BiioetlaiJstlt Berichten. De tegen 28 Maart belegde algemeene ver gadering van aandeelhouders zal zeer heftig zijn, SPANJE. Uit Madrid meldt men van jl. Maandag, dat de heer Mena Zorella, het lid van de adres commissie, in de Cortes verklaard heeft dat deindividueele rechten, tegelijk met de regeering van Castelar, hebben opgehouden te bestaan. Hij bezwoer de afgevaardigden de weldaden van den vrede niet uit het oog te verliezen. De markies de Sardoal verdedigde de grond beginselen van de omwen leling van 1868. De heer Zorilla bestreed hem en die omwenteling krachtig. ENGELAND. De Keizerin van Oostenrijk, die zich sedert enkele dagen in de hoofdstad bevindt, heeft Zondag namiddag een bezoek van een uur aan H. M. Victoria op het Windsor-kasteel gebracht. Eene depêche uit Cairo van 14 dezer meldt, dat, na het behalen van verscheidene over winningen door de Egyptische troepen op de Abyssiniers, Koning Kassa aanzoek tot het sluiten van den vrede heeft gedaan. Onderhande lingen tot dat einde-zijn, met uitzicht op goed gevolg, geopend. r - Sedert 1 Maart passeerden 49 schepen door het Suez-kanaal. De opbrengst der door- vaartrechten bedroeg van 1 tot 10 Maart een - millioen veertigduizend francs. H w litjr t/i TWEEDE KAMERDÈRSTATEN-GENERAAL. 'I i Zit tiny, van 15 Maart. De heer Verniers van der Loeft is beëedigd en heeft zitting genomen. Daarop zyn de be raadslagingen over art. 7 der wet op het hooger onderwijs (zevenjarige cursus gymnasia en overbrenging natuurkundige propaedeusis naar gymnasia) voortgezet. Hetamendement van den heer Lenting, om den zesjarigen cursus aan te nemen en de propaedeusis aan de hoogescholen te behouden, is verworpen met 46 tegen 23 stemmenterwijl daarentegen js aangenomen het amendement door den heer Jonckbloet voorgesteld, ten einde tot zuivere beslissing te geraken, strekkende om den zesjarigen cursus voor de gymnasia aan te nemen, metbehoud der splitsing na het 5de jaar.' 'Na de pauze heeft de heer Schimmelpenninck van der Oije inlichtingen van den Minister Heemskerk gevraagd, omtrent den toestand van het 'water, met het oog op de vele onrust barende berichten. De Minister heeft geant woord, dat de toestand elk oogenblik verandert. Eenigèrmate geruststellend is de daling van heden ochtend te Keulen en te Maastricht. Ter eerstgenoemde plaats is een val van 23 cm. in de 24 uren. De dijk te Essen loopt ge vaar. Men vreest voor den dijk even buiten de Pruisische grens; omtrent de Lijmers is geen bericht. De berichten omtrent den Noordrn- LekdjjU ziju heter. Nederhemert in den Bom- melerwaard is voorloopig buiten gevaar. In Noord-Brabant is de toestand zeer treurig. In den omtrek van 's Hertogenbosch is de schade bijzonder groot, vooral aan den spoorweg. De omnibusilienst, die de spoorweg verving, heeft moeten staken. In Gelderland is men ook bezorgd over Kuilenburg. De heer Schimmel penninck dankte den Minister en heeft gecon stateerd dat, hoewel de toestand ernstig is, toch blijkt, dat er overdrijving in de geruchten heerscht. Na artikel 7 is aitike! 8, bepalende dat aan gemeenten ten behoeve vau hare gymnasia rijkssubsidie Jcan worden verleend, goedgekeurd, na verwerping van een amendement van den heer Lergsma met 47 tegen 24 stemmen, om nau de gemeenten de helft der kosten te ver- goeden. Art. 9 (admissie- en overgangs-examen op de gymnasia) is goedgekeurd. Daarop is aange vangen de behandeling van art. 10 (toelatings examen tot de hoogeschool, waarop amende menten waren voorgesteld door de herren Lenting en de Jonge, terwijl ook andere leden zich verklaarden tegen 't jus promovendi der gymnasia, dat de Minister bleef verdedigen. De beide amendementen zijn verworpen zoodat het regeei ingsartikel lö is aangenomen, onder overname dat het programma van het examen bij maatregel van inwendig bestuur zal worden vastgesteld. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 16 Maart 1876. Van bevriende zijde zijn wij in staat gesteld het volgende, te 4'', uur uit den Bommeler- waard ontvangen telegram medetedeeleu Toestand der dijken blijft zorgelijk. Val Keulen 23 duim, Maastricht 10 duim. De Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Middel burg 'en Schiedamhebben aan den Minister van Justitie een adres aangeboden naar aan leiding van de onlangs door den Iloogcn Raad der Nederlanden gegeven eindbeslissing in de zaak van het'stoomschip Willem III, waai in zij verklaren aanleiding gevonden te hebben om met elkander in overleg te treden omtrent de middelen, die het best er toe kunnen leiden om de nadeelen af te weren of te voorkomen, welke uit de verdere toepassing van die uit spraak voor scheepvaait en handel kunnen voortvloeien. Dat overleg heeft, door middel van uit de Kamers benoemde commissiën, plaats gehad en bij haar tot de eenparige meening geleid, dat het eenige'afdoende middel, om de ver storing der verhouding tusschen vervrachter en schipper, bevrachter en in lader en assuradeur, die door de' jonste uitspraak is ontstaante doen ophouden, bestaat in eene wettelijke regeling der aansprakelijkheid des schippers voor schaden, die het gevolg zyn van.rampen, welker oorzaak niet te bewijzen is. Naar aanleiding der door de Gron. Ct. openbaar gemaakte geruchten, omtrent ver wikkelingen aan ons Hof, zegt *t Way. Weekbl. ïDe natie, die 't Hcis vau' Oranje lief heeft, verneemt dit alles met diep leedwezen. Familie- verschillen te beoordeelen is zeer moeilijk. Maar dit is zeker, dat ons volk vurig wenscht dat de kroonprins toonen moge zyn hooge roeping te beseffeD, zich aan de behartiging van 's lands zaken wijde en met een waardige vorstin zich in 't huwelijk vereenige. Men kan noch mag alle dingen in 't'openbaar bespreken. En ook wij zullen ons wachten, al wat we denken en vreezen te zeggen. Doch dat het hart van alle weldenkende Nederlanders met kommer voor de tG°kon\st vervuld is, dit feit moet geconstateerd worden." Het bij de Tweede Kamer der Stateu- Geueraal ingekomen wetsontwerp tot wijziging van de begrooting voor den aanleg van Staats spoorwegen, dienst 1876, strekt om op die begrooting f 25,000 beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het personeel, noodzakelijk om de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van nieuwe spoorwegen met de ver- eischte kracht te kunnen voortzetten. Het wetsontwerp tot verhooging van 't pen sioen aan het personeel van den ioodsdienst voor zeeschepen en aan de weduwen en kinderen i van dat personeel werd in de afdeelingcn der Tweede Kamer algemeen met ingenomenheid ontvangen. Eenige leden achtten zelfs eene, meer aanzienlijke verhooging gerechtvaardigd. "Van andere zijde werd opgemerkt 'dat toch hier en daar nog al bijzonder'groote sprongen worden gedaan. Tevens werd door sommige leden aangedrongen op verbetering van de fcrac- tementen der zeeloodsen, men twijfelde of die wel geëvenredigd waren aan die van het buiten land. Andere leden meenden dat de tractementen voldoende zyn. Naar wy vernemen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende den aan leg van een pier (zeehoofd voor wandelaars) aan het Scheveningsehe strand, aan den con cessievrager te kennen gegeven, dat ter wille vau de vèiligheid der visschersvloot de pier niet dichter bij het dorp dan op een afstand van minstens 2500 meter ten noorden van het Badhuis mag gemaakt worden onder nader te bepalen voorwaarden. Omtrent de jongste stormen en hooge waterstanden, lezen wij o. a het volgende: Op officieel bericht van een verzakking bij Viauen, vertrekt onmiddellijk 'hén 'dela'bh'éffiehT mineurs van 150 man, onder bevel van een kapitein, met den stórmpas"derwaarts. Te Zalt-Bommel woedde 7-ndaguacht een hevige storm, gepaard met weder. Neder hemert en Driel hadden groot gevaar voor dooi braak. Door krachtige inspanning is het gevaar gekeerd. Té Brakel is dè Nieuwendjjk op_vijf plaatsen doorgeslagen, ondanks de onver moeide pogingen. Het kasteel is opengesteld voor een toevluchtsoord. De Bommelerwaard raakt aan het beneden-district onder water. Het boven-district, waarin Bommel gelegen is, is beschut door den Meidijb. Te Arnhem is in den avond van 14 dezer de tijding ontvangen, dat aan den burgemeester van Doetiochem door zijn ambtgenoot te Emmerik het bericht was gezonden van eene doorbraak, gevallen in der: Noorder Rijndijk te Esserden even beneden Rees. Ook te Deventer was dergelijk bericht ontvangen en de bepaalde seinschoten waren gegeven. Nadere berichten ontbreken tengevolge der op vele punten verbroken telegrafische gemeenschap, doch sedert dezen nacht is op den Neder-Rija en Waal het water niet verder gewassen. Te Maastricht was de storm, die Zondag avond woeddezóó hevigdat eene ontelbare menigte leien, dakpanuen en looden en zinken platen naar. beneden kwamen, zoódat het be paald gevaarlijk was zich in de straten te wagen, terwijl men zich op de pleinen niet op de beeneu kon houden en verscheiden men- schen letterlijk omwaaiden, Honderden zware boomen werden in de gewezen vestingwerken ontworteld en tegen den grond geworpen. Ook in het stadspark z'yn een aantal zware boomen uit den grond gerukt. Ook in andere plaatsen van Limburg vyerd door den storm, groote schade aangericht. Het dorp Heugem is geheel overstroomd; de inwoners hebben elders een schuilplaats moeten zoeken. Meer dan 300 personen zijn van alles beroofd. De heer Quaedvlieg5i burge meester van Bronsveld 1 roept de algemeene liefdadigheid in. Onder Boxmeer is eene vrouw van 60 jaren in het water gewaaid en verdronken. In het Westland heeft de storm aan de tuiniers enorme schade aangebracht. Niet één tuin is gespaard gebleven; vele druivenmuren zijn tot op eene lengte van meer dan 50 deci meters vernieldin sommige tuinen zijn de rietmatten spoorloos verdwenen en de broei kasten uit elkaar gerukt. Door hoog water en storm is de spoorweg tusschen Groningen eu iloogezand tijdelijk on bruikbaar. Tusschen Iloogezand en Nieuwe Schans wordt, behalve voor goederentreinen, de dienst geregeld onderhouden. De omuibusdienst tusschen Hedel en "Vught is gestaakt en de telegraphische gemeenschap van Iledel met 's Bosch verbroken. In den spoorweg tusschen Orthen eu 's Bosch is eern verzakking ontstaan.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2