Haag. J1. Zondag is alhier, overleden graaf van Bylandt, oud-Commissaris des Konings in de provinciën Overijsel en Zuid-Holland, voormalig President chr Eerste Kamer. Arnhem. Donderdag avond is uit den spoortreiu, die ten 5 ure 40 minuten van hier vertrok, toen deze reeds op gang was, een matroos uit een raampje gesprongen, omdat zijn kameraad niet bij hem wilde komen zitten. Ondanks het gevaarlijke van den sprong is de waaghals er zonder ongeluk afgekomen. 's Hertogenboscln Tegen M. v. d. Linden, beschuldigd van moord op twee kiuderen te Reek in Noord-Brabant, is door het Openbaar Ministerie bij het hof te dezer slede 20 jaren opsluiting in eon verbeterhuis geëischt. De beschuldigde, die altijd als meisje heeft bekend gestaan, verseheeu ter terechtzitting als knaap gekleed. Zutfen. Een visscber alhier heeft uit deu Llsel een zwaar voorwerp, wegende ongeveer 21 ldlo, opgehaald dat bij onderzoek bleek de vci'steende bovenkaak van een voorwereldlijken olifant te zijn. De directeur der hoogere burger school alhier heeft de "vondst ten behoeve der school aangekocht voor f 15.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2