fie me mie Bericiten. Sösie Staatsluist bekomen is. Wie echter deze som nog te hoog vindt, kan voor 7!4 cent zijn maai doen met een groot bord uitmuntende erwtensoep en een stuk brood. Voor deze erwtensoep is het nDubün Castle" in geheel 't East-end beroemd. Aan deze inrichtingen zijn ook lees en rookzalen verbonden. Ten bewijze van de populariteit dezer voortreffelijke ondernemingen kan strek ken, dat j>Dublin Castle" in het eerste *aar van zjjn bestaan reeds een dividend heeft uit gekeerd van '16 pet Ook voor het oog wordt gezorgd: de gevel en de verlichting van deze skoffie-paleizen" zijn even schitterend als die van de weelderigste »jenever-paleizen." (Z. Ot.) Bij de verloting van kunstwerken van de Kunstkronijkaangekocht voor den zeventien den jaargang der tweede serie, te 'sHage in het openbaar gehouden, zijn de voornaamste prijzen gevallen op no. 722, een compleet salon ameublement, bestaande uit: canapé met twaalf stoelen en twee voltaires, met salon- en canapé tafel en étagère-kast van nootenboomenhout, roet zwart en zijde gestoffeerd, uit de fabriek van J. C. van Gemuud en Zn.te Haarlem no. 179, een marmeren pendule met coupes; no. 560, een gouden dames-garnituur; no. 193, een schilderij van W. Verschuur Jr., paarden no. 658, een schilderij'van J. M. Schmidt Crans, genrestukje; no. 203, een schilderij van J. N. Tjarda van Starkenborghgezicht op het meer met rotsenno. 502een schilderij van P. Tetar van Elven, in het klooster; no. 744, een schilderij van W. A. Nieuwenhuizenkerkge zicht; no. 369, een schilderij van II. J. van der Voort in de Belouw, stilleven; no. 517, een schilderij van G. J. Bos, een geitenstal met konijnenno. 371een schilderij van rnej. Sara Sartorius, bloemen; uo. 201, een schilderij van J. ten Hagen, gezicht bij maanlicht; no. 5, een schilderij van C. Schermer, een voorpost; no. 36, een schilderij van R. E. J. Roeterink, een kerkgezicht; no. 95', een schilderij van A. Volkers, een wintergezicht; no. 489, een schil derij van A. Volkers, een stadsgezicht; no. 310, een schildeij van J. Trendenberg, landschap met trekschuit; no. 235, een schilderij van Akkers- dijk, in gepeins verzonkenno. 535een schil derij van C. W. Hoevenaar Jr.koeien in de weide; no. 116, een schilderij van J, R. Keuchenius, landschap met heuvel; no. 278, een schilderij van J. H. Melcher Tiltnes, land schap; no. 301, een schilderij van Jan Vrolijk, landschap met water; no. 559, een schilderij van H. R. van der Vlier, landschap met water; no. 642, een gouden armband. De andere prijzen waren van kleinere waarde; alsmede eenige in prachtband gebonden boeken van voorname schrijvers. Volgens eene mededeeüng in het Album der Natuur, is er barnsteen gevonden onder Nietap bij de Leek in Drente, op 25 m. diepte in het diluvium. Volgens opgave van het Bureau Ventas zijn in de maand Januari 1876 verongelukt 96 zeilschepen, te weten: 27 Eugelsche, 14 Amerikaansche13 Fransclie, 6 Duitsche, 5 Noordsche, 4 Oostenrijksche, 2 Deeusche, 2 Spaansche, 2 Grieksche, 3 Italiaansche, 2 Nederlandsche2 Russische, 1 Portugeesche en '13 van onbekende natiën, onder dit getal zijn '19 vermiste schepen; en 9 stoombooten, te weten: 2 Engelsche, 2 Spaansche, 1 Duitsch, 1 Amerikaansch, 1 Beensch, 1 Raliaansch en 1 Zweedsch. Don lJung. Bij vonnis der Arr.-Recht bank is de »\Jijncompaguie sNederland" instaat van faillissement verklaard. Treurig einde van een veelbelovende onderneming 1 Lolden. Onlangs viel te dezer stede de volgende'grap voon Eenige studenten vonden te Katwijk een zeer ouden steen; zij namen dien mede en graveerden daarop in Noordsch schrift eenige letters; vervolgens lieten zij dien steen door een Katwijbschen visseher verkoopen aan den baron van H., die bekend staat als een oud heidkundige. De baron van H. liet photogra- phieën maken van den steen met de letters er op, en zond die naar de voornaamste oudheid kundigen in Europa. Na verloop van tijd ant woordden deze professoren, dat het oud Noordsch schrift was, maar zij het niet be grepen. Alleen de beroemde professor K. uit Rome schreef, dat hij letter voor letter had ontcijferd doch den zin niet begreep, maar dat er, in gewone letters overgebracht, op den steen stond: »0, Baron! gij zijt gefopt". Schipluide». Bij N. van Wijk is een stier kalf geboren met vijf pooteu; de vijfde of over tollige poot zit tusscheu de beide ach'terpooten inis goed gevormddoch iets korter dan de andere pooten. Amsterdam. Naar men wil, zal de be kende novellist J. J. Cremer als regisseur van wege het Nederlandsch Tooneel aangesteld worden. Groningen. De loge jd'Union Provinciale" heeft zich gewend tot de vrouwen van Neder land, om den grond te leggen voor 'een kapi taal, ten einde uit de renten in het levens onderhoud van meisjes te .voorziendie aan de op te richten kweekschool voor onderwijzeres sen haar opleiding ontvangen zuilen; maar over geen genoegzame middelen kunnen beschikken. Het doel om onze vrouwen en meisjes de toe wijding aan het onderwijs gemakkelijker te maken, waardoor zooveel goeds verkregen en zooveel kwaads wordt voorgekomen en tegen gegaan is zek»r der vrouw geheel waardig en draagt in hooge mate een vaderlandlievend karakter. Wij weuschen het dames-comité te Groningendat zich ook bereid verklaard heeft mede te willen werken, de onverdeelde sym pathie van allendie het wel meeneD met het hei! der maatschappij. - Harderwijk. Voor ongeveer 14 dagen beviel des nachts in 't geheim een dienstbode van een zoon. Bij gebrek aan kleedereu wik kelde zij den jeugdigen wereldburger in haar boezelaar en vei liet in alle stilte de woning. In de snerpende koude ging zij over de be sneeuwde straten naar het huts van haar vrijer, doch daar hij niet op dat bezoek was voor bereid, moest zij eenigen tijd kloppen alvorens haar werd opengedaan. Niettegenstaande al deze omstandigheden zijn beiden, kraamvrouw en kleinezeer welvarend geblevenzoo zelfs dat de moeder sedert een dag of' vijf weder in haar vorigen dienst is teruggekomen en aldaar de gewone bezigheden verricht. De grootmoeder heeft zich nu met de opvoeding van den kleine belast. Vught. Zondag avond is de buitendijk in de zoogenaamde Gent doorgebroken, waar door het water met geweld naar binnen stroomde, hoewei den geheelen dag druk en ijverig was gewerkt om den dijk te behouden. Voorst. Tengevolge van de dijkbreuk is de geheele Wilpsche klei ondergeloopen waardoor eene zeer groote oppervlakte met bouwland is onder water gezet; onder anderen vele akkers met granen bezet, waarvan een groot gedeelte ais geheel verloren is te be schouwen. Intusschen mag hierbij ook niet verzwegen worden, dat het vette rivierwater daar ook bij uitnemendheid dorre en onvrucht bare streken onderzet, waardoor wellicht het nadeel aan de zoogenaamde Wilpsche klei toe gebracht, ruimschoots opgewogen wordt, dooi de vruchtbaarmaking van deze en van de hei landen. Het Memorial de Lille meldt, dat in de kerk te Lannoy eene schilderij van van Dijck is ontdekt. Het doek was sedert jaren in een hoek van den toren geborgen, waar het onder een laag stof bedolven was. Door een toevallige omstandigheid heeft men het te voorschijn ge haald, en aldus werd er de aandacht op ge- vestigd. Een der directeuren van het museum te R'yssel heeft bevestigd dat de schilderij van van Dijck is. In de Chamb. of A'fric. is (naar de Milch- ■zeil. mededeelt) bericht, dat het verbruik van de Roquefort-kaaseen der voornaamste soor-, tensedert 20 jaren van 250,000 kilo tot 3,250,000 kilo is gestegen. Behalve in Engeland wordt er voornamelijk in China en Frankrijk gebruik van gemaakt. De melk van 250,000 schapen wordt voor deze kaas gebezigd. De heer Crookes, een Engelscli natuur onderzoeker van naam, heeft de hoogst belang rijke ontdekking gedaan, dat lichtstralen in een vacuum eene stuwende kracht oefenen, 't Is hem zelfs gelukt, die kracht min of meer nauwkeurig te meten. Ilij mat de kracht van de vlam eener kaars en bevond den druk daarvan gelijk te staan met die van één zes- of zevenhonderdste grein. Op grond van deze waarneming berekent de heer Crockes, dat 't zonlicht eene stuwende kracht oefent van 32 grein op den vierkanten voet, dat is, van circa 3,360,000,000,000 kilogram op de opper vlakte der aarde. Dat deze kracht de aarde niet met groote snelheid van de zon doet af wijken, is te danken aan de veel sterkere aantrekkende werking van de zwaartekracht. De bekende Engelsche schaakspeler Black- burne heeft vier partijen achter elkander tegen een Duitscher, Steuritz genaamd, verloren. Bij de laatste party had hij den voorzet en speelde een Schotsche Gambiet. Ilij abandonneerde bij den 51sten zet. De Schal» van Perzië wil zijn tioonop- volger, den Prins Muzeffer-Eddin naar Europa zenden om zijn opvoeding te voltooien, doch zonder eenige praal of gevolg, incognito, als eene jeugdige Pers zal hij komen, om tijd tot studie te hebben. Te Chesterfieldde geboorteplaats van den uitvinder der spoorwegen George Stephen son, zai ter zijner gedachtenis eeu monument worden opgericht in den vorm van een letter kundig en wetenschappelijk instituut. Het daar voor ontworpen gebouw zal 10,000 pond st, kostenwaarvan reeds 6260 pond st. ;zijn bijeengebracht. Uit de 142 ingekomen Bismarck-hymnen heeft de commissie van beoordeeling, beslaande uit de componisten JoaehiinAbt, Reinecke, HillerRaff en Laehner den prijs van 1000 thaler toegekend aan het toonwerk van Karl Reinthaler, muziekdirecteur te Bremen. Eene moeder en hare dochter uit de gemeente Zottegem waren verleden Zondag naar Gent gekomen en wilden terugkeeren rnet den laatslen trein, doch kwamen te laat. Ten einde man en vader en eene thuis ge bleven dochter gerust te stellen, zonden zij het volgende telegram af (letterlijk): »Nous avons manqué la trainmama et marte." Men meende natuurlijk: Dinaraa etmoi." Men denke, wat er te Zottegem na aankomst van die depêche gebeurde"Vader en dochter leverden zich over aan hunne droefheid eh trokken met den laatsten trein, die omtrent 10 uren te Gent aankomt, naar die stad, om te gaan zoeken waar mama dood wasOnnoodig te zeggen dat de levende de doode niet vonden, en dat de geheele familie den volgenden .morgen in het station, bij 'l vertrekken van den eersten trein, elkander tegen het lijf liep.... Tableau! Prijien en premien van 100 en daarboven. He Kc. 3e Trckk., 1 Maart. No. 11524 r 5000.— No. 9931 f 2000. No. 16012 f 1500. No. 13887

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 3