ItoMjnt flapl®s,:itpzojiM Mat Bniteplanflsche Berichten. BiaraMscte Berichten. A". 1876. Wo e us dag 1 Maart. .M 3846. I> e a a r g1 a n g*. COURANT. Abonnementsprijs, por kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke notnmers- 0.10. BITRKA.IT MARKT» E, 124. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweeïiaaé. berekend. F R A N K R IJ K. Het Journ. de Paris, orgaan der Orleanisten, zegt dat de eerste vrucht der verkiezingen zal zijn eene verplaatsing van liet gezag. De con servatieven zijn overwonnen. Het land heeft hun hun afscheid gegeven en zij hebben niets meer te doen dan af te treden. De rust zelve, welke men onder hun bestuur genoot, is hun noodlottig geweest. Met den Franschen kiezer is het nu eenmaal zoodanig gesteld, dat hij goed stemt, wanneer hij bevreesd, en verkeerd wan neer hij gerust is. Het gezag zal dus in andere handen overgaan, dit is duidelijk. Het is slechts eene vraag van enkele dagen. Men zegt, dat de maarschalk Mac-Mahon zijne ministers heeft uitgenoodigd de zaken te leiden tot na den afloop der herstemmingen. Hij had het nieuwe rninisteiie even goed terstond kunnen samen stellen, want de staat van zaken, waarin men zich bij „de opening der Kamers bevinden, zal, is nu reeds bekend en de herstemmingen zul len er niets aan veranderen. Het nieuwe mi nisterie zal blijkbaar uit zeer gematigde lieden bestaan, immers mannen bevatten als de heeren Dufaure, Léon Say, Casimir Périer, Léon Re nault, wier namen voor conservatieven zeker niets verschrikkelijks hebben. Doch het zal verplicht zijn zijn steunpunt te zoeken ter lin kerzijde en alle ministeriön sedert den 24 Mei hadden dat ter rechterzijde. De spil van het gezag is verzet. Het Journ. Off, bevat eene .kennisgeving vau den diiecteur der afdeeling voor schoone kunsten, waarin herinnerd wordt, dat in het paleis der Champs-Elysées te Parijs van 1 Mei tot 20 Juni aanstaande eene tentoonstelling vod kunstwerken door levende meesters, zoo Franschen als buitenlanders, zal gehouden worden. Werken van schilder-, bouw- en graveerkunst zullen van 8 tot 20 Maart kunnen worden ingezonden, beeldhouwwerken van 8 Maart tot 5 April, SF AA'JE. Na de grenzen overgetrokken te zijn heeft don Carlos een manifest uitgevaardigd, waarbij hij verklaart er van af te zien om Spanje gelukkig te maken. De overblijfselen van het Carlistisch leger slinken met den dag. Behalve dat ze zich bij duizenden om het indulto aanmelden, wordt hot getal Carlisten, zoowel soldaten als gene raals, dat over de grenzen vlucht en in Frankrijk geïnterneerd wordt, met den dag grooter. Ge heele divisiën van Carlos legermacht moeten geweigerd hebben langer tegen de regeerings- troepen te willen vechten. Mnrtinez-Campos en Primo de Rivera zijn den 25 dezer te Pampeluna aangekomen en op weg daarheen stroomde het tot hen van Carlisten, die zich bij geheele bataljons kwamen onderwerpen. De gemeenschap tusschen San- Sebastian en Tolosa is thans ook voor rijtuigen weder hersteld. -i Moriones was den 26', dezer te Irun met '15 bataljons aangekomen. De gemeenteraad van Madrid is voor nemens illuminaties a ,giomo op reusachtige schaal in te richten bij gelegenheid van den terugkeer des Konings te Madrid. Men zal daar aan 100,000 fr. ten koste leggen. Naar men uit St. Jan de Luz aan de Univers meldt, heeft don Carlos op de aan bieding van »een getrouw partijganger der legitimiteit" in Frankrijkdie voor hem zijne woning openstelde, geantwoord, dat hij, ook indien het geluk hem ten eenenmale den rug toekeerde, de grens niet meer zou overtrekken, al zou hij sneuvelen of gevangen genomen worden. OOSTENRIJK. De benoeming van graaf von Stolberg tot Duitsch gezant bij het Oostenrijksch hof draagt niet alleen des volle goedkeuring van Keizer* 'Frans Jozef weg,- maar heeft in alle politieke kringen te Weenen een gunstigen indruk gemaakt. Algemeen ziet men in de L-eus van zulk een bijzonder geschikt persoon voor dien post door vorst von Bismarck een blijk van diens vriendschap voor de Oosten- rij ksche regeering, en een waarborg voor de voortduring der beste verstandhouding tusschen de beide rijken. Een depêche uit Buda-Pesth van Zater dagavond meldt, dat eindelijk de Donau voor die stad aan het vallen is, zoodat het gevaar bijna geweken is. Prins Wrede, de vertegenwoordiger van Oostenrijk bij het Servische hof, die kortelings naar Weenen opontboden was, om persoonlijk verslag over den toestand van zaken in het vorstendom Servie te doen, is den 23 dezer te Belgrado. Ten gevolge van de door de groote mogendheden gedane vertoogen bij Servie, hebben de vredelievende bedoelingen in de regeeringskringen aldaar de bovenhand. J) UITSCHL AND. Volgens de PolJeszeit. heeft het Kon. »Kam- mergerichl" te Berlijn aan graaf Arnim, op zijn verzoek, gegrond op zijn gezondheids toestand, voor de uitvoering van zijn vonnis drie maanden uitstel verleend. E N (iïIA N I). Blijkens h$t jaarboek van den Engelschen boekhandel bedroeg het getal der in '1875 in het vereenigde koningrijk verschijnende dag bladen '1042, waarvan verschenen in Engeland 1270 (te Londen alleen 320), in Wales 57, in Schotland 152 in Ierland '138, in do tot het koningrijk behoorende eilanden 19. 136 dei' dagbladen verschenen iederen dag. Volgens het in 1846 uitgegeven jaarboek bedroeg het getal destijds in het licht gegeven dagbladen 551, waarvan er niet meer dan 14 iederen dag ver schenen. In 1875 werden verder 657 maande- lijksche of driemaandelijksche tijdschriften in het vereenigde koningrijk uitgegeven,- waarvan 238 van een kerkelijk of godsdienstig karakter. Een nieuw blauwboek geeft op, dat de zeehandel van Britsch Inaie in bet jaar'1874 (eindigende 31 Maart) een waarde vertegen woordigde van 128,707,272 tegen 121,012,648 A in 't vorige jaar. Daarvan kwam 94,277,080 op den buitenlandschen handel en 34,430,192 pp den kusthandel. AMERIKA. Op eene talryk bezochte vergadering der Kamer van Koophandel te New-York is den 27 dezer de hervatting der iu specie-betaling, tot herstel der beurs- en handelszaken, onver mijdelijk verklaard. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 28 Februari. In de zitting van heden is de algemeene discussie over de suiker-conventie en den suiker accijns aangevangen. De heer Lenting leverde een kort betoog tot verwerping der conventie, vooral met het oog op 't bezwarende der exer- cice. Hij wenschte afschaffing van den accijns. De heer Schimmelpenninck heeft zeer uitvoerig al de nadeelen der conventie uiteengezet, zoowel uit een handels- als uit een industrieel oog punt. De verwerping behoeft nog niet de afschaffing van den accijns tengevolge te hebben. Morgen ten elf ure is de heer Blussé aan het woord. SCHIEDAM, 20 Februari 1878. Het Journal de Monaco meldt dat II. M. de Koningin en Prins Frederik den 16 dezer, vau Cannes komende, te Monaco zijn gear riveerd, om aldaar een bezoek te brengen aan Prinses Florestine, hertogin van Urnch-Wurtem- berg, eene nicht van de Koningin. II. M. ge bruikte iu het prinselijk paleis 't outbjjt, en begaf zich vervolgens, in gezelschap van Prinses Florestine, naar Monte Carlo, waar zij in het Casiuo eene muziekuitvoering bijwoonde. Den Prins van Monaco, die ODgesteld was. bezochten H. M. en Prins Frederik in zijne apparte menten. In ons land is ruim f 6000 bijeengebracht als bijdrage voor de oprichting van een «Holland memorial cliurchte New-York. Onder de giften behooren f 1000 van Z. M. den Koning, f 500 van Z, K. II. Prins Hendrik en f 300 van Z. K. II. Prins Frederik. Blijkens een den 26 dezer bij het Depar tement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal vau Nederiandsch indie is door deD generaal-majoor Pel het navolgende uit Atsjin aan de Indische regeering geseind Den 13 Februari werd opgerukt tegen de

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1