Biiacnlaniscle McRei volgens een bezoek nan Kardinaal AntonelSi gebracht. HU. MM. en de Prinsen dineerden den 2 dezer-bij Koning Victor Emanuel. Vijftien kardinalen hebben den Paus schriftelijk te kennen gegeven, dat het Conclave nergens beter dan te Rome kan vergaderen, De Italiaansche republikeinen zijn boos op Garibaldi, omdat deze de landsjaarwedde heeft aangenomen, zij 't ook om den Tiber te verbeteren. Iemand, die zoo iets doet, is monar chaal, beweren de republikeinen. RUSLAND. De Bugski Mir van St. Petersburg deelt mede, dat het plan om van Bosnië en de Herzegowina een nieuwen cijnsbaren staat, onder Russisch-Oostenrijksehe bescherming, te vormen, gedurende de aanwezigheid van Keizer Alexander II te Berlijn in overweging zal ge nomen worden. -TURKIJ E. Van officieuse zijde wordt gemeld, dat Mari- novies uit Wallachije teruggewacht wordt. De oplossing der rninisterieele crisis is uitgesteld; prins Milan wil trachten de partijen met elk ander te verzoenen. De oorlogszuchtige stem ming vermindert. B E L G I E. De algemeene vergadering van aandeelhouders in de Banque de Belgiqxie had den 2 dezer plaats. Er is besloten dat directeuren en admini strateuren 2,652.000 frs. zullen storten om zich van hun verantwoordelijkheid te ontslaan. Een nadere vergadering zal den 4den Juli plaats hebben. SCHIEDAM, A Mei 1876. Door het Departement van Financiën is mededeeiing gedaan van de volgende opgaven der op 30 April 4876 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam18,954,872 kilogr. Rotterdam15,178,670 Schiedam Dordrecht2,782 Middelburg576,854 Totaal 34,713,178 kilogr. De lijst der hoogst aangeslagenen in 's Rijks belastingen in de provincie Zuid-IIolland, opgemaakt ingevolge ait. 72 en volgende der kieswet ter benoeming v.ip leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, bevat, overeen komstig de bevolking der provincie (volgens de laatste telling 688,205 inwoners) 229 per sonen de hoogste aanslag is die van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden f 17327.39, de laagste is f86428". Op die lijst komen voor de volgende inge zetenen van Schiedam: 19. J. M. van der Schalk f2847.80. 59. T. II. B. Snijders f1092.92 81. J. Loopuyt f'1419.88. 117. M. Rijt bende f 1207.91b 125. J. Tak f 1157.95b 149. II. C. Jansen f 1058.18. '174. J. Vrijland f999.58. 176. J. F. Lcguer f992.86. 214. J. J. G. Nolet 892.79. 217. C. A. van der Burg f884.80. 229. W. A. Beukers f 864.28% "Van Overschie: 33. J. Hoogerbnigge Sr. f2319.55. 65. A. Poot f 1599.21. Van Delfsliaven95. P, Schiltman f1332.59. 105. E. Kiderlin f 4252.55. 162. J. H. Hcnkes f'1023.80. 194. J. van der Vaik f955.80b De Tweede Kamer zal zich in cleze week bezighouden met de afdeelingsweikzaamheden. Gisteren is daarmede een aanvang gemaakt en heelt het onderzoek plaats gehad over de ontwerpen tot afstand van grond aan de ge meente Katwijk; luiling van tolhuizen van grond onder Amersfoort; wijziging van hoofd stuk VIII der begrooting voor 1875verkoop van aanwassen onder Poortugaalbepalingen betreffende vervoer van buskruit enz., zoomede over het voorstel van de heeien Insinger en Schimmelpenninck tot wijzigiug van het regle ment van orde. Heden is het onderzoek van het voorstel van den heer Moeus tot wijziging der wet op het lager onderwijs, in de afdeelingen aan de orde gesteld, terwijl Vrijdag en de volgende dagen de rechterlijke ontwerpen en de vvets- voordracht tot definitieve vaststelling der be grooting van Oorlog voor 1876 in de sectiën zullen worden overwogen. De Minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de volgende veranderingen hebben plaats gehad in de be tonning van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee: lo. de witte ton n". 2, gelegd tot dekking van het wrak der „Bodewijk", is vervangen door eene wraktonliggende N. t. "W. op onge veer 20 meters van het wrak, in de volgende merken: Staak op duin een windboomslengte buiten het 3de baak van buitenaf gerekend; Brieile eene groote windboomslengte beoosten of binnen het binnenste baken op den Zuider- dam, in 45 d. m. 2«. dat de witte ton na. 2 is vervangen door een Herbertsboei van de 2de groote en her plaatst in de volgende merken Staak op duin even binnen het 3de baak op het Noordorhoofd van buitenaf gerekend. Brieile even binnen het middelste baken op het Zuiderhoofdin 44 d. m. 3". dat de zwaï te ton n". 3 eveneens is ver vangen door eeji Herbertsboei 2de grootte. Wordt dringend aanbevolen niettusschen het wrak en de witte tonnenzijde door te loopen; 4". dat laugs den noordelijken oever van de doorgraving zijn geplaatst 2 zwarte bolbakens. De Staats-Courant van heden bevat het Besluit van den 25sten April 187(3, tot nadere vaststelling van twee modellen voor gezondheids- bvieven ten behoeve van uitgaande zeeschepen, en zulks met intrekking van het Koninklijk Besluit van 24 Augustus 1874 Staatsblad no. 122). Den 22 April 1876 heeft te Parijs de onderteekeuing plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nedeilnnd en Frankrijk, betreffende de uitwisseling van postwissels. De te Parijs plaats gehad hebbende ver- kooping van schilderijen van wijlen den heer S. van "Walchren van Wadenoyenheeft in 't geheel de som opgebracht van 532,356 Fr. [Iet stoomschip Holland van de Maat schappij n.lava" zal tegen het einde dezer maand naar Indie vertrekken, voor rekening van de Maatschappij ïNederlaud". Wanneer eerstgenoemde Maatschappij zich by de sNedevlanil" gevoegd heeft, vertrekt er geregeld om de veertien dagen een boot. De stoomschepen van de ïJava" zullen, uitgezonderd de ^Celebes", voornamelijk voor goederenvervoer bestemd worden, terwijl de dienst zoodanig geregeld wordt, dat om de andere een mailboot en een gocderenboot het Nieuwediep verlaat. De chef van den geneeskundigen dienst te Atsjin rapporteert, dat er bij Heop21Febr. 11. onder behandeling gebleven lijders ten getale van 865, tot en met den 29n d. a. v. zijn bijgekomen GS6totaal 1551. Hiervan her stelden 333, werden geëvaeueeid 425, en over leden 103, te zamen 861, zoodat op den In Maait 11. 690 lijders onder behandeling bleven. Onder de overledenen rekenen 31 niet- militairen. Tegen liet einde der maand werd tengevolge van de veranderde weersgesteldheid de gezond heidstoestand gunstiger en nam vooral de cholera snel en sterk af. Van buiten af werdeu 31 lyders aan deze ziekte opgenomen in, het hospitaalterwijl daarin drie verpleegden werden aangetast. t "Van de 77 personendie met inbegrip der 43 op den 2ien Februari onder behandeling gebleven patiënten met cholera, behandeld werdenstierven er 40 en herstelden er 19 zoodat er op ultimo dier maand 18 lyders aan die ziekte onder behandeling bleven, Tav. 02.) De gezondheidstoestand isin het alge- meen genomenniet ongunstig te noemen. De cholera vertoont zich hier en daar, maar meer sporadisch dan epidemisch. Volgens officieele berichten uit Borneo en Celebes heerseht daar overal een ongestoorde rust. Berichten van 21 dezer uit Atsjin melden wederom het optreden van de cholera. (Indiër,) Uit Atsjin schrijft men dato 6 (lezer: De generaal Pel is, zooals u reeds bekend is, den 24 Maai t aan een beroerte in liet bivak overledenhet lijk werd onder escorte tegen '11 uur 's morgens in den Kraton gebracht.- Ge kunt u voorstellenwelk een ontsteltenis dit sterfgeval teweeg bracht. Den volgenden morgen werd het lijk te Kotta- Petjoet (begraafplaats) begraven. Te zeven uur zette de stoet 7:ch in beweging. Op liet ke< aangekomen, word een carré geformeerd, en j.idat het lijk onder tromgeroffel was ten grave gezet, nam overste Ludeking het woord en schetste in korte, doch krachtige taal den overledene. Daarop volgde een sierlijke rede van den assistent-resident Kroesendie op zeer waar dige wijze den generaal herdacht. Na deze rede trad de pastoor nader en herdacht ook onzen braven Pel. Na deze plechtige redevoeringen wierp ieder een kluit aarde in de geopende groeve en marchéerden de troepen huiswaarts. Hiermede was deze treurige plechtigheid af- geloopen. De overste Engel was reeds deu vorigen dag (dus op den dag, toen het lijk binnen werd gebracht) tegen twee uur met eenige troepen naar de kolonne gegaan, nadat hij was opge treden ais waarnemend komnmudant. Iman Tjade is in onderwerping gekomen,- De blokkade van Pedir heeft men kunnen op heffen, daar dit rijkje onze zijde heeft gekozen. Men schrijft uit Atsjin dato 44 dezer: Nadat de tijding op den 611 Maart ontvangen wasdat de kolonne Mekern was ingesloten is de overste Meijer dadelijk op rnarsch gegaan met het 8e en 3e bataljon en een paar com pagnieën barisan Het achtste stond onder aan voering van majoor van Teijn en het derde onder majoor Diepenheim. Dat het succes aan onze zijde was behoeft nauwelijks vermeld te- worden. In de bentiug Lambaroe, den 7n ge nomen werden pl. in. 80 Atsjineezeu neer gelegd. Aan onze zijde werden gewond: kapt. Engel-- bard luitenants Godin Kobes "Walpot en Beekman (zwaar.) Het 3de bataljon keerde den 8en terug. In den Kraton aangekomenwerd carré gefor meerd en hield majoor Diepenheim een korte, krachtige reile naar aanleiding van het behaald groot succes. liet 8ste bataljon is voorloopig achtergebleven. Deu lOdeu arriveerde ter, reedc de Bromtr met den generaal aan boord. 1 Z. H.Ed.Gestr. is met het gebruikelijk cere monieel ontvangen. lieerde. Alhier is het 1 '/»jarig kind van een' landbouwer op treurige wijze om liet leven gekomen. Terwijl do ouders een oogenblik afwezig waren, is de kleine met de wieg omver- gevallen en dientengevolge onder de kussens- gestikt. Breda. Uit het openbaargemaakt pro-- gramina voor de Algomecue Tentoonstelling bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Maat schappij van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in het arrondissement Breda in September n. s-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2