A". 1876. April. Yersclijnt flaplijb, tit :snflerS Dinsflag. Biiienlanisclie Berichten Binisnlanisule Berichten tigste Jiri a r g a u g. COURANT. AnosNKMKNThi'Kiis, per kvvnitnalt.S5. Franco per post, door het gencele Kijk - 2.50. Afzonderlijke nomtncrs- 0/10. BUREAU MAKasT, E, 12 l. Advertentieprijs: van iAO gewone regels1.00» Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Herhaalde klachten over de late be zorging'der Courant hebben ons er toe .genoopt de Inzending van Advcrtentliün .ic bepalen uiterlijk op 3 uren 's namid dags. Advertentlën na dien termijn ont vangen worden ln ket volgend nommcr geplaatst. BE ADJJI CVISTIl ATI E. DUITSCIILAND. Een depêche uit St. Petersburg den 17 dezer te Berlijn ontvangen bevat, omtrent de jongst gehouden bijeenkomsten in de Suttorina, het volgende: Generaal von Rodich vond Moukhtar- ea Vana-paclm zeer beleefd, maar vasthoudend ia hun officieel karakter. Zij wilden geen an deren waarborg toestaan dan de beloften der Porte, vervat in hare proclamation. De insur- genten zeggen daarentegendat daarin alleen verouderde volzinnen voorkomen en niet eens van de vijf punten van graaf Andrassy's nota melding gemaakt wordt. "Voornoemde generaal verklaarde daaropdat zulke instruction 'geen hoop op oene overeenstemming laten. Ander maal heeft hij met de hoofden der insurgenten gesproken, die hem op nieuw de bekende voor waarden of eischen van hunne zijde hebbeu opgegeven. Generaal von Rod'icli heeft aange melde hoofden gezegd, dat deze maar directe onderhandelingen met de Porte moeten aan- knoopen, daar liet kabinet van "Weeuen liet onmogelijk acht, voorwaarden te ondersteunen, die buiten het vastgesteld programma gaan. Evenwel heeft meergenoemde generaal nog aan Moukiitar-paclfa geschreven, om eene verlenging van den wapenstilstand te verkrijgen, maar deze is desniettemin met 17 bataljons troepen naar Nicsics opgerukt. Voorts siuit de depêche met de verklaring, dat de eischen van de hoof den der iusuigenten door de Porte zeer slecht lijn opgenomen. Laatstgenoemde houdt zich aan haar programma, dat evenwel nog nergens ceu begin van uitvoering krijgt. De Europeesche kabinetten wisselen van gedachten over deze nieuwe phase van den toestand en hebben be sloten, gezamenlijk de pacificatie der in opstand vcikeerende Turkse lie provinciën voort te zetten. De Russische Golos, die zich tot dusver zeer gematigd over de Ooslersche kwestie heeft uitgelaten, stelt voor, lijdelijk eene Europeesche commissie, met een hoogen Turkschen ambtenaar eis voorzitter, te benoemen, wier taak het val ziju, den nieuwen slaat van zaken in Bosnië en de Ilerzegowina in to voeren. Gemeld orgaan sou, behave vertegenwoordigers der groote mogendheden, ook vertegenwoordigers van Sm ie en Montenegro in die commissie opgenomen willen zien. F It A N' K It IJ K. Prins Napoleon heeft besloten bij de nieuwe verkiezing te Ajnccio zich weer kandidaat te stellen. De heer Rouher heeft trans liet mandaat van afgevaardigde voor hef arrondissement Riom aangenomen. Er zal jus nu ook eene nieuwe verkiezing in Bastia (Corsica), waar Rouher insgelijks gekozen was, plaats moeten hebbeu. R 11 Volgens le Soir zou er sprake zijn van een huwelijk van Koning plionso Nil van Spanje met eene dochter van! prins Karei van Pruisen, liet blad meent, dafdit huwelijk met eene Protestantsehe prinses zeer veel tegen kanting zou ondervinden van de zijde der Katholieke intransigente;], die in 's Konings raad den meeslen invloed Ijébben. De JTëln Zeil. gelooft aan de verwezenlijking van dit huwelijk evenmin, maar meent dat de oorzaak, door le Soir daarvoor aangegeven, niet juist is volgens dat blad heeft de partij der uiterste moderado's onder dezen Koning minder invloed dan zij ooit sedert de troonsbestijging gehad heeft. De voornaamste Bonapartistisclie leiders zijn op tweeden Paaschdag van Frankrijk naar Chjïlehui'st vertrokken, alwaavLeen groote raad zou worden gehouden om de politieke gedrags lijn vasttestellen, die verder zal worden gevolgd. ENGELAND. Luidons het Athenaeum, zal luitenant Came ron eene breedvoerige beschrijving van diens jongste opsporingsreis door Afrika in liet licht geven. Daarin zal o. a. van het Rua-Iand, aller waarschijnlijkst liet grootste negerrijk in dat werelddeel, veel merkwaardigs verhaald wor den. De Manchester Guardian bevat een bericht van ziju Londensclien coi respondent, waarin wordt verzekerd, dat de khédivc van Egypte het voorstel vau dun heer 11 Wilson, t. w. het reorganised en van de financiën van dat land onder toezicht van eene commissie, heeft aan genomen. Van bedoelde commissie zal de heer Wilson, als vertegenwoordiger van den khédivc, docli niet als zoodanig van Engeland, de per manente vooizitler zijn. Daarin zullen vau Frankrijk en Italië elk één gevoimagtigde zit ting hebben. Gelijktijdig zal de lieer "Wilson tot minister vau financiën van Egypte benoemd worden. Du Standard deelde gisteren eene depêche uit Wcencn van '18 dezer mede, waarin word verzekerd, dat guuvf Audi assy eene nieuwe nota aan du Poite zal lichten, tot aanbeveling van do eischen der iusnrgenleu. De Russische en Dnitsche afgezanten zullen die nota onder steunen. "Wiilium Fislibeschuldigd \nn don moord to Blackburn, heeft zijn schuld bekend. Hij verklaarde, dat li ij alleen het kind in zijn win kel heeft gedood, en dat hij geen medeplich tige heeft gehad, nocli bij deze daad, nocli bij liet verborgen der overblijfselen. Na zijn beki-ntenis iieeft men nog in zijn huis stukken van kleei'oii van liet ongelukkige meisje terug gevonden; zij waren in stukken gesneden en onder steenkolen verborgen. Generaal Domingue, President van de republiek Haïti, is den 17 dezer vennoord. B E L fi I I. De zelfmoord van den directeur der centrale Antwerpsche bank heeft te Antwerpen groote ontsteltenis te weeg gebracht. Volgens ver trouwbare berichten is hij liet gevolg geweest van heftige diseussiën, die in eene vergadering van den raad van administratie dier bank ge voerd zijn. Zeker althans is het, dat de heer Ingenoeiil, na afloop dier vergadering, ia den avond van Vrijdag op Zaterdag, zich zelf met een scheermes den hals afgesneden heeft. Hij was eerst 39 jaren oud. SPANJE, De Imparcial dringt krachtig op de afschaf fing der fucros in de Baskische provinciën aan. SCHIEDAM, 20 Apiil 187G. Z. Iv. II. Prins Frederik keeit a. s. Vrijdag uit Neuwied in de residentie terug. Gisterenavond gaf de tooueelvereeniging sOtiielio", ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan, eene opvoering van hot oorspionkelijk tooueeispel s't Was maar een Loods", van A. Rujscli. De vereeniging, die dit tooneelstuk reeds vroeger en met goed gevolg had opge voerd, voldeed aan liet veelvuldig verlangen om liet op dezeii feestavond nogmaals ten tooueele te voeren, en naar onze meening had zij moeilijk oen beter keus kunueu doen; immers van al de stukkenwelke zij gedurende haar tienjarig bestaan heelt opgevoerd was dit zeker liet beste. Het werd ook nu weder (link afgespeeld en gaf aan de talrijke toeschouwers, blijkens de herbaalde bijvalsbetuigingen, \eel genoegen. Na afloop van de voorstelling werd aau den president, den lieer P. O. \an Gent, namens de veieeuigingbij monde van den lieer A. Kooijinaa, een fraaie inktkoker inet toe passelijke insri iptie aangeboden, r.ls blijk van erkentelijkheid voor den ijver waai mede hij de belangen van de vereeniging behartigde. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen ge noeglijken feestavond. De Commissaris des Konings heeft bij be sluit vau 12 dezer bepaald dat do allevering van de bij do nationale vniljtie vooi de lichting van dit jaar in te lijven manschappen zal ge schieden o. a. te Schiedam, Woensdag 8 Mei. De Minister van Marine biengt ter kennis van belanghebbenden, dat met den avond van 2i dezer het oostelijk geieideliclit te Bath znl worden vervangen door een hulpücht gedu rende den tijd bonoodigd tot liet verboogen van dien opstand.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1