BiHcalanisete BericMea. K s i' 1 n i e h w s. Per Telegraaf. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 4 April. In de zitting van heden zijn de beraadslagin gen over het ontwerp op het hooger onderwys voortgezet. Op art. 85, bepalende dat ieder toegelaten wordt tot het afleggen van universi taire examens, mits bezittende een getuigschrift van voldoend afgelegd eind-examen, zijn 3 amendementen voorgesteld door de heeren Eom- bnch, Stieltjes en van Houten, strekkende om ook hen tot de examens toe te laten, die de doctoraten in de geneeskunde, wis- en natuur kunde en de staatswetenschappen verlangen, al hebben zij alleen een getuigschrift van af gelegd eind-examen aan de hoogere burgerschool of van afgelegd examen aan de polytechnische school. Deze amendementen zijn met groote meerderheid verworpen. Op artikel 86 is met 51 tegen 19 stemmen verworpen -een amendement van de heeren van Nispen en des Amorie van der Hoeven, om naast het faculteits-examen ook hetstaats-examen op te nemen. De heer van der Hoeven heeft er op gewezen, dat na alle wijzigingen, reeds in deze wetopgenomenzij haar vroeger karakter verloren heeft en integendeel een modern karakter aanneemt, hij betwijfelt of hij nog wel zijne stem er aan zal kunnen geven. De Kamer is gevorderd tot art, 90. Morgen ten '11 ure voortzetting. SCHIEDAM, 5 April 1876. HH. MM. de Koning en Koningin zullen dit jaar eerst in de tweede helft van April hun gewoon bezoek aan de hoofdstad des Rijks brengen. Z. M. dê Koning heeft met den 1 April weder, gelijk jaarlijks, gratie of vermindering van straftijd toegekend aan verscheidene gevan genen in het huis van tuchtiging ie Leeuwarden. Aan 5 is geheel ontslag, aan 8 afslag van 6 maanden, aan 32 afslag van 3 maanden ver leend. H. M. de Koningin is van II. D. reis naar Cannes te Parijs aangekomen en aan het hotel de Bristol afgestapt. Maarschalk Mac Mahon heeft haar een bezoek gebracht. Het verblijf te Cannes moet gunstig gewerkt hebben op II. M. gezondheidstoestand. Zij zal waar schijnlijk Woensdag of Donderdag Parijs ver laten. Door het üepaitement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 3L Maart 1876 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam16,151,843 kilogr. Rotterdam'14,086,440 s Schiedam Dordrecht Middelburg048,253 Totaal 31,4SG,53G kilogr. Volgens de Manchester Examiner van 1 April heeft de commissie voor den waters nood, bestaande uit de heeren Bless and Sons, "Willing Co., Samson and Leppoo, Ellinger en Straus, vice-consul der Nederlanden, de lijst der inzameling gesloten. Door de com missie werd de aanzienlijke som van ruim 1200 (f 14,400) bijeengebracht. Eere onzen landgenoolen in den vreemde! Vad Bij de algemeene commissie voor den watersnood te Amsterdam is tot dusverre inge komen f 116,713.853. IJugenpoth's pKloosters in Nederland" geeft het antwoord op de vraag, wie de finna "Villefort en Co. is, welke als eigenares der goederen van het Jezuïeten-gesticht te Katwijk is opgetreden. In dat boek vindt men onder de bijlagen een extract uit de akte van vennoot schap, aangegaan door eenige paters-Jezuieten onder de firma van Viilefórt e'n Co. te Amster dam, op 24 Aug. 1852. Onder den eersten in breng der vennooten komt ook het gesticht te Katwijk met toebehooren voor. Bij nadere informatie is gebleken dat, dank zij de voorzorg der bevoegde autoriteiten en de krachtige medewerking van den stations-" chef en de ambtenaren der Iloilaudsche spoor te Rotterdam en 'sHage, er bij de komst van vrouw Jut per trein van Rotterdam, geen de minste oploop- heeft plaats gehad, zooals vroeger bij 't vervoeren van Verlint en Behagel. Als verdedigers van de beschuldigden, Jut en zijn huisvrouw, zijn toegevoegd mr. P. W. A* Cort van der Linde en mr. W. Thorbecke. Laatstleden Vrijdag-avond is de Neder- landsche schroefsleepstoomboot Frins Hendrik tusschen Rees en Emmerik met de Duitsche Kdnig in aanvaring gekomen, met het- gevolg dat beide schepen dadelijk zijn gezonken en eenige menschen, men spreekt van 4 of 5, zijn verdronken. IJit Drenthe meldt men, dat thans een massa jonge varkens (biggen) tegen buitenge woon hooge prijzen voor Pruisische rekening worden opgekocht. Voor 5 a 7 weeksche big gen betaalt men tot zelfs f'12 a f14. In geen tijden is zulks beleefd. Uit Friesland en Gro ningerland worden tegenwoordig per spoor veel vette koeien naar Holland en Belgie verzonden; ook de vraag naar weidevee (guste koeien) is sterk. Van Urk meldt men dd. 29 Maart aan het Vad.Onze postschipper, die bij ijsgang met levensgevaar en groote kosten wekelijks over 't ijs naar Kampen moet met zijn vlet of ysschuit om brieven ea pakketten te halen, terwijl de bemanning steeds met touwen aan de boot bevestigd, op en dikwerf-in 't ijs dagen lang zich met spek en roggebrood, op de borst gedragen,moet voeden onze post schipper heeft zich dit jaar dapper geweerd. Acht malen volbracht hij do reis, die gemiddeld telkens drie dügen duurde. De man betaalde voor deze reizen, 'die hij alleen durft onder nemen, f 5-12,75 loon aan zijn matrozen en hij geniet jaarfijksi f 700! Koinmentaar is hier overbodig. Ylanrdlngen. De commissaris van politie alhier heeft bij publicatie gewaarschuwd tegen het deelnemen in loterij-maatschappijen tot het verloten van meubels, huissieraden en dergelijke, tiaar het meer'en meer blijkt dat de rneeste dier maatschappijen al zeer weinig vertrouwen verdienen en geeft een ieder den raad zich, alvorens tot het lidmaatschap toe te treden, goed van de soliditeit dier maatschappijen te verzekeren. Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing van een lid van 'den gemeenteraad, in plaats van den heer A. Knottenbelt, die zijn ontslag heeft genomen, is gekozen de heer J. "VV. Muurling. Delft, Bij de inschrijving van Floralia, op 11. Zaterdag 'en Zondag, zijn door ruim 600 inschrijvers ruim 3300 planter, aangevraagd. Rotterdam. Gisteren werd op de plaats van de sociëteit Harmonie de tentoonstelling ge houden, die was uitgeschreven door de afdee- Iing Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Ilollandsche Maatschappij van Landbouw. De tentoonstelling werd met den besten uitslag bekroond; de inzendingen waren talrijk; zoo wel onder het vee als ouder hut pluimgedierte kwamen zeer fraaie exemplaren voor; prachtig voorjaarsweder begunstigde het feest en lokte duizenden naar den Docle, die ten gevolge van ceu eu ander een recht levendig schouw spel aanbood. Ouder de bekroonden treilen wij de volgende inzenders uit deze omstreken aan Gemest vee. Ossen, met spoeling gemest: 'le prijs f 60, B. A. J. "Wittkarnpf te Schie dam; 2e pr. f 40, S. Poot, te Overschie; 3e pr. f 25, J. Lourensz, te Schiedam4e pr. f 20S. Poot te Overschie. Koeienmet spoeling gemest: le pr. f 40, 2e pr. f 25 en 3e pr. f 15, S. Poot, te Overschie. Aanfokvee. Ooischapen met lammeren 2e pr. f5, J. "W, Wijnaendts, te Overschie. Springrammen, le pr. f 10, A. van Veizen te Schiedam; 3e pr. f3, J. W. Wijnaendts te Over schie. Zeugen met biggen, le pr. f 15, J. "W. Wijnaendts te Overschie. Beeren, 2e pr. f 5, J. W. Wijnaendts, te Overschie. Pluimgedierte. Kuifkippen, 2e pr. ge tuigschrift, J. Klein te Schiedam. Spaansche kippen 'le pr. f 5, J. Klein te Schiedam, Dorkingkippen1 pr. f5, L. van Dijke te Schiedam. Schotsche of Engelsche eenden, 2e pr. getuigschrift, N. van Geeresteijn te Over schie. Grauwe schieteenden, 2e pr. getuig- schrift, J. Klein, met het lot tegen no. 230. Onder hen aan wie prijzen van het bestuur zijn uitgereikt, komen o. a. voor P. Poot, te Overschie voor een os met spoeling gemest; J. Lourensz te Schiedam, voor een os met spoeling gemest; denzelfden voor idemP. Poot te Overschie, voor een koe met spoeling gemest; W. van der Eijk te Kethel; voor een koe met spoeling gemest. Bij den wedstrijd met postduiven is de eerste prijs behaald door de duif van den heer H. van Veen (aankomst 3 uur G minuten 10 seconden). De tweede prijs werd behaald door de duif van den heer Bronkhorst (aankomst 3 uur 6 minuten 35 seconden). Omlewatcr. Gisteren werd door den vee houder D. Boer Jzn., alhier, aan Z. M. den Koning de eerste grasboter verzouden. Eist. De burgemeester dezer gemeente heeft by publicatie gewaarschuwd tegen liet deelnemen in zoogenaamde levensverzekeringen, ververzekeringen enz., zonder zich vooraf van 'de soliditeit van dusdanige vereenigingen te hebben overtuigd. Oldemarkt. Een onafzienbare uitgebreid heid weide- en hooiland tusschen deze gemeente en Blankenham staat nog geheel onder water. De afstrooming was tot hiertoe van zóó weinig betcekenis, dat er nog maar weinig of geen verval op to merken en't vooruitzicht voor den veehouder, die zijn vee gaarne omstreeks den '1 Mei in 'tland ziet, nog vrij donker is. AS1EKSFOOR.T, 5 April. Bij de ver kiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Stalen-Generaal in dit hoofdkiesdistrict, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van Jhr. mr. J. W. van Loon, zijn ingekomen 1817 stembriefjes. Geldige stemmen '1803. Volstrekte meerderheid 902. Gekozen de heer mr. JE. baron Mackay, met 1168 stemmen. De heer Beaufort verkreeg 013, de heer Mo!leru3 Westkorke '16 stemmen. ik Necl. Horv. Kerk. Geroepen: te Sncek, J. G. Verheelt, te Maas sluis. Wainiepciveen, E. .kuizen, te Yroomslioop. idscgahuizen cn PinamC. Clnntte Steenileren. Maasdam, G. de Wilde, te Ovozande. Mierden, J. M. Grarenstein, te de Bilt. Goc3, F. J. i.oclier, te Zelliein. Arnemuiden, P. Barlstra, te Klinidert. Domburg, ,1. Kuylman, te Prinsenliagc. J.ettelbert c. a., li. W. van Loon, to Voos thuizen. Deiirnec.a. A. Carlicr, te Someren. Bedankt: voor BcrgsclicnbookKoster, to Huizen. Deventer, A. E. van Dcinse, te Assen delft. Hornhinzei), A. Adaina, le Ruinen. Meeu wen c. a., If. W. Eigeman, te "Wezcp. Mnkkum en Karmverd, J. 11. Klomp, tc Ylissingon. Puoitugafil, J. Kuylman, te Prinsenliagc. Maassluis, J. J. Richard, to Vlissingen.Den Haag, D. Mossel, te Renkum, Aangenomen: naar Grolloo, E. Kleflens, ennd.—

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2