A". 1876. Vr ij da g.'J25 Februari M 3843. 'Biileilaiiitlic Beriphten. ïl BiisSag. Bimenlaaflsclie Berichten. Dertigste JX a a r gang .Ksfc. K e ii i! i s iz <i v i g. De Burgemeester van Schiedam, De afloop der verkiezingen vervult het ge heele land met blijdschap en voldoening. De Kamer, die thans te Versailles bijeen zal komen, is niet alleen republikeinsch in naam, maar ook in der daad. Frankrijk heeft met den Syllabus en met alle vroegere zoogenaamde restauratïën gebroken; het is als aan zich zelf teruggegeven. De nieuwe meerderheid zal progessief zijn zonder revolutionair te zijn, want de intran- sigenten zijn. even zoozeer geslagen als de reactionairen, de Orleanïsten en de Bonnpar- tisten. Mac-Mahon heeft het verzoek om ontslag van Buffet aangenomen en den heer Dufaure ad interim met de portefeuille van hinnen- landsche zaken belast. In een toespraak heeft de president van den gemeenteraad te Parijs gezegd, dat hij weldra de vervulling hoopte van een drieledigen wenschamnestieuitbreiding van de bevoegd heid der gemeenteraden; hervorming van het gemeente-onderwijsdat moet zijn verplichtend en vrij van elke inmenging der Kerk. Volgens een telegram uit Douai (dep. van het Noorden, Frankrijk) heeft iu een der mijn schachten van de nabijgelegen gemeente Roost- XVarindin een groot ongeluk plaats gevonden. De hyschtoestel, waarin 13 werklieden opstegen( is in botsing gekomen met een ander en de mijnwerkers zijn allen naar beneden gestort. Zeven lijken waren reeds opgehaald en men had geene hoop de anderen te redden. De administratie der domeinen heeft be volen de inbeslagneming van de goederen des schilders Courbet, die zooals men weet, ver oordeeld is in de kosten van de wederop richting der Vendóme-zuil. Deze kosten be dragen voor metselwerk 45,000, voor kasten makers en timmermanswerk 80,000voor bronswerken 39,000, voor beeldhouwwerk 75,000 fr. voor dit alles en meer andere zaken te zamen 301,550 francs. Luidens berichten, uit Genèye is Courbet, de bekende schilder en afbreker derVendótne- kolom, zoo ernstig ongesteld, dat zijne vrien den het ergste vreezen. SPANJE. De laatste schakel, die 'er nog aan den rond het Carlistischleger getrokken keten ontbrak, is jl. Zondagavond', do'pr het binnentrekken van generaal Martinez Campos in Irun en door de véreemging van de troepen van de generaals Morales en Moriones bij de Orio-rivier, aan gebracht. Het geheele leger van Guipuzcoa trekt nu op Tolosa los, om de overblijfselen van het Carlistisehe leger, die bij die stad bijeenge trokken zijn of op de naastbijzijnde bergen zijn gevlucht, uiteen te jagen, Martinez Campos heeft'«ook de posities, die „Vera beheerschen, aangevallen.- Na een verwoed gevech t zijn de voornaamste position vermeestevd. Primo de Rivera heeft jl. Zondag de bezetting der Carlistisehe forten in Navarra voltooid. De Carlisten coneentreeren zich te Alsasua en te Zumarraga nabij de spoorwegen. Don Carlos bevindt zich' in de omstreken van Alsasua. Koning Alphonso is naar San-Sebastian ge gaan, waar hij eene wapenschouwing over de troepen heeft gehouden. ENGELAND. De particuliere correspondent van der» Times in de Herzegowina telegrafeert uit Castel Nuovo van 19 dezer, dat hij een. onderhoud met de hoofden der insurgenten te Suttorina heeft gehad. Zij hebben allen besloten, elk vergelijk met de Porte, onverschillig door wien het wordt ondersteund, van de hand te .wijzen. Zij zijn bereid, om voor de geheele bevrijding van het juk der Turksche regeering, den strijd tot het uiterste voort te zetten. De Engelsche Minister van Indie heeft aan de deputatie, die hem kwam vragen, dat de regeering den cpiumhandel mocht onder drukken, geantwoord dat de tijd voor zulk een maatregel eerst dan daar zou zijn, als in Engeland zelf het drankverbruik was afgeschaft. D U I 'I S C II Ij A N D. De beeldhouwer Manger heeft een kolos saal beeld van Prins von Bismarck vervaardigd, dat, in zink gegoten en galvanisch gebronsd, naar de tentoonstelling in Philadelphia wordt gezonden. Er heelt zich een comité gevormd om een afgietsel in brons te doen vervaar digen en dit te ICissingeu te plaatsen, op de plek waar de aanslag op het leven van den Prins plaats had. Bij wijze van proefneming zal den lsten Maart in Duitschland bij de telegrafie de be paling in werking treden, dat de besteller, mits binnen vijf minuten na de afgifte van het telegram en tegen een extra loon van '10 pen ningen, het antwoord in ontvangst kan nemen. Voorts heeft de directeur-generaal der post en telegraafdiensten de instructiën. op, de aan neming van vrouwe -j:e telegrafisten opnieuw vastgesteld. Totnogtoe waren er ongeveer honderd 'oy het centraal-telegraafbureau, doch overigens slechts in Baden en Saksen eenigen aangesteld. Er is onder anderen bepaald, dat zij geen nachtdienst mogen doen. OOSTENRIJK. De Politische Corresp. van Weenen deelt eene depêche uit Ragusa mede, luidens welke de buitengewone commissaris der Porte, met name Ali-pacha, in weerwil van alle doorhem reeds ondervonden teleurstelling, onafgebroken zijne pogingen voortzet, om de insurgenten tot nederlegging der wapenen en onderwerping te bewegen. Vooral wordt et voor het oogen-' blik onderhandeld met Ivan Mustics, een man, die bij de bevolking der Herzegowina nog al achting geniet. Doocjfyne tiisachenkomst heb ben zich dan ook reeds velé in Dalmatie ver toevende uitgewekenen bereid verklaard, naar hunnen geboortegrond terug te keeren, zoodra de amnestie zal zijn afgekondigd. Z IV E D E N. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp, betreffende de aansluiting van Noorwegen aan de tusschen Zweden en Denemarken bestaande munteonventie, aangenomen. Voorts heeft de Tweede Kamer, in overeenstemming met de aanbeveling der financieele commissie, de be grooting der gewone staatsinkomsten voor 1876 door de regeering, ten bedrage van 27,600,000 kroonen, goedgekeurd. SCHIEDAM, 21 Fobrnari 1376. In de zitting van den gemeenteraad alhier, van hedenwaarvan wij het gewoneverslag morgen zullen medeueelen, is o. a. ingekomen het rapport van de Commissie voor de Gas fabriek met gewijzigde rekening over '1874. Daaruit bleek, dat het onderhoud, dat tussohpn de Financieele Commissie eu die der Gasfabriek over die rekening heeft plaats gehadtot het gewenschte resultaat heeft geleid, en de reke ning mitsdien eene wijziging-iheelti ondergaan. Zij zal iu de volgende zitting w.orden behaudeld. Aan J. van Katwijk'is op"zijn verzoek ont slag verleend als ljulponderwijzer (li'tj had wille keurig ilc.gemeente, verlaten.) Aan D. Aüoorea is op zijnverzoek een eervol ontslag als hulponderwijzer verleend, in te gaan met 4 Maart e. k. Tot hulponderwijzer le klasse aan de open bare school voor jongens is benoemd B. van Ruijveu, hulponderwijzer te Voorburg. Met algemeene stemmen is aangenomen de voordracht tot regeling der jaarwedden en Mas sificatie van het hulppersoneel van het lager onderwijs SCHIEDAMSGIE E Q R AIT. A HONMjM Kntsmujs per kwartaal Franco per i"ost, door het geheele Kijk Afzonderlijke noimnqrs - 2.50. - 0.10. Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dat de Kohieren voor de belasting op het Personeel nos. 10 en 11 dezer Gémeente over het Dienstjaar 1875/13, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 21 Februarij 1870 executoir verklaard en op, heden aan den Ont- vnnger der Directe Belastingen, ter invordering, zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder vér- piigt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dat, van heden af, de termijn van drie maanden ingaat, binnen xvelken de "reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 24 February, 1870. De Burgemeester voornoemd, - P. J. VAN DIJIC VAN MAT.ENESSE. F It A N K It IJ K. BVKEAF HARKT, K, 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels1.00, Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. l

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1