TjfaejlanautOëïïcïte tol herstel zAjner gezondheid naar' Zwitserland vertrokken. Een verblijf in Italië, waar zijn vader is, is hem door den.dokter afgeraden om de in dezen lijd daar heersehende koortsen. Aan de Nbrddeutsehe Allg. Zeitung wordt uit Weerwil geschreven, dat, blijkens infor mation van uene alleszins vertrouwde zijde, alie vrees voor eenig ernstig gevaar omtrent den vrede in het Oosten ten eenemale onge grond is. Aan de Xölnische Zeiltuig wordt gemeld, dat aan de hertogin van Magenta, de gemalin van maarschalk Mac-Mahon, een of.'icieele positie za! worden toegekend om bij feestelijke ge legenheden enz. te kunnen voorgaan. Bi) het bezoek van de Koningin der Nederlanden te Parijs is de zaak weder ter sprake gekomen, om te dien aanzien een voorste! bij de Kamer te doen. De maarschalk en de Koningin woonden eene voorstolling in de groote opera bij, doch de hertogin bleef weg omdat zij niet wist of zij aan de Koningin den voorrang moest laten of niet. In liet Elyseurn is men vooral op eene regeling van deze étiquette kwestie gesteld, omdat men bij gelegenheid der tentoonstelling in 1878 weder vorstelijke bezoeken verwacht, E N G E L A ff I). De Prins van Wales zou 20 dezer Gibraltar verlaten en zich naar Sevilla en Madrid bege ven. Den 1 Mei a. s wordt Z. K. II. te Lis sabon verwacht. Uit Philadelphia telegrafeeit men, dat de stoomboot Did at or den 17 dezer tegen eene spoorwegbrug te Haunibal aan de Mississippï- rivier, aangeloopen en dadelijk gezonken is, Negen personen kwamen daarbij om. De Bank te Londen hoeft het disconto op 2 pCt. verlangd. De Engelsche politie heeft geineend met strengheid te moeten optreden tegen het clandestine inladen van goederen, aan ontplof fing, ontvlamming of zelfontbranding onder hevig. De Bremer-geschiedenis ligt nog te versch in het geheugen, dan dat men dezen stap niet zuu toejuichen. Een welbekend Londe.scli koopman werd gearresteerd wegens het inladen van chemische piaepaiaten bij dc photographic in gebruik. Nadat men geweigerd had de goederen wegens gevaar van zelfontbranding aan boord te nemen, wist hij dezelfde artikelen onder een anderen naam op het cognossement verscheping te verschaffen. Reeds bij het inladen in de stoomboot Bokhara, toebehoorende aan de I'. en O. Steam Navigation Compngny, hud eene ontvlamming plaats, waai door liet bediog nog bij lijds ont dekt werd. Do Compagnie liet onmiddellijk proces-vei baal npnakeu, waarop de inlader even onmiddellijk ten zijnen kantore werd ge arresteerd. De Compagnie heeft de uitdrukkelijke bepaling der wet als grondslag voor de ingestelde ver- volging gekozen, luidendedat geene gevaarlijke goedeien in eenig schip mogen geladen worden, tenzij aard, gehalte of naam uitdrukkelijk zichtbaar vermeld is. De rechter veroordeelde den onvoorzichtige» handelaar tot een geldboete •.tin f1200. of subsidiaire gevangenis. Nieuw Zeeland is met Australië (Nieuw Holland) rechtstreeks telegraphisch vet bonden. Boven het tarief tot Victoria a 6.25 gl. per woord, is voor een enkelvoudig telegram van 10 woorden 5.25 gl,voor elk woord daarboven 0.55 gl. verschuldigd. A M E It I K A. De troepen hebben bevel ontvangen, cm de inwoners van Nieuw-Laredo tegen verdere beleedigingcn te beschermen. Een aanzienlijke Mexicaansehe strijdmacht is tegen den insurgen ten-generaal Diaz opgetrokken. De democratische conventie in Indiana heelt een resolutie aangenomen, waai bij op de afschaf fing der wet op de in specie-betaling wordt aangedrongen. De zaak vau generaal Scheiick schijnt een ongunstige wending te nemen en uit zijn ver houding tot de Emma-mijn blijkt zijn schuld hoe langer hoe meer. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 20 April. In deze zitting is de heer van Eijsinga als lid toegelaten. Door de afdeeiingeu z'y'u gekozen tot rapporteurs over het ontwerp op het hooger onderwijs de beeren Smit, van Akerlaken, Grcmer en Dumarchie van Voorthuijsen. Tegen Zaterdag aanst. zijn eenige naturalisatie-ont werpen aau de orde gesteld. SCHIEDAM, 21 April 187G. liet vertrek van Z. M. den Koning naar Am sterdam is bepaald a. s. Dinsdag des namiddags ten halftwee ure per extra trein van den IIol- lamlsclien spoorweg. 11. M. de Koningin is gisterenmiddag na haar lichte ongesteldheid, voor het eerst weder uitgereden. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam, zitting vau '18 April 1876. Afwezig de heeren T. II. B. Snijders en J. T. Wittkarnpf. Resumtie der notuleu van de vorige ver gadering. 2. Vaststelling van het jaarverslag der Kamer over 1875. 0. Wordt besloten een adres te richten aan den Raad van Administratie der Ilollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij betrekkelijk de aanstaande zomerdienstregeling op hare lijnen. Naar wij vernemen zijn door de ver- eoniging van onder-officieren en korporaals van het regiment der tld. schutterij te Rotterdam alle. onderofficieren en korporaals van dat regiment, dus ook niet-leden van die ver- eeniging, uilgenoodigd deel te nemen aan een militaire wandeling naar Schiedamop Zondag den 26 dezer, "daartoe is het uur van aantreden aan de Beurs aldaar bepaald op 's morgens te 6"s ure. Het muziekkorps der hoornblazers zal bereidwillig hieraan deelnemen. Volgens het Dhhl. is het bericht, als zou de afdeeiing Eeredienst aan het Depaitement van Financiën zijn opgeheien eu onder h-t Algemeen Secretariaat gebracht, onjuist. "Wel is mr. W. A. Baron van Vorschuer die tot lieden nan het hoofd van de afdeeiing Eeredienst stond in zijn rang van referendaris overgegaan bij de afdeeiing in- en uitgaande rechten en accijnseu, in plaats van den heer mr. W. A. D. Verkerk Pis tori u?, die bij Buitenlandse,he Zaken werd aangesteld, doch in zijn plaats is tut chef der afdeeiing Eeredienst benoemd de heer F. graaf van Randwijck, n-feiondans bij het Secretariaat, met bepaling, dat hij ook laatstgenoemde be trekking zal blijven waarnemen. De afdeeiing Eeredienst blijft dus in haar geheel. Naar wij vernemenis mgr. Deppen bisschop van Samos i. p. i.adjutor van dea aaitsbisscliop-bisschop van 's Bosch, mgr. Zwijscn, die zich sedei t eenige weken niet wel bevond, thans in oenen zrer bedenkelijke» toestand, zoodat Z. D. ilw. II, Zondag met de laatste II. II. Saciarrienteii voorzien is. Met verontwaardiging lazen wij gisteren in Dc Standaard oen hoofdartikel over het ont wei p-Moens. Aan bestrijding waagt men zicli niet. De noodzakelijkheid van du voorgestelde veibeleiingen valt zoozeer in liet oog, dat liet Danaïden werk 2011 zijn, bet tegendeel te be langen, Toch moeide voordracht bij degeloovigc schare in miscrediet worden gebracht; toch moeten dn geestverwanten van het teekeneu op de adressen van adhaesio woniou afkeerig ge maakt. Eu welke middelen bezigt rnen daarvoor? Men liacbt 11 otabcne do menigte diets to maken, dat de liberalen- juist dit oogenblik voor de beweging hebben uitgekozen, omdat vau Loon dood eo Kuyper ziek en buitenslands is. Men tracht het werk der schoolmannen in verdenking te brengen door met groote letters te laten drukken, dat het hun enkel om geld te doen is. Dezelfde Standaard, die het vorige jaar maanden achtereen over niets anders schreef dan over restitutie en zooveel moeite deed om haar lezers te beduiden, dat onder die geldkwestie een gewichtig beginsel verscholen lag, tracht thans het voorstel-Moens bespottelijk temaken door het te doen voorkomen, alsof een kwestie, waarbij dubbeltjes te pas komen, niet waard is dat men er zich warm of koud om maakt. Wij vertrouwen echter, dat zeer weinigen zich door dergelijke vedeneeringen zullen laten iupakken. De anti-revolutionairen weten te goed uit eigen ondervinding, hoe onmogelijk het is zonder geld goed onderwijs te geven, en de heftige wijze, waarop zij zich thans tegen de voorstellen van den heer Moens verzetten, is het beste bewijs dat ook naar bun overtuiging de geldkwestie geen onverschillige zaak is. Maar de oppositie van dien kant moet voor de onzen een prikkel te meer zijn om den heer Moens te steunen. Wat voor de clericah n die voor dracht onaannemelijk doet zijn, maakt haar juist voor de auti-clericalen gewenscht. Voor- en tegen- standeis van het openbaar onderwijs staan in deze kwestie lijnrecht tegen elkaar over. De tegenstanders bestrijden de voordracht, omdat zij ongaarne zouden zien, dat het peil van het openbaar onderwijs werd verhoogd; de voor standers begroeten haar met vreugde, omdat zij in deze wet het eenige middel zien om de neutrale school voor verval te behoeden. Niet daarover ergeren wij ons, dat dz Stan daard het ontwerp bestrijdt, maar wel dat zij het bestrijdt met onedele wnpeneu. Het artikel, dat zij heden aan dit onderwerp heeft gewijd, is haar zelf onwaardig. Wij verwachten van haar geeu steun, maar dit mogen wij eischen, dat zij, ons aanvallende, zich voordoe in haar ware gedaante. Vad.) Drie leden van het bestuur der Rotter- damsche afdeeiing van Volksonderwijs" en de heeren E. Kiderlen, F. Bezemcr, G. M. Kam, 11. de Kruyiïen II. Ileybroek, hadden aile be langstellenden in hotvolksonder wijs te Delfsliaven uitgenoodigd tot iict bijwonen eener openbaie bijeenkomst, welke iu den avond van 19 dezer plaats had. Een zeer talrijk publiek had aan deze oproeping gehoor gegeven. De heer P. Haverkorn van Rijsewijk, uit Rotterdam, lichtte eerst toe liet voorstel van den heer Moens tot wijziging der wet op het Lager Onderwijs, en meer dan veeitig der tegenwoordig zijnde be langstellenden toekenden aanstonds een adres aan de Tweede Kamer, waai bij deze verzocht wordt zoo spoedig mogelijk dat vooistel in behandeling te nemen. Vervolgens zette dezelfde spreker de bedoelingen en den werkkring dei' vercenigiug nVolksomlerwijs" uiteen. Nadut over den toestand van liet Lagev Ondci wijsen wat ter verbetering daarvan strekken kan, nog eenige discussie was gevoerd, welke in hoofdzaak van de sympathie der sprekers voor j>Volks onderwijs" getuigde, verklaarden ruim dertig personen zich genegen eene afdeeiing van die vereeuïging to stichten. (xV. It Cl.) Amsterdam» Do werkstaking dor scheeps timmerlieden is don 20 dezer geëindigd, zonder dat liet doel is bereikt geworden. Hunne ver* eeniging mie Eendracht" die dikwijls inn eene krachtige organisatie blijken gaf, heeft ditmaal niet aan haren naam beantwoord, waaruit zou kunnen worden afgeleid dat het door veten niet opgevolgde besluit tot weikstaking, op Zaterdag avond" genomen, niet op degelijke greinden of genoegzame instemming rustte. De scheepsbouwmeesters die sedert eenigen tijd mede eene vereeniging gevormd hebben, konden thans krachtiger weerstand bieden dan vroeger,

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2