1 290ste Staats luim ij. Sleieliit Hieuwt zielen rijkssubsidie te geven tot het maximum van de halve kosten. Eindelijk stelde de heer Beigsina voor, in elke provincie minstens een rijksgymnasium op te richten en aan de ge meenten die gymnasia of progymnasia op- j richten de helft der kosten door het rijk te doen vergoeden. Na toelichting door al de voorstellersheeft de Minister het stelsel der ■wet verdedigd. SCHI3DAM, 14 Maart 1876. Z. M. de Koning wordt den 20 dezer in de residentie terugverwacht. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin Vrijdag den 31 dezer in de residentie terug- keeren. De vorige week heeft H. M. nog een bezoek gebracht aan Mentone. In een Parijsch blad leest men, dat de Prins van Oranje daar aangekomen is op zijne reis naar het Zuiden van Frankrijk. Jl. Donderdagavond trad voor de vereeniging sPaulus" als spreker op de heer F. "W. N. Hugenholtz van Santpoort. Hij besprak het wijsgeerig Pessimisme van onzen tijd, het eerst door Schopenhauer, later vooral door E. von Hartmann gepredikt. Na een kort overzicht hunner wereldbeschouwing, schetste hij uit voeriger hun sombere levensbeschouwing, vol gens welke de onlust in het leven den lust zeer ver overtreft en de menschen het slacht offer zijn van de illusie, dat het geluk hier of in een andere wereld zou te vinden zijn. Spreker meende dat deze richting moest worden gewaar deerd als handhaafster van den ernst tegenover de lichtzinnige en oppervlakkige wereldgenoeg zaamheid, vooral daar haar stem juist in zulke kringen weerklinkt, die voor de prediking van het Christendom geheel gesloten zijn. Maar op deze waardeering volgde ook de kritiek. Hun schets van het leven lijdt aan groote eenzijdig heid en geheel schynen zij te vergeten, dat niets subjectiever is dan geluk, zoodat men onmogelijk het ongeluk betoogen kan van hem, die zich gelukkig voelt. Maar vooral lijdt het pessimisme aan miskenning van de waarde van het zedeljjk en godsdienstig leven. Alle leven is lijden, zegt het pessimisme, en het spreekt alzoo waarheid, maar slechts de halve waar heid, want dezelfde behoefte die ons kwelt, prikkelt ons ook-tot haar bevrediging, dat is tot geluk. Alle geluk toch is niet anders dan hel vervuld zien eener gevoelde behoefte. Zoo kunnen wij dus zeggendat smart en vreugde even onmisbare bestanddeelen zijn van ons bestaan, dat er zelfs geen vreugde denkbaar is zonder smart. Wat is dus nu de weg tot geluk? Niet zich een wereld te droomeu zonder smart, wat alleen in het volgens den pessimist zaliger niet-zijn kan worden bereikt, maar de smart te overwinnen, hetgeen op zinnelijk gebied nooit geheel vSrgeefs wordt beproefd, maar vooral op zedelijk gebied ons als een heilige roeping wordt opgelegd, de alleen waar achtige verlossing bestaat in heiliging. Nu wordt echter deze redelijke roeping eerst onvoorwaar delijk aanvaard door het godsdienstig geloof, waaraan het pessimisme evenzeer als aan do zedelijkheid, den doodsteek geeft. Het geloof, de godsvrucht des harten, geeft ons den moed om door stiijd de smait te overwinnen, de reinste vreugde te veroveren en schenkt ons ook bij en ouder het gemis toch de zoo wer kelijke blijdschap dor hoop. Deze belangrijke rede werd door de talrijke schare belangstellenden blijkbaar met onver deelde belangstelling gevolgd. In de bij de Tweede Kamer der Staten- Geneiaal ingediende wetsontwerpen betreffende de inlichting en het rechtsgebied derarrondis- sements-rechtbanken' en kantongerechten wor den de navolgende wijzigingen voorgesteld ten aanzien van het kanton Schiedam, dat zich thans uitstrekt over de gemeenten Schiedam, Pol (Vinven, Overschie en Kethel en Spaland, eene bevolking uitmakende van bijna 35000 zielen. Het kanton Schiedam staat aan het kanton Rotterdam no. 2 af, de gemeente Delfshaven met eene bevolking van ongeveer 9500 inwoners, maar neemt daarentegen in zich op 1. het op te heffen kantoa Vlaardingen, met uitzondering van het eiland Rozenburg, dat bij het kanton Brielle wordt gevoegd, 2. de gemeente Pernis en Hoogvliet uit het tegenwoordig kanton Ridderkerk. Het gewijzigd kanton Schiedam zal dus bestaan uit de gemeenten: Schiedam, Overschie, Kethel en Spaland, Vlaardioger- Ambacht, Maasland, Maassluis, Vlaardingen, Pernis en Hoogvliet,-met eene bevolking van omstreeks 45000 inwoners. Uit alle mogelijke streken van ons land ontvangen wij berichten aangaande den hoogen waterstand, zoodat het ons niet mogelijk is alles te vermelden. Ware de storm niet be daard, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. Overal waren de djjkposten reeds bezet en op sommige plaatsen kou men slechts met groote moeite .den afslag stuiten. De klokken van de gemeenten in de Krimpenerwaard mochten niet luiden, omdat zij bij eventueel gevaar als .alarmklokken dienst moeten doen. Te Grave word gisteren iemand gevankelijk binnengebracht, die beproefd had een binnendijk door te steken. Tusschen Amerongen en Rhenen is een gebouw met de zich daarop bevindende peilschaal ingestort. Van Munnikezjjl wordt ons bericht, dat de Kadijk bij de werken tot afsluiting van het Rietdiep is doorgebroken en voor het grootste deel weggeslagen. De boeren iu het sWaterland" die letterlijk ingesloten zijn door 't water en gebrek aan levensmiddelen hebben, hebben reeds noodschoten gelost. Vele polders zijn ondergeloopen, vele wegen weggespoeld. Te Gorkum heeft men de stad door het aan brengen van kistingen voor overstrooming moeten beveiligen; twee loijomabilen zijn aauhouileud aan 't werk. Te 's Hertogenbosch staan ver schillende straten onder water. Tengevolge vau den hoogen waterstand en het hevige storm weder is het gedeelte HedelVught van den spoorweg UtrechtBoxtel sedert Zondagavond voor de treinen niet meer berijdbaar. De treinen van Utrecht loopeu thans niet verder dan tot Hedel en van daar terug. In de provincie Groningen blijft de iiooge waterstand zorgwek kend. Tusschen Groningen en Uoogezand is alles een bare zee gelijk. De Foxholster-en Zuidlaar- ster meeren maken thans één watervlakte uit. De spoorweg aldaar wordt oudermijnd en dag en nacht zijn arbeiders er bezig om den weg te beveiligen. Telegraafpalen staan ook in het water. Hier en daar worden de waterkeeringen verhoogd. Vad Aangaande het ontsporen van den spoor weg tusschen de Virikeubrug en Leiden, waar van wij in ons vorig nommer melding maakten, lezen wij nog: De drie middelste wagens werden zoodanig beschadigd, dat ze op de plaats van het ongeluk moesten achterblijven; een waggon, waarin vijf personen zaten, werd geheel omge worpen. De reizigers zijn naar't station Leiden gebracht, met de loóomotief en de overige wa gens. Zij zijn daar overgestapt, en de goederen overgeladen in den trein, welke van Amsterdam kwam, en nu, in plaats van zijii weg te ver volgen weer naar Amsterdam terugkeerde. De reizigers in de richting vau Rotterdam zijn, na een oponthoud vau anderhalf uur, met den extra trein naar de plaats hunner bestemming ver voord. Egd der reizigers, een Duitscher, is bij het ongeval uit een waggon gesprongen; toen hij zijii weg te voet vervolgen wilde, sloeg hij een verkeerde richting in en kwam in den Rijn terecht, waai uit hij zich spoedig wist te redden. Dit is het eenige persoonlijke ongeval dat heeft plaats gehad. Delfshaven. Met genoegen vernemen wij, dat het Dagelij ksch Bestuur dezer gemeente voortgaat pogingen in het werk te stellen, ten einde deze gemeente eindelijk in het bezit kome van een geregeldeu ordelijken binnen weg naar het naburige Rotterdam. Mogen die pogingen slagen, dau zal voorzeker aan het jaren lang gekoesterd en rechtmatig verlangen van de ingezetenen alhier zijn voldaan. Immers zagen zij steeds reikhalzend uit naar het oogenblik» dat men het nieuwaangebouwde gedeelte dezer gemeente aan deOostzijdeenzoodoende Rotterdam zou bereiken. Eenige eigenaren van belangrijke gedeelten land, dat voor den aan te leggen weg moet gebezigd worden, hebben aange- boden den grond kosteloos aan de ge meente af te staan enkele anderen zijn daar toe ongenegen of door ingewikkelde familie omstandigheden vooralsnog daarin verhinderd. Het is te hopen, dat geen onteigening bij de wet zal moeten plaats hébben, omdat daardoor het plan vertraging zou ondervinden. Is de weg eenmaal gereed, dau heeft men aanbouw van panden te wachten, waartoe de plannen reeds in bewerking zijn en waardoor de nabijgelegen gronden belangrijk in waarde zullen stijgen. Bij den hoogen waterstand en de dage lijks invallende hooge vloedeu, verheugt men zich alhier zeer iu het bezit van de schutsluis in het nieuwe kanaal en de Ruigeplaat vóór de Maas alhier. Daardoor toch heeft men thans geen den minsten last meer iu deze gemeente van die hooge vloeden, die vroeger een groot gedeelte der gemeente onder water zetten. Heeft de gemeente zich voor die werken belangrijke financiëele opofferingen getroost, zij mag thans ondervinden, dat de tegenwoor dige toestand die offers ruimschoots waard is. (Ar. JR. Ct.) Amsterdam. Bij de inschrijving voor de tentoonstelling voor Fioralia, zijn alhier 4501 aanvragen -ontvangen voor 16508 planten, waarvan 6643 voor opkweeking binnenshuis. De stekken worden geleverd door de firma Halverhout Co., te Nieuwer-Ainstel. De drie personen, verdacht vau den dief stal te hebben gepleegd bij den lieer riek, te Oudshoorn, zijn reeds den 28 Februari jl. in j hechtenis genomen ingevolge bevel tot ge- vangenueming van de rechtbank te Leiden, naar welke plaats de verdachten zijn vervoerd. 1 De aanhouding was weken te voren voorbereid en de aanleiding tot deze aanhouding schijnt in qea feit te moeten worden gezocht, dat eenige maanden geleden alhier heeft plaats j gehad. Indertijd is de zelfmoord door een pistoolschot vermeld vau een persoon, die van de zaak schijnt geweten te hebben, en door - de ondoordachte praatjes van zijn weduwe schijnt men de eerste stappen tot de gewichtigo ontdekking te hebben kunnen doen. Nlcuweilicp. De Honig Wilhelm is vlot. j Een sleepboot vertrekt deiwaarts om het schip j binnen te slepen. 1 Volgens later bericht is do poging om de Honig Wilhelm in zee te brengen mislukt, 1 doordien de trossen van de sleepboot braken heden zal het opnieuw beproefd worden. I'rijKtn en pretnien van 100 en daarboven. Ills Kl„ to Trckk 13 Maait. - No. 1748 f5000. No. 7149 f 1000. No. 13019 f 400. Nos. 2270 co 12032 ieder f 200: Nos. 379, G042, 10583, 17084 e» 19349 ieder f 100. BURGERLIJKE ST A-N D. Geboren10 Maart. Catharina Maria', i dochter van H. Geerals en J. P. Rebers, West' vest. - 11. Johannes Petrus Maria, zoon van

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2