Biiieilaciscie Berickten. üste Staatsloterij. Staisljjt Kiem Geralie en Tsrtelie mroereii ÜH l c b t ij 11 a g e n. Cariaiijlteii. öenrstiericlit Tan Arasterflam. i krachtig hebben gepoogd zulks te voorkomen, door de Ban que do Belgique in staat te stellen aanvankelijk hare verplichtingen tegenover het publiek na te komen. D DIT S CIIL AN D. De Beichs-Anz. van 28 dezer logenstraft het door de JElberfelder Zeit. medegedeeld bericht, dat namelijk de Pruisische regeering zich bereid verklaard heeft, het kortelings door haar uit gevaardigd verbod van invoer van rundvee uit Nederland en Belgie weder in te trekken. SPANJE. Het Dagblad La Bspana Catholica beweert gevolmachtigd te zijn door monsgr. Siméoni en den kardinaal-aartsbisschop van Toledo, te verklaren, dat het Yatikaan niet de minste concession gedaan heeft aan het ministerie Sagasta, omtrent de vrijheid van godsdienst- De Bpoca antsvoordt hierop, dat de gods dienstige verdraagzaamheid wel door de Cortes zal worden aangenomen en het Vatikaan dus wel gedwongen zal worden dit beginsel aan te nemen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 30 Maart. In de zitting van heden zijn, na de aanneming van een achttal wetsontwerpen van geringen omvang, de beraadslagingen over art. 34 van het ontwerp op het hooger onderwijs hervat. Nu de Regeering de vakken, aan de faculteiten te onderwijzen, heeft opgenomen, zijn de vroegere amendementen ingetrokken. Twee nieuwe amen dementen zijn daarentegen voorgesteld, als, een van den heer de Vries, om de sleerstelüge godgeleerdheid," en een van den heer van Namen, om de jpractisclie godgeleerdheid" te doen vervallen, beiden uit het oogpunt dat de Staat zich moet onthouden vau onderwijs aan de hoogescholen te doen geven in dogma's. De heeren Wintgeus en Messchert van Vollenhoven bestreden beide amendementen, daar alle leer stellingen vrijelijk moeten onderwezenworden. De heer van Wassenaar van Catwijck kan niet den Minister meegaan. De heer van Nispen bestreed hetregeeringsartikei, dat eene geheele omkeering is van diens stelsel, onlangs verdedigd. Nadat de heeren Teding van Berkhout en Saaymaus Vader het artikel besproken hadden, verdedigde de Minister van Binnenlandsche Zaken het Regeeringsvoorstei. Na de beslissing der Kamer omtrent de godgeleerde faculteit, meende de Regeering te moeten berusten eu de vakken te specialiseeren. De noodzakelijkheid tot behoud der leerstellige godgeleerdheid en practische godgeleerdheid als vakken der godgeleerde faculteit, bleef hij met kracht volhouden tegen over de amendementen. Tot de theologische faculteit behoort de leerstellige godgeleerdheid. De heer Heijdenrijck heelt gewezen op de wankelende houding van den Minister, die de argumenten van vroeger bij de discussie, tegen het amendement van den lieer Moens bijgebi acht, los liet, zoomede die over liet beginsel der scheiding van keik en staat. Hij zou stemmen voor beide amendementen. SCHIEDAM, 31 Maart 1S7C. Een bij de Regeeriug ontvangen bericht uit Atsjin van 24 dezer behelst: Een gewichtig punt, Atoauoord, is door onze troepen bezet. De gezondheidstoestand is stationnair, de weers gesteldheid minder gunstig. De luitenants Cayaux en Beekman ziju overleden, de eerste aan cholera, de tweede tengevolge van zijue verwondiug bij Lambaroe. Gisteren'avond hield de heerJ. II. Maroniet', van Utrecht, in de vereenigiug Puuius een belangrijke rede over den Godsdienst in het huisgezin. De spreker werd met groot genoegen aangehoord. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke peilingen door de beambten van deu waterstaat en van het loodswezen, op den 28 dezer op den droge van den Nieuwen Water weg van Rotterdam naar Zee is bevonden: langs het Noorderhoofd en op de lijn der geleidelichten 32 en aan de witte tonnenzijde 27 decimeter, bij gewoon laag water. Volgens ontvangen bericht is den 7 Febr. 11. de eerste afdeeling onzer landgenooten, die zich metterwoon gevestigd hebben in "de Trans- vaalsche Republiek, iu goeden welstand op de plaats der bestemming (Pretoria) aangekomen. De vriendelijke en voorkomende wijze, waarop zij ontvangen werden, wordt zeer geroemd. Nu het water langzamerhand terugkeert eu de overstroomde landerijen aan de pachters of de eigenaars wedergeeft, bemerkt men eerst goed, welk een schade het heeft aangericht; het winterkoren is verwoest en de hoop van den landman in dat opzicht aldus geheel teleur gesteld. In de Hoven, waar tal van pachters der stadslanderijen op deze wijze zijn getrolïen, kan men de gegronde klachten der landlieden luide hooren. Hun toestand is verre van be nijdenswaardig, te meer nog, daar met Nov. a. s. voor allen de pachttijd van de landerijen der stad verstreken is. Zij zijn nu in groote ver legenheid gebracht omtrent de behandeling van die landerijen, welke met winterkoren bedekt waren. Omdat al hun akkers nu slechts zomer-vruchten kunnen geven "u dus zonder onderscheid op nieuw bemest, bepout en bezaaid moeten worden, ontbreekt het den pachter aan de noodige mest, de grootere kosten van be- poting en bezaaiing nog er buiten gerekend. Had hij nu een paar jaar langoren pachttijd, dan zou hijde verschillende akkers met elkander in verband brengende, dit alles beter kunnen inrichten, iets wat thans niet in zijn macht is. (Zutf. Ct.) Het bericht dat te Gewande het lijk van een meisje, dat vermoedelijk bij de over strooming het leven had verloren, is aange spoeld, wordt in de Prov. N.-Brab. Ct. tegen gesproken. Iemand, die jl. Vrijdag de reis heeft gemaakt van Rotterdam, via Rozendaal-Ant- werpen, naar Maastricht, deelt daaromtrent het volgende aan het U. Dagll. mede: Treurig was de toestand van liet dorp Schuele, tusschen Antwerpen en Hasselt. Hot water stond er nog tot aan de daken. Eenige minuten spoorden wij als tusschen twee rivieren. Belgie is dus evenzeer geteisterd geworden. Naar men ons verzekerde, zijn er twee wiegen met kinderen de Maas afgedreven. Bij de aanspoeling waren beide kleinen reeds omgekomen. Delfshaven. Door de watersnood-commissie te dezer stede is tol liedeu ontvangen eene som van f 2071.91, waarvan voorloopig f 700 ziju gezonden aan de commissie voor Noord-Brabant, f500 aau die van Geldeilami eu 1800 aan de algemeeue commissie te Amsterdam. Ootmarsum. De stadsomroeper alhier, die den volke moest vei kondigen, dat er een collecte zou gehouden worden voor de nood lijdenden door deu watersnood, heeft b'y ver gissing bekendgemaakt, dat er zou gecollecteerd worden voor de gesneuvelden bij Waterloo. 's Bosch. De algemeene commissie voor den watersnood alhier heeft zich op de hoogte weten te stellen van het aantal hectaren, dat in de door den watersnood meest geteisterde gemeenten van Noord-Biabant in 1875 met ver schillende gewassen is beteeld geworden om zoodoende eenigermate een overzit ht te krijgen van hetgeen aan poot- eu zaad vruchten ver loren kan zijn gegaan en om die verliezen zooveel mogelijk te lenigen. Uit de bij haar verkregen opgave blijkt o. a., dat in die geheel of gedeeltelijk overstroomde gemeenten van de voornaamste gewassen ia 1875 zijn beteeld geworden rnet tarwe 648, rogge 5066, gerst 502, haver 1050, boekweit 1275, erwten 176, aardappelen 2836 en met vlas 382 hectaren. Dinsdagavond heeft zicli alhier de nog jeugdige en in zwangeren staat verkeerende vrouw van den herbergier v. O. door verdrin king van het leven beroofd. Sedert geruimen tijd was zij mijmerende. Prijzen en premien van f 100 en daarboven. IVe Kl. Je Trckk., 30 Maart. No. G535 f2000. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 29 Maart. Hendrica, dochter vaa L. van der Hoeven en J. Blazer, Kreupehiraat. 30 Gerardus zoon van A. de Jong en A. Dijk stal, 1Vieuwstraat. Overleden: 30 Maart. Adrianus Cornells Suyker, oud 3 weken, Nieuwe Haven. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 31 Maart 1876. Rogge en Gerst zonder prijsnoteering. Ulonttrljaf 10 'X, per hectoi. Ct. JeneverAmsterd. Proef, f 14' j a f 15 per hectoi, Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoelingf 2.60 per ketel. Bij de Schiedatnsche Spoeliug-Vereeuiging: f2.60 per ketel. TE SCHIJKWAJÏ. Verkocht don 3! Maart 1870. Een Woonhuis, Markt, kadaster li, no. 1313, ecu partij Weiland en Watering, Scliiel.mds Huogcn Zeedijk, polder Oud-Malhcnesse, kadaster G, nos 40, 41 en gedeeltelijk no 38, een partij Weiland, Schiclands lioogon Zeedijk, polder Oud-Malhencsse. kadaster G, nns, 36, 37, 39 en gedeeltelijk no. 38, en een partij Weiland en Watering, Schiclands Boegen 'Zeedijk, polder Nieuvv-Mallicnessc, kadjster G, nos. 379 en 380, gecombineerd voor f28 275. Geveild den 31 Maart 1876. Een Woonhuis mot bovenwoning en Etf, Korte Haven en Vl.iardingerstraatkadaster Cnn 851f 3450. SHIELDS. 2'J Maart. Vertrokken, L Jhnthovcii, k. T. Uoon, n. Java. FALMOOTII 20 Maart, liet schip fiecruit, kapt. Walsen, van Old-Calabar naar Schiedam, met palmolie, is alhier met verlies van zeilen en gaffel aangekomen. LAKAMO'll. Giovanni Batista, k. L. Molfino, 22470 kilo Cersl. PerTelegr pCt. 3 30 Maart 31 Maart. Premie leen. HntU'rd. Nkderi» Werkl. Schuld. 2V, 02% 63 Handnl-Maalsc.h. rose. 110'/, 110% Ohl Centraal-Spoorw 93% Si'ZNJv., Iti'iuenlaudsclie. 3 IS1/.. 15'/, Dit", Buitenl 1807 3 10 >4 10%, PonTOGAt., 1867 3 52»4 52% Rusland. Nicol.it 4 81M, 81% Aaml ZII 1001864 5 33:1 332 ia» 1866 5 325 Gr. Itu«s Sp -Maats. 5 258 257% (losTKNn..Otil.pan. Mei 5 55% 55 zilvorJan 5 58% 50%» Loten 1854 4 280 273 I860 5 57.1 575 1864 134 134 iiong. 1870 12% Tuiikuk, Ohl. 1865 5 «4% 14% Ecyptk 1868. 7 48% 50% 1873. 7 48% 50% Peuu 1870 6 25 1872 5 18% 18% Vkiiekn. staten 1881 104% 1885 6 100 00% Mexico, .'dSI 3 8 1864 3 3% 3% CoiusmiA 4'/, 30% 37»/1S Ë-ic-Spoorw 17'/,, 17 Illinois 7 85% 86 Union Shares At) Miss t Ihio 22

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2