Semeaile Bericlilen. mmlmm van Aisfemiï Kertnionws. Stefle 1 iji Misus. 8* sloten een adres van instemming met het voorstel van den heer Moens aan de Tweede Kamer te zenden. Een paar dagen geleden hebben wy melding gemaakt van een vordering, waarmee de Nederlamlscho Begeering wordt bedreigd door zekeren lieer Hermann Markwortb, advo caat, te Cincinnati, tot uitkeering van niet minder dan 692% millioen, zijnde de nalaten schap van zekeren Theobald Metzger, die in December '1626 te Kettenheim inRhain-IIessen zou geboren en in 1691 te Schaumburg zou overleden zijn. Velen weten waarschijnlijk niet, dat men hier met geen geheel nieuwe zaak te doen heeft, maar dat deze verschrikkelijke schuldvordering reeds meer dan dertig jaren geleden, in 4842, het onderwerp heeft uit gemaakt van een zeer belangrijk proces, bij 'den Hoogen Baad gevoerd door de advocaten mis. Sehooneveld en Wintgens. Elke nieuwe vordering zou dus afstuiten op een exceptie van gewijsde zaak. Teylers tweede genootschap had in 1874 gevraagd: »Een wetenschappelijke beschrijving van de gildepenningen van Noord-Nederland." Slechts een antwoord was daarop by Teijlers stichting ingekomen, het was yan den heer rar. J. Dirks te Leeuwarden. Daaraan is dezer dagen toegekend de gouden eerepenning ter innerlijke waarde van f 400. Blijkens het verslag in het Maandblad van het Ned. Nat. Zangersverbond, zijn op dit oogenbük in Nederland 35 liedertafels lid van het Zangersverbond, welke te zamen, een getal van 1077 leden tellen. Daarvan heeft Amstels Mannenkoor te Amsterdam liet grootste (70) en Arion te Alkmaar het kleinste (10) aantal leden. Uit de Dockumerwouden meldt men, dat vogels, met name eenden en kievieten, bij 't zakken van het water dubbele haast maken om hunne nesten gereed te krijgen en eieren te leggen. Immers werden in de laatste weken reeds betrekkelijk veel eendeneieren gevonden, gister en lieden ook al een'iOtal kievitseieren wel een groote bijzonderheid in het begin van April. Rotterdam. Door den gemeenteraad is met 21 tegen -11 stemmen het voorstel van den heer Muller verworpen om het gebruik van hon den als trekdier te verbieden. Maasland. Op '13 en '14 dezer heeft het vergelijkend examen plaats gehad voor de be trekking van hoofdonderwijzer aan de'le open bare gemeenteschool alhier, waaraan door 23 kandidaten werd deelgenomen. De uitslag was dat een vijftal werd opgemaakt en aan den gemeenteraad aangeboden om daaruit eene keuze to doen. Dat vijftal beslaat uit do heeren: A, Labborton, hulponderwijzer le Zaandam J. Visser, hoofdonderwijzer te Katwijk ad Rijn; A. Doelman, hoofdonderwijzer te Ilooge Zwa- luwe; J. A. N. Sar, hulponderwijzer te 's Ilage A. A. Ileskes, hulponderwijzer te 's ilage. Re verwijk. De heer M. F., secretaris van deze gemeente, heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Naar men zegt, zou hij dit gedaan hebben, omdat de hulpouderwijzeres in die gemeente ontslagen is, dewijl zij met hem eer. reisje naar Amsterdam had gemaakt. Het besluit van den laad dezer gemeente, waarhij eene lmlponderwijzeres aan de lagere school wegens aansiootelyk gedrag is ontslagen, werd door den burgemeester niet uitgevoerd. Thans echter is door den burgemeester kennis gegeven dat er geene termen ter vernietiging van dat besluit gevonden zijn, zoodat dn onder wijzeres dan ook uit den dienst der gemeente is ontslagen. Groningen. In de vergadering van het Departement der Maatschappij van Nijverheid alhier, den '10 dezer gehouden, is besloten de beweging tot afschaffing van de patentbelasting te ondersteunen, mits bij den aandrang tot die afschaffing ook worde gezegd (wat de Haagsche Verceniging, die de beweging op touw zet, niet heeft gedaan), hoe 't best in het te ontstane tekort in 's Rijks schatkist zal kunnen voor zien worden. (jV. li. Cl.) Zwolle. Gedurende hit jaar 4875 werden alhier 313 personen wegens dronkenschap in bewaring gesteld, als 29G mannen en 17 vrouwen. Een onverbeterlijke dronkaard logeerde dat jaar niet minder'dan 21 maal op de planken, ecu vrouw 4maal en een andere 3maal. Wngenfngeii. De meikevers, welke alhier 't vorige jaar in zoo groote menigte verzameld en gekookt of gedroogd zijn, worden thans door de scornmissie voor meikeververdelging" verkocht, de gekookte als meststof tegeu f 5 per kub. meter en de gedroogde h f 4 per hectoliter als veevoeder. 's Hertogciiboscli. De schade, door den jongsten watersnood in Noord-Brabant aan de provinciale wegcu toegebracht, wordt geraamd op ongeveer f25000; voor een groot gedeelte zijn de herstellingswerken reeds in uitvoering. De kosten van dichting der doorbraak in den linker Maasdijk aan den Krommenhoek tusschen Alem en Empel zijn begroot op ongeveer f23000. De voorloopige dichting is ondershands aanbe steed voor f5843. Ook het herstel der gemeente- en polderwegen wordt vanwege de betrokken besturen krachtig voortgezet. Maastricht. Het nabij deze stad gelegen landgoed Grande Suisse", in eigendom toe- behoorende aan den heer Itegout alhier en door deze aan de zusterschool van Nonnen- werth verhuurd, staat weder te huur. Genoemd pensionaat heeft van de Duitsche regeering verlof gekregen te blijven. Ook verneemt men, dat de sRefuge van Ilocht", een groot hotel te dezei stede, door denzelfden industrieel verkocht aan de Orde der Witte Vrouwen te Aken, met 'door haar zal betrokken worden. De beroemde Holloway-Pillen schijnen nog steeds hare wonderdadige genezing met goede resultaten voor den bereider voort te zet ten. De chemist rar. Ilolloway verdeelde deze week onder zijne employe's, bij wijze van cadeaux buiten de vrij hooge salarissen, niet minder dan40,000. De eerste aardbeziën uit de broeikasten te Versailles zijn Vrijdag te Parijs aangebracht en verkocht a fr, 1.60 het stuk voor de uit gezochte soorten en fr. 4 voor ue andere. In Parijs neemt men tegenwoordig in 't belang van het krijgswezen zeer wreedaardige proeven met paarden. Het geldt n. I. 't onder zoek hoe lang een paard zonder voedsel leven kan. Een paard dat genoegzaam water, maar geen vast voedsel ontving, hield de marteling 25 dagen uit voor liet stiei f. Een tegenover gestelde proef, genoeg voedsel maar geen drin ken, maakte reels den vijfden dag een einde aan Tlijden van het beest. Een paard, dat men drie dagen zouder drinken liet, verslond in 3 minuten 60 kan water. Laufseur, de Parijzenaar die voor ge- ruimen tijd een vork heeft ingeslikt, is ver leden Zondag na een zeer moeilijke operatie van twee ea een half Sur, die de patiënt moedig hoeft ondergaan, \an dil lastig en dikwijls zeer pijnlijk gezelschap verlost. De vork was geheel zwart geworden. Lausseur is zeer wel. in Pruisen zijn op 't oogcublik 4508 onder- wijzeisplaatsen niet behoorlijk bezet, zoodat, wanneer men 60 kinderen op één onderwijzer rekent, 270,480 kinderen geen ondeiwijs ont vangen. Sedeit eenige dagen woont een zeer talrijk publiek te Luik proeven bij van bet hoogste belang, genomen door den heer E, Lambotte met eeu nieuwe lichtmachine. Deze machine van één paardenkracht neemt slechts de helft der plaats in van eene gewone naaimachine en geeft een licht, gelijk aan dat van 800 waskaarsen. Er bestaan reeds modellen van machines van tien duizend kaarsen. Het licht, dat slechts vijf centimes per uur kost, het in de werkplaats van den instrument maker Legrand, het personeel toedes avonds te werken als bij klaarlichten dag, zonder de oogen eenigszins te vermoeien. Het verlicht thans de kolenmijn van Gossou-Lugasse en bezit bij alle andere merkwaardige eigenschap pen ook dezedat er geen 't minste gevaar voor brand bestaat. De rijkste koopman van geheel de Ver- eenigdc Statende heer T. Stewartis op 74jarigen leeftyd overleden. Ilij laat een ver mogen na van ongeveer 200 millioen gulden, Premie leen. Rollen). Nederl, Wcrkl. Schuld. Hanrlel-Mnaisch. resc. 01)1. Centraal-Spoorw Spanje, Binnonlandsclie. Dito, Buiten! 186? Portugal, t867 Rusland, Nicolal Aand.ZK 1001801 i 1866 Gr. Russ Sp -Maats. Oostknr,, 0!>l. pap. Mei zilverJan. Loten 1854. i 1860 1864 Hour. 1870 Turkije, OM. 1865 Egypte 1868. 1873. PEnu 1870 1872 Vereen. Staten 1881 1885 Mexico, 1351 1864 COLUMBIA Ëne-Spoonv. Illinois Union Shares All. Mis» Ohio 7 pCl. 3 2% 5 7 7 S 5 6 6 3 3 41/, 15 April. 96'/, O-Va 100% 91% 15% 16%, 50% 80% 324- 316 255% 558 129 69 11% 41% 4!% 19% 14'%, 504% 83% 6% 3%, 38% 14% PerTeleqb 18 April. 62% 101 30% 15%, 16% 49% 80% 322 313 250 M%i> 56% 551 128 07 11 18% 14% 99%» 3 %8 14 Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te flmllngauE. Dnrger, tlieo). dr. te Lunteren. Breskens, W. Briët, te Houten. A vel, D. II. Teljer, te Nieuwe Tonge. Uselimtiden F. C. Wieder, te Mijnstieeremnud. KaliumB, llnga, te Warga. 's Heorenlierg, W. II. Kosters, te Heonvliet. Amlel, .1. J. Ruijs. te Hoevelaken. Scherpenisse, .1. Kuylman, te lVmsenhnge. Bedankt: voor Westrnaas, Noessen te Wijk. Lopik, P. Reetman, te Nijkcrk o41 Veluwe. Dom burg, .1. Kuijhnan, te Prinsenlinge. Idsogahuizen, C. Clant, te Steenderen. Steenwijkerwold, .1. I'. P, Clingc Roorenbos, te Rijssen. 's Heercuborg en Ktlmpen a d I.Isel, W, II. Kosters, te Hoenvliet. Aangenomen: naar I.issc, J. D, Sigal, te Rhijns- burg. Chr, Ger. Kerk. Beroepen: te Allitasserdam, F. A. Bergsinn, to Zaarnslag. Bedankt', voor Grand Rapids, 1. Wisse, te Slie- dreclit. BURGERLIJKE STAND. Overleden44 April. Valentinus Adrianus Verwaijen, oud 1 jaar en 7 maanden, Broers' veld. '15. Elisabeth Maria Kok,'oud 8 dagen, Singel. MARKTrRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den '17 en 48 April 4 876. Rogge en Gerst zonder handel. DSonltrlJA: f 40% per hectol. Ct. «Jenevers Amslerd. Proef, f 44'% a f'15 per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: 17 April f 1.80; 48. f 4.00 per ketel. Bij dn Schiedamsche Spoeling-Vcreeniging: •17 April f 2.30; 48. f '1.40 per ketel.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2