Yencüjnt fiaplijïs, nitpaM BiMaj. BnltenlanilsGlio Benciten. Bianenlanflsclie Benciten. A". 1876 Zaterdag 11 Maart M 3854. X> ertigste Jaargang. COURANT. /UlUNNKMENTSPRIJS, pui Uviltltul 1.85. Franco por post, door het gehcele Kijk - 2.50. afzonderlijke nouunors- 0.10. BUBKAV ll&HKT, 45, 124. Advbutkntiëi'rijs: van 110 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. F R A N' K R IJ K. Uit Parijs wordt van 9 dezer gemeld Het Journal Official zal morgen de volgende mededeeling behelzen omtrent de samenstelling van het kabinet: Dufaure, onder-voorzitter en minister van justitie en eerediensten, Ricard, minister van binnenlandsche zaken, Teisserenc- de Bord, minister van koophandel, Christophe, minister van openbare werken, "Waddington, minister van onderwijs en schoone kunsten, Fourichon, minister van marinede heel'en Decazes, Say en de Cissoy behouden hunne portefeuilles. Marcere zal benoemd worden tot onder-secretaris bij het departement van binnen landsche zaken. E N <i E L A N 1). In het Iloogerhuis heeft lord Cardwell een verzoekschrift ingediend, waarbij op de intrek king van de besvusto slaveucirculaire wordt aangedrongen. De minister Cairns betoogde echter, dat die intrekking onmogelijk was, daar de circulaire in eene behoefte voorziet. «Maar," voegde hy er bij«wij zijn op het punt een gewichtige stap te doendie later er toe zou kunnen leiden, dat Engeland eindelijk over de slavernij zal zegevieren." Na eene langdurige discussie werd dat verzoekschrift verworpen. Eene depeciie uit New-York behelst, dat de inrichting voor behoeftige oude lieden te Brooklijn door een feilen brand totaal iu de asch is gelegd. 30 grijsaards worden vermist; 20 lijken zijn reeds van onder het puin te voorschijn gebracht. SPANJE. i Het antwoord van de Kamer van Afgevaar digden op de troonrede gegeven is alleszins symphatiek jegens Koning Alphonso, en ver oordeelt scherp den ijverzuchtigen en halsstar- rigen Prins, die de Pyreneüen weder is overge trokken, zonder tot eenige concessie bereid te zijn. Verder wordt gewag gemaakt van den toestand op Cuba en de overtuiging uitgedrukt, dat het vrije Amerika en liberale Spanje zich omtrent die kwestie zullen verstaan. In zake de godsdienstige kwestie is de Kamer meer bescheiden in haar antwoord; zij vraagt eene schikking, welke, met eerbiediging der rechten van den staat, die van de kerk niet schendt. Ten slotte biedt zij der kroon hare medewerking aau om het evenwicht van het budget te her stellen en liet krediet van den slaat te doen herleven. D UIT SC II LAN 1). liet Kei'kelijk gerechtshof, heeft den 8 dezer beslist, dat de bisschop Brinkman te Munster van zijn ambt ontzet wordt. De Keizer van Duitschland heeft afwijzend beschikt op het verzoek der schoonmoeder van graaf Harry von Arnim om hem een vrijgeleide te verkenen naar Berlijn, teneinde zijn aldaar ziek liggenden zoon te bezoeken. Op verzoek der geheele familie von Arnim om gratie voor den graaf, op grond van de diensten gedurende 30 jaren door hem aan de kroon bewezen, heeft de Keizer nog niet geantwoord. De graaf was tegen den 21 Februari .voor het hof te Berlijn gedaagd. De dagvaarding is hem door den Duitschen consul te Florence overhandigd doch hij heeft er geen notitie van genomen. De" be schuldiging door het ministerie van buiten- landsche zaken ingesteld bevat vier punten nl. hoogverraad, bekediging van den Keizer, van Prins von Bismarck persoonlijk en van den Prins in hoedanigheid van minister van buitenlandsche zaken. OOSTENRIJK. Volgens een bericht iu de Schlesische Presse verkeeren de adellijke en de hofkringen te Weenen in groote opgewondenheid over een boek, door een Hougaarsche dame, dio rot de hofhouding der keizerin behoorde, geschreven. Het wordt een model van gemeenheid, ver achtelijke razernij enz. enz. genoemd. In de eerste plaats is het gericht tegen een hoog geplaatst militair met een schitterenden naam, maar de geheele aristocratie wordt succes sievelijk met bitter cynisme gebrandmerkt. Sociale gebreken uit de hoogste kringen dei- maatschappij, zoo schandelijk, dat zij tot nog toe slechts bij liet schuim der ir.enschheid be kend zijn, worden onbarmhartig publiek ge maakt. Zelfs de kroon bleef niet gespaard. De aristocratie heeft het boek terstond opgekocht, doch er wordt een tweede druk vau gereed gemaakt, waarvan de politie de verschijning wil trachten te verhinderen. TURKU E. Nabij Gubuska heeft eene kleine schermut seling plaats gehad. 30 Turken zijn op Oosten- rijksch gebied gedroDgen. Eén huis is verbrand en één Oostenrijker gedood. R E i G I E. Do rechtbank veroordeelde den 9 dezer msgr. Sucre eu den priester Bogaerts elk tot honderd francs boete, van Kcrckhoven en Verlegen tot vijftig francs boete en alle vier in de kosten, Wegens de kerkelijke inzegening van een huwelijk voordat het burgerlijk gesloten was. ITALIË. Garibaldi - zal waarschijnlijk naar Caprera lerugkeeren, omdat hij zich met het Ministerie niet heeft kunnen verstaan omtrent zijn Tiber- planuen. AMEBIK A. Belknap is voor den rechter verschenen, maar tegen borgstelling van 25,000 dollars in vrijheid gesteld. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft besloten de vervolging eu hot stellen in staat van beschuldiging voor oubepaalden lijd uit te stellen, ten gevolge van de verdwijning van den getuige Marsh. De Senaat heeft met 32 tegen 29 stem men geweigerd den heer Linchback, den neger senator voor Louisiana, toe te laten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van Donderdag 9 Maart, De geheele discussie over iiet hooger onder wijs heeft zich bepaald tot art. 5, waaropeen aantal amendementen en sub-amendementen zijn toegelicht en gedebntteerd. Vooral het programma van leervakken nam schier de gan- sche discussie in. .Omtrent de beginselen nopens het doel van het gymnasiaal onderwijs, en ook dat daarbij geen al te groote overlading van leerstof moet plaats hebben, was men 'tvrij wel eens, maar het verschil liep over het meerder of minder, eu over de keus der vak ken. Sommige amendementen strekken tot in krimping, andere tot uitbreiding van het pro gramma van de leervakken in het regeerings- ontwerp. Een amendement van den heer van der Kaay wil 'tminimum; dat van de com missie van rapporteurs houdt den middenweg tusschen dit en het ontwerpdat ook aan den heer Tcding van Berkbout te omvangrijk voor kwam. De heer Moens hoeft nader het stand punt der commissie van rapporteurs eu haar amendement verdedigd. Zij heeft ingekrompen, wat voor inkrimping vatbaar was, maar mocht niet zoover gaan als de heer van dor Kaay. Nog onderscheidene sprekers hebben over dezelfde punten liet woord gevoerd. De Minister van Biunenlandsche Zaken heeft die amendementen, welke geen priucipieele pun ten betreffen, aan de beslissing der Kamer over gelaten, maar verzette zich bepaald tegen liet amendement vau den heer van der Kaay, dat nog beneden 't programma en liet besluit van •1815 blijft. Hij ontkende dat in het programma art. 5 zóóveel te ruim was, onder opmerking dat in dit ontwerp niet voorkomt de bepaling als in '185G op liet middelbaar onderwijs, vol gens welke iu al de vakken van't programma examen moet afgelegd worden. Overigens merkt hij op dat door dit ail. 5 niets wordt gepre- judicieerd omtrent de bepalingen op de examina, noch op de progymuasia en hetgeen daarop zal worden geleerd. Daarna volgt de Mi nister de vakken van zijn ontwerp, daarbij telkens antwoordende op do gemaakte bedenkingen en de voorgestelde uitbreidingen of verminderin gen hier en daar voorgesteld. Hij blijft zich verzetten tegen de opname van staathuishoud kunde als meer betreflende 't pra'ctische leven eu minder de universitaire opleiding en ver dedigt de overige vakken vau 't ontwerp. SCHIEDAM, 10 Maart 1870. Uit Berlijn wordt bericht, dat onze Regeering zal worden uilgenoodigd den Bis-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1